VOLLE BL0EMPLUIMEN ®uüc tilöcn Dcrlcoen GROETEN UIT ARCHIVIE 4 ZEVENHUIZEN-MÖERKAPFriF-^TTr Vakantie en reizen in de collecties van het streekarchief LEVEN MET BORDERLINE JEUGDVISWEDSTRIJD OM MOLENVIERGANG- BOKAAL INLOOPMIDDAG PSORIASIS pagina 14 Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 18 juni 2008 Drie Goudse dames en twee kinderen op ezeltjes op het strand van Scheveningen, 1922. (foto: Streekarchief) Gouda - Het wordt vakantietijd en dat is ook merkbaar in het Streek archief. Dit betekent niet dat alle medewerkers het er van nemen en dat de studiezaal gesloten wordt. Nee, vakantie is het thema van de nieuwe tentoonstelling die te zien vanaf eind mei. Vakantie betekent: er op uit, nieuwe bestemmingen ontdekken of vertrouwde plekjes opzoeken. Dat kan men ook in het Streekarchief komen doen. Dichtbij of verweg, uit de collecties van het Streekarchief komen de mooiste vakantieherinneringen. Exotische bestemmingen in boe ken uit de Goudse Librije, prach tige fotoalbums en ansichtkaarten uit de beeldcollecties. Maar ook documenten uit de archieven over het plaatselijk toerisme in de re gio. De vitrines zijn verder gevuld met herkenbare souvenirs uit alle delen van de wereld. ledereen is welkom om bij het Streekarchief in vakantiestemming te komen. De toegang is vrij; de tentoonstelling is te bezoeken tot en met 29 augustus. Het Streekar chief is te vinden aan de Groene- weg 30 in Gouda (ingang via de binnenplaats) en is geopend van Mexicaanse klederdracht, (foto: Librijecollectie Streekarchief) dinsdag tot en met vrijdag van 9.30 tot 17.00 uur. Gouda - De Zorgvragers Or ganisatie Geestelijke gezond heidszorg Midden Holland (ZOG MH) organiseert voor woensdagavond 25 juni van 19.30 tot 21.00 uur het maan delijkse cliëntencafé aan de Hoge Gouwe 65. Thema op deze lotgenoten- en contact avond is deze keer 'Leven met Borderline'. Borderline is een persoonlijkheidsstoornis die ernstige beperkingen kan ge ven aan degene die hieraan lijdt. Voor velen is het leven erg onaangenaam. Tijdens de contactavond kan men er varingen uitwisselen en kan men tips en informatie over de ziekte krijgen. De toegang is vrij. Vooraf aanmelden is niet nodig. Voor meer informatie: 0182- 519060 of www.zogmh.nl. Zevenhuizen/Moerkapelle - Hengelsportvereniging Ze- venhuizen-Moerkapelle orga niseert voor zaterdag 21 juni van 14.00 tot 15.30 uur een viswedstrijd voor de jeugd van 8 tot 15 jaar in de boezem- sloot bij de molen van Johan Ottevanger. Melden uiterlijk om 13.45 uur! De jeugd zal met raad en daad worden bijgestaan door een aantal ervaren wedstrijdvissers van de vereniging. Aanmelden (tot en met vrijdag 20 juni) op 0180-632942 (tussen 17.00 en 19.00 uur) of via aatvis@wana- doo.nl. Voor meer informatie: www.h-z-m.nl. Gouda - De Psoriasis Vereni ging Nederland (PVN) orga niseert voor vandaag, woens dag 18 juni, van 14.00 tot 16.00 uur een inloopmiddag in het patiëntenservicebureau op de Jozeflokatie van het Groene Hart Ziekenhuis, in gang Jan van Beaumantstraat voor mensen die meer willen weten over de (niet-besmette- lijke) chronische huidaandoe ning en/of voor hen die hun verhaal kwijt willen. Voor meer informatie: www.pvnnet.nl. Er zijn vaste planten die een tuin altijd extra cachet geven en helemaal als ze overweldigend in bloei staan. Zulke planten zijn eigenlijk onmis baar voor een tuin. Je geniet er steeds weer van en ze trekken de aan dacht, eerst met hun fraaie blad en daarna met hun bloemen. Die blijven zelfs decoratief als ze zijn uitgebloeid. Een daarvan is de Astilbe die niet voor niets tot vaste plant van het jaar 2008 werd uitgeroepen. Een paar voorbeelden Om te beginnen inderdaad Astilbe die in verschillende groepen wordt aangeboden. De tientallen culti- vars hebben allemaal prachtig diep ingesneden blad. Sommige blijven heel laag, Astilbe chinensis 'Pumi- la' zelfs maar 25 cm, andere zoals 'Weisse Gloria' worden zelfs 70 cm hoog. Ze bloeien per ras wisselend maandenlang in de periode juni- september. Sommige lopen uit met rood blad dat later groen ver kleurt ('Fanal' en 'Visions in Red') en u kunt kiezen uit rode, paarse, witte of licht- en donkerroze tinten van de hoge bloempluimen die uit honderden aparte bloempjes be staan. Nog zo'n prachtige pluimbloeier is geitebaard (Aruncus). Deze plan ten bloeien roomwit in juni-augus- tus. De kleine A. aethusifolius past met z'n 25 cm in iedere tuin, maar de inheemse A. dioicus kan wel 175 cm hoog worden als hij bloeit. De kleinere cultivar 'Kneiffii'heeft ex tra mooi diep ingesneden blad. Bij A. sinensis 'Zweiweltenkind' is dat Astilbe is verkozen tot vaste plant van het jaar 2008. enigszins bruin. Heel bijzonder. De moerasspirea's (Filipendula) lijken wel wat op Astilbe. Het zijn sterke planten met sierlijke bloem pluimen in de periode juni-augus- tus. De kleine F. palmata 'Nana' (20 cm) bloeit dieproze, de hoge F. rubra 'Venusta' (175 cm) karmijn rood. Maar ze zijn er ook in licht roze, wit (ook gevuld) en met fraai bont blad ('Variegata'). Heel opvallend zijn ook de Rod- gersia's die ook in juni-augustus bloeien (wit, roze of rozerood). Ze worden 60 tot 100 of meer cm hoog en de meeste hebben prach tig geveerd blad, maar bij de wit- roze bloeiende R. aesculifolia is dat handvormig (als van de paarden- kastanje). TIP Combineer deze planten met va rens, Primula, Iris sibirica, Hosta's en andere schaduwminnende plan ten. Denk daarbij ook aan Hemero- callis en siergrassen; schitterend. Hoe ze graag groeien Astilbe's houden van een koele plek met humeuze, iets vochtige, maar wel goed doorlatende grond. Lichte schaduw of halfschaduw is prima. Aruncus houdt van hetzelf de grondtype, maar wil wat meer zon. Dat geldt ook voor Filipen dula, die soort staat zelfs graag in de volle zon als de grond maar niet uitdroogt. Rodgersia houdt van vochtige, humusrijke grond en lichte schaduw. Een goede organi sche basisbemesting in het voor jaar is bij alle soorten voldoende voor gezonde groei. Tuintips voor juni Vergeet niet water te geven. Een goede bodembedekking (bijvoor beeld een mulchlaag) kan flink schelen in het water geven. Onder zo'n laag droogt de grond minder snel uit. Dat is ook handig voor de vakantie. Knip uitgebloeide rozen- bloemen weg. Let op schimmels bij rozen. Hagen liefst rond de langste dag (21 juni) knippen. Vul tijdens langdurige droogte de vijver bij. Maai bij droogte het gras minder kort. Geef kuipplanten planten voeding. Haal draadalg uit de vij ver. Bind de jonge ranken van klim planten aan. Heb je een grindvlak? Hark dat dan zo nu en dan door om onkruidgroei te verstoren. De Moordrechtse Elly van Gelderen gaat voor Hart van Holland op pad om oude tijden te doe?i herleven. Elly is als vrijwilliger en interviewer actief bij de Moordrechtse Historische Vereniging. Zij is auteur van de boeken "Herinneringen rondom de Hollandse IJssel" en "Leven en werken rond IJssel en Lek", waarin zij onder atldere verhaalt over de slechte arbeidsomstandigheden van de steen plaatsen en touwbanen langs de IJssel, over verdwenen beroepen (rietsnijders en zalmvissers), verdwenen scheepswerven en andere bedrijven, oorlog, watersnood enzovoort. De heer Maarten Boevee uit Zevenhuizen, geboren 1935, vertelt: Als kind woonde ik aan de Julianaweg naast de boerderij van Jan Paul, waar mijn vader werkte. Vroeger bewaar den de veldwachters de orde, zo ook in het dorp Moerkapelle waar ik vlak bij woonde, daar liep onder andere Ab van Marle. We plaagden graag en lieten hen rondjes lopen door kattenkwaad uit te halen en verdeelden ons in groep jes om ruitje te tikken of belletje te trekken. In de oorlog was de school bezet door Duitsers, wij kregen les op de graanzolder van Brouwer aan de Herenweg, daarachter stond alles onder water met de inun datie. Al jong hield ik van voetballen, ik ben al 62 lid van de voetbalclub in Moerkapelle, blauw- wit. Lan ge tijd was ik daar scheidsrechter, en 18 jaar in Nieuwerkerk waar ik ook in de voetbalkantine hielp, ook floot ik in de omliggende plaatsen. Werken Toen ik van school kwam heb ik van alles gedaan, mijn eerst baan was bij Arie Bakker de loonwer ker. Ik hielp in de oogsttijd en in de loods naast zijn huis, daar maakte ik de machines schoon. De dochters van Arie plaagden me altijd zodat ik Gon een keer helemaal nat spoot met de slang terwijl ze uit het bovenraam hing, ze kon gelijk gaan dweilen. Maar Gon gaf gymles; daar zat ik op en daar nam ze mij te grazen en moest ik alles overdoen. Wij gingen altijd met groepen mannen 'beurzen' voor het café bij het kruispunt, alle nieuwtjes werden daar uitgewisseld. Ik vertelde dat ik mijn ontslag had genomen bij Bakker omdat de provisie was vervallen. Een an dere baas bood me direct werk aan als bijrijder. De chauffeur was Hans IJzerman die op goede vrijdag 1959 helaas in het verkeer verongelukte, ook een meerij dende kleine jongen Arie Gro- teboer en de andere chauffeur. Later werd ik chauffeur bij Tinus Vrolijk uit Bergsenhoek, hij liet me rijden zonder rijbewijs. In het laatste jaar van de oorlog moest ik soms suikerbieten vervoeren, als je langs Rotterdam kwam werd je wagen half leeggeroofd door hongerenden. In de Noord- Oostpolder gingen we vaak een vrachtwagen en aanhanger vol met Klaver Luzerne halen voor de grasdrogerij.(zie foto) Watersnood 1953 In die tijd werkte ik bij Arie Zij derhand als vrachtwagenchauf feur, we kregen opdracht om zandzakken te gaan rijden in die stormnacht. Ik moest naar Hit land waar een schip in het dijk- gat bij de IJssel was gevaren en daarnaast moesten zandzakken komen. Ik ramde eerst de leunin gen van een brug bij de steen bakkerij naast de dijk, vervolgens verzakte mijn vrachtauto want de dijk was niet verhard. Ze trok ken me los, maar verder moesten we met kruiwagens naar de plek des onheil, het was aardedonker daar. Daarna moest ik naar het rampgebied in Zeeland waar soldaten een nooddijk maakten. In Stolwijkersluis het betuum (warme asfalt) halen, afgedekt met zeilen en in Kruiningen Perk- polder lossen. De nood was erg hoog omdat er nog steeds men sen op de daken zaten. Ik heb de hele week doorgewerkt zonder dat ik op bed kwam. Af en toe vielen mijn ogen dicht en lag ik tussendoor een paar uur in de auto te slapen. Ik trouwde, we kregen drie kin deren en werd weduwnaar, nu woont al jaren Riet Schouten bij mij. Tegen de zestig ben ik afgekeurd ten gevolge van een ongeluk. Staand op het aanhan- gerwiel om lading te verdelen, gaf mijn collega per ongeluk gas zodat mijn been bekneld raakte. Ook Riet ging kwakkelen met haar gezondheid dus konden we niet meer zelfstandig wonen. Maar ik ben wel in Zevenhuizen gebleven want hier kan ik met vele bekenden praten en heb ik het naar mijn zin.

Hart van Holland | 2008 | | pagina 14