provm^ holland Zuid Wat is er te doen? I Alle cijfers op een rijtje: de Cijferwijzer Ontspannen op Zuid-Hollandse landgoederen Natuur of agrarische grond? De Groene Ruggengraat Dordt in Stoom Sesamstraat in Madurodam Vermeercentrum Delft Glasstad Taptoe Sparren met Conny Janssen conny janssen danst Poetry International Festival ■jf jtfi pagina 6 Hart van Holland Dè krant voor de Zuidpias 14 mei 2008 Mei 2008 Provincie Zuid-Holland, afdeling Communicatie, Postbus 90602, 2509 LP Den Haag, telefoon: 070 441 66 22, e-mail: zuidholland@pzh.nl Het grootste stoomevenement van Europa op 17 en 18 mei in Dordrecht www.dordtinstoom.nl Van 13 maart t/m 26 oktober is Madurodam een leniemieniestadje www.madurodam.nl Kom alles te weten over de meester van het licht www.vermeerdelft.nl Bezoek op 17 mei de jubileumtaptoe in Leerdam www.glasstadtaptoe.nl Ontmoet deze gezichtsbepalende choreograaf t/m 24 mei in het (film)theater www.connyjanssendanst.nl Wij laten u graag zien wat wij doen. Deze maand lanceert de provincie de Cijferwijzer, waarmee u snel en gemakkelijk informatie vindt over de bevolking en wonen in Zuid-Holland. De Cijferwijzer is heel handig; bijvoorbeeld als u gegevens zoekt over de samenstelling van de bevolking. Ook vindt u met enkele muis klikken informatie over het aantal bestaande woningen of nieuwe, geplande woningbouw in uw gemeente. Het is zelfs mogelijk om verschillende onderwerpen met elkaar te combineren of te vergelijken, zodat u zelf eenvoudige analyses kunt maken. U kunt de informatie in de Cijferwijzer opvragen per gemeente, regio of voor de hele provincie. Hulpmiddel op maat Het cijfermateriaal is afkomstig uit provinciaal onderzoek (zoals de bevolkingsprognose en de woningbehoefteraming) en externe bron nen, zoals het Centraal Bureau voor de Statistiek en het ministerie van VROM. De provincie heeft alle cijfers samengebracht in de Cijferwijzer, die u als bewoner, student, ondernemer of professional als handig hulpmiddel kunt gebruiken! U vindt de Cijferwijzer op www.zuid-holland.nl/cijferwijzer Voltooide nieuwbouwwoningen Zuid-Holland 17.000 16.500 16.000 15.500 15.000 14.500 14.000 13.500 13.000 12.500 12.000 11.500 11.000 10.500 10.000 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 'Leve het landgoed!' is het motto van het Zuid-Hollands Jaar van de Landgoederen 2008. Na de molens in 2007 wil de provincie dit jaar haar landgoederen meer bekendheid geven. Zuid-Holland heeft zo'n 200 landgoederen, waarvan een deel vrij toe gankelijk is. In onze dichtbevolkte provincie zijn de landgoederen echte Van 7 t/m 13 juni poëzie in de Rotterdamse Schouwburg www.poetry.nl Wilt u meer weten over onderwerpen in deze advertentie kijk dan op www.zuid-holland.nl/zichtopzuid-holland oases van rust en groen. Een prima plek dus om even bij te komen van de dagelijkse drukte! Juist vanwege die groene, recreatieve functie brengt de provincie dit jaar haar landgoederen graag onder uw aandacht. Het Zuid-Hollands Jaar van de Landgoederen begon officieel op zaterdag 12 april. Toen gaf gedeputeerde Martin van Engelshoven-Huls. (Cultuur en Vrijetijd) letterlijk het startschot, door bij de Kasteelruïne van Teylingen een kanon te ontsteken. 'De Zuid-Hollandse landgoederen kunnen zich meten met de buitenhuizen langs de Vecht', sprak hij daar bij. 'De vele activiteiten dit jaar moeten ervoor zorgen dat wij met onze landgoederen nét zo bekend worden.' Voor ieder wat wils Naast fietsen, wandelen, kanoën en andere sportieve activiteiten, kunt u op de landgoederen ook terecht als u een trouw-, feest-, vergader- of concertlocatie zoekt. Sommige landgoederen zijn een museum of hebben een beeldentuin, anderen herbergen weer een restaurant waar soms ook (kook)workshops of proeverijen worden gegeven. Er zijn dus talloze mogelijkheden om van de Zuid-Hollandse landgoederen te genieten. Kijk op www.levehetlandgoed.nl en ontdek de Zuid-Hollandse land goederen. Ook op www.zuid-holland.nl vindt u meer informatie over de landgoederen en alle activiteiten in dit speciale themajaar. 'De mogelijke inrichting van een Groene Ruggengraat door het westelijke deel van de Alblasserwaard houdt de gemoederen flink bezig. Dat is ook geen wonder. Het gaat om een gebied van 800 hectare. Dit komt overeen met zo'n 25 boerenbedrijven die zouden moeten vertrekken. Deze overwegend jonge agrariërs willen hun bedrijf op een moderne dynamische wijze ontwikkelen.' Aan het woord is Wilbert de Jong, lid van de CDA fractie in Provinciale Staten. 'De Groene Ruggengraat (ook bekend als de Natte As) is een concept dat is ontwikkeld in een periode waarin er veel minder perspectief was voor de agrarische sector. Anno 2008 wordt in Europa echter niet meer over produc tiebeperking en -quotum gesproken. Maar wel over de strategische opties voor voedselzeker heid. Bovendien wordt hoe langer hoe meer duidelijk dat de natuur niet maakbaar is, terwijl dat nu juist de essentie is van het agra risch cultuurlandschap.' Heroverweging 'De CDA fractie in Provinciale Staten onder- - schrijft het coalitieakkoord dat aangeeft een economische sterke landbouw te willen. Met een behoorlijk inkomen voor agrarische ondernemers en openheid van het landschap. De discussie over de Natte As en de vraag of nieuwe natuur op agrarische grond wel zo gewenst is, heeft geleid tot mijn vraag aan Gedeputeerde Staten of zij bereid zijn derge lijke plannen te heroverwegen. Het antwoord op deze vraag kan leiden tot een politiek debat in de Provinciale Staten.' Natuurgebieden staan in Nederland zoveel mogelijk met elkaar in verbinding. Eén van die verbindingen is de Natte As. De Natte As loopt van het Lauwersmeer tot aan de Biesbosch en heet in de Randstad ook wel de Groene Ruggengraat. De Natte As is een aaneenschakeling van gebieden waar planten en dieren voorkomen, die afhankelijk zijn van een natte omgeving. De bedoeling is om de overlevingskansen van kwetsbare soorten te vergroten door hun leefgebieden uit te breiden en met elkaar te verbinden tot een Groene Ruggengraat. In 2018 moet deze natuurverbinding in de hele Randstad klaar zijn. Laatste hoofdschakel Zuid-Holland heeft drie hoofdschakels in de Groene Ruggengraat. De Alblasserwaard is de laatste hoofdschakel waarvoor nu een plan in ontwikkeling is. De eerste stap is, onderzoeken wat de beste natte natuurverbinding vanaf de Krimpenerwaard via de Alblasserwaard en de Merwede naar de Biesbosch is. Tijdens deze verkenning kijkt de provincie naar het natuur- belang, maar ook naar de kansen en beper kingen voor recreatie, waterbeheer en landbouw. In eerste instantie gaat het om een grove plaatsaanduiding. Wanneer het globale tracé is uitgewerkt, kunnen ook de inwoners van de Alblasserwaard hun mening geven om zo te komen tot een concreet inrichtingsplan.

Hart van Holland | 2008 | | pagina 6