BIJZONDERE INSCRIPTIE ONTDEKT BIJ STEENOVENS NATIONALE STRAATSPEEIDAG NIEUWERKERKS ECHTPAAR MET ROTTERDAMSE WORTELS ^^nieuwerkerk Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 21 mei 2008 pagina 19 Een uitgave van de Stichting Cultureel Netwerk Nieuwerkerk aan den IJssel die tot doel heeft activiteiten van alle individuen en instanties die iets met cultuur hebben onder de aandacht te brengen van alle Nieuwerkerkers. Mededelingen voor deze agenda zijn welkom bij SCNNt.a.v. Patricia van Schaick, Uilendaal 9, 2914 RC Nieuwerkerk aan den IJssel, 0180-319041 of info@scnn.nl. Zaterdag 24 mei Live muziek Taverna Locatie Taverna 's Cravenweg 95 aanvang 19.30 Zondag 25 mei Zondagmiddagconcert Locatie TVO College kam. Onnesstraat aanvang 14.30 Dinsdag 29 mei Voorspeelavond muziekschool saxofoon Locatie: muziekschool aanvang 19.00 Expositie Hans Bakker Locatie: Bibliotheek de gehele maand mei Schilderen PCOB Elke maandagmiddag 14.00 - 16.00 Vijf Boeken 12 Jan Verschoor vindt inscriptie. na de restauratie, die toch met gemeenschapgeld is betaald en meer dan een miljoen heeft ge kost, nooit meer onderhoud aan de gerestaureerde oven met de turfschuren is gepleegd." Iedere dag fiets hij er langs en hij vindt het zonde en jammer dat dit enige overblijfsel van de meer dan dertig steenplaatsen die er waren rondom de IJssel, zo wordt ver waarloosd. "Is het zoveel werk om alleen die bomen te snoeien om nog meer afbraak tegen te gaan? Nieuwerkerk moet trots wezen op dit culturele erfgoed, maar men moet er wel oog voor hebben. De ovens zijn volgens de rijksmonu mentenlijst ongeveer tweehon derd jaar oud, maar de voorgan gers stonden er al veel eerder." Van Gelderen: "Wethouder Slagt heeft te kennen gegeven dat de gemeente Nieuwerkerk op zoek is naar financieringsbronnen voor de restauratie. Maar misschien zou Maarten Molenaar het voortouw weer moeten nemen. Denk aan de vrijwilligers die zich bezig hielden met het bikken van duizenden 'ijs- selsteentjes van eigen bodem' voor de molenrestauratie. Net als men toen over die oude af getakelde stomp sprak waar men niets in zag, spreekt men nu mis schien over die ouwe rommel van die steenovens. Maar nu zijn de Nieuwerkerkers trots op de molen die weer fier draait en wie praat er dan nog over geld? Zou het ooit nog lukken dit mooie stukje Groe ne dijk met zoveel geschiedenis om de ovens in glorie te herstellen?" Nieuwerkerk aan den IJssel - Kin deren kunnen op woensdag 28 mei veilig op straat spelen want voor die dag wordt de Nationale Straatspeeldag georganiseerd. In het hele land worden straten af gesloten voor verkeer en spelen kinderen veilig op straat. Geen alledaagse situatie. Veel kinderen kunnen namelijk niet veilig buiten spelen. Omdat er bijvoorbeeld te hard gereden wordt in hun straat. Eén keer per jaar kunnen kinderen hun protest tegen de gevaren in hun straat laten zien en horen. Tij dens de Nationale Straatspeeldag wordt in heel Nederland de straat van de kinderen. Met allerlei acties vragen zij aandacht voor verkeers- onveilige situaties. Maar natuur lijk is de Nationale Straatspeeldag vooral ook een groot kinderfeest. In Nieuwerkerk worden door Stich ting Jeugdwerk Nieuwerkerk aan den IJssel in samenwerking met Speeltuinvereniging de IJsselkids diverse activiteiten georganiseerd °P het schoolplein van de OBS Prins Willem Alexander aan het Goudmos. Alle kinderen zijn wel kom. Om 13.00 uur wordt de dag 9eopend door wethouder S. van toon. Diverse kinderen zullen hem een map aanbieden vol kleurpla ten alsmede een overzicht van de onveilige verkeerssituaties bij hen in de wijk. Daarna barst het spel- letjesfeest los met onder meer een verkeersplein waar kinderen op skelters en gekke fietsen een rondje kunnen rijden; een grote opblaasbare Panna-kooi waar kin deren hun voetbalkunsten kun nen showen en volop ouderwetse straatspelletjes zoals stelten lopen, bal gooien, koek happen en ring Impressie van vorig jaar. werpen. Ook is er voor alle kinde ren een lekkere suikerspin! De dag duurt tot 16.00 uur en de toegang is vrij. Afgesloten De straat direct voor de school en een deel van het parkeerterrein bij de school zijn deze dag voor ver keer afgesloten. Steenbakkerij Klein Hitland. aan gedrukt stond; daar woonde Jonna. In dit rijtje huizen - met slechts één vertrek, met bedsteden en zonder gas, water en elektrici teit - woonden de arme gezinnen met de deur beneden aan de dijk. Boven woonden ook gezinnen en had men de ingang aan de kant van de dijk met een klein zolder tje. De onder- en bovenhuizen zijn later samengevoegd. Aan de westkant van de ovens wa ren nog twee buurtjes en er was nog een buurtje op het terrein dat 'de paardenschuur' werd genoemd vanwege het feit dat een gedeelte voor paardenstalling werd ge bruikt. Er woonden en werkten dus veel gezinnen Klein Hitland. Restauratie Vuik: "Ik kan niet begrijpen dat Nieuwerkerk aan den IJssel - De heer en mevrouw De Jong - van Galen waren op Tweede Pinksterdag 65 jaar getrouwd en dat werd gevierd met een prachtige boottocht. Samen met ongeveer honderd kinderen, kleinkinderen, neven en nichten, voer men richting de Noord, Dordtse Kil, Botlek en de Waalhaven. Daar liggen de wortels van dit opgewekte en kwieke echtpaar. Burgemeester Bonthuis bracht een bloemstuk en nodigde zichzelf alvast uit voor over vijf jaar. Nieuwerkerk aan den IJssel - On- derhoudsman Jan Verschoor van camping De IJsselhoeve ontdekte een bijzondere inscriptie in een steen bij de veldovens. Tot 1964 was op de plaats waar zich nu de camping bevindt, de laatst draai ende steenbakkerij die er rondom de IJssel was - genaamd Klein Hitland - gevestigd. De gewilde kleine gele IJsselsteentjes werden daar gebakken. Verschoor kocht onlangs het boek 'Hein en Jonna van de steenplaats', een boek met oude foto's en las met veel aan dacht over het harde leven en de kinderarbeid op deze steenbak kerijen. Het gezegde van de arbei ders trof hem, dat er 'bloed zweet en tranen' zijn gestort op de plaats waar hij nu woont en werkt. Ver- schoors oog viel op een inscriptie in een steen en dichterbij gekomen ontdekte hij een naam en jaartal: 'Jonna 1934', er waarschijnlijk voor het bakken ingekrast. Hij nam contact op met de schrijver van het boek (Elly van Gelderen, ook verantwoordelijk voor de rubriek 'Oude tijden herleven' in het Hart van Holland, red.) en samen gin gen zij op pad. Buurtjes De inscriptie staat in een steen net naast de steenovens op een aange bouwd betonnen stuk. Johan Vuik, die tot de sluiting op de steenbak kerij werkte en er woonde. Hij ken de als kind de vrijgezelle Jonna. Vuik kon het duo melden dat de betonnen aanbouw een overblijf sel was van een rijtje huizen wat naast de steenovens tegen de dijk Door Marianne Fortuin Beiden zijn in Rotterdam-Char- lois geboren en vooral de heer De Jong heeft in zijn jongensjaren veel aan de Waalhaven gespeeld, kattekwaad uitgehaald en de landing van de zeppelin van heel dichtbij meegemaakt. Dat was in 1932; hij was toen 12 jaar. De heer De Jong: "Ik was met mijn ouders, broers en zussen uitgenodigd om aan boord van een schip dat in de Waalhaven lag, de landing van de zeppelin op vliegveld Waalhaven te bekijken. In de verte zag ik een luchtballon, dacht ik. Maar toen die dichterbij kwam en zwenkte, kwam dat gevaarte in z'n volle breedte in beeld. Ik kon hem bijna aanraken. Heel indrukwekkend!" Schepen en techniek hebben al tijd zijn belangstelling gehad. Na een werkzaam leven als boekhou der is hij zich bezig gaan houden met modelbouw. Hij heeft tot nu toe al zeventig schepen, enkele auto's en vliegtuigen gebouwd. Ook zit hij graag achter de com puter en onderhoudt via de e-mail contact met familie en vrienden in Canada en China. Hij schrijft ver halen voor een verhalensite, die vervolgens beoordeeld worden. Zijn vrouw heeft altijd voor het gezin gezorgd en heeft als hobby breien. Mevrouw De Jong: "Ik heb van alles gebreid, zoals truien, jurkjes, rokjes, maar de laatste tijd zijn het vooral sokken. Ook ben ik bezig met lapjes voor een lap pendeken." Het echtpaar, dat res pectievelijk 88 en 86 jaar is, heeft tien kinderen, 25 kleinkinderen en acht achterkleinkinderen. Voor hun 50-jarig huwelijk is een mooie wandtekening gemaakt, die even als vele foto's van kinderen en kleinkinderen, en het wapen van de familie Van Galen, de muur siert. Van de boottocht afgelopen maandag is een uitgebreide fo toreportage gemaakt. Ze wonen sinds de pensionering van meneer - 23 jaar geleden - in Nieuwerkerk. Daarvoor hebben ze in Maarssen, Breukelen en Rotterdam-Delfs- haven gewoond. Burgemeester Bonthuis bood het echtpaar een prachtig bloemstuk aan en zei te hopen, dat hij hen over 5 jaar weer kan komen feliciteren.

Hart van Holland | 2008 | | pagina 19