®uöc tii'ócn Ijcrlcuen... ERIK HENNINK DICHTBIJ VIJFDE CLUB KAMPIOENSCHAP OPENING EXPOSITIE STICHTING VONK FABIEN in INDIA SCHAKEN REGIO pagina 36 Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 4 juni 2008 Waddinxveen - Koploper Erik Hen- nink heeft in de 35e ronde van de interne schaakcompetitie een be langrijke stap richting zijn vijfde clubkampioenschap gezet door een overwinning op Arjen Zuur mond. De partij tussen Arjan Hen- nink en Eduard Philipse eindigde na een lang schaakgevecht in een puntendeling. Wim van Os wist tegen Teun van der Linden een gunstig eindspel te bereiken waa rin hij zijn tegenstander met sterk positiespel wist in te snoeren. Na een onnauwkeurige zet van van Os wist van der Linden zijn stelling te bevrijden waarna de vrede snel werd getekend. Barthold Jansen versloeg Jeroen Eijgelaar en Hans van Woudenberg boekte een solide overwinning te gen de altijd strijdlustige Chris de Kogel. Cees Asscheman offerde in een Siciliaanse partij tegen de er varen Wim Mulder een stuk voor aanvalskansen. Mulder wist zich uit de aanvalsdruk te ontworste len en daarmee de remise veilig te stellen. De klassieker van de avond, Ton van Nieukerke tegen Nico Dan- nis, eindigde na een interessant duel in een puntendeling. Jaap van der Heiden won zijn partij tegen de getalenteerde Tjarda Boekholt. Marco de Bruijn kwam tegen de altijd aanvallende Henk Stam al vroeg in de partij een pion voor, hij vervolgde de partij goed en wist de zege bekwaam naar zich toe te trekken. Theo Goor boekte een mooie overwinning door met sterk aanvalsspel door de verdediging van Jan Kraijesteijn te breken. Ran dy Girdhari wist na een spannende partij met kansen over en weer van Pepijn Eymaal te winnen terwijl Herman Verwaal knap wist te win nen van Jaap Smit. Frans Draaisma kwam tegen Henk van Erk belan grijk materiaal voor waarmee hij uiteindelijk de partij won. De par tij tussen Piet de Kraker en Gerard Torenbeek eindigde na een lang gevecht in een remise. Waddinxveen - In gebouw Kreater aan de Kerkstraat 13 wordt op vrij dag 6 juni om 20.00 uur de geza menlijke expositie van werken van cursisten van Ton van Steenbergen en Josiah Onemu geopend. Ton van Steenbergen geeft de cursus realistisch schilderen en tekenen voor beginners en gevorderden waarbij het uitgangspunt de zicht bare werkelijkheid is en hoe deze op een realistische manier weerge geven kan worden. De cursus beeldhouwen en boet seren van Josiah Onemu besteedt uitgebreid aandacht aan het wer ken met verschillende materialen zoals boetseren met klei, was, ce ment en gips en beeldhouwen in steen en hout. Belangstellenden zijn welkom bij de opening van deze expositie, die van 6 juni tot en met vrijdag 27 juni te bezichti gen is. Fabien Schiereck is in India gaan werken bij NGO (Niet Gouver-men- tele Organisatie) Earth Aid India, waar zij Project Manager is van het gehandicaptenproject. Ze heeft een project opgezet voor gehandicapte kinderen in Tamil Nadu, Zuid India. Ze heeft te ma-ken met enorme armoede, ziektes die in Nederland niet voorkomen en een cultuurver schil. In 2005 was zij in dit gebied in verband met de Tsunami. In februa ri 2006 is zij weer naar India gegaan voor nog onbepaalde tijd. In het Hart van Holland wordt u op de hoogte gehouden van haar ervarin gen. DEZE WEEK DEEL 17. Openbaar vervoer is redelijk goed geregeld in India. Je kunt overal een bus naartoe nemen en het kost weinig. Op het busstation helpen mensen je graag de juiste bus nemen dus ik ben nooit bang om in mijn eentje te reizen. Met een paar vrienden was ik naar Ooty in de bergen gereisd om af te koelen van de hittegolf aan de oostkust. Een dagje winkelen in het stadje werd afgesloten met 36 haarspeldboch ten in een Indiase bus, de berg af naar ons hotel. De bus was niet erg vol dus we konden gelukkig zitten. Uit ervaring weet ik dat het niet verstandig is om voorin te zitten omdat je dan precies kan zien wie je bijna omver rijdt en welke boch ten we bijna uitvliegen. Achterin is ook niet verstandig vanwege het gebrek aan schokbrekers. Vanuit Thirukalukundram waar het cen trum is waar ik werk, kunnen we twee bussen nemen. De een gaat direct over een redelijk goed aan gelegde weg, en de ander gaat over zandpaadjes langs alle kleine dorpjes. Vanwege het gehobbel en het uitzicht noemen we dit de Junglebus. We hebben er menig vrijwilliger mee verward. Die dach ten serieus tijgers te gaan zien onderweg. Dat lag dan ook mis schien wel aan onze aanmoedigin gen om goed uit het raam te kijken voor wilde dieren. Ooty is echt in de Jungle en ik heb er dan ook veel wild gezien. Herten, apen, wilde zwijnen waren dagelijks langs de weg en voor ons hotel te zien en ik heb zelfs een paar keer wilde oli fanten gezien die kwamen drinken of de weg over gingen steken! Een ochtend hoorde ik dat een hert op de weg was gevonden dat aange vallen was door een tijger. Kiplings Jungle Book speelt niet ver van deze Jungle dus het sprak erg tot ieders verbeelding. Ik heb zelfs foto's gezien van Baloe de Bruine beer, maar we zijn elkaar niet in levende lijve tegengekomen. Net als de Junglebus naar Mamallapuram, was de bus van Ooty een waar avontuur. Linda, die voor me zat, werd niet alleen ner veus van de kapriolen die de bus chauffeur uithaalde, maar vooral van de bejaarde dame voor haar die zich 180 graden in haar stoel had omgedraaid en gefascineerd naar Linda zat te staren. Haar tan deloze mond, rimpels en grijze muts maakte het een lachwekkend tafereel. "Zou ze zich realiseren dat wij haar ook kunnen zien?", grap ik fluisterend naar Linda die niet weet waar ze kijken moet. Sarah houdt zich vast aan de tralies in het raam en heeft haar ogen gesloten. Ze ziet een beetje bleek na vier haar spelden en glimlacht flauwtjes als ik vraag hoe het gaat. Linda heeft inmiddels haar christoforus pennin gen tevoorschijn gehaald en home opathische reistabletjes. De bejaar de vrouw volgt het met interesse. De zon is ondergegaan, het is koud op de berg en alle rolluiken worden voor de ramen neergelaten. Alleen voorin zijn nog twee ramen open, zodat de buschauffeur daar nog wat door kan zien. Ik geloof niet dat hij er veel gebruik van maakt, maar na vijftien haarspeldbochten heeft een van de dochters van de bejaarde vrouw daar plaatsgeno men en haar hoofd uit het raam gestoken. We volgen met afschuw en medelijden haar spastische krampen waarmee ze haar maaltijd het raam uit spuugt. Ik laat mijn fles water doorgeven en de vrouw pakt het dankbaar aan. Linda biedt een van haar pilletjes aan wat ook zonder vragen wordt doorgegeven en aangepakt. Niet kort daarna zit ook kleindochter naast het raam en moeten ze goed coördineren wie wanneer z'n hoofd uit het raam kan steken. Grootmoeder is nog steeds vooral van Linda onder de indruk en ieder geluid of beweging dat ze maakt. De bus heeft een uur gedaan over de afdaling en na 36 haarspeldbochten stappen we opgelucht de donkere Jungle in. Apies kijken in de Junglebus krijgt zo een nieuwe betekenis. Meer weten over het project van Fabien? Kijk op www.ear- thaidholland.nl en haar dag boek op www.fablog.earth-aid- holland.nl. Donaties zijn wel kom: rekening 128065834 ten name van Stichting Earth Aid Holland te Amstelhoek. De Moordrechtse Elly van Gelderen gaat voor Hart van Holland op pad om oude tijden te doen herleven. Elly is als vrijwilliger en interviewer actief bij de Moordrechtse Historische Vereniging. Zij is auteur van de boeken "Herinneringen rondom de Hollandse IJssel" en "Leven en werken rond IJssel en Lekwaarin zij onder andere verhaalt over de slechte arbeidsomstandigheden van de steen plaatsen en touwbanen langs de IJssel, over verdwenen beroepen (rietsnijders en zalmvissers), verdwenen scheepswerven en andere bedrijven, oorlog, watersnood enzovoort. Door Elly van Gelderen Meneer Evert Strijdhorst uit Nieuwerkerk, geboren 1917, vertelt: "Mijnjeugd bracht ik in Reeuwijk en Bleiswijk door. In 1940 trouwde ik met Willemien Clazing; door wo ningnood gingen we inwonen maar dat beviel niet. We huurden voor vijf gulden per week een woonboot die op het Zuideinde in Zevenhuizen in het kanaal lag en later verplaatst is naar de Hen- nipsloot. Nadien konden we voor minder één van de zes zogenaam de 'oude mannen- huisjes' huren in de Dorpsstraat. Oorlog Steeds was ik weg als er een raz zia was, dus ben ik nooit opge pakt, mijn zwager wel. Ze pro beerden hem te hersenspoelen om bij de S.S.-opleiding te gaan. Gelukkig kwam hij weer even thuis zodat wij hem op andere gedachten wisten te brengen, hij verborg zijn geweer bij mij en is elders ondergedoken. Mijn schoonvader was boer aan de Knibbelweg, ik hielp mee het graan te dorsen met de knippel, de Duitsers eisten een deel van de opbrengst voor hun soldaten. Eens werden we beschoten mid den in het land, de kogels vlo gen om je oren. Ook moesten de boeren koolzaad en andere teelt afgeven waar men onder andere koolzaad- en lijnzaadolie van maakte, ook voor brandstof voor V1-raketten. In de hongerwinter was er overal te kort aan. De boeren moesten eens een schip vol aardappelen leveren aan de Duitsers maar 's nachts is hij door de hongerende be volking bijna leeg geroofd. Men stal als de raven in die tijd om te overleven, zo ook de bedelende Rotterdammers die langs kwa men met kleine kinderen na de bombardementen. Sommige boeren kookten erwten of brui ne bonensoep voor deze hon- gerigen. Vaak ruilden ze spullen voor eten. Als er auto's op de rijksweg wer den beschoten vanuit de lucht door de Engelsen gingen we al tijd kijken of er wat te halen viel maar moesten soms wegduiken in zo'n éénmans schuilputje. Ik heb eens een zak melkpoeder bemachtigd maar ook heb ik gezien hoe een meisje stierf dat was geraakt, zij was meegelift om op eten uit te gaan. Kou Evert Strijdhorst. Er was geen brandstof, kou is bij na net zo erg als honger, dus stal ik een spoorbiels die ik door een naderende trein op mijn hoofd kreeg en bij mij een hersenschud ding veroorzaakte. We kregen schoorsteenbrand van die bielsen omdat er teer in zit. Snel was alles weer op. Door storm waren eens balken losgeraakt van een houtzagerij, men vond ze terug in stukken ge zaagd door de bevolking. Er was geen boom meer te bekennen, sommigen zaagden hun halve meubelvoorraad, deuren en stukken vloerhout kapot voor de kachel in die strenge winter met 20 graden vorst; anders vroor je dood van de kou. Ook wij zaten in de kou toen ons dochtertje van nog maar 14 dagen oud koorts kreeg en ging hoesten. Mijn vrouw verwarmde haar tegen haar lichaam, groot was ons verdriet toen het stierf in haar armen. We hadden al een zoon en kre gen daarna nog een dochter. Mijn vrouw overleed toen we in de Rozenstraat woonden. Ik werkte bij Klaas Bos uit Zevenhui zen als vrachtwagenchauffeur Na jaren kocht weduwe Wille- mijntje Reym twee kippen bij mij, we raakten bevriend. 22 Jaar, tot haar dood woonden wij samen in haar huis aan de Pa rallelweg te Nieuwerkerk, vlak bij café Baas. In die tijd was dit 'hokkenzonder boterbonnetje' (trouwboekje). Mijn huis hield ik aan, waar ik ook duiven hield. Nu woon ik in Nieuwerkerks zorgcentrum Meander waar een hulp mij vroeg over haar moeder, die vaak met mij mee liftte. Om dat haar man was verongelukt moest zij de kippen in Rotterdam verkopen. Zo kan ik nog eens over vroeger praten."

Hart van Holland | 2008 | | pagina 36