Drie burgemeesters: André Bonthuis, Jo Fijen en Huub van der Meer Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 19 december 2007 Regio - Bruggen bouwen, zo begon in Nieuwerkerk aan den IJssel het jaar 2007. Bruggen bouwen naar de inwoners, dat beloofde burge meester André Bonthuis in zijn nieuwjaarsspeech. Dat werden ook bestuurlijke bruggen, zo blijkt aan het einde van het jaar als de balans wordt opgemaakt met de drie burgemeesters van de fusiegemeenten Moordrecht, Nieuwerkerk aan den IJssel en Zevenhuizen-Moerkapel- le. Er zijn veel bestuurlijke stappen genomen in het afgelopen jaar. Een goed moment om terug te kijken op het afgelopen jaar en vooruit te blikken naar 2008. Door Karin Heeren en breed gedragen vi siedocument is- inmid- dels samengesteld. Gedragen door vele gesprekken die zijn gevoerd met ertegenwoordigers uit alle ge ledingen van de samenleving, gevolgd door een enquete waar bij de respons goed was. Wat is belangrijk voor de nieuwe ge meente? Dat is steeds de centrale vraag geweest. Zelf afwegingen maken, waaraan moet een nieu we gemeente voldoen. Bonthuis: Ik denk dat de mensen het wel begrijpen, als je blijft zitten en je verroert je niet loop je wellicht het risico dat er toch heringe deeld gaat worden." Het unieke van de situatie is dat er niet al leen sprake is van een bestuurlij ke fusie, maar dat er ook sprake is van grote ruimtelijke ontwik kelingen in de Zuidplaspolder. Resultaten Gedeputeerde Staten ondersteu nen de vrijwillige fusie van Moor drecht, Nieuwerkerk aan den IJs sel en Zevenhuizen-Moerkapelle. Het hete hangijzer, de grenscor rectie bij de Gouweknoop gaat voorlopig niet door. Gedeputeer de Martin van Engelshoven-Huls bleef tijdens de presentatie van het GS-besluit van mening dat de Gouweknoop naar de gemeente Gouda moet zodra er op deze lo catie sprake is van enige ontwik keling. Hij gaf echter aan dat de fusie op dit moment van groter belang is en dat dit niet onderge schikt mag worden aan de discus sie over de Gouweknoop. Burge meester Van der Meer deelt deze mening: "Het gaat uiteindelijk om de resultaten die geboekt worden, we moeten met elkaar samenwerken. Als dit conflict er dan boven blijft hangen dan zul len de resultaten daaronder lij den." Van der Meer haalt daarbij ook aan dat Westergouwe al in 1993 naar Gouda is gegaan en dat er nog geen eerste paal de grond in is gegaan. Hij verwacht veel van bestuurlijke samenwerking zodat er ontwikkeld kan worden met oog voor ieders belang. Bijzondere samenwerking Ook de provincie zelf, bij monde van gedeputeerde Govert Veld- huijzen, ziet het bijzondere van de samenwerking zoals deze gerealiseerd wordt bij de Zuid- plasontwikkeling. Tijdens een Raden- en Statenbijeenkomst sprak hij zijn waardering uit voor de samenwerking tussen de ver schillende partners die bezig zijn met de voorbereiding van bijvoorbeeld de bestemmings plannen. Na ontvangst van het Herindelingsadvies, naar ver wachting maart 2008, zullen Ge deputeerde Staten hierover po sitief adviseren aan de minister van Binnenlandse Zaken. Burge meester Bonthuis benadrukt dat het in het land echt bijzonder is dat een fusie zo snel en met een breed draagvlak, vrijwillig en van onderop mogelijk is. Licht op groen In het jaar 2008 is burgemees ter Fijen voorzitter van de fusie stuurgroep. Hij blikt vooruit naar het komende jaar: "Er zullen in 2008 weer veel activiteiten zijn. Er komt veel nadruk op het inter ne proces, er moet vorm gegeven worden aan de nieuwe gemeen telijke organisatie. Dit moet zorg vuldig en slagvaardig voor zowel de medewerkers als de bevol king. Er zullen ook veel externe activiteiten zijn, dit zal zichtbaar zijn in communicatie met de in woners." Burgemeester Bonthuis voegt er aan toe: "Tijdens de ver bouwing moet de verkoop door gaan, met andere woorden de druk op de organisatie zal steeds groter worden." Burgemeester Van der Meer benadrukt dat ook alert gekeken zal worden naar de ontwikkelingen in de Tweede en Eerste Kamer: "In februari be sluiten de raden over het herin delingsadvies, voorlopig staan de lichten op groen, maar we zijn nog niet in de haven." Extra middelen De stuurgroep heeft inmiddels ook bij staatsecretaris Bijleveld bepleit dat de gemeentelijke ba sisuitkering voor de drie gemeen ten ook na de fusie nog even doorloopt. Momenteel is het zo dat de afzonderlijke basisuitke ringen voor de verschillende fu siegemeenten ophouden en er een nieuwe basisuitkering voor terug komt. Omdat de fusie veel geld kost en er een aantal jaren extra investeringen gedaan moe ten worden hebben de drie fusie gemeenten, samen met andere gemeenten in Nederland, gepleit voor voortzetting van enige jaren van de middelen die samen voor de drie gemeenten beschikbaar zijn. Bonthuis: "Het rijk wil dat gemeenten snel en vrijwillig een fusie met elkaar aangaan, dan is het ook logisch als daar financië le ruimte tegenover staat. Op die manier gaat het inderdaad niet ten koste van voorzieningen." Huisvesting Op de vraag wat de nieuwe naam wordt van de fusiegemeente en waar het nieuwe gemeentehuis komt te staan is nog geen ant woord mogelijk. Het staat wel in de planning dat er een heel pro ces vooraf zal gaan aan de keuze voor een nieuwe naam. Ook over de huisvesting van de nieuwe ge meente is nog niet beslist, wel is duidelijk dat hier zo snel als mo gelijk duidelijkheid over gegeven zal worden omdat dit ook helder heid geeft aan de bewoners en alle betrokken ambtenaren. Wensen Voor de kerstdagen en het nieuwe jaar wenst burgemeester Jo Fijen kort en krachtig iedereen een goe de gezondheid toe. Burgemeester Huub van der Meer sluit zich daar bij aan en voegt daaraan toe dat hij hoopt dat mensen overal in de wereld en ook dichtbij beter met elkaar leren omgaan, goed met elkaar leven, dat kan nog heel wat beter. Burgemeester André Bonthuis slaat een brug naar 'bruggen bou wen', hij hoopt dat mensen ener gie steken in elkaar ontmoeten en dingen ondernemen waarbij men zich prettig voelt, dat levert posi tieve energie op. Hij voegt daar nog aan toe dat de lontjes zo nu en dan kort zijn en dat mensen letterlijk ziek kunnen worden van de negatieve energie die dat op levert.

Hart van Holland | 2007 | | pagina 9