EEMSKERK MIDZOMERDAG VAN DE ZUIDPLAS VERBINDT BETROKKENEN ZUIDPLASPOLDER INSTALLATIETECHNIEK advocaten de Haij van derWende Thuis in de regio. I ZUIDPLAS NIEUWBOUW- EN BESTAANDE WONINGEN, RENOVATIES, BADKAMERS, KEUKENS, WINKELS EN BEDRIJFSPANDEN SANITAIR O ELEKTRA WATER DAKWERK Westbaan 276 - Moordrecht (Gouwepark) - tel. 0182 630899 info@heemskerkinstallatie.nl - www.heemskerkinstallatie.nl Van achtertuin naar voortuin P> g •si Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 25 juni 2008 pagina 3 i— 0) 3 O -Q C QJ O) -Q C o jQ C 0) <D -O C doorsnede van één van de linten, zoals die er in de toekomst uit kunnen gaan zien. Barbizonlaan 82 2908 ME Capelle a/d IJssel telefoon 010-2204400 *10x 010-2204499 Zoetermeer - In het Bouwhuis in Zoetermeer werd woensdag 18 juni de MidZomerdag voor de Zuidpias gehouden. Een goede gelegenheid voor lokale en provinciale politici en betrokken organisaties om de laatste informatie met betrekking tot de ontwikkelingen in de Zuidplaspolder uit te wisselen en de neuzen één kant op te krijgen. 'Dat is mijn buurt' Na de deelsessies vond een debat plaats tussen de supervisor van de Zuidpias mevrouw Riek Bak ker, de heer Charlie Martens van Private GOM Zuidplaspolder en de samensteller van het Hand boek kwaliteit Zuidplaspolder de heer Maurits de Hoog. Martens onderstreepte het te betreuren dat tijdens de MidZomerdag vele betrokkenen hun zienswijze over de toekomst van de Zuidpias naar voren konden brengen, maar dat de bewoners op deze dag niet ge hoord werden, terwijl de polder alleen duurzaam kan zijn als de in woners betrokken worden bij hun omgeving. "Duurzaamheid begint bij het maken van een wijk waar van de mensen zeggen: 'Dat is mijn buurt'", aldus de heer Martens. De heer De Hoog legde de nadruk op het beheer van de geherstructu- Door Elias van der Plicht Het jaar 2008 is bijzonder voor de ontwikkeling van de Zuidplas polder, het gebied tussen Rot terdam, Zoetermeer en Gouda. Op allerlei terreinen zijn er zaken gaande. Eén van de meest in het oog springende punten is een nieuw bestemmingsplan dat zich op dit moment in de ontwerpfase bevindt. Tijdens de MidZomerdag was plaats voor discussie en het aanhoren van diverse visies op de toekomst van de Zuidplaspolder. De MidZomerdag zorgde ervoor dat er diverse verbindingen tot stand kwamen tussen verschil lende partijen. Punten die aan de orde kwamen waren infrastruc tuur, milieu, economie, recreatie, veiligheid en wonen. Mevrouw Riek Bakker sprak in haar hoedanigheid als supervisor van de Zuidpias over de uitdagin gen waar de Zuidplaspolder mee te maken krijgt. Ze meende dat het gebied tot op dit moment als de achtertuin van grote, naburige steden als Rotterdam en Den Haag bestempeld wordt en dat deze zienswijze zal veranderen door de herstructurering van de Zuidpias, zodat de Zuidplaspolder in plaats van een achtertuin als een voor tuin gezien gaat worden. Zuidpias Noord In deelsessies werd ingegaan op de verschillende delen van de Zuidplaspolder. In de sessie over Zuidpias Noord, het gebied dat Zevenhuizen-Moerkapelle en Waddinxveen omvat, gaf wethou der Mies te Meij van de gemeente Zevenhuizen-Moerkapelle een beeld van de laatste stand van zaken ten aanzien van de ontwik kelingen. Ze ging onder meer in op de plannen met het Bentwoud, op de bouw van achthonderd wo ningen op het grondgebied van Moerkapelle en op de komst van 280 hectare aan glastuinbouw. Vervolgens gaf mevrouw Hiltrud Pötz van het architectenbureau Opmaat een presentatie over een voorbeeld van klimaatbestendig ontwerpen. Bij de ontwikkeling van de Zuidplaspolder wordt er naar gestreefd het negentiende eeuwse raamwerk van lanen- en linten, zoals dat bijvoorbeeld kan worden aangetroffen bij de Bre- deweg, de Knibbelweg en de Pias- weg, te behouden en te verster ken. Opmaat is hierop ingehaakt en ontwierp een project waarbij de relatief hoog gelegen lanen en linten gebruikt kunnen worden voor bebouwing en infrastruc tuur met daaromheen een land schap met een rietachtig karakter dat eens in de zoveel tijd onder loopt. Op die manier ontstaat een klimaatbestendige omgeving die recht doet aan de woonwensen van de bevolking, de noodzaak van wateropslag, milieu en eco logie en de historische context en blijven de karakteristieken van de polder bestaan. Duurzame energie Er was ook aandacht voor ener gie. De heer Roelof Kooistra vroeg namens Grontmij aandacht voor duurzame energie. De glastuin bouw in de Zuidplaspolder is bezig met de ontwikkeling van oplossin gen waardoor op een efficiëntere manier met energie kan worden omgesprongen. Er wordt op dit moment gewerkt aan het aanspre ken van aardwarmtebronnen voor de energielevering aan de kassen. Kooistra sloot hierbij aan bij een thema dat eerder op de dag door Bart de Boer van Bouwend Neder land was aangesneden. De Boer stelde dat de Zuidplaspolder op niet al te lange termijn zelfvoor zienend moet zijn met betrekking tot de vraag naar energie. Vanuit de provincie Zuid-Holland ging de heer Arend de Jong in op de ideeën die bestaan over de op zet van een pilot voor een duur zaam bedrijventerrein langs de A12. Hij gaf aan dat hier plannen voor waren, maar dat de provincie vooralsnog geen groen licht heeft gegeven. Hij benadrukte dat het om een combinatie ging van duur zaamheid en economie. Niet alle aandacht moet uitgaan naar het aspect duurzaamheid: "Het gaat ook om de economie. De schoor steen moet roken", aldus De Jong. Uitgangspunt bij de pilot zal zijn dat de economie wordt ingepast in het landschap. De Jong: "De verrommeling van het landschap moet worden tegengegaan." Van uit de zaal boden Bouwend Neder land en de Kamer van Koophandel spontaan hun medewerking aan de pilot aan. Overleg met lokale overheid De laatste spreker die aan het woord kwam tijdens de deelsessie over de Zuidpias Noord was me vrouw Olga Wagenaar. Ze sprak over de plannen met de Willem II kavel, het grondgebied tussen de A12, de Bredeweg en de Pias- weg. Het plan bevindt zich nog in een studiefase, maar het ter rein zou een plek moeten worden voor innovatieve en duurzame glastuinbouw, waarbij een unieke combinatie moet ontstaan tussen glastuinbouw, wonen en recre atie. Op die manier zullen in ar chitectonisch opzicht volkomen nieuwe kassen gebouwd worden, die aantrekkelijker voor het oog zullen zijn. Wagenaar opperde dat onder de kassen kantoren ge huisvest zouden kunnen worden, zodat op een effectieve manier met de ruimte wordt omgespron gen. In de komende periode zal overleg plaatsvinden met de loka le overheid over de realiseerbaar heid van de ideeën. min. 50 min. 50 reerde Zuidplaspolder. Hij vroeg zich af wie straks verantwoordelijk is voor het beheer. Daar moest vol gens hem goed over nagedacht en op gelet worden. De Hoog: "Een plan waarbij niet over het beheer is nagedacht, is geen goed plan." Bakker meende dat nu de tijd is aangebroken waarop de handen uit de mouwen zouden moeten worden gestoken. Ook Martens was hiervan overtuigd: "Ik word Lanen en linten in Zuidplaspolder. wel eens nerveus van het beslui tvormingsproces. We zijn al lang bezig. Het ongeduld neemt toe." Tijdens de slotwoorden van de middag kwam plaatsvervangend voorzitter van de RZG Zuidpias, de heer Jan Slagt, hierop terug. Hij besloot de zitting met de woor den: "Wij barsten van de uitdagin gen. Het moment van het doen is nu aangebroken."

Hart van Holland | 2008 | | pagina 3