BOSKOOP ONTVANGT DELEGATIE UIT DUITSE PARTNERGEMEENTE BURENDAG 2008 CHRISTELIJKE FRACTIES STEKEN LICHT OP OVER ONTWIKKELINGEN GREENP0RT INFORMATIEAVOND NIEUWE MUZIEKOPLEIDING EXCELSIOR BOSKOOP INSCHRIJVING BOSKOOP CREATIEF VAN START KERKDIENSTEN - 6 JULI Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 2 juli 2008 pagina 25 Boskoop - Sinds 1983 heeft Boskoop een vriendschapsverdrag met Bruchköbel, een plaats in Duitsland niet ver van Frankfurt. Een delegatie uit Bruchköbel was afgelopen weekend in Boskoop te gast om te spre ken over de toekomst van de samenwerking. Door Elias van der Plicht Op het strand van Zandvoort ont stonden in 1972 contacten tussen inwoners van Boskoop en Bruchkö bel. Deze banden leidden elf jaar later tot het sluiten van een vriend schapsverdrag met de Duitse ge meente. Vijfentwintig jaar later is het tijd om het partnerschap te vieren, maar ook om stil te staan bij de invulling van de relatie voor de toekomst. Burgemeester Rijsdijk ontving vrijdagmiddag een twintigtal ver tegenwoordigers uit Bruchköbel. Afgevaardigden uit onder meer de politiek, het onderwijs en sport- en cultuurverenigingen waren naar Boskoop gereisd. Tijdens de paar dagen dat ze in Boskoop verble ven, stond onder meer een bezoek aan Flora Holland, de Proeftuin, de nieuwbouwwijken en een boot tocht door de kanalen op het pro gramma. Daarnaast was er gele genheid om te discussiëren over de vraag op welke manier de vriend schap een vervolg moet krijgen. "Door maatschappelijke ontwikke lingen staat de vriendschapsband tussen Boskoop en Bruchköbel on der druk." Burgemeester Rijsdijk vertelt dat de relatie tussen beide woonplaatsen voorheen floreerde door innige contacten en uitwisse lingsprojecten, maar dat met name jongeren tegenwoordig niet meer zo geïnteresseerd zijn in de Duitse partnerstad. Rijsdijk: "Dit komt door de eenwording van Europa. Vriendschapsverbanden hebben bijgedragen aan de eenwording van de Europese Unie, waardoor men zich steeds meer Europeaan is gaan voelen en nu op een an dere manier tegen de banden met partnersteden wordt aangekeken. Daar moeten we realistisch op re ageren. Dat zou kunnen beteke nen dat er minder uitwisselingen zullen plaatsvinden. Vast staat dat Boskoop en Bruchköbel in vriend schap verbonden blijven." Thomas Demuth, voorzitter van de gemeenteraad van Bruchköbel, meent dat de relatie tussen beide plaatsen nog altijd levendig is: "De culturele uitwisseling tussen de voetbalverenigingen, de brand weer en wielrenners is nog altijd aanwezig." Twintig jaar geleden was hij voor het laatst in Boskoop. In de tussentijd is wel het één en ander veranderd, maar Demuth vindt Boskoop nog steeds een De Duitse delegatie bij Flora Holland. Rijsdijk ontvangt van Delmuth een taart uit Bruchköbel. prachtige plaats, die schoon is en ruim is opgezet. Boskoops voormalige loco-burge meester mevrouw Van Ooi-Hout man was in 1983 aanwezig bij de ondertekening van het vriend schapsverdrag. Ze hoopte dit weekend oude bekenden tegen te komen, maar kent geen van de meegekomen Duitsers. Van Ooi- Houtman heeft warme herinnerin gen aan haar band met Bruchkö bel: "We werden altijd op een persoonlijke manier ontvangen en werden thuis uitgenodigd bij de burgemeester en wethouders van Bruchköbel. Wanneer zij naar Boskoop kwamen waren ze ook in onze eigen huizen te gast. Met name de clubs en verenigingen hebben in beide plaatsen veel aan het verdrag te danken. Bovendien is ook op menselijk vlak een goede verstandhouding ontstaan. Ik heb veel waardering voor de Duitsers gekregen." Dat sluit mooi aan bij de doelstelling die burgemeester Rijsdijk gesteld heeft. "Kern van het verdrag moet zijn dat mensen en niet gemeenten worden ver enigd", aldus Rijsdijk. Boskoop - Voor het komende sei zoen worden door Boskoop Crea tief allerlei cursussen georganiseerd waarvoor de inschrijving inmiddels van start is gegaan. Ingeschre ven kan worden voor onder meer schilderen, tekenen, fotograferen, bloemschikken, beeldhouwen, edelsmeden, wol vilten en kunstge schiedenis. De meeste lessen vinden plaats in De Plataan aan de Snijdel- wijklaan 2. Informatie: www.bos- koopcreatief.nl of 0172-212274. Er is tevens een folder beschikbaar, af te halen op het gemeentehuis, in de bibliotheek of in De Plataan. Boskoop/Amsterdam - Prinses Maxima heeft op 15 mei in Amsterdam het thema onthuld van Burendag 2008: 'Kom in actie voor de buurt!'. Dit jaar krijgt Burendag een speciaal oranje tintje, want om dit thema kracht bij te zetten stelt het Oranje Fonds in totaal 1 miljoen euro ter beschikking voor alle actieve buren die met elkaar hun 'buurtwensen' uitvoeren. Kom in actie voor de buurt! In aanloop naar 20 september zal het Oranje Fonds 'buurtwensen' uit heel Nederland verzamelen om op Burendag iedereen in actie te laten komen voor de buurt. 'Denk aan het plaatsen van beplanting, graffiti en zwerfvuil verwijderen, het opknappen van een speelplaats voor kinderen of de organisatie van een serie buurtmaaltijden om elkaar beter te leren kennen' aldus B-C. van der Giessen, directeur van het Oranje Fonds. Uit onderzoek blijkt namelijk dat contact met de buren en buurtactiviteiten voor buren in Nederland van groot be lang zijn. Buurten waar eens in de zoveel tijd iets ondernomen wordt, worden door een ruime meerder heid van Nederland het meest ge- zellig gevonden. Meer dan de helft van Nederland vindt echter dat er bij hen in de buurtte weinig geor ganiseerd wordt. Vanaf half augustus helpt het Oranje Fonds via een speciale web- Prinses Maxima tijdens een eerdere Burendag. site, www.burendag.nl ook met tips en kennis die bij het 'aanpak ken' van de buurt van pas kunnen komen. Landelijk vierden vorig jaar 350.000 buren Burendag, werden meer dan 5000 buurtfeesten geor ganiseerd en was de Voorofsche- weg de meest feestelijke straat te Boskoop. Op www.burendag.nl kunnen alle buren van Nederland zich aanmelden om op de hoogte gehouden te worden van de activi teiten rondom Burendag 2008. Boskoop Chr.Ger.kerk 9.30 uur ds. E. Everts en 16.30 uur ds. E. Brink in Ont- moetingskerk Waddinxveen.De Stek 9.30 uur kand. Mw. I. Ter louw. Zijdekerk 9.30 uur ds. R.H. Nieuwenhuis. Dorpskerk 9.30 uur dr. R. de Reuver (doopdienst) en 18.30 uur mw. B. van der Weg. Chr. gem.Bethel 9.30 uur Ruben Flach. Ger. Gem. 9.30 uur leesdienst en 16.00 uur student G. Bredeweg. Evang. Gem. Parousia 10.00 uur P. Rullmann (avondmaal). MEDISCHE WEEKENDDIENST Voor spoedeisende huisartsen hulp buiten kantooruren (17.00- 8.00 uur, weekenden/feestdagen): HuisArtsenPost Midden-Holland (HAP MH) en Dienst Apotheek Midden-Holland (DAM), (Groene Hart Ziekenhuis) locatie Bleuland aan de voorzijde van het zieken huis bij Spoedeisende Hulp, Gou da, 0182-322488. Diabeteslijn (033) 463 05 66, info@dvn.nl, voor alle vragen over diabetes (24 uur per dag, 's nachts alleen in geval van nood). Groene Hart Ziekenhuis: Bleu- landlocatie: Bleulandweg 10, 2803 HH Gouda, (0182) 505050. Postadres: Postbus 1098, 2800 BB Gouda. Jozeflocatie: Jan van Beaumontstraat. Voor informatie over wachttijden, opname, afde lingen etc.: www.ghz.nl Boskoop - Samen met de gemeenten Reeuwijk, Rijnwoude en Waddinx- veen vormt Boskoop een van de vijf Nederlandse Greenports. Tuinbouw bedrijven en instellingen als de veiling, handelsbedrijven, toeleveran ciers en de overheid zijn nauw met elkaar verbonden. In de Boskoopse Greenport zijn er veel ontwikkelingen gaande. Om hier een goed beeld van te krijgen, organiseerden de PCW, SGP en CU fracties van de Green- portgemeenten op 25 juni een informatie- en discussieavond. Peter Bontekoe, secretaris van de stichting Greenport regio Boskoop legt uit. Door Marlonneke Willemsen De avond werd geopend door de fractievoorzitter van de Protes tantse Combinatie Waddinxveen (PCW), Kees Bax. Daarna waren een drietal sprekers uitgenodigd: Johan Bremmer, senior onder zoeker van het Landbouw Econo misch Instituut (LEI) Wageningen, Peter Bontekoe, voorzitter van de Kring Boskoop en secretaris van de stichting Greenport regio Boskoop en Henk van der Smit, SGP/CU Wethouder in Reeuwijk, lid stich ting Greenport regio Boskoop en boomkweker. In het kader van de Greenport wordt er regelmatig door alle be trokken partijen vergaderd over de ontwikkelingen in de sector en mogelijke oplossingen voor ont stane problemen. Maar wat heeft dat tot nu toe opgeleverd? Vol gens wethouder van der Smit best veel. "Een van de sprekers had het net over de ongunstige glasrege ling, waarbij de tuinders boven een bepaalde oppervlakte een bij drage per vierkante meter glas aan het glasfonds moeten bijdragen, maar deze regeling is in de laatste drie jaar, mede door de Greenport, al sterk verbeterd. Daarnaast is er in de gemeenten een centrale oplossing voor de voormalige be drijfswoningen gekomen en is de regeling voor watercompensatie blijven bestaan. Hierdoor kunnen bedrijven beter uitbreiden. Ten slotte heeft men er ook nog voor gezorgd dat er vier miljoen subsi die vrijgekomen is voor de ooste lijke rondweg." Van der Smit is blij met wat men tot nu toe heeft kun nen bereiken, maar er is ook nog een groot aantal punten, waar de Greenport hard aan zal moeten werken. Zo wordt er onder andere veel aandacht besteed aan een re constructieregeling voor de schaal vergroting van kleinere bedrijven, extra ruimte voor handelsonder nemingen en uitbreiding van de kwekerijen en de waterkwaliteit. Voor dit laatste punt werkt de Greenport samen met het hoog heemraadschap. Ondanks al deze positieve berich ten was niet iedereen in de zaal er gerust op. Een van de aanwezigen merkte op dat de genoemde plan nen al meer dan vijf jaar beston den, maar dat tot nu toe alleen de infrastructuur echt verbeterd was. Hierop werd door Peter Bontekoe gereageerd met de belofte dat hij er persoonlijk voor gaat zorgen dat ook de andere plannen daadwer kelijk gerealiseerd gaan worden. "De uitvoering van de plannen is inderdaad het grootste manco. Het is moeilijk om actieve kwekers te vinden, die daadwerkelijk voor verandering willen gaan zorgen. Zelf ben ik pas net in het bestuur begonnen, maar ik zal er alles aan doen om de situatie te verbeteren en als er na bijvoorbeeld drie jaar nog niets veranderd is, mag je me daar persoonlijk op afrekenen." Een andere vraag was of er geen risico is dat andere boomkweke- rijgebieden Boskoop gaan over vleugelen. Volgens wethouder van der Smit is dit risico niet zo groot. "Hier zou al vele jaren sprake van zijn, maar tot nu toe blijft Boskoop haar positie behouden. Ik denk dat een aantal sterke boomkwekerij gebieden in Nederland de sector juist versterkt en we zullen hier dus alleen maar voordeel van heb ben." Boskoop - Harmonie Excelsior gaat volgend schoolseizoen van start met een nieuw beginners orkest. De muziekopleiding is ge schikt voor kinderen in de leeftijd van zeven tot elf jaar. Op vrijdag 11 juli is er vanaf 19.30 uur in het verenigingsgebouw van Excelsior een informatieavond voor ou ders/verzorgers en hun kinderen, die belangstelling hebben om een blaas- of slagwerkinstrument te leren bespelen en een nieuw be ginnersorkest (A-Klein) te gaan vormen. Het nieuwe A-Groot gaat vanaf september repeteren op de donderdagavond van 18.45 tot 19.45 uur en staat onder leiding van een muziekpedagoog. Naast hun orkestopleiding krij gen de leerlingen één keer in de week nog apart les in kleine groepjes van een gespecialiseerd muziekdocent. Nieuwe leerlin gen kunnen kiezen uit een blaas instrument (klarinet, dwarsfluit -beperkt aantal plaatsen, hobo, alt of tenorsaxofoon, trompet, cornet, hoorn, trombone, bariton of bas) of diverse slagwerkinstru menten. Nieuwe leerlingen kun nen worden aangemeld tijdens de informatieavond in het clubge bouw van Harmonie Excelsior aan de Biezen 6, of via 0172-213717 of excelsiorboskoop@hotmail.com.

Hart van Holland | 2008 | | pagina 25