HOUDING ROTTERDAM 'NIET OVERTUIGEND, ARROGANT EN HYPOCRIET' "DE GEMEENTE ZAL OPGEHEVEN WORDEN, MAAR NIET HET DORP" www.mastersteaandcoffee.nl deHaij van derWende advocaten ZWANENZANG VOOR ZEVENHUIZEN MASTERS WEBSITE ONLINE: ZUIDPLAS Raad Moordrecht stemt unaniem in met fusie 8 uit herindelingsadvies gepaard met vernietigende kritiek op Rotterdam TEA COFFEE Thuis in de regio. Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 27 februari 2008 Moordrecht - Hoewel er maar één punt op de agenda stond van de ex tra raadsvergadering die vorige week dinsdag plaatsvond, was het er we' een waarmee geschiedenis werd geschreven. Met het vaststellen van het visiedocument en het herindelingsadvies voor de gemeenten Nieuwerkerk aan den IJssel, Zevenhuizen - Moerkapelle en Moordrecht werd opnieuw een belangrijke stap genomen op weg naar de fusie van 2010. Alle raadsleden stemden unaniem voor het besluit, dat met ap plaus werd ontvangen. Voorafgaand aan de hoofdelijke stemming merkte het PvdA op dat bij deze belangrijke avond wellicht de relativering past dat in het pro ces wel de gemeente opgeheven zal worden maar niet het dorp. De heer Appelman (PvdA): "Moor drecht blijft gewoon Moordrecht. Hei is een bestuurlijk proces waar mee we te maken hebben. Maar de mensen zelf blijven gewoon in Moordrecht wonen." Ook consta teerde de heer Appelman dat in het proces dat doorlopen is tot nu toe alle hordes en obstakels ge nomen of omzeild zijn. Hij doelde daarmee ondermeer op de situatie rondom de Gouweknoop. Ook de andere fracties maakten hier op merkingen over. "Groot was onze bhjdschap toen op 29 november 2007 Gedeputeerde Staten hun waardering uitspraken voor de initiatieven om van onderop te komen tot fusie", zei de heer Will (CDA). "Over het heikele punt van mogelijke grenscorrecties, lees de discussie rondom de Gouweknoop, merkt Gedeputeerde Staten op dat deze bij de fusiedatum niet aan de orde zijn en in de loop der tijd moet worden bezien of deze als nog nodig zijn. We laten ons niet van de wijs brengen door uitspra ken van burgemeesters van buur gemeenten over het moment van starten van besprekingen over mo- gei:;ke grenscorrecties." Mevrouw Beekman van de VVD benoemde de jrf van de drie fusiegemeen ten om als eenheid op te treden tegen de zeer happige buurtge- meente die op het grondgebied loert. Beter Moordrecht sprak nog maals haar zorgen uit omtrent de Gouweknoop. "De provincie heeft aangegeven voor 1 januari 2010 nog geen uitspraak te doen over de grenscorrectie van de Gouwe knoop, maar sluit niet uit dat het daarna nog wel een keer naar Gou da kan gaan. Volgens mij is het ge voel bij de provincie: laten we het nog maar even uitstellen totdat ze de fusie gerealiseerd hebben en daarna kunnen we misschien wel zaken doen rondom de Gouwe knoop. Zover is het allemaal nog niet, maar reken je niet rijk in de zin dat de race al gewonnen is," waarschuwde de heer de Koninq (BM). Andere onderwerpen die met betrekking tot het herindelings advies aan orde kwamen waren onder meer aandacht voor de me dewerkers van de gemeente en de betrokkenheid van de burgers. De Koning vroeg het college om in het vervolgtraject de inwoners betrok ken te houden bij het proces en stelde voor om de besluiten die in het verdere traject genomen gaan worden, tenminste in de commis sie aan de orde te stellen. Zodat inwoners hun vragen over het tra ject in de commissies kwijt kunnen. Will sloot zich aan bij het stand punt van Beter Moordrecht in de zin dat het mogelijk moet blijven voor burgers om hun inbreng over de fusie te kunnen blijven geven. Verder werd er door diverse frac ties aandacht gevraagd voor de basisvoorzieningen. De heer van der Linden (SGP): "De fusie mag er niet toe leiden dat de basis voorzieningen verloren gaan. De fusie moet zo geruisloos mogelijk verlopen en de burger moet er in de praktijk zo weinig mogelijk van merken." Appelman concludeerde dat er hard gewerkt zal moeten worden om ervoor te zorgen dat de ambities die gemeente heeft ook daadwerkelijk gerealiseerd worden. "We zijn nu op het punt gekomen dat we ook echt de han den uit de mouwen kunnen steken en de fusie ook echt inhoud kun nen geven," aldus Appelman. MftMftfl Een gefuseerde, sterke gemeente zou beter in staat zijn taken die voor haar liggen uit te voeren. Zoals de ontwikkeling van het Zuidplasgebied. Door Niels Raas Nieuwerkerk aan den IJssel - Tijdens de raadsvergadering op 19 februari were; het definitieve herindelingsadvies met betrekking tot de fusie aan- 9e! omen. Alle fracties toonden zich op wat kleine punten na tevreden met et document. De houding van de gemeente Rotterdam tegenover de gemeente en de aanstaande fusie werd bij de behandeling van het advies door een groot aantal raadsleden op de korrel genomen. De heer Slobbe (CU/SGP) had wei nig aan te merken op het fusie document en begon vrijwel direct [Met een groot betoog tegen de houding van een door Rotter dam gestuurde brief. "Rotterdam heeft in het verleden genoeg [Mogelijkheden gehad om op al- ler|ei manieren elders in de stad voorzieningen en woningen voor betere gesitueerden te realiseren. De plotselinge aandacht voor ge biedsuitbreiding is buitengewoon vreemd. Bovendien heeft de visie van Rotterdam nauwelijks draag bak De houding van Rotterdam 's niet overtuigend, arrogant en hypocriet," aldus Slobbe. Naast dit Pont wilde Slobbe graag meer toe- 'chting over hoe de toekomstige naam van de gemeente gekozen Wordt, waar het bestuurscentrum komt en de gebrekkige rol van de bestuurlijke klankbordgroep. °e heer Lamberts (GBN) toonde 2lch ook bezorgd over de expan- siedrift van Rotterdam. Lamberts v°nd het vooral vreemd dat Rot- erdam zich zo vreemd gedraagt nadat de gemeente zich de laatste 'Jo juist soepeler heeft opgesteld. "De Tweede Kamer mag straks meebeslissen over de herindeling. Burgemeester Opstelten heeft een zwaarder gewicht in de Kamer. Het is daarom van belang dat Nieuwer kerk en de andere fusiegemeenten met goede argumenten komen," aldus Lamberts. De heer Hazele- bach (PvdA) ergerde zich ook aan de annexatiedrift van Rotterdam, maar zag de zaken veel positie ver: "We hebben een soortgelijk geschil met Gouda ook gewonnen omdat we goede argumenten had den. Het is beter om gewoon niet te reageren." De heer van der Torn (VVD) benadrukte de sterke po sitie van de gemeente omdat de fusie een hoog vrijwillig karakter heeft. Als er wordt gedaan wat Rotterdam wil, valt er van de kant van de VVD wat betreft van der Torn geen samenwerking meer te verwachten. De heer van der Torn had tevens een duidelijke visie over de voor gestelde nulmeting: "De nulme ting is belangrijk om vast te stellen wat het voorzieningenniveau is op een bepaalde datum voor de fusie. Dan kan men ook de veranderin gen tijdens de fusie vaststellen. Na de fusie kun je dan zeggen: dit was er, dit is er." Tenslotte benadrukte van der Torn het belang dat in elk van de afzonderlijke kernen een loketfunctie gehandhaafd blijft. Bij het vaststellen van de naam be nadrukten alle partijen het belang van burgerparticipatie. De heer Zijlstra (CDA) zorgde bij de behan deling van dit punt voor de enige positieve opmerking over Rotter dam van de vergadering. "Rotter dam verdient complimenten op de manier waarop het omgaat met haar naam. Die gemeente heeft een prijs gekregen voor het inter nationaal op de kaart zetten van haar naam. Ook onze toekomstige naam is belangrijk en die moeten we promoten. Het CDA is daarom erg blij met het toevoegen van een marketingexpert aan de naams- commissie," aldus Zijlstra. Burgemeester Bonthuis bleef in zijn reactie het vrijwillige karakter benadrukken en was van mening dat de fusie absoluut de schoon heidsprijs verdient. De burgemees ter deelde het vertrouwen van de heer Hazelebach in een goede afloop van het geschil met Rotter dam: "Gedeputeerde Staten heeft al aangegeven met de fusie in te stemmen. Daar bovenop komt nog het vrijwillige karakter van de fusie en het standpunt van GS dat er geen grenswijzigingen zul len plaatsvinden." Met betrekking tot de huisvesting van het nieuwe gemeentehuis deelde de burge meester mee dat dit aan bod zal komen in de klankbordgroep, die zich daardoor niet meer alleen zal bezighouden met technische pro cessen. pagina 3 Zevenhuizen-Moerkapelle - De een hoopvol, de ander schoor voetend, stelden de raadsleden van Zevenhuizen-Moerkapelle het herindelingsadvies vast. Het advies is de uitkomst van de dis cussie over de bestuurlijke toe komst van de drie gemeenten, zoals die in de afgelopen peri ode is gevoerd. Unaniem stemde de raad in met de fusie. Met gemengde gevoelens droeg fractievoorzitter Oosterhoff van gemeentebelangen de 17 jaar oude gemeente Zevenhuizen- Moerkapelle 'ten grave'. "Ik ben me ervan bewust dat een ge meente met een omvang als de onze niet berekend is op de ta ken die voor ons liggen. Aan de andere kant staat de grootte van en gemeente niet automatsich garant voor bestuurskracht." Oosterhoff maakte zich zorgen om onvrede bij de inwoners van Zevenhuizen-Moerkapelle, die niet onderschat moet worden, en wijst op het dalende winkel bestand in Moerkapelle en de skepsis waarmee de Moerkapel- lenaren de nieuwe fusie bezien. "Herindeling is ook een emoti onele aangelegenheid." Deson danks is GB van mening dat de voordelen van fusie ruimschoots opwegen tegen de nadelen. Wat betreft de heer Boersma (CDA) had dit agendapunt net zo goed een hamerstuk mogen zijn, zo zorgvuldig en zo gron dig is de op handen zijnde fu sie voorbereid. Voor hem geen "zwanenzang of krokodillentra nen", maar een daadkrachtige voortgang van de procedure. Ook voor de heer De Gooijer (SGP) was het een gedenkwaar dige avond, niet in de laatste plaats omdat hij het volledig eens was met Boersma. Voor hem is de gemeente juist geen emotionele aangelegenheid. "De gemeente is dat ik mijn vuil kan wegbren gen op zaterdag, de gemeente is voorzieningen. Als gemeente moeten we ons best doen die zoveel mogelijk op peil te hou den, maar we hebben uiteraard niet overal invloed op. We kun nen nieuwe huizen bouwen, wat bijvoorbeeld ruimte biedt voor een bakker in het dorp, maar als die man geen lekker brood bakt, is hij zo weer weg. Daar kan de gemeente natuurlijk niets aan doen." Barbizonlaan 82 2908 ME Capelle a/d IJssel telefoon 010-2204400 fax 010-2204499

Hart van Holland | 2008 | | pagina 3