Oute fijten ïjertem ONDERNEMERS ONTMOETEN ONDERNEMERS GROOTSCHALIG GEZOHDHilDSONDERZOEK IN REGIO ROTTERDAM-RIJNMOND Fietsen in Nieuw-Zeeland m M I 11| |l II l^OERKAPELLEl NESSELANDE FLAMENCO FEEST KRAMEN TE HUUR OP ORANJEFESTIVAL DE KUNST VAN HET OPRUIMEN ZONDAG 17 FEBRUARI Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 13 februari 2008 pagina 11 De Moordrechtse Elly van Gelderen gaat voor Hart van Holland op pad om oude tijden te doen herleven. Elly is als vrijwilliger en interviewer actief bij de Moordrechtse Historische Vereniging. Zij is auteur van de boeken "Herinneringen rondom de Hollandse IJssel" en "Leven en werken rond IJssel en Lek", waarin zij onder andere verhaalt over de slechte arbeidsomstandigheden van de steen plaatsen en touwbanen langs de IJssel, I over verdwenen beroepen (rietsnijders en zalmvissers), verdwenen scheepswerven en andere bedrijven, oorlog, watersnood enzovoort. Door Eiiy van Gelderen ■■Cr.'-i' Mevrouw Maaike Van Helden-Stam uit Zevenhuizen, geboren 1913 vertelt: "Mijn ouders kwamen uit Streef kerk. Mijn vader kon bij boer van Straalen komen werken. Zijn boerderij stond op het dood lopende stuk van de Kruisweg bij Moerkapelle, genaamd 'Het oude End'; mijn ouders betrok ken daar een daggeldershuisje. Je had daar een klein schooltje waar ik nog met lei en griffel moest schrijven. We liepen bijna een uur naar de kerk in Bleiswijk, want fietsen deden mijn ouders en hun zes kinderen niet op zondag, van wege de zondagsrust; daar ston den zij erg op. Wij mochten dan ook zondags niet schaatsen of buiten spelen. Het warme eten werd zaterdags klaargemaakt en de afwas moest 's maandags gebeuren. Ze waren erg bezorgd, we moch ten 's winters na 19.00 uur niet naar buiten. Vader is eens gevallen bij het scheppen van emmers water uit de sloot voor de paarden. Daar door brak hij zijn heup. Na de operatie kon hij het zware werk niet meer doen. Daarna werd hij brugwachter op de Brug over de Ringvaart bij de Groeneweg in Nieuwerkerk. We kregen daar een huisje aan de Ringdijk. Vaak moest ik met de klomp aan een stok hengelen om geld op te halen bij de schepen die langs de opgehaalde brug vaarden. Ik moest nu in Zevenhuizen naar de christelijke school bij meneer Visser, ook kerkten we in Zeven huizen. Rinkelende belletjes In die tijd had bijna niemand ver voer, de rijken hadden een paard en een tilbury. Vroeger lag er vaak ijs, dan reden de arrensleeën over de Rotte met rinkelende belletjes. Boodschappen halen deed je nooit, alle leveranciers brachten met bakfietsen hun waren rond, veel sortering was er niet. Het eten was eenvoudig, men maakte er weinig werk van, veel stampotten in de winter. Stoomfluit Een keer in het jaar met de va kantie konden wij onze grootou ders bezoeken, met bus of trein ging dat niet, dus gingen we met de Lekboot, het stoomraderschip van Fob Smit. We vaarden vanuit Rotterdam naar Streefkerk, dat was een feest natuurlijk! Bij de vele aan legplaatsen ging de stoomfluit. De kapitein trok dan aan een touwtje waardoor de lucht in de pijp ontsnapte en ontaarde in een oorverdovend bulderend ge luid. Wij stonden met ons vingers in de oren. Toen ik van school kwam kreeg ik voor het eerst een oude fiets en werd dienstmeisje bij slager Beek in Zevenhuizen, er was daar veel boenwerk. Later ging ik bij kruidenier Cor Keijzer werken. Omdat de meeste huizen geen aanrecht hadden deed men bui ten op een tafeltje de vaat. Tij dens de afwas keek mevrouw soms door het raam of ik het wel goed deed en doorwerkte. Als een damp die ras ver dwijnt Ik trouwde met Cor van Helden die bij een boer werkte. Wij gin gen aan de 'Heereweg' in Moer kapelle wonen en later verhuis den we weer naar Zevenhuizen. We kregen twee zoons, Jan en Cock, mijn man en zoon Jan na men loonbedrijf Cammeraat over in Moerkapelle, zij verhuurden zich met landbouwmachines. La ter bouwden wij in Zevenhuizen aan de Julianaweg een huis en bedrijfshal. Op de foto zit mijn man op een machine en is suiker bieten aan het rooien. Zij kregen het erg druk vooral in de oogstmaanden. Zoon Jan is nu ook al 75 en heeft zijn bedrijf overgedaan aan zijn dochter en schoonzoon Rien Koenekoop die het drukke bedrijf voortzet. Als weduwe woonde ik eerst in een aanleunwoning in Moerkapelle en nu in de Zevenster in Zeven huizen na een werkzaam leven. Ik ben zelfs nog vóór de Eerste Wereldoorlog (1914-1916) gebo ren, er is zoveel veranderd, maar terugkijkend is het leven zo voor bij, net als wat in de bijbel staat: het was als een damp die ras ver dwijnt." Rotterdam - GGD Rotterdam-Rijn mond stuurt de komende week aan ruim 27.000 inwoners van de regio Rotterdam-Rijnmond een vragen lijst met betrekking tot hun lichame lijke gezondheid, bewegen, roken, alcoholgebruik, mantelzorg, sociale contacten en de woonomgeving. De uitkomsten van het onderzoek vormen de basis voor de ontwikke ling van het lokale gezondheidsbe leid en de nota's volksgezondheid. In de eerste plaats geven de resulta ten een beeld van de gezondheids situatie van de inwoners. Daarnaast gebruikt de GGD de resultaten voor de advisering van gemeenten bij het ontwikkelen van beleid voor bijvoor beeld bepaalde bevolkingsgroepen en gebieden. De GGD doet elke drie a vier jaar een onderzoek naar de gezondheid van de inwoners van Rotterdam en negen omliggende gemeenten: Al- brandswaard, Barendrecht, Capelle aan den IJssel, Krimpen aan den IJs sel, Lansingerland, Maassluis, Rid derkerk, Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen. Het is mogelijk om de vragenlijst via internet in te vullen. Ook biedt de GGD hulp aan mensen die moeite hebben met het invullen. Voor meer informatie; http://www. ggd.rotterdam.nl Nesselande - In de Nesselande Living van december is een oproep aan (startende) ondernemers gedaan om te peilen of er interesse is om an dere ondernemers in de wijk te ontmoeten. Omdat het zakelijk interes sant is, omdat je als startende ondernemer tegen zaken aanloopt waar je hulp bij kunt gebruiken, of omdat je graag wilt weten wat er gebeurt in je wijk. Een herhaalde oproep: wie geïnteresseerd is iets op te bouwen met ondernemers in Nesselande, kan reageren via ondernemersnesselande@live. nl? Geef aan waar je interesse ligt (bijvoorbeeld netwerk uitbreiden, inhoudelijke kennis delen, klanten werven). De organisatoren denken aan het maken van een ondernemersbundel, waarin iedereen zichzelf kan presenteren, een website waar alle ondernemers op staan en het organiseren van thema-avonden. De Kamer van Koophandel heeft zijn medewerking toegezegd. In april is de eerste bijeenkomst gepland. M't:- De Pancake Rocks bij Panakaiki. Vanaf 16 januari tot en met 6 maart fietsen Jan Ottevanger en Jan Heemskerk door Nieuw-Zeeland. In Hart van Holland doen zij verslag van hun reis. Vandaag maken we de over tocht naar het Noordereiland. Voor vertrek kijken we nog even rond in de haven. Hier kun je ook met een water vliegtuigje over de Sounds vliegen. Leuk om te zien hoe 'd zo'n ding opstijgt en landt. Hier ligt ook het cruiseschip de Statendam uit Holland voor anker. Voor onderweg koop ik een paar gevulde koeken bij een Hollandse bakker, die de Award voor de vierde beste bakker van Nieuw Zeeland heeft gewonnen. Nog meer Nederlands fabrikaat: de Arahuna, waarmee we de over steek maken is gebouwd in Krimpen aan den IJssel. Dan vertrekken we vertrek rich ting Wellington. Links en rechts prachtige, ongelooflijk mooie baaien met de diverse kleuren blauw van het water en de groen begroeide bergen uit zee oprijzend. Na een goede nachtrust - bij de Nederlander Nico Oosterbaan - vertrekken door een druk Wellington richting Highway2. Het valt niet mee om de stad uit te komen, maar na tien kilometer zitten we op de goede koers. Als we over de 555meter hoge Rimmitahea Summit zijn getrapt, vinden we in Featherston een Bed and Breakfast bij een oud-piloot die clandestien whisky en bourbon stookt. Wat een kerel, zeg. Maar het smaakt goed! De reis van de Jannen is van dag to dag te vol gen op http://reislog.riksja.nl/NZfietsen2JJ/ Een van de prachtige meren op het Zuidereiland. Rotterdam - CurZus@Zo orga niseert in Activiteitencentrum Zjaak in de wijk Prinsenland voor zaterdag 16 februari een Flamenco feestavond. Ter gele genheid van dit feest heeft Ana Azules, internatinaal Flamenco danseres én docente, de Spaanse zanger Carlos Denia uitgenodigd alsmede collega-danseres Karin Ey. Onder begeleiding van de Spaanse Flamenco gitarist Mar- tijn Nanninga verzorgen zij deze avond een aantal optredens. Te gelijkertijd wordt een Flamenco kledingbeurs georganiseerd waar men terecht kan voor nieuwe en tweedehands Flamenco kleding. In de brasserie van Zjaak kan men terecht voor een consumptie. De toegang bedraagt 7,50 euro; met Rotterdampas 2,50 euro. Er zijn maximaal 250 kaarten beschik baar. Voor meer informatie: www.cur- zusenzo.nl of www.buurtwerk- alexander.nl. Nesselande - Koninginnedag, woensdag 30 april, zal uitgebreid gevierd worden met diverse acti viteiten voor jong en oud, zoals een fietsoptocht, kleedjesmarkt, springkussens en een braderie. Het feest vindt plaats op het Herman Bieilingplein van 10.00 tot 16.00 uur. Een kraam kan ge huurd worden voor 33,- euro; een standplaats kost 20,- euro. Voor meer informatie: oranje- festival@nesseweb.nl of 010- 2860491. Nesselande - Maak een goede start met de grote schoonmaak van het voorjaar en volg een workshop 'Opruimen' onder lei ding van Hisca Weggeman in De Brede School aan de Robert van 't Hoffstraat 14 op donderdag 13 en 27 maart van 19.45 tot 22.00 uur. De kosten bedragen 51,- euro, met Rotterdampas 33,- euro. Voor meer informatie en aan melden: www.curzusenzo.nl, op werkdagen tussen 09.30-16.30 uur bij de balie van LCC Zeven kamp, of op 010- 2518988. Kerk in Nesselande (Brede School) Nesselande 10.00 uur ds H.G.J. van Dolder. HUISARTSENPRAKTIJK Nesse lande Noord, Robert van 't Hof fstraat 10, tel. 010-8903320. SPOEDGEVALLEN en/of levens bedreigende situaties: op werk dagen 8-17 uur: 010-8903321. Spoedgevallen tijdens avond, nacht, weekeinde of feestdagen: Huisartsenpost IJsselland Zieken huis, tel. 010-2799262. Wijkorganisatie Nesselande: WONIO 010-2222811 of info@ nesseweb.nl

Hart van Holland | 2008 | | pagina 11