FILOSOFEREN MET OPA EN OMA, MAAR ZONDER JUF LUCY 4FSLUITING CONTACTGROEP INTERNATIONALE VROUWEN GESLAAGD CONCERT B-GR00T VAN EXCELSIOR PROVINCIE GEEFT TWEE TON VOOR INFRASTRUCTUUR GREENPORT GEMEENTE DRAAGT KINDERBOERDERIJ OVER AAN NIEUWLAND EXPOSITIE FOTO'S GRÉ SWAMA KERKDIENSTEN - 13 JULI 2f Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 9 juli 2008 Door Johanna van Waardenberq Volgend schooljaar wordt het idee van de 61-jarige lerares op haar school de Zevensprong werkelijk heid. Helaas kan Van Niekerk dit niet zelf meemaken, want zij neemt op 15 juli na meer dan 40 jaar af scheid van de Zevensprong. Treurig is ze niet over het afscheid. "Ik heb heel veel leuke jaren achter de rug en wil nu lekker genieten van alle andere dingen in mijn leven", zegt Lucy. Vanaf de zijlijn wil ze nog wel de ontwikkelingen volgen. "Ik ben zo benieuwd hoe de leerlingen en grootouders deze nieuwe vorm van filosoferen ervaren", vertelt ze. Op 17 september, 1 en 22 okto ber beginnen de eerste lessen met de opa's en oma's. Bij de evaluatie van deze lessen zal Van Niekerk aanwezig zijn. "Ik verdwijn niet helemaal uit beeld", aldus Lucy. Eerst nadenken Het filosoferen op zich is niks nieuws voor de leerlingen van de basisschool de Zevensprong. Wekelijks bespreken zij in de'nadenkkring' een leuk onder werp. "Juf, kale mensen kunnen niet goed denken, want mijn opa's kunnen ook niet meer zo goed denken", vertelt een jongentje in de kring. Van Niekerk moet vaak lachen om de opmerkingen, maar reageert altijd serieus. Volgens de lerares ontwikkelen de leerlingen zo een houding die tot nog dieper nadenken leidt, "leder antwoord is van belang bij onze kringgesprek ken. Wij kennen geen antwoorden die fout zijn", zegt Van Niekerk. Tijdens het filosofie-uurtje mogen de kinderen niet naar het toilet, niet om hun beurt roepen en moe ten zij eerst nadenken voordat ze wat zeggen. "De meeste kinderen zijn erg ongeduldig. Je ziet ze dan onrustig wiebelen op hun stoel, maar dat houdt op een gegeven moment op. Het is een proces dat we een beetje voor beetje doorlo pen", vertelt ze. De leraren van de basisschool de Zevensprong gebruiken de kinder filosofie boeken van Berrie Hee- sen. Deze bekende Nederlandse kinderfilosoof gebruikt leuke ver haaltjes. Op school wordt zijn boek 'Pim praat tegen een boom' vaak gebruikt. De verhalen zijn herken baar zodat de leerlingen makkelijk kunnen inleven. Voor elke leef tijdscategorie bestaat een boek. Op de basisschool de Zevensprong krijgen alle groepen filosofieles. "We willen zo vroeg mogelijk be ginnen met dit soort lessen, om dat het de kinderen helpt in hun ontwikkeling. We leven in een tijd waarin we vaker geconfronteerd worden met vragen over het le ven. De jeugd van tegenwoordig moet steeds vroeger beslissingen nemen. Filosofie helpt jongeren zich hierin te ontplooien". Van Nie kerk denkt ook dat het betrekken van grootouders bij dit proces een positieve uitwerking heeft. "Het enorme leeftijdsverschil geeft een extra dimensie aan de gesprekken". Filosoferen met opa en oma De grootouders moeten net zoals de onderwijzers van de Zeven sprong eerst een cursus kinderfilo sofie volgen. Gedurende deze kor te periode leren de cursisten hoe zij met kinderen filosofische on derwerpen bespreken. "We heb ben zeven grootouders gevonden die in september gaan beginnen. Ze zijn enthousiast, maar vinden het wel eng. Het begin is in ieder geval gezet", zegt Van Niekerk. Mede door de gewonnen Berrie Heesen prijs wordt het idee van Lucy uitgewerkt. Deze prijs is door het Centrum van Kinderfilosofie Nederland bedacht om initiatieven in de kinderfilosofie te stimuleren. De geldprijs van 1000 euro is ge- Boskoop - De provincie draagt 200.000 euro bij aan de verbetering van de insfrastructuur van de Greenport Boskoop. In het kader van de ontwikkeling van de Greenport Boskoop is een verbetering van de infrastructuur aan de oostkant van Boskoop van belang. Daarom wil de gemeente een Oostelijke Rondweg realiseren. Deze rondweg sluit aan op de provinciale weg N 207 door middel van een rotonde. Boskoop - de gemeente boskoop heeft op 1 juli het beheer van kin derboerderij 'de Contactweide' overgedragen aan Nieuwland, die de kinderboerderij verder ontwik kelen tot een plaats waar uitke ringsgerechtigden kunnen reïnte greren. Omdat de kosten voor het onder houden van kinderboerderij hoog zijn en de gemeente Boskoop wei nig financiële middelen heeft, is gezocht naar een bedrijf dat de kinderboerderij kan beheren. Nieuwland gaat de kinderboerde rij beheren zonder afbreuk te doen aan de betekenis en uitstraling van de voorziening voor de Boskoopse bevolking en de vrijwilligers. De inzet van vrijwilligers blijft ook onder het beheer van Nieuwland van groot belang voor het voort bestaan van de kinderboerderij. Bovendien zal Nieuwland een be heerder aanwijzen die fulltime op de kinderboerderij werkzaam is. Nieuwland is een instelling waar de gemeente Boskoop al mee samen werkt. Het bedrijf is deskundig in het bemiddelen van uitkeringsge- Wethouder Schotanus en de directeur van Nieuwland onderte kenen de beheerovereenkomst en letten op dat de geiten hem niet opvreten. rechtigden naar werk. Nieuwland gaat de kinderboerderij beheren en deze tevens gebruiken voor re- integratie trajecten. De mensen die op de kinderboerderij gaan wer ken zijn uitkeringsgerechtigden uit de gemeente Boskoop. Zij zullen vooral werkzaamheden verrichten in de openbare ruimte in de omge ving van de kinderboerderij. Boskoop - Vrouwen uit Boskoop, maar ook veel vrouwen geboren in bijvoorbeeld Marokko, Afghani stan, Koerdistan of Irak bezochten onlangs de feestelijke afsluiting van de Contactgroep voor inter nationale vrouwen, georganiseerd door het Rode Kruis. Velen brach ten hun familie of buurvrouw mee zodat het een echt internationaal gezelschap werd. Om 9.30 uur bracht burgemeester Rijsdijk in gezelschap van mevrouw Ooster- wijk. Wethouder, een bezoek aan het feest en beiden genoten van de vele lekkere hapjes en van het programma dat voor deze ochtend georganiseerd was. De modeshow van zelfgemaakte kleding was hartverwarmend; de mannequins, soms ietwat schuchter opkomend, toonden stralend hun prachtige jurken, blouses en rokken, waarbij de creaties met zorg waren afge werkt. Vier fietscursisten ontvin gen een certificaat, wat betekent dat zij goed kunnen fietsen en ver antwoord deel kunnen nemen aan het verkeer. Voor de fietslessen is men nog op zoek naar vrijwilligers die les willen geven aan beginners en gevorderden. In het nieuwe seizoen, startend in september, zal het Rode Kruis meer tijd gaan besteden aan lees- en spreekvaardigheid in de vorm van taalopdrachten en dergelijke. Voorts is men blij met de goede samenwerking met de Vierstroom, Jeugd en Gezin én het ID college. Heel belangrijk voor het slagen van al deze projecten is de inzet van vele vrijwilligers. Voor meer informatie en/of sugge sties: 0172-214057. Boskoop - Het beginnersorkest van harmonie Excelsior, B-Groot, kwam donderdag 3 juli in actie voor eigen publiek. Onder leiding van instructrice Liesbeth Blonk hebben de jeugdige muzikanten laten horen waar ze de laatste weken mee bezig zijn geweest. De kinderen hadden het voor elkaar gekregen om een bijna geheel nieuw programma in elkaar te zetten. 'Beauty and the Beast', 'Rockin' Rondeau', 'It's a small world', 'Disco Drums' en 'House Party'. De laatste muziekstukken werden ondersteund met speciale lichteffecten. Het programma werd afgewisseld met solo's van Anne (trompet), Aniek (klarinet) en Rienke (klarinet). Niet alleen de aanwezige (groot)ouders genoten, ook de kinderen en de dirigent genoten volop van het concertje. Liesbeth Blonk werd door de ouders in het bloemetje gezet. B-Groot komt dit seizoen nog twee keer in actie. Op 11 juli werken de kinderen mee aan de informatieavond voor een nieuw beginnersorkest en de nieuwe muziekopleiding van Excelsior. Op 15 juli speelt B-Groot op de Immanuelschool. Voor meer informatie: www. excelsiorboskoop.nl BOSKOOP - 'Een pop kan niet denken, want die heeft plastic haren', zegt een kleuter tijdens de filosofieles op de basisschool de Zevensprong in Boskoop. In de zogeheten 'nadenkkring' praten de kinderen over allerlei onderwerpen. Vragen zoals: kan een pop denken en kan je praten tegen een boom, worden gebruikt om het filosofische denkproces te starten. De basisschool werkt al een tijdje met dit soort lessen. Onlangs won lerares Lucy van Niekerk de Berrie Heesen prijs. Haar idee om kinderen te laten filosoferen met grootouders is door het Centrum Kinderfilosofie Nederland als beste idee uitgekozen. Boskoop/Alphen aan den Rijn - In de plaatselijke vestiging van bibli otheek De Groene Venen is tot 3 september een expositie te bezich- ten van foto's van Gré Swama uit Alphen aan den Rijn met als thema 'de natuur gezien door de lens'. Foto's en kaarten van foto's zijn te koop; de opbrengst is bestemd voor het project 'Hart voor een Kind' van het Leger des Heils. MEDISCHE WEEKENDDIENST Voor spoedeisende huisart senhulp buiten kantooruren (17.00-8.00 uur, weekenden/ feestdagen): HuisArtsenPost Midden-Holland (HAP MH) en Dienst Apotheek Midden-HoJ^ land (DAM), (Groene Hart Zie kenhuis) locatie Bleuland aan de voorzijde van het ziekenhuis bij Spoedeisende Hulp, GoudaS 0182-322488. Diabeteslijn (033) 463 05 66, info@dvn.nl, voor alle vragen over diabetes (24 uur per dag, nachts alleen in geval van nood). Groene Hart Ziekenhuis: Bleu- landlocatie: Bleulandweg 10, 2803 HH Gouda, (0182) 505050. Postadres: Postbus 1098, 2800 BB Gouda. Jozeflocatie: Jan van Beaumontstraat. Voor informatie over wachttijden, opname, afde lingen etc.: www.ghz.nl Boskoop Chr.Ger.kerk 9.30 uur nnb en 18.30 uur ds. A. van Ek. De Stek uur ds. E. Westrik. Zijde uur mw ds. T. Bergsma. Dorpskerk 9.30 uur dr. R. de Reu ver en 18.30 uur dr. G.J. Mink. Chr.gem.Bethel 9.30 uur Tim^, van Steenis. Ger. Gem. 9.30 uur leesdienst en 15.30 uuur student J. IJsselstein. Evang. Gem. Parou- sia n.n.b. bruikt om het idee vorm te geven. "Het begin is gemaakt en nu gaan we tijdens de evaluaties bekijken wat in de toekomst beter kan", al dus Van Niekerk. Lucy van Niekerk's laatste paar da-, gen op school staan vooral in teken van de nieuwe lessen in septem ber. "De laatste voorbereidingen moeten nog getroffen worden, maar het einde begint te komen." Na 44 jaar van onderwijs heeft ze heel wat leuke jaren om op terug te kijken. Met name de grappige opmerkingen van de kleuters zul len voor plezierige herinneringen zorgen.

Hart van Holland | 2008 | | pagina 29