T "ONTWIKKELINGSHULP IS EIGENLIJK GEEN OVERHEIDSTAAK EENDRAGTLEERLINGEN LEREN SKATETECHNIEKEN KONINGIN KRIJGT BOEK VAN ZEVENHUIZENSE KINDEREN wm 1 ff EXPOSITIE EN VERTELLINGEN VAN KONINGIN JACOBA KERKDIENSTEN ZONDAG 18 MEI Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 14 mei 20.08 pagina 9 Zevenhuizen - De Derde Kamer bestaat dit jaar vijf jaar. Deze denktank van 150 leden bedenkt creatieve ideeën op het gebied van ontwikke lingssamenwerking. De leden wisselen ieder jaar. Het Zevenhuizense gemeenteraadslid Jacco Vroegop was tot voor kort één van hen. Door Christine de Vos Vroegop: "In de Derde Kamer heb ben 120 Nederlanders en 30 mensen uit ontwikkelingslanden zitting. Er wordt geprobeerd een afspiege ling van de Nederlandse samenle ving te krijgen. Dus afkomstig uit het hele land, van zoveel mogelijk verschillende politieke gezindten en maatschappelijke functies. De zuidelijke leden zouden er eigen lijk de functie van ervaringsdes kundigen moeten hebben. Zij wo nen in de landen waar het om gaat en zouden een beter idee moeten hebben van de situatie in hun land. In tegenstelling tot de Nederlandse leden, vertegenwoordigen zij geen dwarsdoorsnede van de bevolking. Ze komen vooral uit gegoede fami lies, hebben gestudeerd en staan eigenlijk helemaal niet zo in con tact met de armere bevolking van hun land. Zo kan het voorkomen dat voorstellen verworpen wor den, omdat zij bijvoorbeeld be weren dat HIV geen issue is in de sloppenwijken van Colombia. Dat is een beetje jammer, en een van de redenen waarom ik niet voor een jaar heb bijgetekend." Wat doet de Derde Kamer nu precies? "Het is de bedoeling dat ieder lid alleen of samen met anderen een voorstel uitwerkt over Nederlands ontwikkelingsbeleid of een ander internationaal thema. De voostel len worden in stemming gebracht. Aangenomen voorstellen worden gebundeld en aangeboden aan on der meer de vaste kamercommissie voor ontwikkelingssamenwerking en aan minister Koenders." Wordt er weieens iets gedaan met jullie voorstellen? "Jazeker. Het is natuurlijk niet de bedoeling dat Koenders onze bun del in een la legt, en er verder niet Jacco Vroegop meer naar kijkt. En dat gebeurt ook niet. Ongeveer anderhalf jaar geleden is er en voorstel aangeno men over en sport- en schoolpro ject in Latijns Amerika. Daar is van uit Nederland veel geld naartoe gegaan." Waarmee heeft u zich als Der de-Kamerlid beziggehouden? "Ik heb meegewerkt aan een voor stel tegen onethisch testen van medicijnen op mensen in arme lan den. Wanneer een farmaceutisch bedrijf een geneesmiddel ontwik keld, wordt dat gewoonlijk eerst in het lab getest op bacteriën, dan op dieren en tenslotte op mensen. Op dat moment kan er eigenlijk al niets meer misgaan. Een aantal far maceuten vindt dat traject te lang en gaat dus in arme landen de dor pen in, en hangt er verhalen op dat hun middel aids of malaria geneest. Dat is bekend, maar er wordt nau welijks over gesproken. Er zijn een soort maffia-achtige structuren aan het werk en er spelen enorme financiële belangen. Nederland, en eigenlijk de hele EU zou medicijnen die op die manier getest zijn, niet mogen goedkeuren voor de markt. In de Derde Kamer is het voorstel verworpen, maar wij zijn er toch mee naar een aantal Tweede-Ka merleden gegaan. Ik heb gespro ken met parlementariërs van de SP en het CDA die het heel hoog op nemen. Ook in mijn eigen partij, de VVD probeer ik steun te krijgen." Het is eigenlijk best bijzon der dat een VVD politicus zich hardmaakt voor ontwikkelings hulp. "Eigenlijk vind ik ontwikkelings hulp helemaal geen overheidstaak. Zo hou je mensen alleen maar af hankelijk van hulp. Hooguit zou je tijdelijk geld kunnen geven aan ngo's om werkgelegenheidsprojec ten op te zetten, in plaats van aan regeringen. Een vrije wereldmarkt zou eerlijke kansen aan ontwik kelingslanden moeten bieden. Nu kunnen die landen hun producten door de vele handelsbarrières niet in het Westen afzetten." Op de vrije markt heeft toch de sterkste partij het voor het zeggen. Kijk naar hoe westerse bedrijven zich gedragen in de Derde Wereld als het gaat om eerlijke arbeid of milieuvervuiling... "het respecteren van de vrije markt zou samen moeten gaan met het tegengaan van concurrentieverval sing, zoals de manier waarop het Westen de eigen markt beschermt. Westerse bedrijven kunnen wel restpartijen tegen bodemprijzen dumpen in arme landen waardoor de ze de interne markt verzieken, maar export van ontwikkelingslan den naar het Westen wordt heel moeilijk gemaakt. Een voorwaarde voor ontwikkelingshulp is ook dat landen een deel van het geld be steden bij Nederlandse bedrijven. Dat klopt natuurkijk niet. Ik denk dat je voorlopig de vrije markt even aan banden moet leggen, om voor die landen gelijke kansen te creëren. Wat het milieu betreft: Als een petrochemisch bedrijf in Nederland aan allerlei milieu eisen moet voldoen, dan zou dat ook in Tanzania het geval moeten zijn." Bent u voor een subsidie op Fair Trade producten in Nederland? "Als liberaal ben ik helemaal niet zo voor subsidies. Als opstapje zou ik misschien wel voor tijde lijke steun voor Fair Trade en bio logische producten zijn, als je aan de andere kant subsidies op vlees zouden worden afgeschaft. Het is helemaal niet nodig om iedere dag vlees te eten." Terug naar Zevenhuizen. Behalve de Wereldwinkel en het schoolpro ject Coins for Care zijn er niet zo veel initiatieven ten behoeve van Derdewereldlanden. "Nee, en dat is jammer. Gemeenten hebben wel een pot voor het reali seren van millenniumdoelstellin gen (internationale afspraken om voor 2015 acht wereldproblemen waaronder onder meer hongeren kindersterfte aan te pakken - red). Ik zal graag onderzoeken wat de mogelijkheden zijn voor Zevenhui zense ontwikkelingsprojecten." Zevenhuizen - De leerlingen van basisschool De Eendragt werden vrijdag 9 mei verrast met een ska- teclinic. Na een paar keer oefenen met vallen en opstaan was het tijd om een rondje te skaten over het plein. Hierna werden verschil lende technieken aangeleerd, zoals remmen, rondjes draaien en skaten op één skate. Tot slot werden er baantjes uitgezet waar de kinderen oefeningen moesten doen, zoals remmen, skaten over een verhoogd vlak, slalommen en schansspringen. Het weer werkte ook nog eens goed mee, zodat het een onverge telijke dag werd. Zevenhuizen-Moerkapelle - Marie ke de Koning exposeert tot 7 juni in de plaatselijke vestiging van biblio theek De Groene Venen met haar schilderijen. Het bijzondere aan deze schilderijen is, dat het schilde rijen voor kinderen zijn en dat ze bij elkaar het verhaal vormen van een sprookje over Koningin Jacoba en een erwt. Groepen 3 en 4 van de basisscholen bezoeken op de woensdagochtenden de tentoon stelling waar Marieke aan de hand van de schilderijen het sprookje zal vertellen. De schilderijen zijn ook te zien op www.mjdekoning.nl. Voor openingstijden: www.biblio- theekdegroenevenen.nl. Zevenhuizen Dorpskerk 10.00 uur ds. C. van den Berg en 19.00 uur ds. M. de Boer. Kapel Oud Verlaat 10.00 uur ds. L.C. de Borst. Geref. Kerk 9.30 uur mw.ds. C.K.J. Pronk. Moerkapelle Ger. Gem. 9.30 leesdienst en 15.30 uur ds. A.B. van der Hei den; dinsdag 20 mei 19.30 uur ds. G. Hoogerland. Herst. Herv. Gem. 11.00 uur kand. H. Juffer en 18.30 uur ds. J. Koppelaar. Herv. Gem. 9.30 uur ds. T.E. van Spanje en 18.30 uur ds. C. Boele. MEDISCHE WEEKENDDIENSTEN Zevenhuizen-Moerkapelle en Waddinxveen: voor spoedei sende huisartsenhulp buiten kantooruren (17.00-8.00 uur, weekeinde/feestdagen): Huis- ArtsenPost Midden-Holland (HAP MH), Bleulandweg 10, Gou da, 0182-322488. Dienst Apotheek Midden-Hol land (DAM), Bleulandweg 10 (bij de Bleuland-locatie van het Groene Hart Ziekenhuis), Gouda, 0182-698820. NPV Vrijwillige Thuiszorg: mw. J. Snoep-Bij de Vaate tel. 079-593 2702 en mw. A. van der Spek-Van der Wilt tel. 079-5932668. Verslavingszorg Midden-Hol land, Pamassia, psycho-medisch centrum, IJssellaan 2-2a, 2806 TK Gouda, telefoon 0182-563500, fax 0182-563521. Bereikbaar: maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur. Diabeteslijn (033) 463 05 66, info@dvn.nl, voor alle vragen over diabetes (24 uur per dag, 's nachts alleen in geval van nood). Algemeen maatschappelijk werk Kwadraad, Inloop- en telefonisch spreekuur: Dorpsstraat 75, Ze venhuizen, maandag van 09.00 - 10.00 uur, tel: 0900-1202150 0182-594710. www.stichtingkwadraad.nl, www. info@ stichting kwadraad. nl. Inloop spreekuur in de huisart senpraktijk Moerkapelle Weide- plantsoen 20, Moerkapelle, do. 9.00-10.00 uur, tel: 0900-1202150 0182-594710. Wie buiten kantooruren drin gend hulp van het maatschappe lijk werk nodig heeft, kan terecht bij de Zorglijn: 0182-594500. Bereikbaarheid buiten kantoor tijden: 0182-594710. Groene Hart Ziekenhuis: Bleu landlocatie: Bleulandweg 10, 2803 HH Gouda, (0182) 505050. Postadres: Postbus 1098, 2800 BB Gouda. Jozeflocatie: Graaf Floris- weg 77-79, 2805 AH Gouda (in gang van Jan Beaumontstraat). GHZ Polikliniek Nieuwerkerk aan den IJssel, Doortocht 40, tel: 0180-331699, fax: 0180-331691. Voor het maken van poliklini sche afspraken is elke polikliniek rechtstreeks te bereiken. Voor inlichtingen tel: 0182-505050 Bezoektijden voor beide loca ties: algemene verpleegafdelin- gen van 13.30 - 14.30 uur en van 18.00-20.00 uur. Zevenhuizen/Den Haag - Meneer Kaft en mevrouw Ordner waren op zatrrdag 3 mei in Den Haag bij het paleis van Koningin Beatrix. Zij brach ten daar het Grote, kleine sterke verhalenboek, dat vol staat met ver halen van kinderen van de basisscholen in Zevenhuizen. In het boekje staan verhalen die kinderen vanaf januari bij het Oranjecomité Zeven huizen hebben ingeleverd. In januari bezocht meneer Kaft, een koninklijke schrijver die maar geen sterke verhalen meer kan verzinnen, samen met zijn assi stente mevrouw Ordner, de ba sisscholen van Zevenhuizen. Hij vroeg de kinderen van om zijn werk voort te zetten en sterke verhalen te schrijven. Dat hebben heel veel kinderen gedaan. De verhalen die bij het Oranjecomité zijn ingeleverd, zijn netjes over getypt in de oorspronkelijke vorm en in een boekje metde titel Het grote, kleine sterke verhalenboek gezet. Het tweede exemplaar van het boek is op Koninginnedag aangeboden aan burgemeester Fijen. Het eerste exemplaar brach ten meneer Kaft en mevrouw Ordner naar het paleis van de Koningin. Uiteraard genoot ook de Koningin van een vrije dag na zo'n drukke week, maar de agent aan de poort beloofde het boekje aan de Koningin te overhandigen. De boekjes kunnen nog besteld worden bij het Oranjecomité, via info@oranjezevenhuizen.nl. De prijs bedraagt 10 euro. De agent aan de poort beloofde Grotekleine sterke verhalenboek aan de Koningin te overhandigen.

Hart van Holland | 2008 | | pagina 9