WADDINXVEEN VOOR 2012 NOG NIET TOE AAN SAMENWERKINGSPOCES OF FUSIE VERTROUWELIJKHEID WERPT MYSTERIEUS LICHT OP FINANCIËN VERLEGDE DREEF POUTIEK MASTER S WEBSITE ONLINE: www.mastersteaandcoffee.nl Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 12 maart 2008 pagina 3 Door Niels Raas Waddinxveen - Tijdens de commissiever gadering Openbare Ruimte werd duidelijk dat de kosten voor het project de verlegde Dreef fors hoger uit zullen vallen. Precieze details zijn onduidelijk omdat de betref fende raadsstukken vertrouwelijk zijn. Verder zijn er bijkomende complicaties voor het project in de vorm van een dieper ballastbed die de spoorlijn nodig heeft. Bo vendien bestaat er een kans dat de Wok- kels ten behoeve van het project verplaatst moeten worden. De onduidelijkheid over het budget werd al direct aangevoerd door de heer Boer (VVD), die niet in de stukken kon vaststel len wat het oorspronkelijke projectbudget is. Mevrouw van der Berg (PvdA) ergerde zich daarbij vooral aan het feit dat er nog meer bezuinigd is op het ontwerp, waarbij er wederom sprake is van een versobering. Ook van der Berg vroeg toelichting op de toegenomen kosten van drie miljoen euro. "Verder wordt het project vertraagd door het onteigeningsproces en extra eisen van Pro-Rail. Het is ook vreemd dat Pro-Rail nu met extra eisen komt. Bovendien moeten volgens het plan de Wokkels misschien ver plaatst worden," aldus van der Berg. Ook de heer van Berkesteijn (CDA) wilde precies weten hoe hoog het bedrag is opgelopen en deelde daarbij mee dat hij liever niet ziet dat de Wokkels verplaatst worden. Wethouder Dijksterhuis lichte toe dat het college vasthoudt aan versobering omdat het project anders nog duurder wordt. De extra eisen van Pro-Rail bestaan volgens de wethouder uit het verdikken van het bal lastbed met 70 centimeter, waardoor de tunnel onder het spoor corresponderend 70 centimeter dieper komt te liggen. Met betrekking tot de financiën deelde Dijkster huis mee dat er twee miljoen euro aan extra kosten zijn. Dat het oorspronkelijke bedrag van ongeveer 6,5 miljoen euro tot boven de zeven miljoen euro is gestegen - en waar de twee miljoen extra kosten nog bij opgeteld moeten- is volgens de wethouder te wijten aan de prijspeilcorrectie en niet omdat het bedrag in het fonds is verhoogd. Deze be wering werd door de heer van Berkesteijn resoluut van tafel geveegd, omdat het gezien het lage Nederlandse inflatiepijl onmogelijk is dat het bedrag dan zo sterk toeneemt. De wethouder moest daarop toegeven dat er ook nog andere factoren meespelen die bijdroegen aan verhoging, die vanwege vertrouwelijkheid niet verder behandeld werden. "Ik kan mededelen dat er extra kostendragers zijn in de vorm van een rijksbijdrage van 1,6 miljoen euro en een mogelijke subsidie van de provincie ter waarde van 1 miljoen euro, waarmee een groot deel van de extra kosten gedekt kunnen worden," aldus Dijksterhuis. Met betrekking tot het inwerking stellen van onteigeningsprocedures liet de wethouder weten dat dit dient als vangnet voor het ge val minnelijke verwerving niet toereikend is. Dit is een reële optie omdat het er op lijkt dat de huidige planning niet gehaald wordt. Tenslotte wees de wethouder op de mogelijkheid van extra kosten door schade claims van het Coenecoop College en pro jectontwikkelaars omdat gedurende tien maanden regulier verkeer en werkverkeer door elkaar heen moeten rijden. Wethou der Gerts deelde als aanvulling mee dat mo menteel bekeken wordt of de Wokkels wel of niet verplaatst moeten worden. In tweede termijn had de heer Boer een vraag of het spoor enkel of dubbel spoor wordt. Mevrouw van der Berg toonde zich ontevreden met de versmalling van de rij banen en fietsstroken in de tunnel en van de verlaging van de doorrijhoogte van 4,50 naar 4, 25 meter. De heer Rubeling (D66) toonde zich daarbij bezorgd over het vrachtverkeer. Wethouder Dijksterhuis de elde tenslotte in een reactie dat het spoor enkel blijft. "De versobering doet niet af aan de regels en de veiligheid en al hele maal niet aan de sociale veiligheid. Het is Moeten de wokkels verplaatst? absoluut niet de bedoeling dat de tunnel gaat lijken op de tunnel bij station Noord," aldus Dijksterhuis. Waddinxveen - Tijdens de commissie Bestuur en Middelen werd driftig gediscussieerd over de vorm van het proces waarmee de bestuurlijke toekomst van de gemeente gaat worden bepaald. De discussie werd vooral bepaald door de heer van Berkesteijn (CDA), die graag een meer gedetailleerde invulling van het proces ziet, terwijl het college toch meer aanstuurt op 'zorgvuldigheid en geleidelijkheid." Door Niels Raas Mevrouw Stoffers (PvdA) stelde vast dat er sinds 25 januari bij het kijken naar de bestuurlijke toekomst sprake is van een 'nieuw elan.' De heer van Berkesteijn gaf in een uitgebreid betoog weer dat het be langrijk is dat het belangrijkste doel van het invullen van de bestuurlijke toekomst bestaat uit het versterken van de bestuurs kracht. Van Berkesteijn: "Het is niet al leen de bedoeling de organisatie van de gemeente veilig te stellen, maar ook de missie waar Waddinxveen voor staat. In het plan van aan aanpak ligt de nadruk nu echter alleen maar op de meerwaarde voor de gemeente." Van Berkesteijn hekelde de focus op Gouda in het document en riep het college op zich niet tot deze gemeente te beperken. Toch ziet van Berkesteijn een fusie met Gouda als een reële optie: "Met goede argumenten gaat de CDA fractie een fusie zeker niet uit de weg. We willen die weg wel inslaan, maar het CDA is nog niet over de streep. Bovendien moet dit volgens een geleidelijk proces gebeuren: eerst samenwerking en daarna pas samen voeging." Tenslotte riep van Berkesteijn het college op een duidelijk tijdsvlak te scheppen, waaronder een agenda van de toekomst. In een tweede termijn gaf hij aan de eis voor dit tijdsvlak desnoods met een motie kracht bij te zetten. Ook de heer Bax (PCW) gaf aan dat het belangrijk is dat de bestuurskracht verbeterd wordt, maar dat het eigen karakter van de gemeente behouden blijft. Burgemeester Roijers gaf aan dat een tra ject van samenwerking of samenvoeging gepaard moet gaan met zorgvuldigheid en geleidelijkheid. "Voor 2012 is de gemeente nog helemaal niet toe aan een proces van samenwerken of fusie. Er zijn nog te veel projecten in de gemeente. Tot die tijd is er alleen evaluatie en discussie," aldus de bur gemeester. Een belangrijk onderdeel van de periode tot 2012 is volgens Roijers het vaststellen wat de gemeente precies wil. Onderdeel van deze aanpak is het inhuren van één of meerdere onderzoeksbureaus in zowel Gouda als Waddinxveen, die van beide gemeentes een zogenaamde 'foto' moeten maken, waarin duidelijk wordt wat de staat is van zaken als voorzienin gen in beide gemeentes. "Het is belangrijk dat Gouda en Waddinxveen hetzelfde on derzoeksbureau inhuren. Er ontstaat dan een zelfde soort foto, met een zelfde plan van aanpak. De foto's zijn belangrijk om vast te stellen waar de gemeente zich bij samenwerking op moet richten," aldus de burgemeester. Mevrouw Stoffers gaf aan bij het maken van de foto's ook belang te hechten aan het maken van een analyse over hoe de si tuatie er over vijf jaar uit zou kunnen zien. Mevrouw Van Went (D66) toonde lichtte ergernis richting het uitwerken van details door de heer van Ber kesteijn en be nadrukte dat het een het stuk globaal is, met ruimte voor veran dering. Van Berkesteijn gaf aan dat een discus sie over de hoofdlijnen zeer wezenlijk is: "In de motie komt niet alleen de eis voor een tijdsbestek voor het plan van aanpak te staan, maar voor het proces in zijn geheel. Bovendien moet elke gemeente voor het maken van de foto een eigen bureau in dienst nemen. Met één bureau ontstaan er overlappende resulta ten, terwijl er met twee bureau's in iedere gemeente andere facetten aan het licht komen." Burgemeester Roijers gaf toch de voorkeur aan één onderzoeksbureau. "Als je gaat scheiden neem je twee advocaten, als je samengaat neem je één notaris," al dus de burgemeester. De burgemeester benadrukte dat in de foto ook stakehol ders, organisaties en de Zuidplasgemeen- ten worden meegenomen. TEA COFFEE UPPI v VI BW» Op deze pagina politieke onderwerpen in de samenleving. Deze pagina wordt samengesteld onder redactie en verantwoordelijkheid van medewerkers van het Hart van Holland

Hart van Holland | 2008 | | pagina 3