Al ZESTIG JAAR ZONNIG, MET EEN ENKEL WOLKJE NAZOMEREN MET TRIX EN CO WADDINXVEEN ik Echtpoar Haagsman - Ruijsch zestig jaar getrouwd COMPUTERCURSUSSEN BIJ STICHTING VONK OMGAAN MET VERGEETACHTIGHEID SCHATGRAVEN IN BIBLIOTHEEK ZONDAG 3 AUGUSTUS KERKDIENSTEN afdelingen etc.: www.ghz.nl Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 30 juli 2008 pagina 00 Meneer Dirk de Langen, gebo ren 1930 vertelt: "Dertig jaar woon ik nu in Wa- ddinxveen, daarvoor woonde ik bijna 26 jaar in Australië. Als kind woonde ik eerst in Bergam bacht en daarna in Gouda in de Baanstraat. Ik leerde mijn latere vrouw ken nen, zij was geboren in Neder lands Indië waar haar Neder landse vader militair was, haar moeder was een Franse. Na de oorlog was het gezin naar Holland gekomen. We wilden trouwen maar er was in de na oorlogse jaren nergens een huis te krijgen, overal was woning nood. In Gouda zou ik drie jaar moeten wachten, dus namen we het besluit om te emigreren. Maar de bestemming was nog onzeker want met onze verschil lende nationaliteiten zou het wel moeilijk worden. We reisden naar Afrika met het schip'Sibajak', die vanuit Neder lands Indië naar Nederland visa versa voer; ook mijn vrouw was vanuit Indië met dit schip qeko- men. Het schip zat vol emigranten en rijke vakantiegangers. We hadden alleen een visum voor een paar maanden vakantie en hoopten daar op een verblijfs vergunning. Dat kregen we niet, dus besloten we om het per schip weer in Indië (nu Indonesië) te proberen. Maar ook daar was het niet mogelijk. Wel zijn we daar een tijd geweest, het leven was daar zo anders. Het wemelde er van de krokodil len. Ik ben er eens bij geweest dat een man was opgegeten door een krokodil, tijdens dit gevecht had men de krokodil gedood. Op de kant werden de ledematen van de man uit de krokodil ge haald, terwijl veel omstanders toekeken. Australië Van ons laatste geld stapten we een tijd er na weer op een boot; dit keer naar Australië waar ze wel arbeiders konden gebruiken. Ik kende geen woord Engels maar ik kreeg werk in de bosont- ginning en een verblijfsvergun ning. Ik heb daar van alles ged aan, drukker, papierhandelaar en in de machines gewerkt. Bo vendien was ik een beetje boer, naast ons huis hielden we wat koeien en kleinvee. Er was daar ruimte genoeg, een mooi land met zee, bergen, bossen, meren en uitgestrekte landerijen. Het klimaat was iets aangenamer dan in Nederland. In een bosrijk gebied moest je erg oppassen want daar waren veel tijgerslan gen. Op de foto sta ik met zo'n slang die ik ving. Er werden lam penkappen van de afgestroopte huiden gemaakt. Vakantie We verdienden veel geld, we konden iedere drie jaar met onze vijf kinderen met vakantie naar Nederland naar mijn ouders en broers die in Waddinxveen woonden. Ik heb mijn ouders een keer laten overkomen naar Australië, een belevenis natuur lijk. Tijdens deze vakanties leerden onze twee dochters en een van de zoons Hollandse partners ken nen waar ze later mee trouwden en in Nederland gingen wonen. Toen we wat ouder werden zijn we in de jaren zeventig terug gegaan naar Nederland. We gingen aan de Jan Willem Friso- weg wonen in Waddinxveen. Of ik Australië miste? Ach waar je vrouw, je werk en je huis is, vo elde ik me thuis. We gingen vaak terug. Twee zoons wonen nog in Australië en trouwden met Aus tralische honkvaste vrouwen, daarom zie ik ze niet veel meer. En zelf kan ik niet meer reizen want lichamelijk mankeer ik van alles en slik veel medicijnen. Ze ven jaar heb ik mijn zieke vrouw verzorgd, zij overleed veertien jaar geleden. Nu woon ik in de Anne-Frank flat, maar ik heb het niet naar mijn zin, ik heb geen doel en kan niet tegen alleen zijn. Ik kijk hier tegen de bomen en zie niets, daarom ben ik vaak weg of zit beneden en praat met andere mensen." is 2008 De Moordrechtse Elly van Gelderen gaat voor Hart van Holland op pad om oude tijden te doen herleven. Elly is als vrijwilliger en interviewer actief bij de Moordrechtse Historische Vereniging. Zij is auteur van de boeken "Herinneringen rondom de Hollandse IJssel" en "Leven en werken rond IJssel en Lek tvaarin zij onder andere verbaalt over de slechte arbeidsomstandigheden van de steen plaatsen en touwbanen langs de IJssel over verdivenen beroepen (rietsnijders en zalmvissers), verdwenen scheepswerven en andere bedrijven, oorlog, watersnood enzovoort. Door Marianne Fortuin De heer Haagsman is evenals zijn vrouw in Wageningen geboren, opgegroeid en getrouwd. De vier kinderen (een dochter en drie zoons) zijn ook allemaal in Wage ningen geboren. In 1970 verhuisde het echtpaar naar Waddinxveen. Ze hebben heel lang aan de Bil- derdijklaan gewoond. De kinderen zijn destijds in de buurt komen wo nen: in Waddinxveen, Alphen aan den Rijn en Lisse. Ze komen regel matig op bezoek. De heer Haags man, van originele meubelmaker, heeft jarenlang lesgegeven aan de MTS. Vooral in den Haag, maar ook in Rotterdam was hij als leraar meubels maken werkzaam. Na zijn pensionering bleef hij actief met hout bezig. Hij heeft twee keer een complete jongenskamer gemaakt en nog onlangs een standaard voor een Statenbijbel, voorzien van houtsnijwerk, en een dekenkist. Nu is hij bezig een poppenhuis voor zijn achterkleindochter te monte ren. Ook puzzelt hij graag en kijkt hij naar natuurfoto's en -films op TV en de computer. De heer Haags- Waddinxveen - Burgemeester Henk Roijers bracht op 22 juli een boeket mee tijdens zijn bezoek aan de heer en mevrouw Haagsman-Ruijs in Zorgcentrum Souburgh. Hij felici teerde hen namens het college met hun 60-jarig huwelijk. Hij merkte op, dat het een mooie zonnige dag voor deze heuglijke gebeurtenis was, waarop de heer Haagsman re ageerde: "Het is al zestig jaar zon nig, met een enkel wolkje." man: "Vooral naar vogels kijk ik graag, dat komt nog uit mijn tijd in Wageningen." Zijn vrouw heeft voor de kinderen gezorgd en was sportief heel actief met korfbal len. Ze is nog zo lenig, dat ze zon der te buigen haar handen op de grond kan leggen. Het echtpaar is Waddinxveen - In het najaar van 2008 start de stichting Vonk de volgende cursussen: Kennismaken met de Computer, zes dagdelen. Aanvullend wordt een uitgebreide cursus Internet en E-mailen gestart, die zeven dag delen duurt. De workshop Power Point start op vrijdag 26 september en de workshop Digitale fotobe werking op dinsdag 11 november. De cursussen en workshops wor den gegeven aan de Mauritslaan 55. Voor meer informatie: www.com- putersenioren.nl of op donder dagmorgen van 9.00 tot 11.30 uur bij de helpdesk aan de Mauritslaan 55. Voor aanmeldingen: www.compu- tersenioren.nl, 0182-631932 of aan de Mauritslaan 55 op maandag middag en donderdagochtend. Waddinxveen - Bent u 50 jaar of ouder en laat uw geheugen u regelmatig in de steek? Thuis zorg Groot Rijnland organiseert op verzoek van de Stichting Vonk de cursus 'Leren omgaan met vergeetachtigheid' waarbij de volgende onderwerpen aan bod kunnen komen: concentreren met gerichte oefeningen, een naam onthouden bij een gezicht, ordenen, denken aan beelden en beeldassociatie en beeldassocia tietechniek in de praktijk. De cur sus bestaat uit tien bijeenkom sten van 14.00 tot 16.00 uur in het Anne Frank-centrum aan het Jan van Bijnenpad en zal starten op donderdag 9 oktober. De kosten bedragen 125,- euro. Voor meer informatie en aanmel den: 0182-631932 of via cursus sen® welzijnwaddinxveen. nl. Waddinxveen - In de plaatse lijke vestiging van bibliotheek De Groene Venen kunnen kinderen in de van 7 tot en met 12 jaar schat graven. Op het pirateneiland staat een schatkist met goud- en zilver staven. Duik een staaf op en laat hem op je pas zetten bij de balie. In de goud- of zilverstaaf zitten leu ke, spannende of stoere boeken. Je mag thuis pas kijken wat erin zit. respectievelijk 83 en 84 jaar oud, nog redelijk gezond, en heeft tien kleinkinderen en twee achterklein kinderen. Met familie, vrienden en kennissen - totaal zo'n 60 mensen - is op 12 juli in Zorgcentrum Sou burgh hun diamanten bruiloft al gevierd. Waddinxveen Ontmoetingskerk gemeensch. Dienst in IK. Immanuelkerk 9.30 uur ds. M.M.M. Leijdens. Rank Coenecoopcollege 10.00 uur ds. G.G.S. van Hoogstraten. Ger.Kerk 9.30 uur en 16.30 uur leesdienst. Waddinxveen - Vanaf dinsdag 5 augustus exposeren Trix Brou wer en Co Gerts hun werk in De Unie aan de Kerkweg-Oost 226. Brouwer en Gerts maken beiden aquarellen, maar hebben elk een eigen stijl. De dames zijn lid van de Waddinxveense Kunstkring en doen vaak mee aan de gezamen lijke exposities. De expositie loopt van 5 augustus tot en met 5 ok tober. MEDISCHE WEEKENDDIENST Voor spoedeisende huisartsen hulp buiten kantooruren (17.00- 8.00 uur, weekenden/feestda gen): HuisArtsenPost Midden- Holland (HAP MH) en Dienst Apotheek Midden-Hol land (DAM), (Groene Hart Ziekenhuis) locatie Bleuland aan de voorzijde van het ziekenhuis bij Spoedeisende Hulp, Gouda, 0182-322488. Diabeteslijn (033) 463 05 66, info@dvn.nl, voor alle vragen over diabetes (24 uur per dag, 's nachts alleen in geval van nood). Groene Hart Ziekenhuis: Bleu- landlocatie: Bleulandweg 10, 2803 HH Gouda, (0182) 505050. Postadres: Postbus 1098, 2800 BB Gouda. Jozeflocatie: Jan van Beaumontstraat. Voor informa tie over wachttijden,

Hart van Holland | 2008 | | pagina 13