vEen maaimachine kort het groen, schapen starten een natuurlijk proces" De d ieren kwamen vanuit het Bergsche Bos in Rotterdam naar het Essebos lo pen. De tocht van ruim acht kilometer is volgens de herders probleemloos verlo pen. Samen met een aantal honden zijn de beesten keurig naar hun nieuwe be stemming geleid. "Onderweg kwamen mensen in hun pyjama buiten staan ki jken. Ze waren compleet verbaasd over de hoeveelheid schapen in hun straat, maar gelukkig heeft ae kudde zich voor- beeldig gedragen", zegt de 36-jarige herder Martin Oosthoek lachend. De schapen staan de komende twee weken in Nieuwerkerk aan den Us- Raadsleden vroegen zich af of een maaimachine niet veel goedkoper was Schaapjes tellen met herder Martin Oosthoek Nieuwerkerk aan den IJssel- "Kijk nou eens hoe mooi dat is", zegt wethouder Siem van Loon wijzend naar de schapen in het Essebos. Gehuld in herdersoutfit komt hij de kudde van herder Oosthoek welkom heten in Nieu werkerk. De komende weken zullen de kleine grazers het landschapsbeheer voor hun rekening nemen. En dat is meer dan grasmaaien alleen. Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 6 augustus 2008 pagina 3 Door Johanna van Waardenberg Nieuwsgierig komen wat omwonenden af op het gemekker van de 250 nieuwe buurtbewoners. Vanaf 22 juli staan de schapen te grazen op de groenstroken aan net rand van het Essebos. De gemeente wil door middel van de schapen het ecologisch proces stimul eren. De schapen creëren met hun aan wezigheid een variatie aan planten- en kruidensoorten. "De schapen eten di verse planten en bloemen. De zaadjes hiervan blijven hangen in hun wol en mest. Doordat ze om de paar weken van terrein wisselen worden de zaadjes verspreid in de verschillende gebieden", vertelt Oosthoek. "Ik ben echt benieuwd wat de schapen hier voor ons achterlat en. Het is in ieder geval een schitterend gezicht, die dieren in ons dorp", handen- wrijft Van Loon. sel. Hierna trekken ze een ander gebied in om vervolgens na een maand weer terug te keren in het Essebos. Steeds meer gemeenten huren de herder met zijn schapen in. De kudde rouleert tus sen Rotterdam, Delft, Pijnacker, Noot dorp, Leidschendam-Voorburg een nu dus ook Nieuwerkerk aan den Ussel. "Een maaimachine kort het groen alleen in, maar onze schapen zetten een natu urlijk proces in gang", aldus Oosthoek. De schapen grazen het gebied niet compleet kort. Ze laten stukken struik en gedeeltes van planten staan. Op deze plekjes kunnen egels schuilen en vlinders eitjes leggen. "We brengen de echte natuur weer terug in ons dorp", zegt Van Loon tevreden. Het idee om de dieren te laten grazen in het Essebos is niet direct enthousiast bin nen gehaald. Een aantal lokale politieke partijen had zo zijn vraagtekens bij dit idee. Met name het financiële gedeelte is een discussiepunt geweest. "Maaien met een machine moet maar twee keer per jaar, maar de schapen moeten meerdere keren per jaar het gebied bi jhouden. Raadsleden vroegen zich af of een maaimachine niet veel goedkoper was", vertelt de wethouder. De komende tijd wordt nauwkeurig bijgehouden of de schapen de moeite waard zijn. "We moeten alle bewijs verzamelen om de Verslaggever Johanna van Waardenberg en wethouder Siem van Loon overwegen een carrièreswitch. tegenpartijen van gedachte te laten ve randeren", aldus Van Loon. Van de buurtbewoners mogen de schap en blijven. De meeste vinden vooral het uitzicht weer leuk. "Vroeger stonden een eindje verderop koeien in de wei, maar die zijn er niet meer. Het landschap ziet er weer uit zoals vroeger", zegt een bu urtbewoonster lachend. "Lekker weer ouderwets Hollands". Ook de kinderen uit de buurt vinden het fantastisch. "Als ze maar niet de hele avond gaan blèren", zegt een buurtbewoner. "Ik woon namel ijk pal tegen over dit gebied, dus ik hoop dat het gezellig blijft." Herder Oosthoek denkt dat de schapen niet voor overlast zullen zorgen. "Bij mijn andere klanten is dit ook niet het geval", zegt hij. "De dieren worden in de avond bij elkaar gedreven en naar hun slaap- plek gebracht. Zo zijn de beesten ook veilig voor loslopende honden 's nachts", aldus Oosthoek. Al ruim twee jaar is de herder bezig met zijn schapen. De za ken staan er momenteel goed voor, maar dat was in het begin heel anders. "Het idee was niet zo bekend in dit gebied, dus moesten we eerst laten zien wat het precies inhield. Veel mensen dachten dat het alleen om het grazen ging, maar er zit veel meer achter". Nu heeft de af gestudeerde ecoloog meerdere kuddes en herders lopen in de regio. "Ik hield schapen voor mijn hobby. Toen leerde ik iemand kennen die al meer dan twintig jaar een bedrijf had met schaapskuddes. Ik zag het concept zitten en nu een aantal jaar later is het een succes geworden." Als het resultaat veelbelovend is zal Mar tin Oosthoek de komende jaren ook ac tief blijven in Nieuwerkerk aan den Ussel. De huidige kudde zal tot en met oktober om de paar weken terugkeren. Een maaimachine is misschien goedkoper, maar ook minder aaibaar. Steeds meer gemeenten huren herder Oosthoek en zijn schapen in. N OP, LANEN IN...

Hart van Holland | 2008 | | pagina 3