POUTIEK PLAN VAN AANPAK VOOR FINANCIËLE PROBLEMEN C0ENEC00P COLLEGE VRIJWEL ALLE CLIËNTEN VOOR ZIEN VAN ZORG PRIVATE GROEPEN IN BESTUURLIJKE WERKGROEP RODE WATERPAREL i mi w y a i amm mÊÊ^m w mam rirnwriHr' vf Nieuwerkerk Waddinxveen Voorkeursrecht gemeente voor Zuidplaspolder verlengd Commissie tevreden over optreden wethouder Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 23 januari 2008 Door Niels Raas Nieuwerkerk aan den IJssel - Tijdens een uiterst korte commissievergadering Ruim telijke Ordening en Volkshuisvesting gaf wethouder Slagt een korte toelichting met betrekking tot de stand van zaken bij de ontwikkeling van Wulpendaal. De commis sie ging akkoord met een verlenging van het voorkeursrecht van de gemeente voor de ontwikkeling van de Zuidplaspolder. Tijdens de mededelingen wist wethouder Slagt onder andere mee te delen dat er in de zomer gestart gaat worden met de bouw van vijftig woningen in Esse Zoom Hoog. Wethouder Slagt maakte duidelijk dat op dit moment bij de ontwikkeling van Wulpendaal een lichte pas op de plaats wordt gemaakt. Tevens is het belangrijk dat alle belangen goed afgewogen wor den. De ontwikkeling is nu al enige tijd vertraagd. Volgens de wethouder zijn er nu vijf zienswijzen ten aanzien van het plan ingediend. Op 5 februari zal er een hoorzitting plaatsvinden. In de com missievergadering van 11 maart zal een raadsvoorstel ingediend worden. Als er op 25 maart een besluit genomen wordt, kan het ontwikkelingsproces wat betreft de wethouder direct daarna voortgezet worden. De commissieleden maakten duidelijk het voorstel af te wachten en pas dan verdere vragen te stellen. De commissie is tijdens de vergadering akkoord gegaan met een verlenging van het voorkeursrecht van de gemeente bij de ontwikkeling van de Zuidplaspolder met één jaar. Dit is volgens het college noodzakelijk om te zorgen dat de posi tie van de gemeente in het grondbeheer gunstig blijft. De heer Lamberts (GBN) vroeg zich af indien het Ringvaartge- bied eerder in het bestemmingsplan wordt opgenomen, er ook in dit ge bied gebruik gemaakt kan worden van het voorkeursrecht. Wethouder Slagt maakte in een reactie duidelijk dat zoals de zaken er nu voorstaan, de gemeente op schema ligt. De wethouder bena drukte dat de gemeente de situatie wel nauwkeurig in de gaten moet houden om het voorkeursrecht te behouden en er moeten zich geen tegenslagen voor doen. Wethouder Slagt gaf tevens aan dat er door de gemeente geprobeerd wordt het Ringvaartgebied eerder in het bestemmingsplan op te nemen. De wethouder toonde sympathie voor dit idee omdat er in de toekomst mogelijk nieuwe randvoorwaarden van toepas sing worden die ontwikkeling moeilijker maken. Bovendien moeten de Provin ciale Staten hierover meebeslissen. De heer Slooters (PVDA) benadrukte dat de grondposities van de overheid bepalend zijn voor de kwaliteit van een gebied. De heer Lamberts voegde daar nog aan toe dat indien het voorkeursrecht wordt losgelaten, dit in een later stadium de gemeente veel last kan bezorgen. Voor het sluiten van de vergadering meldde Slagt nog dat in Esse Zoom Hoog deze zomer gestart gaat worden met de bouw van vijftig woningen voor starters en jongeren, een 'brede school' en een gymzaal. Met betrekking tot de Rode Waterparel deelde de wethouder mee dat er een bestuurlijke werkgroep gevormd wordt. Bijzonder aan deze werkgroep is dat deze niet alleen zal bestaan uit vertegenwoordigers van het bestuur, maar ook uit vertegenwoor digers van private groepen. Er is voor deze aanpak gekozen omdat ondanks dat een aanzienlijk gedeelte van het ge bied in handen is van de gemeente, nog grote delen eigendom zijn van veelal ondernemers. De heer Slooters wees op het risico's van het opnemen van private groepen in bestuurlijke werkgroepen. Deze groepen hebben volgens de heer Slooters vooral tot doel winst te maken en niet de samenleving te verbeteren. Wethouder Slagt: "Ondernemers in het gebied hebben het recht op zelfrealisa tie en kunnen dus zelf dingen beslissen. De gemeente moet daarom naar andere manieren van samenwerking zoeken." Door Niels Raas Waddinxveen - Sinds kort is bekend dat de financiële situatie op het Coenecoop Col lege verre van rooskleurig is. Tijdens de commissievergadering Samenleving werd door de penningmeester en de interim-directeur van het Coenecoop College uitleg gegeven over de stand van zaken. Wethouder Dorenda Gerts wist door een duidelijke toelich ting de situatie rond de twee-kilometerverwijsafstand Triangel te verduidelijken. Rob Posthumus, penningmeester van het Coenecoop College, gaf aan niet blij te zijn met de financiële situatie op de school. De school verwacht een exploitatietekort van 750.000 euro. Verder zijn de inkomsten volgens Posthumus gedaald met een be drag van 900.000 euro. "De daling komt vooral doordat er in de regio steeds min der kinderen zijn die naar de middelbare school gaan. Tevens is het aantal subsidies van het ministerie van OCW sterk terug gebracht," aldus de heer Posthumus. De kostenoverschrijdingen zijn echter niet te wijten aan de het onderwijs, maar aan oplopende personeelslasten en huisves tingslasten. Posthumus refereerde meer dere malen naar een binnenkort van start gaand plan van aanpak. Dit plan is opge steld door Hans van Tuijl, aangesteld als interim-manager bij het Coenecoop Col lege. De heer van der Stel (PvdA) wilde graag toelichting van de school wat de juridische positie van de gemeente is, als deelnemer van de gemeenschappelijke re geling Coenecoop College. De heer Kore- vaar (PCW) vroeg of de tekorten structu reel of oplopend van aard zijn. Posthumus lichtte toe dat de financiën van de school niet onder de verantwoordelijkheid van de gemeente vallen. Als belangrijke oor zaak van de overschrijding voor personele uitgaven noemde Posthumus de inzet van uitzendkrachten. Ook zal de teruggang van het aantal leerlingen en subsidies doorzetten. De heer van Tuijl lichtte als aanvulling een deel van het plan van aanpak toe. Met de managementstructuur en de omvang van de staf is volgens de Van Tuijl weinig aan de hand. Volgens hem moet de school zich nog meer profileren: "Leerlingen moeten, als zij dat kunnen en willen, kunnen door stromen van een VMBO-T naar de HAVO. Het ministerie van OCW wil liever men sen laten doorstromen naar het MBO. We moeten echter als school aantrekkelijker worden, desnoods een beetje tegen de wensen van OCW in." Ook denkt Van Tuijl aan het uitbreiden van het VMBO-B/K met sportklassen. Voor de HAVO en het VWO moet volgens hem een breder en uitge breider pakket worden aangeboden. Aan het begin van de avond was er een inspraakmoment van Wim van Eijk, direc teur van de Koningin Beatrixschool. Deze sprak zich uit tegen de twee kilometer ver- wijsafstand voor de toekomstige school in de Triangel. De heer van Eijk wees op de problemen die kunnen ontstaan als scho len binnen de twee kilometerzone leerlin gen uit de Triangel moeten opvangen. In de commissie heerste enige verwarring, waarbij mevrouw Windrich (WeWa) de indruk kreeg dat de twee kilometerzone geparkeerd staat. De heer Boehlé (PvdA) wees erop dat de regeling pas in 2016 ge bruikt hoeft te worden en zei er van uit te gaan dat voor die tijd de regeling nog een keer langs de raad zal gaan. Wethouder Gerts legde uit dat de twee kilometerzone dient als vangnet, maar dat gemeente als prioriteit heeft om eerst alle lokalen te bouwen die nodig zijn. Indien het bou wen van de lokalen niet gaat lukken, zal de wethouder terugkomen bij de raad. De raad zal dan moeten kiezen tussen het in zetten van de het twee kilometer vangnet - wat betekent dat scholen binnen een straal van twee kilometer van de Triangel leerlingen zullen opvangen - of extra geld voor de lokalen. Dit is volgens de wethou der een uitwerking van een eerder door de PvdA ingediende motie. De verwar ring ontstond blijkbaar doordat sommige commissieleden de inhoud van de aan genomen PvdA motie en een eerder af gewezen motie van andere partijen door elkaar hebben gehaald. Wethouder Gerts beloofde regelmatig bij de raad terug te komen met een stand van zaken over de bouw van de school in de Triangel en de verwijsafstand. Door Niels Raas Nieuwerkerk aan den IJssel - Na het uitvoe ren van het actieplan met betrekking tot de problemen bij hulp in het huishouden gaf wethouder Tamara Venrooy tijdens de commissievergadering Welzijn, Cultuur en Onderwijs een toelichting op de stand van zaken. Het optreden van de gemeente werd in de commissie door alle fracties geprezen Wethouder Venrooy begon haar toelichting over de problemen rond de hulp bij het huis houden met de Vierstroomzorgring met een opsomming van de resultaten van het in terventieplan van de gemeente. Van de 250 cliënten van de Vierstroom zijn 128 mensen overgestapt naar zorg in natura, terwijl 128 mensen hebben gekozen voor zorg door middel van een persoonsgebonden bud get (PGB). Een totaal van 21 cliënten heeft volgens de wethouder nog geen keuze ge maakt: "Het ontbreken van een keuze is voor de gemeente geen reden om deze mensen los te laten. Op 15 en 16 januari is er tele fonisch contact opgenomen met deze men sen en zijn een belangrijk onderdeel van de actie van de gemeente op dit moment."De heer Kaufman van de afdeling sociale zaken wist daarop toe te voegen dat er op de bij eenkomsten op 3 en 4 januari 120 cliënten aanwezig waren. Ook zijn er volgens hem dertig medewerkers elders aan het werk ge gaan. De heer Kaufman gaf aan dat er voor vier mensen huisbezoek gewenst is. Uitein delijk streeft de gemeente om iedereen voor te voorzien. Bij de rondvraag langs de commissie toonden alle fracties grote waardering voor het optre den van wethouder Venrooy. In de eerste ter mijn wilde de heer Zijlstra (CDA) weten waar de dertig medewerkers terechtgekomen zijn. Tevens vroeg de heer Zijlstra of de honderd mensen die gekozen hebben voor een PGB wel voldoende bewust zijn gemaakt voor zij deze keuze namen. Mevrouw van Gelderen (PVDA) wilde graag toelichting over de crite ria die gelden voor een huisbezoek. Wethou der Venrooy gaf in de beantwoording aan dat het getal van dertig elders geplaatste mensen, betrekking heeft op mensen die zorg leveren in natura. De gemeente heeft volgens de wethouder voldoende gedaan om duidelijk te maken wat een PGB is; "Indien een cliënt dit niet begrijpt kan er altijd con tact opgenomen worden met de gemeente. Het is voor de cliënten altijd mogelijk om te veranderen." De heer Kaufman voegde toe dat bij de 21 personen die nog geen keuze hebben gemaakt ook personen aanwezig zijn die niet geïnteresseerd zijn en zelfs een aantal mensen die op vakantie zijn. "De zorgvoorziening is voor 95 procent op orde. Doordat nog niet iedereen een keuze gemaakt heeft kan het zo zijn dat de zaak de komende maanden nog kan nadruppelen," aldus de heer Kaufman. Mevrouw van Gelde ren toonde zich tevreden dat de Vierstoom haar monopolie op het verlenen van zorg in de gemeente is kwijtgeraakt en vroeg de wethouder of zij in de toekomst nog een up date kon leveren. Een verzoek waar wethou der Venrooy volledig open. Op deze pagina politieke onderwerpen in de samenleving. Deze pagina wordt samengesteld onder redactie en verantwoordelijkheid van medewerkers van het Hart van Holland

Hart van Holland | 2008 | | pagina 31