Inktaap stimuleert literair debat onder scholieren Leerlingen Duits veranderen historische literatuur in een stripboek EEN JONGENSDROOM GAAT IN VERVUILING peptalk Lex van Haaften keeper bij Excelsior pagina 24 Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 11 juni 2008 ROTTERDAM/Antwerpen - De genomineerde boeken voor de Inkt- aap 2009, de literaire jongerenprijs voor het Nederlands taalgebied, zijn bekend. Het zijn geworden: 'Het schervengericht' van A.F.Th, van der Heijden (winnaar AKO Literatuurprijs 2007); 'Het grote uit stel' van Mare Reugebrink (winnaar De Gouden Uil Literatuurprijs 2008) en 'Sleur is een roofdier' van D. Hooijer (winnaar Libris Lite ratuur Prijs 2008). De winnaars van De Gouden Uil, de Ako Litera tuurprijs en de Libris Literatuur Prijs worden genomineerd voor de Inktaap. Wat vinden jongeren in Vlaande ren, Nederland en Suriname het beste boek van vorig jaar? Meer dan tweeduizend scholieren be palen welk genomineerd boek de Inktaap krijgt. Daarvoor stel len meer dan honderd Vlaamse, Nederlandse en Surinaamse scholen voor secundair onder wijs, tweede fase, havo/vwo en kweekscholen elk een schooljury samen. De juryleden, tussen 16 en 18 jaar oud, krijgen van ok tober 2008 tot februari 2009 de tijd om de boeken te lezen en te beoordelen. Via de web site www.inktaap.org kunnen zij met medejuryleden uit Neder land, Vlaanderen en Suriname discussiëren over de nominaties. In maart 2009 wordt de Inktaap uitgereikt tijdens een feestelijke slotdag in de Singel te Antwer pen. De deelnemende scholieren kunnen daar de auteurs van de genomineerde boeken ontmoe ten en de 'prijs der prijzen' aan het einde van de dag uitreiken aan de schrijver van het winnen de boek. Inktaap De Inktaap is een project van de beleidsgroep leesprojecten waarin de Nederlandse Taalunie, Stichting Lezen (Nederland), CA NON Cultuurcel van het depar tement onderwijs en het depar tement WVC van het Ministerie van de Vlaamse Gemeenschap partners zijn. Voor meer informatie: www.inktaap.org. Door Marlonneke Willemsen Waddinxveen - Zoals op alle scho len gebruikelijk is, wordt er ook op het Coenecoop College bij het vak Duits veel aandacht besteed aan Duitse literatuur. Om de literatuur voor de leerlingen toegankelijker te maken, heeft een van de Duitse leraren van deze school, de heer Lemmens, de leerlingen een ex tra opdracht gegeven; een project waarbij de leerlingen van 4 vwo op een, door hun gekozen manier, iets extra's met het boek moesten doen. Het boek wat hij hiervoor had uitgekozen was: 'Bahnwarter Thiel' van Gerhart Hauptmann. De leerlingen hadden voor dit pro ject een erg originele oplossing bedacht; er waren leerlingen die een film over het boek gemaakt hebben, andere leerlingen heb ben het eind herschreven en een ander groepje heeft de grafsteen van een van de hoofdpersonen gemaakt. Een van de mooiste uit werkingen is gemaakt door Fiona Lutjenhuis, Susanne Asscheman en Marloes Rehorst; zij hebben 'Bahn warter Thiel' omgetoverd tot een stripverhaal. Dit is zo goed gelukt, dat Lemmens het heeft opge stuurd naar de Duitse ambassade, die de leerlingen als beloning voor hun prestatie een mooi boek over Duitsland heeft toegestuurd. De tekeningen zijn gemaakt door Fiona en Susanne en Marloes heb ben voor de teksten gezorgd. In het boek van Gerhart Hauptmann stond wel een aantal aanwijzingen over het uiterlijk van de hoofdper sonen, maar er was niet precies beschreven hoe ze eruitzagen. Dat heeft Fiona zelf moeten be denken. "In het boek stond alleen dat de hoofdpersoon lang was en rood haar had, de rest heb ik zelf bedacht." De leerlingen vonden het wel erg leuk om op deze ma nier met literatuur bezig te zijn. Volgens Susanne leer je er op deze manier ook veel meer van. "Soms kan een boek best saai zijn, waar door je het niet helemaal goed leest. Door de opdracht moet je veel beter opletten en blijft het verhaal veel beter hangen." De Duitse ambassade was zo onder de indruk van het stripboek, dat het een kopie heeft doorgestuurd aan het Goethé instituut in Am sterdam, dat zich bezighoudt met de Duitse cultuur en taal. "Natuurlijk moet je een aantal dingen laten als topsporter, maar je moet je er wel lekker bij voelen" Door Marlonneke Willemsen Nieuwerkerk aan den IJssel - De afgelopen zomer is de jongensdroom van Lex van Haaften in ver vulling gegaan; hij is profvoetballer geworden bij Excelsior Rotterdam. Lex is een van de keepers van het eerste elftal. Omdat hij pas twintig is, is hij nog niet de eerste keeper, maar zodra hij een kans krijgt zal hij deze met beide handen aangrij pen en proberen om een vaste waarde voor het elftal te worden. Gok Lex is begonnen met voetballen toen hij zes jaar was. Het eerste jaar was hij nog 'gewoon' voet baller; pas daarna is hij keeper geworden. "In het eerste jaar wisselden we steeds van positie, leder een moest toen wel eens onder de lat staan. Vanaf het tweede jaar werd ik de vaste keeper. Mijn va der was ook keeper en ik ging veel met hem mee naar wedstrijden om te kijken, maar hij heeft mijn beslissing om te gaan keepen niet extra gestimu leerd. Dat was mijn eigen keuze; ik vond dat ge woon heel erg leuk." Toen Lex 16 was, mocht hij voor het eerst mee spelen in het eerste elftal van Nieuwerkerk. "Door blessures waren de gebruikelijk keepers uitge schakeld, dus moest ik hun plaats innemen. Dat ging gelukkig erg goed. Na een paar wedstrijden waren de andere keepers weer beschikbaar, maar ik mocht wel af en toen met het eerste meetrai- nen. Vanaf het moment dat ik A-junior werd, trainde ik elke week mee en raakte ik steeds meer betrokken bij het team. In mijn eerste jaar als se nior heb ik nauwelijks kunnen spelen door een ernstige knieblessure, maar het jaar daarop was ik volledig hersteld en werd ik de vaste keeper." In dit seizoen heeft Lex zich in de kijker gespeeld waardoor er steeds meer interesse van clubs uit het betaald voetbal kwam. "Normaal is de keeper van het eerste elftal ouder en heeft hij meer erva ring. Nieuwerkerk heeft de gok genomen en mij laten spelen en dat is goed gegaan. Excelsior, Feyenoord en Sparta Vanwege mijn leeftijd viel ik op en al snel hadden er een aantal clubs interesse in mij. Ik heb bij drie clubs, Excelsior, Feyenoord en Sparta een stage gedaan, maar uiteindelijk heb ik gekozen voor Ex celsior." Lex heeft het erg naar zijn zin bij Excelsi or. "Tijdens mijn stage had ik een erg goed gevoel bij Excelsior. Het is een heel warme club en het is ook niet zo'n grote club, waardoor ik niet keeper nummer zoveel ben." Ondanks dat Lex profvoetballer is, hoeft hij er niet erg veel voor te laten. "Ik houd er wel reke ning mee, door bijvoorbeeld de avond voor een wedstrijd op tijd naar bed te gaan, maar ik ga nog steeds regelmatig met mijn vrienden weg en dan kan ik rustig een biertje drinken. Ik vind dat je er best rekening mee kan houden dat je topsporter bent, maar je moet je er wel lekker bij blijven voe len. Als je je niet lekker voelt, kan je ook niet goed presteren." Sponsorverplichtingen Wat wel nieuw voor Lex is, zijn sponsorverplichtin gen. "Ik moet regelmatig ergens bij een sportdag zijn of aanwezig zijn bij een bijeenkost van een sponsor. Ik hoef niet zo nodig in de schijnwerpers te staan, dus ben ik blij dat dit niet zo vaak moet. Activiteiten met bijvoorbeeld kinderen vind ik wel heel leuk. Ik ben ook nog steeds keeperstrainer van de kleintjes in Nieuwerkerk." Hoe het verder met hem zal gaan, weet Lex ook nog niet. "Ik zal in mezelf moeten blijven investe ren en dan hopen dat ik een kans krijg. Die zal ik dan met beide handen moeten aanpakken." Marloes, Sanne en Fiona. Nieuwerkerk aan den IJssel - Aangezien op zater dag 5 juli elders in het land grote breakdance-bat- tles gehouden worden en het de bedoeling is dat je elkaar aanvult en elkaar niet in de weg zit, heeft Stichting Jeugdwerk Nieuwerkerk besloten om de vijfde editie van Urban Open Air te verplaatsen van 5 juli naar zaterdag 6 september. Op deze manier hoeven de crews geen keuze te maken en kan er zoveel mogelijk breakdance talent naar Nieuwer kerk komen. Verwacht worden onder meer The Groovekings. Dus noteer in je agenda voor zater dag 6 september de vijfde editie van Urban Open Air: hét event voor skate, street- breakdance, graf fiti en rap in het Essepark van 12.00 tot 17.00 uur met Afterparty in Taverna vanaf 20.00 uur. Het event wordt georganiseerd in samenwerking met Hiphophuis en Skateland Rotterdam.

Hart van Holland | 2008 | | pagina 24