Oude tijden Wenen, DE DUIVEN VLOGEN... MOOIE VAKANTIEMOMENTEN OP WWW.HARTVANHOLLAND-ONLINE.NL OPENINGSTIJDEN BIBLIOTHEEK IN ZOMERVAKANTIE PROVINCIE GAAT BIOLOGISCHE LANDBOUWPRODUCTEN PROMOTEN KERKDIENSTEN ZONDAG 3 AUGUSTUS Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 30 juli 2008 pagina 23 Door Elly van Gelderen De familie van Ida: in het midden vader en moeder, links daarvan zit Ida. Mevrouw Ida Ellerbroek, geboren 1925, vertelt: "In Boskoop in de Nieuwstraat ben ik geboren. Mijn vader was tuindersknecht bij boomkweker F.J. Grootendorst toen hij mijn moeder Geertrui Spaargaren leerde kennen. Moeder moest boodschappen thuisbezorgen van de kruide nierswinkel die zij hadden. Met het standsverschil van mid denstander en knecht hadden haar ouders wel moeite, eigen lijk vonden zij mijn vader te min. Later had de familie Spaargarens eigen boomkwekerijen. Maar het jonge stel zette toch door en trouwde; het was een goed huwelijk. Moeder was in telligent en zou zelf wel zorgen dat zij hogerop kwam. Ze werd middenstander en begon een winkeltje in fruit en bloemen in de Kerkstraat. In hun grote huis hield zij bo vendien twee kostgangers van de tuinbouwschool en had een dienstbode en een werkster. Na de geboorte van haar vierde kind kreeg moeder een postnatale depressie. Zij was zo depressief dat zij haar winkel moest sluiten en opgenomen moest worden in een rusthuis op de Veluwe. Daar door kon vader het grote huis en de dienstbode niet meer betalen en verhuisde naar Laag Boskoop in een kleiner huis, wat moeder heel erg vond, ook waren er meu bels verkocht. Na negen maanden kwam moeder weer thuis, maar ging niet bij de pakken neer zit ten, want vader en moeder gin gen bruidsboeketten maken met veel anjers en lelietjes-van-dalen en kregen veel werk. Later wer den er nog twee kinderen gebo ren. Vader ging voor zichzelf wer ken in tuinaanleg en onderhoud, zij verhuisden weer naar een gro ter huis aan de Goudse rijweg in Boskoop. Geen studie Zelf kwam ik met 14 jaar al van de School met de Bijbel af om moe der te helpen in de huishouding. Ik wilde graag voor verpleegster leren, maar in die tijd zei men: Als je trouwt werk je toch niet bui tenshuis, wat heb je dan aan een studie! Ik had weinig vrijheid en werd kort gehouden toen ik een jong meisje was, daarom wilde ik graag zelfstandig worden en trouwde al toen ik 18 jaar was, mijn man was toen 26 jaar. Maar mijn weinige studie heb ik altijd als een gemis ervaren, ik ben wel veel gaan lezen en probeerde wat bij te leren. Mijn twee broers gingen later naar Amerika en mijn twee zus sen naar Engeland. Zelf kregen wij drie kinderen. Mijn zoon kreeg polio en kwam in een rol stoel terecht maar hij heeft zich opgewerkt tot staffunctionaris en coördinator van de 'Wereld Gehandicaptenzorg' en nu zit hij in de Europese Raad. Hij reisde overal heen, zelfs naar Japan. Ook schreef hij (Bas Treffers) een boek hierover. Door zijn handi cap kon hij zich goed inleven in die wereld. Mijn oudste dochter zat in het onderwijs en trouwde met een advocaat en mijn andere dochter trouwde met een zakenman en heeft een taxatie- en technisch adviesbureau in Waddinxveen. Ik heb acht kleinkinderen en één achterkleinkind en daar leef ik voor, het zijn schatten en heb vele foto's van hen en zie ze re gelmatig. Verhuisd Een jaar geleden ben ik vanaf de Voorofscheweg in Boskoop ver huisd naar een serviceflat aan het Jan van Beynenpad in Waddinx veen, ik woon alleen maar heb het erg naar mijn zin. Ik zit in het Anne Frankkoor en ben lid van de Evangelische Ge meente. Uit mijn geloof kan ik ook mijn troost putten. Gedich ten maken is een hobby van mij. Soms zit ik beneden bij de gang; ik probeer altijd een luisterend oor te hebben voor mensen die willen praten. Met mooi weer ben ik vaak te vinden op mijn mooie balkon met vele bloemen en mooi uitzicht. Waddinxveen - Er stond zaterdag 26 juli één jonge duivenvlucht op het programma. De jonge duiven vlogen vanuit St. Quentin, 262 km. In concours waren 125 duiven die met een noordwesten wind de weg naar huis snel probeerden af te leggen. Het was warm weer en onderweg hebben ze een flinke regenbui gekregen waardoor het tijdsverschil tussen de eerste en de laatste duif 1 uur en 36 minu ten bedroeg. De duiven vertrokken om 9.15 uur en om 13.06 uur kwam de eerst duif van A. van der Made aan. Uitslag: 1,2,8,16,18,19,22,28: A. van der Made; 3,5,12,17,23,27,30: K. Hofman; 4,6,7,14,21 :J. Jansen; 9,11,13,15,31: W. Breedijk; 10,20: M. Verweij; 24,25,26: D. Breedijk; 29: H. Vink. De Moordrecbtse Elly van Gelderen gaat voor Hart van Holland op pad om oude tijden te doen herleven. Elly is als vrijwilliger en interviewer actief bij de Moordrecbtse Historische Vereniging. Zij is auteur van de boeken "Herinneringen rondom de Hollandse IJssel" en "Leven en werken rond IJssel en Lek", waarin zij onder andere verhaalt over de slechte arbeidsomstatidigheden van de steen plaatsen en touwbanen langs de IJssel, over verdwenen beroepen (rietsnijders en zalmvissers), verdwenen scheepswerven en andere bedrijven, oorlog, watersnood enzovoort. Bevangen door de schoonheid van de grotten van Lascaux, de Taj Mahal of Schiermonnikoog wilt u nog maar een ding: dit moois met iedereen delen. Maar om nu een paar honderd ansichtkaarten te schrijven, of erger nog, een paar honderd postzegels te likken is u vast al te gortig. Dat hoeft ook niet. Stuur uw mooiste, grappig ste, ontroerendste of vreemdste vakantiekiekjes naar online@hart- van-holland.nl en de hele Zuidpias geniet online mee van uw zonson dergang, de moedige zwempogin- gen van uw jongste, of het bord met 'cervelles de veau', waarvoor uw Wat-en-hoe-Frans-gidsje u niet heeft gewaarschuwd. En als u toch in het internetcafé bent, kijk dan ook even wat uw dorpsgenoten meemaken: www.hartvanholland- online.nl Regio - De vestigingen Bodegra ven, Boskoop en Waddinxveen van bibliotheek De Groene Venen zijn tijdens de gehele zomervakantie volgens de reguliere openings tijden geopend. De vestigingen Moordrecht, Reeuwijk en Zeven- huizen-Moerkapelle zijn in (een deel van) de zomervakantie be perkt geopend. Met een geldige lidmaatschapskaart kan men boe ken lenen bij alle vestigingen. Elke avond van de week is minimaal één vestiging van de bibliotheek open en gedurende de zomervakantie zijn zowel Bodegraven, Boskoop als Waddinxveen ook op zaterdag ochtend geopend. Van maandag 14 juli tot en met 7 augustus wordt voor boeken een uitleenperiode van vier weken gehanteerd. Via de website kunt u geleende ma terialen, indien niet gereserveerd, maximaal tweemaal verlengen voor een periode van drie weken. Voor meer informatie over ope ningstijden: www.bibliotheekde- groenevenen.nl. Den Haag - De provincie Zuid- Holland gaat streekgebonden biologische landbouwproduc ten promoten. Dat gebeurt op initiatief van de Statenfractie van de Partij voor de Dieren in Zuid-Holland. Als consumenten vaker producten uit eigen streek kopen, dan komt dat zowel de kleinschalige plattelandseco nomie als het milieu, de natuur en het dierenwelzijn ten goede. Groenten, kaas, fruit en vlees uit eigen streek hoeven immers niet over grote afstanden te worden vervoerd. Met het oog op de vermindering van het broeikas effect is dat een goede zaak. Als dergelijke producten dan ook nog eens worden geproduceerd zonder gebruik van kunstmest, chemische middelen of gen technologie, varen gezondheid, milieu en natuur daar wél bij. Ook dieren, gewassen en plan ten profiteren, want zij kunnen in een veel natuurlijker tempo groeien. Voor de coalitiepartijen in Zuid- Holland is 'duurzaamheid' één van de speerpunten in het pro vinciale beleidsprogramma. De PvdD in Zuid-Holland vindt dat het niet moet blijven bij duur zaam denken, maar dat dit ook moet leiden tot duurzaam han delen. Daarom diende het een motie in om te zorgen dat Ge deputeerde Staten via bestaan de informatiekanalen - onder andere de eigen website van de provincie - informatie gaan geven over streekgebonden bi ologische producten in Zuid-Hol land. Boskoop Chr.Ger.kerk 9.30 uur n.n.b. en 17.00 uur ds. J. Bosch. De Stek 9.30 uur ds. E. Westrik. Zijdekerk geen dienst. Dorpskerk 9.30 uur ds. E. Baljet en 18.30 uur kand. Th. Doorne bal. Chr.gem.Bethel n.n.b. Ger. Gem. woensdag 30 juli 19.30 uur ds. W.J. Kareis en zondag 3 augustus 9.30 uur en 16.30 uur leesdienst. Evang. Gem. Parousia n.n.b. MEDISCHE WEEKENDDIENST Voor spoedeisende huisart senhulp buiten kantooruren (17.00-8.00 uur, weekenden/ feestdagen): HuisArtsenPost Midden-Holland (HAP MH) en Dienst Apotheek Midden- Holland (DAM), (Groene Hart Ziekenhuis) locatie Bleuland aan de voorzijde van het ziekenhuis bij Spoedeisende Hulp, Gouda, 0182-322488. Diabeteslijn (033) 463 05 66, info@dvn.nl, voor alle vragen over diabetes (24 uur per dag, 's nachts alleen in geval van nood). Groene Hart Ziekenhuis: Bleu- landlocatie: Bleulandweg 10, 2803 HH Gouda, (0182) 505050. Postadres: Postbus 1098, 2800 BB Gouda. Jozeflocatie: Jan van Beaumontstraat. Voor informatie over wachttijden, opname, afde lingen etc.: www.ghz.nl

Hart van Holland | 2008 | | pagina 23