''VRIJHEID MOGEN WE NIET TE GRABBEL GOOIEN" MOORDRECHT HERDENKT HEN DIE VIELEN VRIJHEID DOOR SOLIDARITEIT www.mastersteaandcoffee.nl DODENHERDENKING: VERDEDIG VRIJHEID MET ELKAAR WEBSITE ONLINE: 71IIPPLAS/REGIO TEA COFFEE Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 7 mei 2008 pagina 3 Door Marlonneke Willemsen Nieuwerkerk aan den IJssel - Zoals bijna overal in Nederland werd ook in Nieuwerkerk op zondag 4 mei twee minuten stilte gehouden om de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog te herdenken. Ook hier zijn er veel mensen die nog steeds grote waarde aan deze herdenking hechten. Dit was ook te zien aan het grote aantal belangstellende die aan de her denking deelnam. in Nieuwerkerk begon de herden king om 19.45 uur met een stille tocht van het Raadhuisplein naar het monument voor de gevallenen aan de Kerklaan. Aan de tocht na men, naast het college van b en w en de kransenleggers, ook veel in woners deel uit veel verschillende leeftijdsgroepen. Er waren ook veel gezinnen die met de tocht meeliepen. De herdenking bij het monument begon met de traditionele twee minuten stilte. Daarna werden er kransen bij het monument gelegd. De eerste krans werd, namens de gemeente, gelegd door Burge meester André Bonthuis en loco burgemeester Tamara Venrooy. Daarna werden er kransen gelegd door de Sint Josephparochie na mens de gezamenlijke kerken, de politie. Stichting Evenement, DKV, de Scouting en Stichting Jeugd werk Nieuwerkerk. Na de kransenlegging hield de bur gemeester een toespraak. Hierin bedankte hij iedereen voor zijn of haar komst en zei hij blij te zijn dat er toch nog zoveel mensen aan wezig waren, ondanks het feit dat veel inwoners zich in de vakantie week buiten de gemeentegrenzen bevonden. Ook benadrukte hij nog eens hoe belangrijk vrijheid is en dat we er alles aan moeten doen om deze te behouden. "Er ontstaat bij sommige mensen angst door een aantal wereldwijde ontwikke lingen, zoals terrorisme, maar dit is een slechte raadgever. Angst kan leiden tot agressie en dat is gevaar- Veel Nieuwerkerkers namen deel aan de stille tocht naar het monument voor de gevallenen. lijk, want hierdoor kan onze vrij heid onder druk komen te staan. We leven nu al 63 jaar in vrijheid en dat mogen we niet te grabbel gooien". De herdenking werd af gesloten door een voordracht van Cynthia Lutjeboer en Ayla Frijman van Stichting Jongerenwerk Nieu werkerk. MASTER a Moordrecht - Ook in Moordrecht werd op 4 mei stilgestaan bij belang rijke verworvenheden als vrijheid, grondrechten en veiligheid. Een stoet van mensen verzamelde zich bij de Nederlands Hervormde kerk voor de stille tocht naar de oude begraafplaats, waar twee minuten stilte in acht werden ge nomen. Na het voordragen van een ge dicht legden de burgemeester en de voorzitter van de Oranjevereni ging een krans bij het monument 1940-1945. Ook namens de politie werden bloemen gelegd. Door de schoolkinderen van Moordrecht werd een krans gelegd bij het joods monument. Zij hebben dit monument geadopteerd. Hierna was er voor de aanwezigen gelegenheid langs het monument te lopen en in stilte een persoon lijke groet te brengen aan hen die hun leven gaven voor de vrijheid. Moordrechtse schoolkinderen legden een krans bij het door hen geadopteerde joods monument. Zevenhuizen-Moerkapelle - Traditioneel worden op 4 mei de doden die in de Tweede Wereldoorlog gevallen zijn herdacht. De laatste jaren is het accent verlegd naar een algemenere herdenking waarin men ook slachtoffers van recentere oorlogen memoreert. Ook wordt er ieder jaar veel aandacht besteed aan het thema vrijheid. Dit jaar was het landelijke thema voor 4 en 5 mei: "Solidariteit, de ruggengraat van de vrijheid." door Geertrude Verweij In Zevenhuizen verzamelde om on geveer kwart voor acht een groot aantal belangstellenden zich bij het oorlogsmonument tegenover het gemeentehuis. Voorafgaand kon men een herdenkingsdienst in de Hervormde Kerk bezoeken. De gebeurtenissen rond het monu- mentwerden muzikaal omlijst door De Kleine Trompetter. Leerlingen van basisscholen De Nessevliet en de Burgemeester Keijzerschool la zen gedichten voor, waarin ze hun visie op vrijheid verwoordden. Aan de opvallend diverse invalshoeken was te merken dat het onderwerp van te voren op school goed door gesproken was. Zowel de Tweede Wereldoorlog als ontwikkelingen in de huidige samenleving kwa men aan bod. Na de twee minuten stilte ging burgemeester Fijen in zijn toespraak nog wat verder in op het thema solidariteit. "Vrijheid maak je met elkaar. En als vrijheid is bereikt, houd je haar samen in stand. Vrijheid kan alleen bestaan bij de gratie van mensenrechten die ie dereen erkent en die ook voor ie dereen gelden. Een keuze voor vrij heid en mensenrechten impliceert solidariteit. Solidariteit als inzet voor de vrijheid van een ander, is de ruggengraat van vrijheid." Bur gemeester Fijen legde samen met zijn echtgenote een krans bij het monument, waarna verschillende groepen uit de gemeenschap, waaronder politieke partijen en de oranjeverenigingen, bloemen Twee oudere Zevenhuizenaren staan stil bij de gevallenen. neerlegden. Vervolgens kregen belangstellenden de gelegenheid langs het monument te lopen. Toch beseft de persoon wat angst is en de noodzaak tot het herden ken van leed van toen en nu. Ook loco-burgemeester Dirk Lont, die namens het college een krans legde, benadrukte in zijn toespraak dat het van belang is dat het idee van vrijheid levend gehouden moet worden en dat vrijheid met elkaar verdedigd moet worden. Het the ma van de dodenherdenking van dit jaar is dan ook 'Solidariteit: de ruggengraat van vrijheid.' Na de officiële kranslegging en de twee minuten stilte werden er door twee leerlingen van het Coenecoop College twee gedichten voorgele zen. Het eerste gedicht, geschre ven door Sietse Wijnsma, maakte de luisteraar duidelijk dat oorlog en geweld iets is waar met man Namens verschillende organisaties werden kransen gelegd. Door Niels Raas Waddinxveen - Zoals ieder jaar werd op 4 mei tijdens de dodenherden king stilgestaan bij de Nederlandse oorlogsslachtoffers in de Tweede Wereldoorlog en daarna. Tijdens de herdenking werd door verschillende sprekers ook duidelijk gemaakt dat vrijheid iets bijzonders is en dat het daarom van belang is dat de vrijheid met elkaar verdedigd wordt. De herdenking op het stations plein werd voorafgegaan door een kranslegging in de aula van de oude begraafplaats aan de Kerkweg-West door een delegatie van het college van b en wen de Stichting Nationale Gedenkdagen. Daarna was er in de Ontmoetings- kerk een bijeehkomst. Vanuit de kerk ging een stoet richting het stationsplein. Namens verschillende organisaties werden er kransen en bloemen bij het herdenkingsmonument gelegd. Hieronder bevonden zich gemeente, brandweer en politie, maar ook onder andere Amnesty International, de scouting en een groot aantal kinderen. en macht tegen gestreden moet worden. De persoon die spreekt in het tweede gedicht, geschreven door Jurre van den Berg, heeft het echter over een oorlog die hij niet kent, alleen van films en boeken. Muziekschoo TC Nieuwer*' Sportcenter ParKzoom Dorrestein Ouöe Dorp 4 Politie vl 4 Retqerhof i* <9 J 4 Dianthus I 4 Raadhuis

Hart van Holland | 2008 | | pagina 3