POUTIEK 1 GEEN KANS OP GEHOORBESCHADIGING INWONERS BOMENBUURT VOORKEUR VOOR BETALING MET DEBETKAART BIJ PLAATSING ONDERGRONDSE CONTAINERS SPREEKUUR PVDA m Nieuwerkerk =sssss!s ^^biessekJfiar^ Tevredenheid over verloop jaarwisseling Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 16 januari 2008 pagina 31 Nieuwerkerk aan den IJssel - Tijdens de mededelingen van de commissieverga dering Veiligheid, Financiën, Bestuur en Beheer, toonde burgermeester Bonthuis zich tevreden met de gang van zaken rond de jaarwisseling. Het plan om bepaalde werkzaamheden of projecten over te hevelen naar het budget van 2008 kon re kenen op fel verzet van de Slobbe (CU/SGP). Aan het einde van de vergadering kreeg de PVDA antwoord op schriftelijk ingediende vragen met betrekking tot mogelijke gehoorschade bij inwoners van de Bomenbuurt als gevolg van lanqsrii- dende diesellocomotieven. aan reparatie." De burgermeester zette uiteen dat het belangrijk is om naar een goede verhouding te zoeken tussen alle partijen. Volgens de burgermeester is het enige middel hiervoor vertrouwen en respect. De burgermeester beloofde dat er in de definitieve evaluatie van de jaarwisseling gezocht zal worden naar een beste manier van aanpak. Door Niels Raas Burgermeester Bonthuis uitte in een eerste evaluatie grote tevredenheid met betrekking tot het verloop van de jaar wisseling. De heer Slobbe toonde zich ook tevreden, maar vond het jammer dat dit moest geschieden met zoveel in spanning en activiteiten, die bovendien veel geld heeft gekost. De heer Drenth (GBN) toonde zich ook tevreden, maar benadrukte dat vernielingen tijdens de jaarwisselingen een maatschappelijk probleem zijn, waarvoor op landelijk niveau naar een oplossing moet worden gezocht. De heer Hazelebach (PVDA) toonde juist veel sympathie voor de ac tiviteiten, die volgens hem laten zien dat mensen weer serieus worden ge nomen: "Het is belangrijk om te zoeken naar een balans tussen preventie en repressie." De heer van der Torn (VVD) belichtte vooral de praktische kant rond de gang van zaken: "Een feest is leuker dan ongeregeldheden. Geld kan beter aan een feest uitgegeven worden, dan Bij het plan om verschillende werkzaam heden en projecten over te hevelen van het budget van 2007 naar 2008 had den bijna alle fracties geen bezwaren. De heer Slobbe leverde echter zwaar verzet. Een belangrijke zorg van de heer Slobbe, is dat de kosten die over geheveld worden sterk zijn gestegen ten opzichte van een soortgelijke actie vorig jaar. "Kan de gemeente niet ge woon het overhevelen stoppen en door gaan met projecten. Als er extra geld nodig is, kan dat tijdens het jaar vrijge geven worden," aldus de heer Slobbe. In een reactie legde wethouder Verbeek uit dat het beleid van overhevelen al in 2002 is vastgesteld en het niet wenselijk is om tijdens het jaar de begroting te veranderen. "Het bedrag van projecten die overgeheveld dienen te worden is inderdaad gestegen. Het is echter ab soluut de intentie van de gemeente om die projecten volgend jaar absoluut uit te voeren," aldus wethouder Verbeek. De wethouder benadrukte bovendien dat de overheveling een teken is dat er veel gebeurt in de gemeente. De heer van der Torn liet weten dat hij de in druk kreeg, dat er door de gang van za ken binnen de gemeente achterstallig beleid aanwezig is. De heer Slobbe liet zich niet overtuigen door de woorden van de wethouder: "Het lijkt erop dat een aantal zaken worden doorgescho ven, zodat het college er volgend jaar nog wat aan kan hebben." Het agenda punt eindigde tenslotte als bespreek- stuk voor de raad. Voorafgaand aan de vergadering had de PvdA schriftelijk vragen ingediend die betrekking hadden op mogelijke gehoorschade voor bewoners van de Bomenbuurt door langsrijdende die sellocomotieven. De PvdA wilde weten of wethouder van Loon hiervan op de hoogte was van een toename van de overlast, zoals waargenomen door de bewoners en het onderzoek dat de Spoorwegen hier naar doen. Tevens wil de de PvdA weten of er voor omwonen den kans bestaat op gehoorschade, het college hier bereid is onderzoek naar te doen en wanneer nodig maatregelen zal nemen. Wethouder van Loon legde uit dat hij op de hoogte was van de her rie, maar niet van het onderzoek door de Spoorwegen. Tevens deelde de weth ouder mee dat hij geen klachten heeft ontvangen van omwonenden, die wijzen op een toename van geluid. De weth ouder legde uit bij de aanvraag voor subsidie om een geluidsscherm te plaat sen onderzoek is gedaan naar het gelu idsniveau. Dit onderzoek wees volgens de wethouder op een maximaal niveau van 74 decibel, daar waar langdurige blootstelling aan geluid boven de 80 decibel voor gehoorschade kan zorgen. Bovendien weert de gevel ongeveer 20 decibel, zodat het geluidsniveau in een huis maximaal 54 decibel bedraagt. De wethouder zag weinig in verhogen van het huidige geluidsscherm van 1,5 meter naar 2 meter. "Er is nu onderzoek bezig van Pro-Rail en VROM over de plaats ing van zogenaamde raildempers. Het bewuste stuk is bekend bij Pro-Rail en richt zich duidelijk op de aanpak van het probleem bij de bron," aldus wethouder van Loon. De wethouder kondigde ech ter geen extra maatregelen aan, maar deelde mee zich momenteel te richten op overlast op drie andere locaties, waaronder langs de Zuidplaslaan en het Hospice. Nieuwerkerk aan den IJssel - In navolging van omliggende gemeentes werd tijdens de commissievergadering Veiligheid, Financiën, Bestuur en Beheer het plan gepresenteerd om in de Bomenwijk, winkelcentrum Dorrestein en in de wijk Esse Zoom Hoog het huis vuil door middel van ondergrondse containers te verzamelen. Door Niels Raas Voorafgaand aan de discussie werd een presentatie gegeven door Ralph Veelturf, hoofd van het projectbureau Cyclus. Aan leiding voor de plaatsing van ondergrond se containers is het streven om de kwaliteit van de leefomgeving te verbeteren en de beperkte capaciteit van de huidige manier van inzamelen. Bovendien wordt het sy steem ook gebruikt in fusiegemeentes. Als het systeem ingevoerd wordt, krijgen de huishoudens een pasje, waarmee ze toe gang kunnen krijgen tot de container. Dit is volgens de heer Veelturf voordelig voor Cyclus, omdat het bedrijf zo kan zien wan neer een container precies vol is en niet iedereen er zo maar vuil bij kan gooien. Bovendien wordt op deze manier het af- valgebruik per huishouden geregistreerd. Belangrijk is volgens Cyclus dat de vervui ler betaalt, iets waar ook de gemeente veel waarde aan hecht. De heer Hazelebach (PVDA) Toonde zich tevreden, maar maakte zich zorgen over de positie van kleine afvalproducenten. Bij deze groep zou de invoering van het systeem inhouden dat ze halflege zakken met afval langer moeten laten staan. De heer Hazelebach pleitte daarom voor een systeem waarbij niet met factuur betaalt wordt, maar waarbij de gebruiker door middel van een debetkaart van tevoren betaalt om de container een aantal keer te gebruiken. Het afval kan op deze manier op elk gewenst moment in de container gestort worden. De heer Hazelebach be nadrukte tevens dat het van belang is dat de containers regelmatig worden schoon gemaakt. Mevrouw van Huuksloot (PVDA) vroeg zich af of het technisch mogelijk is om gebruikers aan te slaan op het gewicht van het gestorte afval. De heer Labrie (CDA) en de heer Slobbe (CU/SGP) hadden vragen met betrekking tot de kosten van de facturen verstrekt door Cyclus. De VVD hechtte vooral veel belang aan de toegan kelijkheid voor minder validen. In reactie gaf wethouder van Loon aan dat een belangrijke indicator van de hoge kwa liteit van het systeem is dat woningcorpo- ratieVestia gedurende zes jaar de helft van de extra kosten van 18.000 euro, ten op zichte van het oude systeem, wil meebeta len. De wethouder benadrukte dat er zeer zeker is nagedacht over betaling vooraf door middel van een debetkaart. De heer Veelenturf lichtte toe dat het systeem zeer vriendelijk is voor minder validen. Het ap paraat heeft een goede hoogte voor rol stoelgebruikers en de klep is gemakkelijk te openen. Volgens de heer Veelenturf worden de containers indien geplaatst één keer per jaar schoongemaakt, een hande ling die ook is opgenomen in de vastge stelde kosten. In de tweede termijn werd het factuursysteem steeds meer naar de achtergrond verdrongen. De heer van der Torn (VVD): "De kosten van het berekenen van de kosten mogen niet het grootste gedeelte van de kosten worden." Ook de heer Slobbe sprak zijn voorkeur uit voor de debetkaart. De heer Hazelebach sprak de wens uit het systeem nog niet in heel de gemeente in te voeren, maar het huidige voorstel vooral te zien als een pilotproject. Uiteindelijk eindigde het voorstel als be- spreekstuk voor de raad. Hierbij werd be nadrukt dat alle fracties positief zijn, met een sterke voorkeur voor betaling vooraf middels een debetkaart. Nieuwerkerk aan den IJssel - De PvdA Nieuwerkerk aan den IJssel houdt spreek uur op woensdag 23 januari om 19.00 uur in het raadhuis. Commissielid Jos van Winden en raadslid Joke van Gelderen zijn aanwezig.

Hart van Holland | 2008 | | pagina 31