COMMISSIE MAANT COLLEGE TOT VOORZICHTIGHEID WAT BETREFT UITBREIDING VAN DER VALKHOTEL 'WET MET RUIMTE OM JEZELF TE ZIJN' Nieuwerkerk Beleidsplan WMO weer een stap dichterbij SPREEKUUR WD SPREEKUUR PVDA pagina 50 Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 19 maart 2008 Door Niels Raas Nieuwerkerk aan den IJssel - Het vernieuwen van het bestemmings plan voor de wijk Zuidplaspolder bleek tijdens de commissie Ruimte lijke Ordening en Volkshuisvesting niet zomaar een formaliteit. Onder andere de samenstelling van de te bouwen woningen op het Wulpen- daal en de situatie rond het Raad huisplein waren bron van discussie. Grootste struikelblok was echter het feit dat op het laatste moment een grootschalige uitbreiding van het Van der Valkhotel in het be stemmingsplan is geplaatst. De heer Lamberts (GBN) noemde al direct de punten die de hele avond voortdurend terug zouden komen. Lamberts was van mening dat de combinatie van wonen en detail handel in de gebouwen langs het Raadhuisplein te snel is afgewezen en riep op tot overleg met de be trokkenen om te kijken wat er nu al op deze locatie gedaan kan worden. Met betrekking tot het Wulpen- daal riep Lamberts op daar zoveel mogelijk te bouwen voor jongeren en starters. Een kwestie waar vrij wel alle fracties uitermate kritisch op reageerden was het feit dat de geplande grootschalige uitbreiding van het Van der Valkhotel langs de A20 op het laatste moment in het bestemmingsplan is geplaatst. Het plan werd vervolgens in de commis sie zeer kritisch onder de loep geno men door de heer Janse (CDA), die het plan duidelijk tot de laatste let ter had doorgenomen. Janse con stateerde een groot aantal tegen strijdigheden in de formuleringen. "Met betrekking tot de Reigerhof wordt er eerst in het stuk gezegd dat het winkelcentrum voldoende is voor de dagelijkse boodschappen. Voor uitgebreidere aankopen wordt verwezen naar Capelle. Verderop staat echter dat de Reigerhof een subregionale functie heeft en ver uit het belangrijkste winkelcentrum in de omgeving is. Er moet duide lijkheid komen over de positie van het winkelcentrum in het plan," al dus Janse. Het aantal opmerkingen van de heer Janse bleek zo groot dat wethouder Slagt genoodzaakt bleek de vragen schriftelijk te moe ten beantwoorden. "Ik heb het ban ge vermoeden dat de ambtenaren de stukken ongezien naar de com missie hebben gestuurd. Dit is een zeer slechte ontwikkeling,"aldus de heer Janse. Wethouder Slagt maakte duidelijk dat er voor het uitvoeren van de uit breiding van het hotel twee procedu res te volgen zijn. Volgens de proce dure zoals geformuleerd door artikel 19 lid 2 van de ruimtelijke ordening kan het college zonder de raad te raadplegen tot uitbreiding besluiten. De bevolking kan in deze procedure wel inspreken en bezwaar maken. Volgens een andere procedure, arti kel 27, kan de uitbreiding bijgevoegd worden in het bestemmingsplan, waardoor de raad er ook nog over kan meebeslissen. "Het hotel is abso luut geen ondergeschikt element in het plan. De uitbreiding is juist in het bestemmingsplan gestopt, zodat de raad er een mening over kan geven," aldus Slagt. Met betrekking tot de te bouwen woningen op het Wulpen- daal meldde Slagt dat deze plek pas na aanname van het plan verder in gevuld zal worden: "Het college ziet graag het maximale aantal van zestig woningen voor starters en jongeren, maar er bestaan op dit moment ook andere zienswijzen." In een reactie van de commissie werd al snel duidelijk dat door de situatie rond de uitbreiding van het hotel en de beantwoording van de vragen van de heer Janse het agendapunt naar de volgende vergadering verplaatst zou worden. "Voor april moeten de omwonenden rond het hotel inge licht en voorgelicht worden," aldus de heer Janse. Ook de heer Westmaas (CU/SGP) toonde sympathie voor het verschuiven van het punt: "We moeten eerst de omwonenden infor meren. Vervolgens moet we kijken hoeveel insprekers en reacties er zijn bij de volgende vergadering. Aan de hand van de reacties van burgers kun nen we dan in de volgende commis sie beslissen of we een artikel 19 lid 2 of een artikel 27 procedure moeten volgen." GBN maakte duidelijk geen bezwaar te hebben tegen de bouw van koopwoningen tot 180.000 euro, naast een aantal huurwoningen op het Wulpendaal, als ze maar beschik baar zijn voor jongeren en starters. De heer Slooters (PvdA) ziet echter liever uitsluitend huurwoningen ge bouwd worden. "De gemeente moet nu eens een keer ernst maken met de bouw van starterswoningen," aldus Slooters. De heer Janse maakte dui delijk dat ook hij het liefst ziet dat alle woningen gereserveerd worden voor starters, maar riep het college op om vooral ook te zorgen dat deze in de toekomst ook beschikbaar blij ven voor deze groep. Door Niels Raas Nieuwerkerk aan den IJssel - De definitie ve aanname van het beleidplan WMO voor 2008-2011 is in de afgelopen commissie Welzijn, Cultuur en Onderwijs weer een flink stuk dichterbij gekomen. Het plan is op vele kleine punten aangepast. De PvdA ziet echter graag nog steeds een extra speerpunt in het plan. De CU/SGP ziet nog graag een extra dimensie in de visie van het plan: meer aandacht voor alledaags contact. GBN wil vooral de positie van ou deren benadrukken. Walter Penninga, voorzitter van de WMO- adviesraad toonde zich tevreden, maar vroeg toch om meer aandacht voor betaal bare huisvesting voor jongeren, het gebruik van een mantelzorgmakelaar en het inten siever wegwerken van wachttijden. Mev rouw van Gelderen (PvdA) ziet de WMO als het sluitstuk van de individuele samen leving en het begin van een civil society. Van Gelderen bleef echter vasthouden aan het extra speerpunt dat de huidige kwal iteit van zorg gegarandeerd blijft. Volgens de heer de Romph (CU/SGP) blijft het plan iets fundamenteels missen. "De centrale vraag blijft: Hoe organiseer je oprechte aandacht van mensen voor elkaar? Daar onder valt ook het simpele kopje koffie en een praatje van mensen onder elkaar," aldus de Romph. Aan de hand daarvan bracht de CU/SGP vijf suggesties voor het plan in. Ten eerste dient er een maatschap pelijke stage te worden ingevoerd. Er moet gewerkt worden volgens structurele budgetten. De wijkteams moeten samen met een professionele organisatie werken. De Romph riep ook op om kerken meer te betrekken en deze mogelijk ook open te stellen voor ontmoeting en kinderopvang. Tenslotte riep de Romph op te komen met een burgerinitiatief tegen alcoholmisbruik. Mevrouw Kokkeler (GBN) sprak tenslotte de zorg uit dat ouderen gemakkelijk ver geten kunnen worden. "Deze groep heeft net iets meer aandacht nodig dan anderen en is bovendien een groep die je verdraaid slecht kan bereiken," aldus Kokkeler. Wethouder Venrooy reageerde op de punten van de CU/SGP door te benadru kken dat de WMO juist een instrument is om een scheiding te maken tussen mensen die willen meedoen en mensen die vinden dat ze hun eigen zaakjes wel kunnen oplossen. De visie is reeds vorig jaar geformuleerd. Ouderen zijn ook een zeer belangrijk element in het plan. "Ik ben erg onder de indruk van de ouder enadviseur. Deze is op dit moment bezig een netwerk te bouwen. Inmiddels zijn er zeven vrijwilligers ter beschikking die gaan assisteren bij huisbezoeken," aldus Venrooy. Door de grote hoeveelheid aan organisaties is er de situatie ontstaan dat veel organisaties niet van elkaar weten dat ze bij dezelfde mensen op bezoek komen. De wethouder kondigde daarom aan dat er na de zomervakantie een bijeenkomst wordt georganiseerd voor deze organisa ties. Met betrekking tot het punten van het wijkteam en de structurele budgetten maakte de wethouder duidelijk dat geld geen probleem is. "De gemeente had een geldprijs uitgeloofd als mensen iets leuks deden voor hun wijk. Het probleem is al leen dat de gemeente daar geen enkele re actie op heeft gekregen," aldus Venrooy. Naast een gezondheidsnota zal er ook een alcoholnota worden opgesteld. Wethoud er Verbeek maakte tenslotte nog wat duidelijk over de maatschappelijke stage. "We moeten vooral aan de organisaties waar de stages plaatsvinden overlaten wat zij zelf willen en kunnen. In de gemeente wordt tot 2010 een tweejarig experiment uitgevoerd. Daarna wordt er per school een plan opgesteld. Uiteindelijk moeten alle leerlingen verplicht 72 uur stage lo pen, anders krijgen zij geen diploma," aldus Verbeek. De scholen hebben volgens de wethouder enthousiast gereageerd en hebben aangegeven al eerder van start te willen gaan. In tweede termijn maakte de heer Dub- beld (VVD) duidelijk dat de overheid niet als big brother moet optreden en dat bepaalde mensen die in eenzaamheid wil len leven daar ook de kans voor moeten krijgen. Mevrouw Kokkeler maakte duidel ijk vooral zorgen te hebben om mensen die wel gevonden willen worden, maar die de gemeente niet kan vinden. De heer Romph maakte duidelijk dat de sociale samenleving niet alleen een zaak van de gemeente is, maar ook van de burgers en organisaties. Het beleidsplan is volgens De Romph een goed plan, maar er ligt te veel nadruk op interventie in geval een situatie misloopt. Wethouder Venrooy benadrukte tenslotte dat er een visie ontwikkeld wordt die recht doet aan de vrije wil van mensen. "Het moet een visie zijn waar mensen de ruimte krijgen om zichzelf kunnen zijn," aldus de wethouder. Nieuwerkerk aan den IJssel - De gemeen teraadsfractie van de VVD houdt op don derdag 20 maart van 19.30 tot 20.00 uur spreekuur. Entree via de zij-ingang van het Raadhuis, tegenover de apotheek). Het is ook mogelijk een afspraak te maken met één of meer van de fractieleden. Voor meer informatie: www.vvdnieuwer- kerk.nl. Nieuwerkerk aan den IJssel - Raadslid Go- vard Slooters en commissielid Loes van Huuksloot zijn vandaag, woensdag 19 maart, om 19.00 uur aanwezig tijdens het spreekuur van de PvdA in het Raadhuis (zij-ingang apotheekkant). Voor meer informatie: 0180-316684 of www.pvdanwk.nl. Op deze pagina politieke onderwerpen in de samenleving. Deze pagina wordt samengesteld onder redactie en verantwoordelijkheid van medewerkers van het Hart van Holland

Hart van Holland | 2008 | | pagina 50