Europese Kaderrichtlijn Water een nieuwe kans voor de waterkwaliteit www.hhsk.nl BESTUURSVERGADERINGEN BEKENDMAKINGEN Tijdelijke peilverlaging Ringvaart Nieuws van dijkgraaf en hoogheem raden INFORMATIEBIJEENKOMSTEN Informatiebijeenkomst voor vrouwen met bestuurlijke interesse. pagina 36 Hart van Holland Dè krant voor de Zuidpias 26 maart 2008 week 13, nr. 7 Water WfTtTi Voor de volksgezondheid is de aanleg van riolering zeer belangrijk geweest. Voor de waterkwaliteit zijn de lozingen van rioolwater op het opper vlaktewater echter desastreus geweest. Het water werd zwart, zuurstofloos, stinkend en levenloos. Vanaf 1970 zijn er op grote schaal zuiveringsinstal laties gebouwd, die het riool water zuiveren. Ook bedrijven hebben hun lozing van veront reinigingen fors aangepakt. De waterkwaliteit is door deze gezamenlijke aanpak aan zienlijk verbeterd. Sinds 1995 vertraagt de verdere verbete ring van de waterkwaliteit, de kikker is weliswaar terug, de reiger zien we ook meer, maar het water is vaak groen door algen en kroos. Het was logisch dat het beheer van de water kwaliteit eerst werd gericht op het verminderen van de lozing van vervuild water. Het water is hierdoor wel schoner gewor den, maar daarmee is het leven in het water nog niet voldoende teruggekeerd. Een nieuwe koers voor de aanpak van de waterkwaliteit is nodig. Sinds het eind van 2000 is de Europese Kaderrichtlijn Water van kracht. Doel van deze richtlijn is om binnen de gehele Europese Unie de waterkwaliteit verder te verbeteren. Eind 2008 moet er niet alleen een pakket maatregelen op tafel lig gen, maar zullen we in de jaren daarna deze maatregelen ook daadwerkelijk moeten uitvoeren. Bij de Europese richtlijn gaat het niet om het beperken van lozingen alleen, maar vooral ook om het maken van een goed watermilieu voor planten en dieren. Deze doelstelling, ook wel ecologische doelstelling genoemd, wordt in de richtlijn centraal gesteld. Dit betekent dat alle waterbeheerders in Europa ervoor moeten zorgen dat uiterlijk in 2027 aan de ecologische doelstelling wordt voldaan. Zij mogen zelf uitzoeken hoe zij dat willen en kunnen doen. Dat is ook het grote voordeel van de richtlijn. Algemene voorschriften werken niet nu eenmaal niet altijd, leder gebied is anders en vraagt een aanpak op maat om succesrijk te zijn. De waterbeheerders in Nederland zijn de afgelopen jaren gezamenlijk aan de slag gegaan om de richtlijn uit te werken. Binnen ons gebied is dat gedaan in nauwe samenwerking met gemeenten en maatschappelijke groeperingen. In het hoogheemraadschap zijn veel wateren aangelegd met als enig doel de afvoer van regenwater. Deze transportfunctie zien we dikwijls terug in de smalle en steile oevers om de sloot. Het hoogheemraadschap wil o.a. dat ver beteren, bijvoorbeeld met het, waar mogelijk, verbreden van sloten en toch ten en het aanleggen van natuurvriendelijk oèvers. Dergelijke oevers zijn niet stijl en bieden plaats voor planten en daardoor ook een natuurlijke omgeving voor kleine waterorganismen en vissen. Dit is niet nieuw, wij zijn hiermee al een aantal jaren aan de slag. De snoekenpaaiplaats bij de Bergse plassen is daarvan een mooi voorbeeld. Door onze voornemens in de werkelijkheid ook uit te voeren, kunnen de kinderen in 2027 weer overal stekelbaarsjes vangen. Een kans, zo denk ik, die we niet mogen laten liggen. de Bergse Plassen Graag nodigen wij u uit voor de volgende vergaderingen: - Adviescommissie Waterkeringen en Wegen op 2 april vanaf 20.00 uur. - Adviescommissie Integraal Waterbeheer op 4 april vanaf 9.30 uur. - Adviescommissie Algemene Zaken en Middelen op 4 april vanaf 15.00 uur. - De territoriale commissie Rotte op 9 april van af 20.00 uur. - de territoriale commissie Ringvaart op 10 april vanaf 15.00 uur. Alle vergaderingen worden gehouden in het kantoor aan de Maasboulevard te Rotterdam. Hoogheemraadschap van Schieland en de Krimpenerwaard De agenda en de onderwerpen van de vergadering zijn in te zien op onze website. Inspreken tijdens de vergadering is mogelijk nadat u het heeft aangemeld bij de voorzitter of het secretariaat, tel. 010 45 37 272. Het hoogheemraadschap zorgt voor het goed en veilig functioneren van waterkeringen, wegen en watergangen. Ook het gezond houden van het oppervlaktewater hoort daarbij. Om aan deze taken te voldoen verleent het hoogheemraadschap vergunningen en ontheffingen op grond van de Wet verontreiniging oppervlaktewateren (Wvo), de Keur en het Reglement Verkeersregels en Verkeerstekens (RW). De volgende vergunningen liggen tot 8 mei 2008 ter inzage: Moordrecht - (K.07.719) Gemeente Moordrecht, het aanleggen van een leiding op de kruising van de in-uitrit van het Gouwe Park met de Noordringdijk. Nieuwerkerk aan den IJssel - (K.07.733) Gemeente Nieuwerkerk aan den IJssel, het vervangen en ver lengen van een duiker en het dempen van een spoorsloot, nabij het Raadhuisplein; - (K.08.040) A. van der Zwaard, het plaatsen van een tuinhuisje, Klein Hitland 10. De vergunningen liggen ter inzage bij het hoogheemraadschap. Voor nadere informatie over de vergunningen kunt u contact opnemen, tel. nr. 010 45 37 335 of onze website raadplegen. Tegen de keurvergunning kunt u schriftelijk tot 8 mei 2008 bezwaar maken bij het hoogheemraadschap. Ringvaart Het hoogheemraadschap start in de nacht van maandag 31 maart met reparatiewerkzaamheden onder het Metro viaduct in Ommoord. Hierbij zal enkele dagen achtereen het waterpeil in de Ringvaart met 0,15 cm verlaagd wor den. Tevens wordt het dubbelzijdig fietspad onder het viaduct tijdens deze werkzaamheden afgesloten. In de vergadering van 18 maart is besloten om: -Te starten met het proces vaststelling van de verorde ning kostentoedeling. Daartoe wordt de procedure ter instemming voorgelegd bij de Verenigde Vergadering (W) via de commissie Algemene Zaken. - De algemene subsidieverordening aan de W ter vast stelling aan te bieden, waarbij tevens een aantal beleids regels ter kennisname worden bijgevoegd. - Het integraal plan Kralingse Plas met bijbehorend kre- dietvoorstel ter besluitvorming aan de W voor te leg gen. - Het proces van het opstellen van een nieuw (integraal) Waterbeheersplan in twee fasen op te pakken. Speciale aandacht gaat naar de communicatie en mogelijkheden van burgerparticipatie. - Het jaarplan 2008 van het plan proces RZG-Zuidplas, inclusief het kredietvoorstel ter besluitvorming aan de VV voor te leggen. Verder zijn diverse voorstellen ter verwerving van gron den voor de dijkversterking Nederlek vastgesteld. Op 2 april van vier uur tot zes uur in de middag organi seert PJ-partners in opdracht van de Nederlandse Vrou wenraad en in samenwerking met de Waterlelies een in formatiebijeenkomst voor vrouwen met een bestuurlijke interesse. De bijeenkomst wordt gehouden in het kantoor van het hoogheemraadschap. Een tweede bijeenkomst staat gepland voor 9 april in het kantoor van de Unie van Waterschappen. Nadrukkelijk wordt hierbij vermeld dat het geen bijeenkomsten zijn voor belangengroeperingen die zich hebben voorgenomen als lijst aan de verkiezin gen mee te doen. Hiervoor is de informatieavond op 10 april gepland. Voor meer informatie over één van de bovenstaande artikelen kunt u contact opnemen met onze klanten informatie telefoonnummer 010 45 37 372 of kijken op onze of onze website www.hhsk.nl. Maasboulevard 123, 3063 GK Rotterdam

Hart van Holland | 2008 | | pagina 36