fil ast y "WE LEVEN IN NEDERLAND MET DE RUG NAAR HET WATER" "MEER REKENING HOUDEN MET RECHTVAAR DIGHEIDSGEVOEL BIJ STRAFVERVOLGING" h de Haij van derWende advocaten www. m a ste rst e a a n d cof f een I Thuis in de regio. ZUIDPLAS Nieuwe aandacht voor Fast ferry Gouda-Rotterdam als ontsluitingsmogelijkheid mm - II KNAAP Wij bouwen graag voor U MASTERS TEA COFFEE WEBSITE ONLINE: Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 4 juni 2008 Regio - De grootste vertolker van de ergernis rond lange files in de Randstad is ongetwijfeld de VVD. De fractievoorzitter van deze partij in de Provinciale Staten, Frederik van der Dussen, wil nu de oplossing op het water zoeken door middel van een fast ferry tussen Gouda en Rot terdam. "Deze onbenutte natuurlijke infrastructuur moet eindelijk eens een keer gebruikt gaan worden voor personenvervoer." Door Niels Raas Helemaal nieuw is de fast ferry niet in de provincie. Tien jaar geleden begon de provincie een proef met een lijn tussen Rotterdam en Dor drecht, met tussenstops in Alblas- serdam en Ridderkerk. Aanleiding voor de proef was de constatering dat een voet- en fietsveer tussen Dordrecht en Zwijndrecht op ster ven na dood was. Dit was voor de provincie aanleiding voor een ver dere studie. Uitkomst van de studie was dat indien men meerwaarde aan het watervervoer wil geven, er gebruik gemaakt moet worden van de natuurlijke infrastructuur. De proef werd een succes. In 2003 ver voerde fast ferry 575.000 reizigers. Meeliften op succes Voor Frederik van der Dussen kwam het idee opnieuw onder de aan dacht toen hij en de rest van de VVD-fractie recentelijk middels een busrit het provinciale wegennet in specteerden. "Tijdens een stop in Capelle aan den IJssel werd na een gesprek met wethouder Hans Ja cobs duidelijk dat men in deze ge meente serieus aan het nadenken is over een fast ferry verbinding. Tij dens de gemeenteraadsverkiezin gen in 2006 had de VVD Gouda bo vendien in haar programma staan dat zij graag een waterverbinding zou zien tussen Gouda en Rotter dam," aldus van der Dussen. Het is volgens van der Dussen tijd dat deze twee gemeenten, de tussen liggende gemeentes en de provin cie de handen ineen slaan om deze waterverbinding te creëren. "Ik ben er van overtuigd dat ook tussenlig gende gemeenten als Nieuwerkerk en Moordrecht mee gaan doen. Bij de verbinding Rotterdam-Dor drecht werden in Krimpen aan den IJssel en Hendrik-ldo-Ambacht ex tra steigers geopend. Gemeenten willen dus graag meeliften op het succes en zijn bereid te investeren in hoogwaardige infrastructuur," aldus van der Dussen. C Van der Dussen: "Waterwegen moeten meer gebruikt worden voor personenvervoer." Regio - "Rechters-commissarissen houden onvoldoende rekening met het rechtvaardigheidsgevoel van de slachtoffers en de samenleving in het toekennen van straffen. Dat zei korpschef Jan Stikvoort bij de presentatie het korpsjaarverslag 2007 van Politie Hollands Midden, op dinsdag 27 mei. Ook bleek hui selijk geweld een groter probleem te zijn dan geweld op straat, en worden plegers van geweldsdelic ten vaker in de kraag gevat. Ook de zogenaamde veelplegers kre gen in 2007 extra aandacht. Korpschef Stikvoort pleit voor het beter benutten van strafmo gelijkheden door rechters-com missarissen. "We merken steeds vaker in de dagelijkse praktijk dat daders geen passende straf krij gen. Er heerst in de maatschappij een terechte verontwaardiging: hoe kan het dat daders soms de zelfde dag weer buiten staan? Ik Pleit niet voor zwaardere straf fen, maar wel voor het beter ge bruiken van de strafmogelijkhe den, rekening houdend met het Rechtvaardigheidsgevoel van de inwoners." Als voorbeeld noemt Stikvoort het heenzenden door een rechter-commissaris van een veelpleger die is aangehouden met verdovende middelen omdat hij nog geen antecedenten had op opiumwetgeving. "Ontoelaatbaar. Wij hebben een succesvol veelple ger beleid, dat onder druk komt te staan door dit soort beslissingen", aldus Stikvoort. Algemeen veiligheidsbeeld Opvallend in 2007 is de stijging van 0® internetaangiftes (van 8.599 naar 10.799). Was in 2006 het aan deel internetaangiftes 20,7% van het totale aantal aangiften, in 2007 is het aandeel gestegen tot 26%. Ook het aantal aanhoudin gen steeg met 5,7% naar 12.121, bij een gelijk blijvend aantal aan giften. Het aantal diefstallen is in 2007 met ruim 3% afgenomen. Ook het aantal woninginbraken is afgenomen, met bijna 6%. De kans dat wordt ingebroken neemt daarmee verder af. Het woningin braakrisico per 1.000 woningen bedroeg in 2007 8,6; in 2006 was dat nog 9,1. Naast de verminde ring van woninginbraken liet ook het aantal auto-inbraken met 7,3% een opvallende daling zien, tegen de landelijke trend in. Huiselijk geweld groter pro bleem dan geweld op straat De omvang van huiselijk geweld in de regio Hollands Midden, wordt steeds zichtbaarder. Het aantal aangiften steeg van 2.744 in 2006 naar 2.909 in 2007. Politie Hollands Midden is sinds een aantal jaren succesvol in het maken van afspraken met part ners over de aanpak van huiselijk geweld. Ook worden hulpverle ners geacht huiselijk geweld altijd te melden. "Dit kan prima binnen het ambtsgeheim dat hulpver leners hebben", aldus Stikvoort. "Huiselijk geweld is een groter probleem dan geweld op straat of in de horeca. Gezamenlijke aanpak van hulpverleners, politie, maar ook de politiek is noodzakelijk om het probleem fundamenteel aan te pakken." Geweldsincidenten: 2 op de 3 daders worden aangehouden Het aantal geweldsincidenten is in 2007 toegenomen met 11% naar 7.072. Het aantal straatroven in de regio was in het verslagjaar min der dan in 2006 (223 t.o.v. 276). Wel was er vaker sprake van be dreiging (een stijging van 223 aan giftes) en steeg het geweld binnen relaties regionaal met 151 aangif tes. Politie Hollands Midden heeft in 2007 bijna tweederde (63,1%) van alle aangiftes van geweld op gelost. Dit is meer dan in het jaar ervoor (59,8%). Dit is onder meer het gevolg van het strikt handha ven van de norm 'geweld kan niet' en betere samenwerking met part ners. De indruk bestaat voorts dat geweld vaker wordt gemeld en er ook meer aangifte wordt gedaan, omdat het voor burgers zichtbaar wordt dat politie ook echt iets doet en verdachten vaker worden vervolgd. Aanpak veelplegers steeds succesvoller In 2007 is het aantal veelplegers dat door Politie Hollands Mid den werd aangehouden met 40% ten opzichte van 2006 aanzienlijk toegenomen. Regiobreed zijn in de periode 2004 - 2008 72 stelsel matige daders voorgeleid voor de ISD-maatregel (Inrichting Stelsel matige Daders). Hiervan hebben 30 veelplegers de maatregel daad werkelijk opgelegd gekregen. Door politie en OM wordt half jaarlijks een zogeheten Veelple- gerlijst opgesteld. De veelplegers op deze lijst komen in aanmerking voor de veelplegeraanpak. Veel plegers zijn voor een groot deel verantwoordelijk voor de overlast en criminaliteit in de regio Hol lands Midden. Per boot naar het Hitlandbos Het is voor Nieuwerkerk en Moor drecht volgens van der Dussen bui tengewoon lucratief om mee te doen. In het gebied bestaan grote problemen om op de A12 en A20 te komen met de auto. Bovendien staan er grote ontwikkelingen ge pland in de Zuidplaspolder en Wes- tergouwe. Van der Dussen: "We le ven in Nederland met de rug naar het water. Goederenvervoer over water wordt veelvuldig gedaan, maar personenvervoer niet. Dit terwijl er prachtige natuurlijke in frastructuur ligt. Men hoeft alleen maar boten en personeel te wer ven en steigers te bouwen. Hier is absoluut mogelijk om een renda bele verbinding te maken. Dit zou ideaal zijn om wegen als de A20 en N219 te ontsluiten." Behalve voor forenzenvervoer kan een fast ferry verbinding volgens van der Dussen een belangrijke toeristische en re creatieve waarde hebben. Aan de Hollandse IJssel bevindt zich onder andere het Hitlandbos, waar veel recreatiemogelijkheden zijn. Een fiets kan bovendien gemakkelijk mee aan boord worden genomen. Tijdens de busrit had de VVD Nieu werkerk gewezen op het drukke scheepvaartverkeer op de Holland se IJssel. Een fast ferry zou deze schepen mogelijk ernstig kunnen hinderen. Van der Dussen is hier niet bang voor: "De Nieuwe Maas is een veel drukkere route. Hier gaan fast ferry schepen al jaren lang succesvol doorheen." Met het probleem van de scherpe bochten in de Hollandse IJssel gaf van der Dussen aan dat er nog wel veel onderzoek nodig is. Hij gaf echter aan te geloven dat het mogelijk is een boot in te zetten met een goede vervoerswaarde en genoeg snelheid. "Op het traject Rotter dam-Dordrecht was er het pro bleem van te veel golfslag. De pro vincie heeft voor de proef eigenlijk een verkeerd ontwerp gebruikt. De reserveboot op het traject is een voormalig Russische draag vleugelboot. Deze heeft helemaal geen golfslagprobleem. Ook voor de Hollandse IJssel moet een op lossing te vinden zijn," aldus van der Dussen. Er bestaat een breed draagvlak in Provinciale Staten. Gedeputeerde Staten heeft het oplossen van knelpunten in het verkeer als een speerpunt opgeno men. Een fast-ferry verbinding kan een prima bijdrage leveren aan het oplossen van het probleem. Van der Dussen: "Het vraagt absoluut wat van gemeenten, maar het is ook de bedoeling dat instanties als rijkswaterstaat gaan meedoen. We moeten gewoon het netwerk van rivieren goed gaan benutten voor personenverkeer." AS£Ef£IN-1 Het oranje-blauw van de VVD vloekt in ieder geval niet met het fast ferry logo. MODUUIWONINGEN www.knaapmoduulwoningen.nl (010) 222 10 00 Barbizonlaan 82 2908 ME Capelle a/d IJssel telefoon 010-2204400 fax 010-2204499

Hart van Holland | 2008 | | pagina 3