POUTIEK GROTE ROL VOOR SCHOLEN EN SPORTVERENIGINGEN IN GEZONDHEIDSNOTA BOUW KORFBALVELDEN EN TWEEDE SPORTHAL ALS EERSTE VAN START OP KLEINE VINK Nieuwerkerk ONTWERP BREDE SCHOOL ESSE ZOOM HOOG GEPRESENTEERD Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 21 mei 2008 pagina 23 Nieuwerkerk aan den IJssel - In een discussie die sterk deed denken aan de behandeling van de WMO, gaf de commissie Welzijn, Cultuur en Onderwijs een positief advies over de nota lokaal gezondheidsbeleid. Alcoholmisbruik en overgewicht zijn de zwaarte punten. (PvdA) gaf aan ook een grote rol te zien voor winkels met betrekking tot het alcohol probleem. Slooters riep op ook goed zicht te houden op de Turkse en Marokkaanse doel groepen. "Deze groepen worden slecht ge- monitord en dit is ook moeilijk. Veel van de problemen zoals geformuleerd in de nota komen echter in deze groepen voor," aldus Slooters. Door Niels Raas De nota telt vier speerpunten: bestrijding van alcoholmisbruik, bestrijding van overge wicht, de aanpak van psychosociale proble matiek en het tegengaan van onveilig vrij en. De heer Dubbeld (VVD) prees de nota, maar riep op om gezonde voeding ook te promoten in sportkantines en bij verjaar dagstraktaties in de klas op school. Dubbeld pleitte tevens voor een 'Sonja Bakker-pak ket' met gezonde voeding in de supermark ten. De heer Zijlstra (CDA) ziet de aandacht voor meer bewegen meer in de recreatieve sfeer, naast de aandacht in een sportieve omgeving. Bovendien moeten op de sport scholen ook voorlichting over alcohol en seksualiteit een plek krijgen. Zijlstra toonde zich wel kritisch ten opzichte van een alco- holloze nieuwjaarsborrel: "De nieuwjaars receptie moet geen bijeenkomst worden van de AA." Ook de heer de Romph prees het advies van de WMO-adviesraad om het kantinebeleid te verbreden. Volgens de Romph is er echter maar één groep primair verantwoordelijk voor alcoholmisbruikende jongeren, namelijk de ouders. Net als bij de WMO had de Romph ook deze keer kritiek op de formulering van de doelstellingen van het plan. "Wat willen we nu bereiken? Er staat bijvoorbeeld in het plan dat jongeren naar een lager gewicht moeten. Om hoeveel jongeren gaat het en hoeveel gewicht moet eraf?" aldus De Romph. Mevrouw Slooters Ouders verantwoordelijk Wethouder Venrooy gaf in een reactie weer blij te zijn dat alle instanties elkaar gevon den hebben in 'betrokkenheid en verant woordelijkheid' en benadrukte het dat het belangrijk is dat de gemeente een goed beleid uitstraalt. "Indien we dit plan aanne men, gaan we delen verder uitwerken. We staan aan het begin van een proces waar de gemeente meer te zeggen heeft over lokaal gezondheidsbeleid. Als we bijvoorbeeld de toename van overgewicht überhaupt al kun nen stopzetten, is dit al een overweldigend succes," aldus Venrooy. De heer de Romph reageerde direct enthousiast op deze reac tie en gaf aan dat dit een voorbeeld is van een duidelijke doelstelling. De wethouder maakte duidelijk dat eind dit jaar met ver schillende organisaties een nota opgesteld gaat worden die de alcoholproblematiek zal aanpakken. Ook zal er in de toekomst een belangrijke rol zijn weggelegd voor het Centrum Jeugd en Gezin (CJG) van minister Rouvoet. Wethouder Verbeek deelde mee dat hij van de scholen en sportverenigingen het idee heeft dat zij serieus werk willen ma ken van de in de nota geformuleerde speer punten. "De primaire verantwoordelijkheid blijft echter voor de ouders, maar waar scho len en sportverenigingen iets kunnen doen, moeten zij dat doen," aldus Verbeek. Betrouwbare begeleiding De behandeling van de nota liep geleidelijk over in een discussie over een mogelijk ver plichte Verklaring Omtrent Gedrag (VOG). "Als ouders hun kinderen naar een vereni ging sturen, moeten zij de zekerheid heb ben dat hun kinderen onder begeleiding staan van betrouwbaar personeel," aldus de heer Dubbeld. Wethouder Venrooy gaf aan dat zij het leggen van netwerken en verbin dingen waarmee een beeld gevormd wordt van verenigingspersoneel veel belangrijker is. ""Je leert de mensen door deze netwer ken over de jaren kennen. Bovendien is het met een VOG onmogelijk mensen die nog niet eerder de fout in zijn gegaan tegen te houden," aldus Venrooy. De heer Dubbeld wees in een reactie op het gevaar van men sen uit een andere regio, waar dus niet door middel van een netwerk een beeld van is ge vormd. Mevrouw Broeren (VVD) vulde daar op aan dat een VOG vooral bedoeld zou moeten zijn om recidivisten tegen te gaan. Deze mensen staan immers na een eerste overtreding bekend en kunnen daarmee buiten verenigingen worden gehouden. Uiteindelijk werd er besloten geen VOG op te nemen in de nota, nadat wethouder Ven rooy beloofde het probleem actueel te zul len houden. De nota kreeg daarop van de commissie een unaniem positief advies. Nieuwerkerk aan den IJssel - Er zal snel begonnen worden met de bouw van een twee de sporthal en van de korfbalvelden op de Kleine Vink. Verenigingen zullen op deze nieuwe lokatie aanzienlijk meer ruimte krijgen. voor de verenigingen, waarbij maar zes procent BTW afgedragen hoeft te worden. Hier mee kunnen extra investeringen wor den gedaan," aldus Verbeek. Met betrek king tot de voetbalvereniging, die niet zal verhuizen naar de Kleine Vink, worden op dit moment de mogelijkheden doorgeno men en modellen opgesteld. Op 28 mei zul len deze modellen worden besproken met de vereniging. Door Niels Raas Wethouder Verbeek prees tijdens de com missievergadering de aanpak met betrek king tot de Kleine Vink, omdat de invulling ervan grotendeels voldoet aan de wensen van de sportverenigingen. "Tijdens een bij eenkomst in de Batavier, waarbij veel ge schoven werd met piepschuim modellen, ontstond er bij de verenigingen al snel de voorkeur voor slagenlandschap. Dit is het tweede van drie opgestelde ruimtelijke mo dellen," aldus Verbeek. De verenigingen, nu nog gevestigd in Dorrestein, krijgen in de Kleine Vink de ruimte om uit te breiden. De tennis gaat van negen naar tien banen. De korfbal gaat van twee naar drie kunstgras velden, met daarbij nog velden naast de tweede sporthal. De hockeyvereniging kan het aantal banen verdubbelen van twee naar vier. Bovendien komen er dertig jeu de boules banen. Wethouder Verbeek maakte duidelijk waar om er met de verenigingen is besloten voor een stichtingsvorm voor de Kleine Vink. "Hierdoor ontstaat er een BTW-voordeel Wethouder Slagt deelde mee dat er een eerste opzet is gemaakt voor een veilige verkeersafwikkeling. "Dit is zeer belangrijk. Het moet niet zo zijn dat ouders hun kinde ren naar de sportclub moeten sturen met de angst of ze die wel levend bereiken," aldus Slagt. Ook wordt luchtvervuiling en het ver keersgeluid uitvoerig bekeken. De Univer siteit van Wageningen verricht momenteel onderzoek naar de situatie. Met betrekking tot de tweede sporthal en de korfbalvelden meldde Slagt dat binnenkort waarschijnlijk al begonnen gaat worden met het bouwrijp maken van de grond. "De gemeente is reeds eigenaar van deze stukken grond. Er hoeft voor deze gronden dus geen onteigenings procedure gestart te worden. Het is zonde als deze grond al die tijd niets ligt te doen," aldus Slagt. Dit gedeelte van de Kleine Vink zou door deze aanpak mogelijk in 2010 al in gebruik genomen kunnen worden. Vanuit de commissie was er korte tijd wat onduidelijkheid over de fasering van het project. Mevrouw van Gelderen (PvdA) wilde graag weten of het een gefaseerd of ongefaseerd project betreft. Mevrouw Broeren (VVD) sprak al over fase één en twee. Wethouder Slagt maakte duidelijk de voorkeur te geven aan een ongefaseer- de aanpak, wanneer hier de mogelijkheid voor bestaat. Het is volgens de wethouder zeer onwenselijk om twee jaar te wachten en niets te doen. Mevrouw Broeren had tevens een aanmerking op het gebruik van rotondes waar fietsers voorrang op heb ben en wees op de verwarring die hierdoor kan ontstaan. Wethouder Slagt maakte duidelijk meer te denken in de richting van stoplichten op plekken waar veel fietsers komen. Mevrouw van Gelderen vroeg zich met betrekking tot de verlaagde BTW af of er hierdoor ook belastingnadelen kun nen ontstaan. Wethouder Verbeek maak te duidelijk dat er uitgebreid gepraaj^zal Nieuwerkerk aan den IJssel - De Brede School en de starterwoningen in Esse Zoom Hoog krijgen steeds meer vorm. Daarom presenteerde Gert-Jan Doelman van Cita Architecten tijdens de commis sie Welzijn, Cultuur en Onderwijs een ontwerp van het complex. Bij de presen tatie werden verschillende impressies getoond. Deze toonden een gebouw waarin de verschillende delen met el kaar verbonden worden door een cen trale ruimte. Door Niels Raas Het gebouw komt te staan in een ge bied dat gedomineerd wordt door een slagenlandschap. Deze groene slag moet in het gebouw terug te vinden zijn. Dit kom tot uiting in een centrale plaats die de verschillende delen van het gebouw met elkaar in verbinding brengt, de Bre de School ruimte. "De eigenaren willen dat de kinderen van de scholen, de kin deropvang van Humanitas en de minder valide kinderen bij Gemiva met elkaar in contact komen. Voor de kinderen van Gemiva is er echter ook een rustige bin nentuin, waar de minder valide kinderen een plek voor zichzelf hebben," aldus Doelman. Aanvankelijk was het plan uit gebreider, maar door prijsstijgingen van materialen in 2007 is het plan economi scher en compacter gemaakt. Er is terug gekeerd naar een zuiver plan van eisen. Op de begane grond komen de twee scholen, ruimtes van Gemiva en Huma nitas en de gemeenschappelijke Brede School ruimte. Op de eerste verdieping komen boven de scholen de lokalen van de bovenbouw. Boven de Brede School ruimte komt een gymzaal. Boven Gemiva en Humanitas zullen ongeveer vijftig starterwoningen gebouwd gaan wor den. Een tweede verdieping zal geheel uit starterwoningen bestaan. "Een eerst versie is voorgelegd aan de Welstand. Deze had als kritiek dat het gebouw niet reageerde met de omgeving. Het gebouw had vrij zware monumentale koppen. Dit komt niet overeen met de omliggende bebouwing. Het plan is nu aangepast en de Welstand heeft nu wel haar goedkeuring uitgesproken," aldus Doelman. De heer Dubbeld (VVD) vroeg zich af hoe minder valide kinderen van Gemiva gebruik kunnen maken van de gymzaal op de eerste verdieping. De heer Doelman maakte duidelijk dat dit in principe niet nodig is, omdat Gemiva in principe zelfvoorzienend is. Mochten zij dit desondanks toch willen, dan kunnen de kinderen gebruik maken van een lift. worden met de belastinginspecteur over de risico's en dat de inspecteur tevens zijn fiat moet geven voor deze constructie. De heer Snoeck (GBN) wilde graag meer in formatie over de Kleine Vink en de relatie met ontwikkelingen de Zuidplaspolder en wees met name op de zes hectare sport velden die in de Zuidplaspolder gepland staan. Wethouder Slagt maakte duidelijk dat er tot 2010 niets in de polder gebeurt, omdat deze tot die tijd deel blijft uitmaken van het Groene Hart. Wethouder Verbeek vulde daarop aan dat de Nieuwerkerkse voetbalvereniging geen 'megavereniging' wenst te worden en zuiver bedoeld is voor de kern Nieuwerkerk. Verbeek erop dat vooral de toekomstige SV Zuidpias bedoeld is voor grote uitbreiding.

Hart van Holland | 2008 | | pagina 23