STRIJD OM GEMEENTENAAM START MET CONFLICT OVER PROCEDURE deHaij van derWende ZUID-HOLLANDSE MOLENS KRIJGEN GELD VOOR RESTAURATIE www.mastersteaandcoffee.nl advocaten MASTERS WEBSITE ONLINE: Thuis in de regio. KNAAP ZUIDPLAS_ TEA COFFEE Wij bouwen graag voor U Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 2 juli 2008 pagina 3 Regio - De bestuurlijke klankbordgroep fusie is niet enthousiast over de top 3 van gemeentenamen zoals voorgesteld door het comité naamge ving. Afwijken van de procedure en een referendum uitschrijven, zoals de samenwerkende lokale partijen, zien de meeste leden echter niet zit ten. Door Niels Raas De voorzitter van het comité naamgeving, mevrouw Tober, gaf een toelichting over hoe de commissie tot de keuze van namen, IJssel en Rotte, Zuidplasland en Oosterschieland, is gekomen. De commissie besloot bij het selecteren van de naam de geografische ligging als zwaarste criterium mee te nemen. Tober benadrukte maar weer eens dat bij de uiteindelijke keuze niet naar het aantal stemmen op de naam website is gekeken, omdat dit niet in de opdracht stond. Binnen de klankbordgroep werd weinig begrip getoond voor het voorstel van de stuurgroep om de naam Oosterschieland buiten het besluitvormingsproces te houden. De leden van de klankbordgroep bedankten de commissie voor hun werk. De heer Lamberts (GBN) gaf hierbij aan dat de commissie haar opdracht binnen de gestelde kaders prima heeft uitgevoerd. Hierna werd echter duidelijk er binnen de Klankbordgroep absoluut geen enthousiasme bestond over de drie geselecteerde namen. De heer van der Torn (VVD Nieuwerkerk) gaf aan dat hij van geen enkele burger een positieve reactie heeft gehad. Van der Torn sprak zich daarnaast uit tegen schriftelijke stemming en zei te streven naar een momentum waar de drie raden zich gezamenlijk over de naam kunnen uitspreken. De heer Freeke (CU Zevenhuizen- Moerkapelle) gaf aan dat in zijn gemeente de reacties juist zeer positief waren, maar ook hij sprak zich uit tegen schriftelijke stemming. De heer Lamberts kwam met een voorstel met het doel om alsnog draagvlak te creëren. Volgens het voorstel woorden er tien namen geselecteerd die dan door middel van een referendum in alle drie de gemeenten aan de bewoners wordt voorgelegd. Geen warme gevoelens Ook de heer Hazelebach (PvdA Nieuwerkerk) toonde zich ongelukkig met de namen: "Bij de commissie krijg ik warme gevoelens, van de naam word ik warm nog koud en bij de procedure krijg ik het ronduit koud. Dit is een slechte stemming bij een nog ongeboren kindje." Hazelebach sprak zich echter uit tegen een referendum en pleitte ervoor de namen toch in stemming te brengen, waarbij de leden van de drie raden middels amendementen alsnog allerlei suggesties kunnen doen. De heer Zijlstra (CDA Nieuwerkerk) gaf aan dat het wat betreft burgerparticipatie nu menens is. "Normaal is het CDA tegen referenda. De aanspraak van burgers is normaal minimaal. Nu ben ik echter veel aangesproken en bijna geen enkele reactie was positief," aldus Zijlstra. Geen 'Poolse landdag' De voorzitter van de stuurgroep, burgemeester Fijen van Zevenhuizen-Moerkappele, gaf aan dat de gevoelens voor een groot gedeelte uit emoties bestaan waarmee men moet leren omgaan, maar ergerde zich aan de houding van de klankbordgroep. "Ik zou het niet correct vinden als aan de naamcommissie wordt gevraagd drie namen uitte kiezen en de klankbordgroep dit lijstje vervolgens uitbreidt tot tien namen," aldus Fijen. De voorzitter gaf aan dat de stuurgroep de naam Oosterschieland heeft laten vallen omdat de leden unaniem tegen de naam waren. "Het zou toch niet zo moeten zijn dat de stuurgroep alleen een postbus is zonder opvattingen. De klankbordgroep mag deze naam alsnog gewoon in stemming brengen," verweerde Fijen zich. De voorzitter gaf aan dat het comité is ingesteld om de procedure te kanaliseren om zo een 'Poolse landdag' (een vergadering van edellieden tijdens de 16e eeuwse Pools-Litouwse adelsrepubliek. Zonder hun unanieme instemming konden besluiten van de koning niet doorgaan - red.) in de raden te voorkomen. Desondanks bleef Lamberts erbij terug te willen naar de burger om draagvlak te creëren. "Ik ben tevreden als de stuurgroep en het comité met vijf namen komen en deze in een referendum voorleggen. Als de meerderheid te laag is, kan de naam als werknaam dienen. De nieuwe gemeenteraad kan dan beslissen over de uiteindelijke naam. Ons voorstel is een stukje verlenging van het uitstekende werk van het comité." Van der Torn kondigde aan dat zijn partij mogelijk met amendementen komt. Van der Torn sprak tevens van een uitdaging om drie raden te laten vergaderen in één zaal. De heer Will (CDA Moordrecht) bleef bij zijn standpunt om gewoon uit de drie voorgelegde namen te kiezen. "We moeten niet aan de procedure rommelen. Men heeft het altijd over de betrouwbare overheid. Als tussenfase kunnen we gewoon schriftelijke stemming uitvoeren." De heer van der Torn en de heer de Romph (CU/SGP Nieuwerkerk) gaven daarbij nog eens aan tegen schriftelijke stemming te zijn. Burgemeester Fijen stelde dat een gezamenlijke vergadering van de drie raden onmogelijk is. Het is volgens Fijen echter wel van belang dat er snel besloten wordt over de naam, anders zal de provincie een werknaam instellen. De voorzitter van de klankbordgroep constateerde dat de leden hebben besloten om één raadsvoorstel voor te leggen aan drie afzonderlijke raden op dezelfde dag. In het voorstel zullen de drie namen zoals door het comité gekozen staan. Er zal geen schriftelijke stemming plaatsvinden, maarieder raadslid heeft de mogelijkheid een amendement in te dienen. De samenwerkende lokale partijen volharden in hun voornemen een referendum te houden en zullen in september met een enquête komen, waaruit een lijst van en mogelijke namen wordt opgesteld. Het risico op een 'Poolse landdag' blijft dus levensgroot. (Vervolg van de voorpagina) Desondanks is er al met een aantal bewonersen eigenaren overleg ge voerd over mogelijke verregaande gevolgen voor hun huizen of be zittingen. Helleman: "Met zeven mensen zijn gesprekken gevoerd. Deze mensen wonen allemaal in het gebied waar de veilingweg komt te liggen. Het exacte tracé is nog niet bekend. We bekijken het gebied gedetailleerd op kavelni veau. Het is dus absoluut niet de finitief. Ook bij de ontsluiting van Moerkapelle-Oost zijn er gesprek ken gevoerd met mensen, omdat de aanleg daarvan mogelijk door tuinen heen gaat. We hebben deze gesprekken gevoerd omdat het vervelend zou zijn als mensen met dit nieuws geconfronteerd zouden worden op de informatieavond." Wethouder Mies te Meij gaf op de avond zelf aan dat de veilingweg er echt moet komen. "Omdat er door alle ontwikkelingen steeds meer verkeer op de Moerkapelse Zijdeweg komt ontstaat er sluip- verkeer. De veilingweg moet er ab soluut komen om Moerkapelle te ontlasten," aldus te Meij. De wet houder gaf, net als alle sprekers, aan dat er nog gesleuteld wordt aan het plan en dat de inbreng van burgers daarbij zeer gewaardeerd wordt. Even kwam het plan aan bod om tussen de wijk de Triangel en toekomstig industrieterrein A12- Noord 250 woningen in een groe ne setting te bouwen. Dichtbij het gebied bevindt zich namelijk een depot van de Grondbank, waar vervuilde grond gezuiverd wordt. Hoe ziet projectcoördinator Hel leman groen wonen, temidden een bedrijventerrein, de A12, het Grondbankdepot en de Zuidelijke Rondweg? "We praten over zones van 400 meter breed. Het is de bedoeling dat dit recreatieve na- tuurzones worden. Bij het project werken we samen met de milieu dienst. Er zijn zogenaamde geur- cirkels opgesteld, waar we buiten blijven. Bovendien is het de bedoe ling dat op het deel van het bedrij venterrein dichtbij het natuurge bied kleinschalige bedrijvigheid geplaatst wordt, zoals kantoren. De bedrijven met een hoge mi- lieuwaarde zullen zo dicht moge lijk bij de A12 geplaatst worden," legt Helleman uit. Ook van belang is de zorgvuldige invulling van het natuurgebied aan de rand, dichtbij het depot van de Grondbank. Barbizonlaan 82 2908 ME Capelle a/d IJssel telefoon 010-2204400 fax 010-2204499 bij het toekennen van de subsi dies. Dit in plaats van de werkwijze die zich toen leek af te tekenen, waarbij de kleinste restauraties het eerst in aanmerking zouden komen. "Geef subsidie aan die mo lens die er het meest baat bij heb ben", luidde in het kort het Zuid- Hollandse verzoek. Tezamen hebben de 224 Zuid-Hol landse molens een restauratie achterstand van twintig miljoen euro. Met haar 'Deltaplan Molens' wil de provincie Zuid-Holland die achterstand wegwerken. Zij heeft daarvoor ook eigen middelen ge reserveerd. Molens die vandaag hun aanvraag gehonoreerd zien door het RACM, krijgen van deze uitvoeringsorga nisatie zeventig procent van de restauratiekosten. De provincie Zuid-Holland vult nog eens 2 pro cent aan. Welke molens subsidie tegemoet mogen zien, wordt nog bekend gemaakt. Ook de Molenviergang krijgt subsidie. Regio - Een belangrijk deel van de Zuid-Hollandse molens kan de res tauratieachterstand de komende jaren gaan wegwerken. Vanmiddag maakt de Rijksdienst voor Archeologie, Cultuurlandschap en Monumen ten (RACM) bekend welke subsidieaanvragen zij honoreert. Volgens de eerste berichten worden de Zuid-Hollandse molens goed bedeeld: bijna alle van in totaal 55 aanvragen zijn toegekend. Ook de molenviergang in Zevenhuizen krijgt geld. Begin april deed gedeputeerde oproep aan de RACM om de Zuid- Martin van Engelshoven-Huls een Hollandse urgentielijst te hanteren www.knaapmoduulwoningen.nl (010) 222 10 00 MODUULWONINGEN

Hart van Holland | 2008 | | pagina 3