BUITENSPELEN KUNNEN ZE WEL EN ZEVENHUIZEN EEN WERK DAT GEZIEN MAG WORDEN DUBBEL JAN EN MEER BIJ ZOMERFEEST DWERGEN 7Fwcmui H7FN-MQIrKAPELLE ieom Swonla naar NK Buitenspelen Publiek was welkom bij renovatie sluis Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 4 juni 2008 pagina 7 Jan Junior Bontenbal declameert. Veel belangstelling voor renovatie sluis. Zevenhuizen - "Geef dit trotse bouwwerk zijn eigenwaarde terug zodat het met goed onderhoud weer eeuwen zal doorstaan." Zo bracht schout Jan Bontenbal het doel van het herstel van het Zevenhuizense Verlaat onder woorden. Tijdens de Dag van de Bouw op zaterdag 31 mei, stelde aannemer Van Hees en Zonen het terrein open voor publiek. Een aantal deskundigen van de aannemer gaf uitgebreid uitleg over de technische aspecten van de renovatie van de sluis. Door Geertrude Verweij De sluis verbindt de Rotte met de Hennipsloot en werd in 1740 ge bouwd. Sindsdien is hij een aan tal malen gerepareerd, maar de laatste grote herstelwerkzaam heden werden in 1976 uitge voerd. Bij een recent diepgaand onderzoek, waarbij zelfs de fun dering gedeeltelijk uitgegraven werd, kwam aan het licht dat er grondig onderhoud nodig was. Omdat de sluis een monument is, moet dat zoveel mogelijk op de oorspronkelijke manier gedaan worden. Op de plekken waar scheuren in de muren waren ontstaan moesten nieuwe stuk ken gemetseld worden, met pas sende stenen. De kaapstaanders, de lieren waarmee de sluisdeu ren handmatig geopend worden, worden door een timmerman precies nagemaakt. De deuren aan de kant van de Hennipsloot moesten opnieuw gemaakt wor den, terwijl van de deuren bij de Rottemeren alleen de planken vervangen worden. Het ijzerwerk wordt gezandstraald en opnieuw gebruikt. Vakmanschap en creativiteit De open dag werd officieel ge opend met een serie toespraken. Ben van Hees van Van Hees en Zo nen: "Een happening als vandaag is voor ons nieuw. We zijn niet ge wend een project open te stellen voor het af is. Maar dit werk mag gezien worden. Het is een combi natie van vakmanschap en creati viteit." De heer Everaart van de lokale Monumentencomissie Zevenhui- zen-Moerkapelle benadrukte hoe speciaal het Verlaat is. "We heb ben in totaal 47 monumenten in onze gemeente, maar we hebben maar één sluis. Om zo'n object in een goede staat te houden is een goede samenwerking tussen de betrokken partijen nodig. De samenwerking bij de restauratie van de sluis was goed. We hebben Door Geertrude Verweij Zevenhuizen - Dat kinderen graag buiten spelen is bekend, maar dat er tegenwoordig een speciale Bui- tenspeelbond bestaat, weet lang niet iedereen. Om ook in deze moderne tijd, met de daarbij behorende beperkingen, het buitenspelen te bevorderen, heeft OMO de Buitenspeelbond opgericht. Een van de activiteiten is het Nederlands Kampioenschap Buitenspelen dat dit jaar voor de derde keer georganiseerd wordt. Achtentachtig clubjes kinderen uit het hele land zullen op 15 juni al lerlei 'wereld-buitenspeel-spelle- tjes' spelen. Ook uit Zevenhuizen zal een groep je vertegenwoordigd zijn. Yell, yell yell! Team Swanla bestaat uit Mitchell Haan, Nino Zweere, Rick en Ru- hen Bos, Robin Zuierveld, Christian Knop en Kristian Perdijk. Teamcap tain Mitchell heeft het team inge schreven: "Het stond op de site. Je mocht een yell insturen en toen zijn wij uitgekozen." De jongens in zijn team kent hij allemaal van de voetbalvereniging. Na even aan dringen laat het team de yell ho ren: "Yell, yell, yell, buitenspelen Kunnen wij wel." Zitten deze kinderen nooit achter de computer dan? Kristian: "Soms wel, als het echt slecht weer is. Maar met motregen speel ik gewoon buiten, dat is wel gaaf." Vorig jaar heeft het team ook meegedaan. Toen werden er vooral 'vieze' spelletjes gedaan, waarvan je nat en modderig werd. Dat kwam goed uit, want was niet bepaald goed weer. Eensge zind vonden ze alle zeven het spel 'Zeepbal' waarbij je een skippybal op een ingezeept veld over de gekozen voor herstel en niet voor lapwerk. En dat is grotendeel ge lukt. We hebben wel enkele com promissen moeten sluiten, want de bouwvoorschriften zijn wel enigs zins veranderd sinds 1740." De heer A. De Jong van het Hoog heemraadschap voegde daaraan toe: "Veiligheid staat bij het Hoog heemraadschap bovenaan. Daar geven we helemaal niets aan toe, ook niet bij het herstel van een monumentale sluis. Dat wil echter niet zeggen dat we wat we hier hebben zomaar laten gaan. We hebben alles uit te kast gehaald om dit monument te behouden. Het is een knap stuk werk." De stichtingssteen uit 1740 is volledig gerestaureerd. streep naar je tegenstander moest duwen het leukst. Dit was vooral leuk omdat je er goed vies van werd. Ruben stelt nog even voor het team om te dopen in 'De mod- derkindjes'. Maar natuurlijk hopen de jongens dat het weer deze keer mee zit en dat ze als Team Swanla de nieuwe Nederlandse Kampioen Buitenspelen worden. Alleen achter de computer als het écht slecht weer is. Zevenhuizen - Het was zaterdag 31 mei weer tijd voor het jaarlijkse zomerfeest op peuterspeelzaal De Zeven Dwergen. Het was prachtig weer en er was genoeg te doen. Poppentheater Dubbele Jan verzorgde twee voorstellingen, die goed werden bezocht. Kinderen werden geschminkt, er waren verrassingsdozen met cadeautjes te koop, bij het Rad van Fortuin waren prijzen te winnen en er was genoeg lekkers verkrijgbaar voor jong en oud. Jan Junior Bontenbal De drie sprekers onthulden daarna de volledig gerestaureerde stich tingssteen uit 1740. Achter de doeken kwam echter ook een zeer speciale gast tevoorschijn, die in het Oudnederlands de wens van alle betrokkenen verwoordde: "Ik, Jan Junior Bontenbal, zeune van Jan Bontenbal en Anna Jansdoch ter van Santen, hoop vurig dat het werk met gezwinde spoed moge worden uitgevoerd, zodat den va rende carcassen en ronkende dob bers, die gij boten noemt, van de Ringvaart naar de Rotte en weder terugkeren, zonder dat ons mooie polders verzuipt."

Hart van Holland | 2008 | | pagina 7