WADDINXVEENSE STROPDAS VOOR GOUDSE BURGEMEESTER OP BIJEENKOMST BESTUURLIJKE TOEKOMST NIEUWERKERKSE BESTUURDERS OP WERKBEZOEK EEMSKERK INSTALLATIETECHNIEK de Haij van der Wende advocaten Thuis in de regio. ZUIDPLAS NIEUWBOUW- EN BESTAANDE WONINGEN, RENOVATIES, BADKAMERS, KEUKENS, WINKELS EN BEDRIJFSPANDEN SANITAIR O ELEKTRA gg C.V. Ét WATER h> DAKWERK Westbaan 276 - Moordrecht (Gouwepark) - tel. 0182 630899 info@heemskerkinstallatie.nl - www.heemskerkinstallatie.nl Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 11 juni 2008 Waddinxveen - Een fusie mag misschien nog ver weg zijn, de gemeente raden en colleges van Waddinxveen en Gouda hadden wel een ontmoe ting; die vond plaats op donderdag 5 juni in 't Weegje. In een gemoede lijke sfeer maakten de raads- en collegeleden van beide gemeenten een rondleiding door het gebied. Daarna ging Joop van den Berg, voormalig voorzitter van een commissie die GS adviseerde over bestuurlijke orga nisatie, in op het verleden, heden en toekomst van mogelijke samenwer king of fusie. De ontmoeting in 't Weegje vond plaats in het grensgebied van bei de gemeenten. De Waddinxveense burgemeester Henk Roijers maak te in zijn toespraak in het Praathuis duidelijk dat 't Weegje in het verle den al diverse malen van gemeente gewisseld is en zelfs korte tijd zelf standig is geweest. Roijers maakte duidelijk dat de rondleiding door het gebied vooral ook een mo gelijkheid is voor raadsleden van beide gemeenten om elkaar beter te leren kennen. Voor de Goudse burgemeester Wim Cornelis had Roijers een veelzeggend geschenk Geen moment van aarzeling: wisseling van stropdas. De sfeer tijdens de ontmoeting was gemoedelijk. meegenomen: een stropdas in de Waddinxveense kleuren. Cornelis aarzelde geen moment en wis selde zijn stropdas in voor één met het Waddinxveense geel-zwart. Mooi natuurgebied Daarna maakten de volksverte- Door Marlonneke Willemsen Nieuwerkerk aan den IJssel - Een aantal leden van het college van bur gemeester en wethouders en een aantal gemeenteraadsleden brachten vrijdag 6 juni een bezoek aan Kwekerij Reijm aan de Albert van 't Hart weg. Dit bedrijf heeft zich gespecialiseerd in het kweken van verschil lende potplanten (waaronder Dracaenae en Yucca) en gerbera's. De bijeenkomst was georganiseerd door LTO Noord en had als doel de ont wikkelingen in de Zuidpias met de lokale bestuurders te bespreken. Het bezoek begon met een uitge breide rondleiding door de kweke rij Jaré Reijm, een van de gebroe ders Reijm die het bedrijf leiden, liet zien hoe de kleine stekjes van uit Zuid-Amerika binnen worden gebracht en hoe ze in bloempot ten worden geplant. Vervolgens werd er een bezoek aan de kas ge bracht, werd de uiterst moderne sorteermachine uitgelegd en werd het uiteindelijke eindproduct ge toond. Daarna konden de bestuur ders een kijkje in de gerberakas nemen, waarbij Reijm een uitge breide uitleg gaf over deze bloe men en het productieproces. Toekomst Albert van 't Hart- weg Na de rondleiding was het tijd voor een rondetafelgesprek over de ontwikkelingen in de Zuidpias in het algemeen en in het bijzonder de toekomst van de Albert van 't Hartweg. In het nieuwe bestem mingsplan verandert de bestem ming van dit gebied van tuinbouw in woningbouw. Dit heeft grote gevolgen voor de tuinders die hier op dit moment zijn gevestigd. Een aantal van hen zal met hun onder neming stoppen. De overige tuin ders zullen hun bedrijf naar een andere locatie moeten verplaat sen. Een van de mogelijke gebie den hiervoor is Zuidpias Noord, het gebied tussen Zevenhuizen, Moer- kapelle en Waddinxveen. De gebroeders Reijm staan hier in principe niet negatief tegenover, aangezien zij op de huidige loca tie niet kunnen uitbreiden, terwijl dit, door de schaalvergroting in de markt, voor een goede bedrijfvoe- ring noodzakelijk is. Het probleem is dat een groot en modern pot- plantenbedrijf, zoals kwekerij Re ijm, niet gemakkelijk verplaatsbaar is. Volgens Jaré Reijm kost het vier Uitgebreid uitleg over productieproces en meer door Jaré Reijm. a vijf jaar, voordat het bedrijf op een nieuwe locatie kan gaan pro duceren. Er moet eerste een nieu we locatie worden gevonden en de noodzakelijke vergunningen moe ten worden aangevraagd. Daarna kan er pas met de bouw begonnen worden en deze duurt ook langer, aangezien de gebruikte technolo gie vrij complex is. Ook is er in het huidige bedrijf veel geïnvesteerd en deze investeringen kunnen niet allemaal naar de nieuwe lo catie worden meegenomen. Deze moeten dus versneld worden af geschreven, wat de onderneming veel geld kost en dit zal op een of andere manier gecompenseerd moeten worden. De verplaatsing van een dergelijk bedrijf levert zo de nodige problemen op. Beter beeld Een andere probleem is dat het nog niet duidelijk is op welke ter mijn de ontwikkelingen op de Albert van 't Hartweg zich gaan afspelen. Omdat het een groot aantal jaar duurt voordat de kwe kerij verplaatst kan worden, moe ten de plannen dus ruim van te voren bekend worden gemaakt. De betrokken tuinders kunnen pas beginnen met het plannen en bou wen van het nieuwe bedrijf als ze hier zekerheid over hebben en dat is op dit moment zeker nog niet het geval. Ogenschijnlijk zijn de betrokken instanties zich niet bewust van de termijn die nodig is om een derge lijk groot en kapitaalintensief be drijf te verplaatsten, waardoor de betrokken tuinders in de proble men komen. Om dit op te lossen heeft LTO noord de Nieuwerkerkse bestuurders uitgenodigd om hen van dit probleem bewust te ma ken en de organisatie is hier vrij goed in geslaagd. De bestuurders hebben een veel beter beeld van de situatie gekregen en zijn zich van het feit bewust geworden dat de belangen van de tuinders ook meegenomen moeten worden, zo dat zij niet de dupe van de situatie worden. genwoordigers, verdeeld in twee groepen, een rondleiding door het gebied. Bij de rondleiding werd toelichting gegeven door perso neel van de Groenservice Zuid-Hol land (GZH). Deze organisatie zorgt voor de ontwikkeling, inrichting en beheer van groene ruimte in de provincie. De mensen van GZH be nadrukten de unieke aspecten van een gebied als 't Weegje. Men ging onder andere in op het belang van dood hout voor kleine organismen en de aanwezigheid van zeldzame vogels als de zwarte wouwaap. Uit beide gemeenten toonden aan wezigen betrokkenheid met het gebied. "Ik kwam hier als klein jongetje al spelen. Het is een zeer mooi natuurgebied. Het is alleen jammer dat je constant veel lawaai van auto's hoort", aldus Jan van Dijk, van Gouda's 50+ partij en nes tor van de Goudse gemeenteraad. De Waddinxveense wethouder Do- renda Gerts: "Ik woon er natuurlijk vlakbij, maar ik maak nog steeds elke dag een rondje door het ge bied. Het is een mooi natuurge bied, zo midden in de Randstad." Bezorgd Eenmaal terug in het Praathuis sprak Joop van den Berg de raads- en collegeleden toe. De heer van den Berg is voorzitter geweest van een commissie die GS adviseerde over bestuurlijke organisatie. Van den Berg ging stevig te keer tegen GS: "Waarom vraag je als instelling advies als je van tevoren al weet datje anders gaat handelen?" Van den Berg is bezorgd over de toe komst van Gouda. Volgens hem be seft GS dat de Gouweknoop naar Gouda moet, maar is deze toch toegewezen aan Moordrecht. Van den Berg vindt het sneu dat er na dat Moordrecht gefuseerd is toch nog over een mogelijke overdracht aan Gouda gepraat kan worden. Dit zorgt voor veel onzekerheid. "De ontwikkeling van Gouda moet worden versterkt. Er moeten niet zoals in het verleden steeds kleine stukjes voor woningbouw ontwik keld worden. Als men het in één keer groter aanpakt kan Gouda la ten zien dat er stukjes voor woning bouw en groen gereserveerd zijn", aldus van den Berg. Zonder een uitgebreide economische, sociale en culturele ontwikkeling wordt het Groene Hart bovendien onbe woonbaar. Van den Berg gaf aan dat er ook een belangrijke rol voor de Nederlandse regering is weg gelegd. Het kabinet is weliswaar begonnen met een urgentiebeleid voor de Randstad, maar is hier ver der erg stil over. De integratie van de Randstad met het Groene hart moet plaats vinden met een goede organisatie en solidariteit. Helaas vindt de herindeling plaats met de rug naar de stad. Van den Berg. "Ik heb meer vertrouwen in het beleid van steden met betrekking tot de ontwikkeling van het Groene Hart, dan in zich landelijke noemende gemeenten. In Zuid-Holland pas sen geen kleine gemeenten meer Deze gemeenten zijn allemaal samengeklonterde stadswijken geworden van wat ooit dorpen waren. In de Randstad moeten we op zowel stedelijk als landelijk ge bied redden wat er te redden valt. Samenwerking tussen gemeentes is pas het begin van een dergelijk traject." Goed vertrouwen Ook de Goudse burgemeester Cor nelis sprak zich uit tegen de ver rommeling van het Groene Hart en stelde voor dit gebied onder één autoriteit te brengen. Cornelis sprak zijn waardering uit voor het feit dat Waddinxveen zijn blik de afgelopen maanden in hoog tem po heeft verschoven van het Noor den naar het Zuiden. Cornelis: "Als GS sneller wil, is het niet duidelijk wat voor instrumenten zij daar voor kan gebruiken. Als gemeen ten echter met goed vertrouwen werken aan samenwerking of fusie kan dit proces mogelijk versneld worden." Barbizonlaan 82 2908 ME Capelle a/d IJssel telefoon 010-2204400 fax 010-2204499

Hart van Holland | 2008 | | pagina 3