"WAAROM ZOU DE OVERHEID MOETEN BESLISSEN OVER DE TIJD VAN STERVEN?" BROTE REKENDAG OP NIEUWERKERKSE I ASISSCHOLEN HOLLANDSCHE IJSSEL TOERTOCHT POLITIEBERICHTEN BIBLIOTHEEK GESLOTEN nieuwerkerk Debat over leven en dood met medisch ethica Heieen Dupuis Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 23 april 2008 pagina 31 Nieuwerkerk aan den IJssel - "Weerstand tegen euthanasie heeft te maken met een gebrek aan rationaliteit en een verhoogde angst voor de dood bij artsen", zei medisch ethica en theologe Heieen Dupuis op woensdag 16 april tijdens een debat in de bibliotheek in Nieuwerkerk. Het is toch een merkwaardig gegeven dat mensen elkaar al eeuwen lang om zeep helpen, maar weerzin voelen wanneer iemand wil mee werken aan zijn eigen dood." Door Christine de Vos Sinds 1995 is de Wet op de Ge neeskundige Behandelingsover eenkomst (WGBO) van kracht. Die regelt onder meer dat een patiënt behandeling mag weigeren, ook als de dood erop volgt. Dupuis: "Met name bij de behandeling van be paalde vormen van kanker, houdt het op een gegeven moment op. Mag een patiënt op een zeker mo ment in het traject zeggen: dokter, ik vind dit niet meer zinvol, hou er maar mee op? Ja, dat mag." "Wanneer een patiënt niet behan deld wil worden, moet een arts dat respecteren. Er bestaat veel twij fel over de non-reanimatieverkla- ring, maar ik vind dat een arts daar terecht aan is gehouden. Een re animatie moet vrijwel direct na de hartstilstand worden uitgevoerd, en dan nog is er kans op ernstige schade wanneer de patiënt weer is bijgekomen. Schade waar iemand wel mee verder moet. En: een hart houdt er niet voor niets mee op, dan is er echt iets fout in het lichaam." Er zijn twee soorten wilsverkla ringen. Het behandelingsverbod dat altijd rechtsgeldig is, en de euthanasieverklaring, die niet af- I* dwingbaar is. Toch leidt het be handelingsverbod ook wel eens tot dilemma's. Dupuis: "Ik herin ner me de zaak van een oude man wiens broer na lang dement te zijn geweest was overleden. Hij wilde niet meer, maar is toch tot het einde toe in leven gehouden. Dat lot wilde de overlevende broer niet meemaken. Hij stelde een behan delingsverbod op voor als hij ook dement zou worden, en dat werd hij. Toen hij een zware longontste king kreeg, raakte het personeel in het verzorgingstehuis slaags over die verklaring. Antibiotica of niet? 'Wij denken dat hij nog ge niet van het leven' meende de ver- De zaal luistert aandachtig en brengt eigen argumenten in. pleging. Maar ik vind dat we elkaar serieus moeten nemen in dit soort kwesties. Meneer wist precies wat dementie is, en wilde dit absoluut niet. Wat geeft ons het recht te zeggen wat het beste voor iemand is?" Pil van Drion Een moeilijker vraagstuk is dat van euthanasie. Een arts kan niet ver plicht worden mee te werken aan euthanasie, maar is wel onmisbaar voor de uitvoering. Een oudere man in de zaal noemt de pil van Drion als oplossing: Zo draait de arts niet meer op voor onze wen sen. Ik kijk uit naar de dag waarop dat mogelijk zal zijn. Ik weet dat men bang is voor een toename van het aantal zelfdodingen, maar ik betwijfel of dat echt een gevolg zal zijn." Dupuis: "Angst voor euthanasie is een gebrek aan rationaliteit en heeft te maken met een ver hoogde doodsangst bij artsen. Euthanasie is een heel emotionele aangelegenheid voor hen. Terwijl door euthanasie het leven gemid deld maar met twee weken wordt verkort. Veel ernstig zieke mensen met een dodelijke hoeveelheid me dicijnen in huis, gebruiken die toch niet voor zelfdoding. Het gevoel van veiligheid en regie over het ei gen levenseinde maakt dat ze vaak nog iets langer doorkunnen. Ik kan geen geldig argument tegen de pil van Drion bedenken, maar zie hier voor bij dit kabinet volstrekt geen ruimte. Waarom zou de overheid moeten beslissen over de tijd van sterven? Dat komt rechtstreeks uit de tijd dat staat en kerk de moraal bepaalden. Daar hebben we tij dens de verlichting toch wel mee afgerekend." Nieuwerkerk aan den IJssel - De vijfde editie van de landelijke rekendag werd woensdag 16 april gehouden. Deze dag is in het leven geroepen om de leerlingen enthousiast te maken voor rekenen en wiskunde, doordat ze op deze dag niet alleen sommetjes moeten maken, maar ook leuke, spannende opdrachten moeten doen. Het thema van dit jaar was Tijd. Ook op de Nieuwerkerkse basisscholen, zoals de Elimschool en de Gi deon, werd enthousiast aan deze dag meegedaan. Door Marlonneke Willemsen De Grote Rekendag is een evene ment van Rekenweb. Dit is een pro ject van het Freudenthal instituut, het instituut voor onderwijs op het gebied van rekenen, wiskunde en natuurwetenschappen van de Uni versiteit van Utrecht. Speciaal voor de Grote Rekendag is er voor alle groepen van de basisscholen een speciaal lesprogramma samenge steld. De scholen kregen een boek, met daarin voor elke groep een programma met de bijbehorende lesmaterialen. Zo was er bijvoor beeld voor de kleutergroepen een voorleesverhaal gemaakt over een schildpad die de tijd kwijt is, waren er voor de leerlingen van groep 3 en 4 allerlei tijdspelletjes bedacht en stond het lesprogramma van groep 7 en 8 in het teken van Jules Verne's boek 'Reis om de wereld in 80 dagen'. Wekkers op de Elimschool Op de Elimschool werd de grote rekendag om 9.00 uur geopend door een groot aantal wekkers. De leerlingen hadden zoveel mogelijk wekkers van thuis meegenomen en deze liepen om 9.00 allemaal tegelijkertijd af. Hierna werd met de rest van het programma afge werkt. In de kleuterklas ging de juf met de kinderen een liedje zingen over de maanden van het jaar en in een andere klas werd het grote zandloperspel gespeeld. Heel veel wekkers. Niet alleen sommetjes maken. Eén minuut op de Gideon- school Ook de Gideon stond de hele dag in het teken van rekenen en tijd. In de onderbouw werden allerlei spelletjes over tijd gespeeld. Zo moesten de kinderen de verschil lende stadia van de ontwikkeling van een kuikentje op de juiste volgorde leggen en moesten ze proberen om, zonder op de klok te kijken, iets precies één minuut lang te doen. In de bovenbouw werd eveneens aan verschillende opdrachten ge werkt. De leerlingen moesten bij voorbeeld een koker van karton bouwen waar een knikker door naar beneden moest rollen. De bedoeling was dat de koker zo gebouwd werd, dat de knikker er precies één minuut over zou doen. Op beide scholen hadden de leer lingen veel plezier in het maken van de opdrachten. Dupuis: "Weerstand tegen euthanasie heeft te maken met een gebrek aan rationaliteit. 'Elkaar niet schaden' Ook over het aborteren van ern stig gehandicapte foetussen heeft Dupuis een ferme mening: dat zou in principe aan de ouders overge laten moeten worden. Zij zijn im mers degenen die met zo'n kind verder moeten. En wanneer een kind zo ernstig gehandicapt is dat het een zeer geringe kwaliteit van leven wacht, moet je het dan het leven inslepen? Moraal wil zeggen: 'elkaar niet schaden'. Dat moeten we altijd in het oog houden." Op de eerste rij staat SGP/CU frac tievoorzitter Slobbe op, die vindt dat Dupuis er wel te gemakkelijk over denkt. "Het leven is een gave van god en moet beschermd wor den. Kwaliteit van leven is niet te meten, en naar mijn mening is'on draaglijk lijden' vooral dat wat de omgeving ondraaglijk vindt." "Ik denk er helemaal niet mak kelijk over", reageert Dupuis fel. "Juist alles aan god overlaten en zelf niet meer nadenken is mak kelijk. Het wordt juist moeilijk als je ruimte maakt om te denken: is dit wel goed? Een moraal die haaks staat op fundamentele belangen van mensen zal het altijd verliezen. Ik denk ook niet dat de christe lijke moraal dat wenst. Natuurlijk is het leven beschermenswaardig, daar bestaat geen discussie over. We zijn allemaal tegen moord en doodslag. Maar op bepaalde mo menten kun je mensen niet ver plichten het lijden te rekken. Mijn god verbiedt het denken niet. So wieso heeft in het protestantisme altijd de nadruk gelegen op zelf standig denken." Uit de zaal worden verder onder werpen aangedragen als orgaan donatie. Mag iemand die geen donor is, wel ontvangen? Dupuis is sterk voor wederkerigheid, maar ziet niets in het geen-bezwaarsy steem dat inhoudt dat iedereen donor is tenzij hij of zij aangeeft dit niet te willen. "Het is niet juist als de staat beschikking heeft over het lichaam van een overledene." De zaal luistert aandachtig en brengt eigen argumenten in die doen vermoeden dat men eerder met dit soort thema's te maken heeft gehad. Na afloop werd op de parkeerplaats en bij de fietsenrek ken de discussie voortgezet. Nieuwerkerk aan den IJssel - De Hollandsche IJssel Toertocht zal zaterdag 3 mei om 9.00 uur voor de 21e keer worden gereden. Deze toertocht voor klassieke au tomobielen en motorfietsen start op het Raadhuisplein. Vanaf 8.30 uur verzamelt hier dit 'rijdend museum'. De route gaat door Nes- selande via Zevenhuizen richting Bodegraven, waar de koffiestop plaatsvindt bij Fort Wiericker- schans. De tocht wordt vervolgd via Haarzuilens naar Breukelen waar de lunch gebruikt zal wor den. Na de lunch gaat men via Harmeien en Linschoten naar Ou dewater. En vandaar komt men via Haastrecht, Gouda en Moordrecht terug op het Raadhuisplein. Na de prijsuitreiking vertrekt het gezel schap naar een bouwbedrijf aan de Hoofdweg, het eindpunt van de route, waar met een hapje en een drankje nagepraat kan wor den over de dag. Nieuwerkerk aan den IJssel - De bibliotheek aan het Raadhuisplein is gesloten op woensdag 30 april, Koninginnedag; op donderdag 1 mei, Hemelvaartsdag; op vrijdag 2 mei, zaterdag 3 mei en maandag 5 mei. Vanaf dinsdag 6 mei gelden de normale openingstijden. Onderzoek poging overval, getuigen gezocht Nieuwerkerk aan den IJssel - De recherche is een onderzoek ge start naar een poging overval op een manege (pensionstal) aan de Hoofdweg Zuid. Woensdag avond 16 april, rond 23.00 uur, kreeg de politie de melding dat ongeveer vijf a zes mannen door de bewoners gesnapt waren op het terrein van de manege. Deze mannen gingen er vandoor, ach tervolgd door de bewoners. Hier bij werden de bewoners bedreigd met een vuurwapen. De mannen wisten te vluchten in de richting van het Warmoezierspad. De auto waarmee zij waren gekomen, lie ten zij achter. De politie heeft direct in de om geving, met behulp van een poli tiehond en hondengeleider, een zoekslag gemaakt naar de ver dachten. Twee van de verdachten, twee mannen uit Rotterdam van 20 en 31 jaar, werden in de wijk naast het Warmoezierspad aan gehouden. De verdachten zijn in verzekering gesteld. De auto van de verdachten is voor onderzoek in beslag genomen en weggesleept. De Technische Re cherche heeft sporenonderzoek gedaan. De politie organiseert een buurtonderzoek en vraagt ge tuigen die in de dagen voor, of op de dag van de poging tot overval iets verdachts gezien of gehoord hebben zich te melden bij de poli tie van Nieuwerkerk aan den IJssel via 0900-8844.

Hart van Holland | 2008 | | pagina 31