EREKLUSHAMERS VOOR BIJZONDERE VRIJWILLIGERS SPEELTUIN IJSSELKIDS EINDELIJK OPEN HET KRAAIENNEST INFORMATIEAVOND PERSOONS GEBONDEN BUDGET ZEEVERKENNERSGROEP "DE IJSSEL dl pagina 43 Nieuwerkerk aan den IJssel - Wethouder Jan Slagt kon het zich nog goed herinneren, het bezoek van die mevrouw van de Zeeverkennersgroep 'De IJssel'. Ze had een verhaal over een clubhuis dat in brand was ge stoken, waarbij ook allerlei waardevolle materialen zoals tenten, kook- en spelmateriaal en gereedschappen in vlammen waren opgegaan. Hij sprak de aanwezigen toe tijdens de feestelijke opening van het nieuwe clubgebouw aan de Van Gennepweg. Door Marianne Fortuin Voorzitter Jos Peters van de Zee verkennersgroep lichtte de nood zaak van het bezoek van Anneke van der Torn aan de wethouder toe: "We hadden net het dak van het gebouw vernieuwd met onze laatste 10.000 euro toen op 1 november 2005 deze ramp ge beurde. Hoewel de verzekering ons een bedrag uitkeerde, was dat bij lange na niet genoeg voor een nieuw clubhuis, dat al gauw 100.000 euro kost. Gelukkig heb ben we een aantal grote en vele kleinere sponsors bereid gevon den ons te helpen. Ouders en kinderen zijn maandenlang met allerlei acties bezig geweest om geld binnen te halen. Een bedrijf heeft ons twee jaar lang gratis zes units uitgeleend. Vorig jaar mei zijn de wanden van het gebouw opgetrokken en daarna konden we met de inrichting beginnen. We hebben alles zelf aangelegd, de waterleiding, elektriciteit, gas en de aankleding van de diverse ruimten." Ereklushamers Jan Slagt verklaarde dat een ge bouw pas af is, als er een huis nummer en een straatnaambord is. Namens de gemeente bood hij een groot plaatsnaambord aan. Door vier jonge clubleden werd vervolgens een bord onthuld met de naam van het clubhuis: 'Het Scouting Speciaal eerbetoon tomeloze inzet vrijwilligers. Kraaiennest'. Jan Slagt vervolgde zijn verhaal met het uitreiken van een speciaal eerbetoon: Ereklus hamers. Enkele vrijwilligers heb ben een bijzondere inzet getoond: Arjan Terlouw (schilderwerk en voormalig penningmeester), Aat van der Draai (elektra), André Verdoold (technicus), Arnold Kool ('wat zijn ogen zien, kunnen zijn handen maken') en Anneke van der Torn (coördinatie, organisatie en 'een uitstekend bedelares'). Zij kreeg behalve de Ereklushamer een boeket, omdat zij volgens Jan Slagt de titel 'Vrijwilligster van het jaar 2008 verdient. Ook meisjes Wim Dunnewold, die de func tie van penningmeester van Ar jan Terlouw heeft overgenomen, geeft aan hoe de groepen zijn opgebouwd: "We hebben de Be vers, van 5 tot 7 jaar, dan komen de Dolfijnen, 7 tot 11 jaar, daarna de Zeeverkenners, 11 tot 16 jaar, en tenslotte de Wilde Vaart, vanaf 16 jaar. De Zeeverkenners vormen de grootste groep van onze tach tig leden. Met de jongere kinderen wordt nog niet gevaren, dat is pas vanaf de Zeeverkenners. Die gaan een week op kamp en zeilen dan elke dag." Jos Peters vult aan: "De avontuurlijke kinderen komen hier. Als ze na afloop naar huis gaan, zijn ze vuil. Niet alleen jongens zijn lid, ook meisjes, zo'n 40% van ons ledenbestand. In de winter zijn we binnen bezig, onder andere met het onderhoud van de bo ten. De kinderen leren hier dat je je spullen moet onderhouden en dat er, net als in de maatschappij, een zekere hiërarchie bestaat. Het mooiste is als ze jong binnenko men en dan doorstromen naar de Wilde Vaart." Hij is via zijn kinde ren bij de vereniging gekomen en zo enthousiast geworden, dat nu het hele gezin gaat zeilen. Door Marianne Fortuin Nieuwerkerk aan den IJssel - De kinderen konden bijna niet wach ten tot de linten werden doorge knipt. Ze kwamen zaterdag 15 maart in groten getale naar de Kleinpolderlaan gekomen, samen met ouders, grootouders en an dere belangstellenden. Hun ge duld werd behoorlijk op de proef gesteld, want wethouder Tamara Venrooy las eerst een stukje voor uit 'Pluk van de Petteflat', over de hasselbraam. Als je daarvan gege ten had, wilde je alleen maar spe len. Ze bood daarna het boek aan, het krijgt een plekje in de lees hoek. Na het zingen van het oer oude lied 'Naar de speeltuin' was het zover. In een ommezwaai wa ren alle kleurrijke speelvoorzienin- gen in gebruik genomen. Tamara Venrooy over wat er kwam kijken bij de aanleg van de speeltuin. "Er moest een bodem- en een milieu onderzoek worden uitgevoerd, er moest een goed plan en een on dernemingsprogramma komen, en uiteraard geld. In december 2004 hebben we als gemeente besloten geld en hulp ter beschikking te stellen." Historie Voorzitter Nel van Rijn van Speel tuinvereniging IJsselkids: "Zo'n twaalf jaar geleden is de Bewoners Vereniging Velden al begonnen met plannen voor een speeltuin, die zou komen in de buurt van het Van der Valk Hotel. Die plannen kwamen veel te duur ui.. Het toen malige bestuur is toen gestopt, behalve Ineke Stam. Zij vroeg mij om te komen helpen. Dat wilde ik graag doen, omdat er toen ik acht jaar was twee speeltuinen in Nieuwerkerk waren en nu al jaren geen een meer. In het begin wis ten we niet hoe je zoiets aanpakt. We zijn toen lid geworden van de NUSO, een landelijke organisatie voor speeltuinwerk. Zij hebben ons advies gegeven. De gemeente heeft daarop dit stuk grond als terrein aangewezen. De speeltuin ligt nu in een prachtige omgeving. We hebben wel heel hard moeten werken. Er bleek heel veel rommel in de grond te liggen, zoals oude betonnen rioleringsbuizen. In to taal hebben we drie containers met afval afgevoerd. Een ander probleem was de waterafvoer. Na forse regenbuien stond alles blank, ondanks de aangelegde drainage. Eigenlijk zou de speeltuin al in december vorig jaar open gaan, maar je zakte hier weg in de blub ber. Daardoor konden we ook niet eerder gras zaaien. We hebben zelf extra drainage aangelegd en toen konden we met de inrichting beginnen. Voor de aanleg hadden we eerst vijftien, daarna zeven vrij willigers. Voor het beheer hebben we zeven vrouwelijke bestuursle den en acht parttime beheerders. Er zijn tuintjes in de speeltuin aangelegd en iemand die veel ver stand heeft van planten, gaat aan de kinderen hierover uitleg geven. Het heeft langer geduurd dan ge pland, maar het is ons gelukt. Ie mand zei een keer tegen mij 'Denk jij nou echt dat jij als vrouw samen met andere vrouwen een speeltuin op kunt zetten?'. Iedere keer als er iets tegen zat moest ik denken aan wat die man had gezegd, en dat was dan een stimulans om door te zetten." De speeltuin heeft momenteel vijfendertig kinderen als lid; men hoopt op een ledental van twee honderd. De kinderen krijgen bij aanmelding een pasje met foto erop, ouders mogen gratis naar binnen. Nieuwerkerk aan den IJssel - Zorgiseenkeuze.nl aan het Raadhuisplein 5 organiseert voor maandag 31 maart om 20.00 uur een informatie avond over het Persoons Gebonden Budget. Als je van de hasselbraam eet, wil je alleen maar spelen. Het zijn onzekere tijden voor mensen die ziek en/of gehandi capt zijn en afhankelijk van thuis zorg zijn. In de media overheerst de onrust en onduidelijkheid over dit onderwerp. Het woord 'vergrijzing' wordt ge bruikt alsof het een ziekte is en steeds vaker hebben mensen het gevoel overgeleverd te zijn aan niet gekwalificeerde krachten. Ook in de praktijk blijkt dat de zorg vaak niet aansluit bij de er varingen en wensen van degene die thuiszorg nodig heeft. Met name mensen die zelf de regie over hun leven willen houden en zelf willen blijven beslissen over hun dagindeling, kiezen tegen woordig voor een persoonsge bonden budget. Te vaak wordt echter gedacht dat de admini stratie hiervan een reden zou zijn om dit niet te doen. Een veel gehoorde vraag is dan ook: Hoe werkt een persoonsge bonden budget? Wanneer men verpleging, verzor ging, begeleiding en/of huishou delijke hulp nodig heeft én hier voor een indicatie heeft, kan een PGB aangevraagd worden. Uit dit budget kan de zorgverlener be taald worden. Het voordeel hier van is dat men kan kiezen voor zorg die past. Informatieavond De heer Matarazzi van Bureau voor Advies, Begeleiding Ad ministratie zal deze avond infor matie verstrekken en men kan vrijblijvend vragen stellen. De toegang is vrij. Voor meer informatie en aanmel den: 0180-310180 of info@zorgis- keuze.nl.

Hart van Holland | 2008 | | pagina 43