"GEEN BETERE FUSIEPARTNER DAN EEN ARTIKEL-12 GEMEENTE" WORKSHOP FRUIT IN DE TUIN MIDGETGOLFBAAN EXTRA OPEN IN ZOMERVAKANTIE DALING AANTAL WONINGINBRAKEN boskoop Boskoop en Rijnwoude onderzoeken mogelijkheid tot fusie KERKDIENSTEN ZONDAG 20 JULI Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 16 juli 2008 pagina 25 Boskoop - De gemeenten Boskoop en Rijnwoude bekijken volgend jaar april de opties tot een definitieve fusie. In september begint een aantal onderzoeken met betrekking tot deze eenwording. Dan wordt bepaald of een nieuwe grotere gemeente meer kan betekenen voor de burger, het bedrijfsleven en maatschappelijke organisaties. Aan de hand van het resultaat kunnen de beide gemeentes bepalen of zij alsnog willen fuse ren. De artikel-12 status is hierbij volgens burgemeester Rijsdijk geen obstakel. Door Johanna van Waardenberq Het onderzoek bekijkt met name de financiële positie van beide gemeenten. Eventuele knelpun ten op economisch vlak worden in kaart gebracht. Zo kunnen de be trokken partijen beslissen of een samenwerking vruchtbaar genoeg is. Het verschil in woonlasten tus sen de gemeente Boskoop en Rijn woude is het grootste obstakel. De inwoners van Rijnwoude voorzien een woonlastenverhoging en zijn daarom tegen een fusie. "Het is be grijpelijk dat de inwoners hiervoor vrezen. Toch denken wij dat een fusie op lange termijn veel meer kan bieden", zegt burgemeester Rijsdijk van Boskoop. Tijdens het onderzoek zullen de burgers van beide gemeenten benaderd wor den. Zij worden bij dit proces be trokken om op- en aanmerkingen te geven over de gang van zaken. "Wij moeten een gezamenlijke vi sie ontwikkelen over een nieuwe gemeente en het onderzoek is hier een begin van", aldus burgemees ter Rijsdijk. De burgemeesters Rijsdijk van Bos koop en Latenstein van Rijnwoude verwachten dat de resultaten van de onderzoeken positief zijn ten opzichten van de fusie. De ge meenten kunnen in veel opzichten elkaar aanvullen. 'Veel mensen verwachten dat een fusie zal lei den tot een identiteitsverlies. Juist bij deze fusie verdwijnt de eigen heid niet', zegt Latenstein. Beide gemeenten zijn trost op hun plat telandskarakter en willen deze graag behouden. Een fusie zal vol gens de burgemeester leiden tot een sterke plattelandsgemeente. Volgens de burgemeester van Bos koop is een samenvoeging voor het toekomstige bestaan noodza kelijk. "Het bestuur in Nederland is aan het omkeren. Decentralisatie is aan de orde van de dag. Steeds va- Onder curatele van het Rijk Indien een gemeente een artikel- 12 status krijgt, betekent dit dat de financiën van de gemeente onder curatele van het Rijk wordt gesteld. In ruil voor deze controle kan het Rijk op verzoek van de gemeenten aanvullende gelden in het gemeentefonds storten. Meestal zijn financiële redenen de oorzaak van het verkrijgen van een artikel-12 status. Soms spelen echter ook structurele problemen als een slechte bodemgesteld heid mee, zoals bij de gemeenten Gouda en Boskoop. Ook als een gemeente net opgericht is, kan dit reden zijn voor een artikel-12 status. De pas in 1980 opgerichte ker wordt de gemeente het eerste aanspreekpunt voor de burgers", aldus Rijsdijk. Een sterke gemeen te is beter berekend op de almaar zwaarder wordende taak, is de al gemene aanname bij voorstanders van gemeentelijke fusies. Het feit dat Boskoop een artikel-12 gemeente is heeft volgens burge meester Rijsdijk geen negatieve ge volgen voor de fusie. "Ik kan zelfs zeggen dat er bijna geen betere fusiepartner bestaat dan een arti kel-12 gemeente", zegt Rijsdijk. De zwakke financiële positie van Bos koop heeft volgens zijn visie geen negatief effect op Rijnwoude. "De begroting van een gemeente zoals de onze, ligt compleet open. Alle financiële zaken zijn bekend. Het achterstallig onderhoud is wegge werkt en er worden investeringen gemaakt. Wij zijn een goede part ner", aldus Rijsdijk. gemeente Lelystad heeft daarom bijna twintig jaar lang de artikel 12 status gehad. Gedurende de jaren zeventig waren er meer dan honderd artikel-12 gemeenten. In de jaren tachtig nam dit aan tal af tot ongeveer veertig. Begin 2008 waren er nog vier artikel-12 gemeenten, te weten Boskoop, Loppersum, Ouderkerk en Simpel- veld. Lelystad is formeel nog een artikel-12 gemeente, maar staat niet meer onder curatele van het Rijk. De status van Gouda werd in 2001 opgeheven, maar de ge meente kreeg nog wel een een malig bedrag van 80 miljoen euro om weer 'op eigen benen te kun nen staan.' Framboos; klaar om geplukt te worden. (Foto: archief Proeftuin van Holland.) Boskoop - Fruit in de tuin is mo menteel erg populair, want wat is er nu mooier dan het plukken van vruchten die men zelf gekweekt heeft. Daarentegen is het onder houd van de fruittuin een vak apart en zijn er verschillende punten van belang. Tijdens de workshop 'Fruit in de Tuin' gaan de cursisten mee met een expert van de Proeftuin aan het Rijneveld 153 die, aan de hand van voorbeelden, in de fruit tuin uitleg geeft. De workshop omvat zowel een theoretisch als een praktisch gedeelte. De workshop vindt plaats op za terdag 26 juli en op zaterdag 23 augustus van 13.30 tot 16.00 uur. De workshop start in het bezoe kerscentrum van de Proeftuin van Holland met koffie of thee en een Boskoops Tuintje. De kosten bedra gen 20,- euro. Voor meer informatie: www. proeftuinvanholland.nl of, tijdens kantooruren, op 0172-235401. Boskoop - Tijdens de zomer vakantie is de midgetgolfbaan van De Trekvogels aan de Aza lealaan behalve op zaterdag- en zondag van 13.30 tot 18.00 uur met ingang van 22 juli ook op woensdag, donderdag en vrij dag geopend gedurende deze tijd. Voor reserveringen buiten de openingstijden kan men con tact opnemen met de kantine op 0172-213228 of bgg 0172- 213476. Voor meer informatie: www. home.versatel.nl/trekvogels. Boskoop - De burgemeesters Coos Rijsdijk van Boskoop en Anja Latenstein - van Voorst-Woldringh van Ri jnwoude ondertekenden op 15 juli de intentieverklaring tot samenvoeging van de gemeenten per 1 januari 2011. Allereerst zal nagegaan worden of financiële problemen te verwachten zijn en hoe de inwoners van de gemeenten tegenover de samenvoeging staan. Tot nu toe zijn de reacties in het Boskoopse lauw. Boskoop Chr.Ger.kerk 9.30 uur ds. F.W. van der Rhee en 18.30 uur ds. W.J. Plantinga. De Stek 9.30 uur mw.ds. M.M. Kwant. Zijdekerk 9.30 uur en 18.30 uur ds. E. Baljet. Dorps kerk geen dienst. Chr.gem.Bethel 9.30 uur Gerrit Jan de Graaf. Ger. Gem. 9.30 uur en 16.30 uur ds. G. Hoogerland. Evang. Gem. Parou- sia n.n.b. MEDISCHE WEEKENDDIENST Voor spoedeisende huisartsen hulp buiten kantooruren (17.00- 8.00 uur, weekenden/feestdagen): HuisArtsenPost Midden-Holland (HAP MH) en Dienst Apotheek Midden-Holland (DAM), (Groene Hart Ziekenhuis) locatie Bleuland aan de voorzijde van het zieken huis bij Spoedeisende Hulp, Gou da, 0182-322488. Diabeteslijn (033) 463 05 66, info@dvn.nl, voor alle vragen over diabetes (24 uur per dag, 's nachts alleen in geval van nood). Groene Hart Ziekenhuis: Bleu- landlocatie: Bleulandweg 10, 2803 HH Gouda, (0182) 505050. Postadres: Postbus 1098, 2800 BB Gouda. Jozeflocatie: Jan van Beaumontstraat. Voor informatie over wachttijden, opname, afde lingen etc.: www.ghz.nl Waddinxveen/Boskoop - Uit cijfers over het eerste halfjaar van 2008 blijkt, dat het aantal woninginbraken in Waddinxveen en Boskoop is afgeno men. In de eerste zes maanden van 2008 is er 63 keer aangifte gedaan van een woninginbraak in Waddinxveen en Boskoop. In dezelfde periode in 2007 werd er 87 keer aangifte gedaan, een daling van 24 aangiftes. De teamchef van Waddinxveen/ Boskoop, Ingrid Helleman, be noemt twee redenen die ten grondslag liggen aan deze daling. De teamchef: "Ten eerste blijkt de veelplegersaanpak te werken". De veelplegersaanpak houdt in dat het team een persoon die al voor meerdere zaken bekend is bij de politie nauw in de gaten houdt. Wanneer de veelpleger wederom in de fout gaat is de kans dat hij aangehouden wordt groter, omdat de politie goed op de hoogte is van zijn doen en laten. Omdat de veel plegers over het algemeen verant woordelijk zijn voor een substanti eel deel van de veelvoorkomende criminaliteit kunnen cijfers zoals woninginbraken dalen wanneer er een veelpleger is opgesloten. De teamchef: "Met het Openbaar Ministerie zijn afspraken gemaakt om veelplegers na het verhoor bij de rechter commissaris voor te ge leiden en snelrecht toe te passen. Dit zorgt ervoor dat het effectief is om hen in de gaten te houden, dit blijven we in de toekomst dan ook doen." Certificaat Keurmerk Veilig Wonen 291 keer uitgereikt De tweede reden die de teamchef opgeeft is, dat het aantal wonin gen dat het keurmerk veilig wonen certificaat draagt nog steeds toe neemt. In Waddinxveen hebben 66 woningen in 2007 het keurmerk Veilig Wonen ontvangen. Ruim 20% van alle woningen in Waddinxveen dragen nu het keurmerk. In Boskoop hebben in 2007 225 wo ningen het certificaat ontvangen. Het percentage van woningen met het keurmerk veilig wonen in deze gemeente ligt hiermee op 14%. De teamchef vindt het een goed teken dat de gemeentes, woningbouw corporaties en de bewoners de taak om woninginbraken te voorkomen serieus nemen. "Goed hang- en sluitwerk maken het de inbreker moeilijker om binnen te komen, hij zal eerder kiezen voor een huis dat minder goed beveiligd is. Bewezen is dat de kans op een inbraak met 90% verkleind wordt als het keur merk is toegepast", aldus de team chef. Met de vakantie in zicht vraagt de politie van Waddinxveen ook weer aandacht voor het vakantiekaar- tenproject. Dit houdt in dat men sen die op vakantie gaan hiervan een melding kunnen maken bij de politie. De politie kan dan een oogje in het zeil houden en bij onraad bellen met de opgegeven contactpersoon. Via de site www. politie.nl/Hollandsmidden onder de Special Met vakantie? kunnen bewoners een vakantieformulier invullen. Inwoners kunnen ook bellen naar 0900-8844 of naar het politiebureau gaan om een vakan tiemelding te maken. Actieve politiecontrole In de eerste zes maanden van 2008 is er een stijging waar te ne men in het aantal diefstallen van (brom)fietsen. In deze periode werd er 167 keer aangifte gedaan van (brom)fietsdiefstal. In dezelfde periode in 2007 lag dit aantal nog op 128. Dit betekent een toename van 30%. De politie gaat actief (brom)fietsen controleren, met name ook in de buurt van de stati ons, omdat daar veel (brom)fietsen gestolen worden. Dit heeft echter alleen zin als gedupeerden van (brom)fietsendiefstal aangifte blij ven doen, want zonder aangifte hebben controles geen nut. In dit opzicht vormt de onlangs gelan ceerde site van www.fietsendief- stal.nl een uitkomst.

Hart van Holland | 2008 | | pagina 25