KLIKKEN Oute tijten terlmn... IKE DE GRAAFF HELPT BIJ RUIMEN SURINAAMSE GRAVEN MOERKAPELLE 1 SPEELT EERSTE OEFENWEDSTRIJD GELIJK JEUGDWEEK MOERKAPELLE 2008 -ZEV^HUiZEN-MOFRKAPELLFB VOETBAL dus klik snel naar: www.hartvanholland-online.nl KERKDIENST ZONDAG 17 AUGUSTUS pagina 10 Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 13 augustus 2008 Zevenhuizen - Dit weekend is de heer Ike de Graaff naar Suriname afge reisd. De komende dagen zal hij zijn kennis op het gebied van uitvaarten en begraafplaatsen aanwenden voor de revitalisatie van begraafplaat sen op Suriname. Vlak voor zijn vertrek vertelt hij over het project. Door Elias van der Plicht Ike de Graaff woont in Zevenhuizen en werkte als commercieel directeur voor aannemersbedrijf Meersma BV. In deze functie was De Graaff met name betrokken bij de inrichting van begraafplaatsen. Na zijn pensionering kreeg hij dit voorjaar een mooie klus aan geboden. Hij werd door de Surina mer Henry Hennep gevraagd mee te denken voor de ontwikkeling van begraafplaatsen in Suriname en zijn kennis te delen met een negental Surinaamse cursisten. De Graaff: "Hennep is de belangrijkste man in Suriname op het gebied van begraafplaatsen en de uitvaartzorg. Hij heeft wel wat te vertellen. Hij zit met smart te wachten, want de Surinaamse begraafplaatsen zijn niet goed onderhouden en er is een gebrek aan ruimte. Sinds kort mogen graven in Suriname net als in Nederland na een aantal jaren geruimd worden. Hennep wilde hier werk van maken, maar had zelf de kennis niet in huis. Hij was onlangs in Nederland op een uitvaartbeurs, waar hij in contact kwam met een collega van mij, die hem naar mij doorverwees. In februari belde Hennep mij met de vraag of ik hem met mijn kennis over het ruimen van graven kon bijstaan en een cursus wilde opzetten, waardoor men in Suriname beterte werk zal gaan op de begraafplaatsen. Hij zei dat de De Graaff gaat in Suriname cursussen geven aan graf ruimers. vliegtickets al klaar lagen en vroeg of ik direct kon komen. Zo snel kon het niet doorgaan, want ik moest eerst de cursus opstellen. Zeker is dat ik als een god door hem wordt ontvangen." Inmiddels zijn de laatste voor bereidingen getroffen en is De Graaff klaar voor vertrek: "Zater dag vlieg ik naar Suriname. Ik zal daar negen dagen blijven. In deze periode staat het theoretische gedeelte van de cursus centraal. Er zal veel aandacht zijn voor milieu aspecten en de gezondheid en veiligheid van de werknemers. In oktober keer ik terug voor het tweede gedeelte van de cursus. Er is veel geld beschikbaar. Dat is ook nodig, want de begraafplaatsen zijn verwaarloosd. De regentijd in Suriname is aangebroken, waardoor soms dertig centimeter water op de begraafplaats staat. Naast het geven van de cursus en de hulp die ik geef bij het ruimen van oude graven, wil ik helpen bij het aanleggen van paden op de begraafplaatsen en zorg dragen voor een goede waterhuishouding op de begraafplaatsen. Er moet structuur op de begraafplaatsen komen." De Graaff zal bij zijn project rekening houden met de ver schillende geloofsvisiesten aanzien van uitvaarten en begraafplaatsen. "Eerst zal ik moeten aftasten wat men precies wil. Net als in Nederland heb je in Suriname te maken met verschillende religies en moet met alle godsdiensten rekening worden gehouden. Vast staat dat het werk netjes, met respect en volgens de regels moet gebeuren. Het is een uniek project, een grote uitdaging en voor mij een hele eer." MAG! Kerk in Nesselande (Brede School) 10.00 uur ev. G. van de Bos. HUISARTSENPRAKTIJK Nesse- lande Noord, Robert van 't Hof- fstraat 10, tel. 010-8903320. SPOEDGEVALLEN en/of levens bedreigende situaties: op werk dagen 8-17 uur: 010-8903321. Spoedgevallen tijdens avond, nacht, weekeinde of feestdagen: Huisartsenpost IJsselland Zieken huis, tel. 010-2799262. Wijkorganisatie Nesselande: WONIO 010-2222811 of info@ nesseweb.nl Moerkapelle - Het eerste elftal van voetbalvereniging Moerkapelle is het nieuwe seizoen, na enkele trai ningen, redelijk goed begonnen. In een eerste vriendschappelijke ont moeting tegen ook 4e klasser Ber- kel werd met 2-2 gelijkgespeeld. Het was Berkel dat op het gere noveerde trainingsveld van Moer kapelle het eerste het doel wist te vinden. Vrij snel in de wedstrijd scoorde Berkel na goed doorgaan op de linkerzijde. Moerkapelle zette een tandje bij en wist daarna de gelijkmaker te scoren. Debutant Justin van Hoven tekende voor de gelijkmaker. Ondanks dat nog bij na de helft van de selectie van een vakantie geniet, wist de solide as van Moerkapelle met Jeroen Her tog, Pieter Lips en Peter Zijderhand de wedstrijd goed te controleren. Voor rust nog maakte Moerka pelle ook haar tweede doelpunt. Door het te vroeg uitkomen van de keeper van Berkel wist wederom Justin van Hoven met een bekeken kopbal zijn tweede doelpunt te scoren. Na rust werd er door beide par tijen een aantal keer gewisseld waardoor de stabiliteit van de wedstrijd minder werd. Bij Moer kapelle speelden als nieuwelingen voor het eerst onder andere Danny de Bruin, Ewout van Leeuwe en de nog A junior zijnde Taco Drost mee. Naarmate de wedstrijd vor derde werd Berkel iets sterker. Uit een vrije trap van aan de zijkant buiten zestien wist Berkel in het laatste kwartier de gelijkmaker te scoren: een mooie en handige vrije trap viel net tussen de verdediging en keeper in en werd door zowel drie verdedigers en de keeper ge mist. Een 2-2 gelijkspel waar een ieder met een tevreden blik op te rug ziet. De volgende vriendschappelijke wedstrijd speelt Moerkapelle 1 zaterdag 16 augustus bij het in de zelfde 4e klasse uitkomende Ber gambacht. Aanvang 14.30 uur. Moerkapelle - Net als voorgaande jaren wordt er voor de kinderen van 6 tot en met 12 jaar en voor de jongeren van 13 jaar en ouder van maandag 25 tot en met don derdag 28 augustus de jeugd- week gehouden, georganiseerd door de kerken van Moerkapelle. Kinderen van 6 tot 12 jaar zijn welkom van maandag tot en met donderdag welkom in dorpshuis 'Op Moer'. Van maandag tot woensdag van 8.30 uur tot en met 12.15 uur. Op donderdag worden de kinderen tot en met 15.15 uur vermaakt. Het thema dit jaar is: 'Wat zoek jij?' Elke dag wordt er een ver haal uit de bijbel verteld Er wordt gezongen, spelletjes gedaan en toneelstukjes gekeken. Voor de vroege vogels is er op woensdag morgen een viswedstrijd. Het avondprogramma is voor alle jongeren van Moerkapelle vanaf 13 jaar en begint om 19.30 en be staat ondermeer uit sportieve en creatieve uitdagingen. Voor meer informatie: www.jeugdweek. org. De Moordrechtse Elly van Gelderen gaat voor Hart van Holland op pad om oude tijden te doen herleven. Elly is als vrijwilliger en interviewer actief bij de Moordrechtse Historische Vereniging. Zij is auteur van de boeken "Herinneringen rondom de Hollandse IJssel"en "Leven en werken rond IJssel en Lek", waarin zij onder andere verhaalt over de slechte arbeidsomstandigheden van de steen plaatsen en touivbanen langs de IJssel, over verdwenen beroepen (rietsnijders en zalmvissers), verdwenen scheepswerven en andere bedrijven, oorlog, watersnood enzovoort. Door Elly van Gelderen Mevrouw Nel Van Bergen-Vente, geboren 1917, vertelt over Zeven huizen. "In de boerderij Dorpstraat 7 te genover hotel Vos ben ik geboren en opgegroeid in een gezin met vier kinderen. Het gemengde vee- en akkerbouwbedrijf was a enkele geslachten in handen van de familie Vente en is van vader op zoon gegaan. Steeds werd er weer een stuk land hier en daar bijgekocht zodat alle stukken ver uit elkaar liggen, dat was soms wel lastig. Zelf heb ik vaak meegeholpen met het graan ophokken en binnenhalen in de graanberg, dat deden we met een hooivork, 's Winters werd het graan gedorst. Graan is een verzamelnaam van verschillende soorten graan dat we verbouw den, zoals tarwe, haver, gerst en rogge. We moesten aardappelen en bieten rooien en alles ging toen met de hand. Erwten werden gedroogd tegen de ruiteren, dit waren driepootjes. Vader teelde ook blauw maanzaad wat voor brood werd gebruikt. Het is een papaversoort en werkte bedwel mend. Als de bollen openspron gen en je kwam er mee in aan raking kreeg je slaap en werd je een beetje draaierig. Koeien melken met de hand heb ik nooit geleerd want moeder zei, leer het maar niet want an ders ben je altijd de klos als de mannen weg moeten. Je begrijpt dat er veel werk te doen was met alles. Brand Toen ik nog klein was en ik net aan het herstellen van een long ontsteking was mijn broertje met een brandglaasje naast de hooi berg een papiertje aan het ver branden. Hij brandde zijn handen en gooi de het papiertje weg, binnen korte tijd stond het hooi in lich terlaaie. Vader was op de Knib- belweg bezig in het land, die zag van verre de rookwolken en fietste snel naar huis. De buurvrouw van hotel Vos heeft mij uit huis gehaald en ik kon in hun kamer zitten achter de blinden die zij dicht had ge daan zodat ik niets kon zien. Er zijn drie hooi- en graanbergen verbrand. Het was een slag voor vader en moeder maar gelukkig waren zij verzekerd. Mooi schrijven Ik was net van school af toen ik op het postkantoor eens iets moest invullen, de beambte zei dat ik erg mooi schreef en of ik hem niet kon helpen, en dat heb ik enkele jaren gedaan. De Moordrechtse Burgemees ter Brandt was hier in de oor log waarnemend en kwam op het postkantoor en zei: op het gemeentehuis zoeken wij een secretaresse. Ondanks dat ik al leen maar lagere school had kon ik gelijk beginnen en leerde daar typen op een typemachine. Ik moest belangrijke papieren van hem typen die hij met be paalde mensen had doorgeno men. Maar later ging de ambte naar weer gedeeltes schrappen omdat hij vond dat de inhoud niet in het voordeel van Zeven huizen was. Willem II Ik leerde Arie Van Bergen ken nen, hij woonde op de boerderij op de hoek Noordelijke Dwars- weg/Plasweg, schuin tegenover de 'Willem II hoeve'. Genoemd naar koning Willem II, die in 1840 koning werd en was gehuwd met Anna Paulowna. Hij overleed al in 1848 aan een hartkwaal, net in het jaar dat de polder was droog gemalen en deze boerderijen zijn gebouwd. Hij werd opgevolgd door zijn zoon Willem III. Ook bij Arie was de boerderij van vader op zoon gegaan, de eerste be woner was een herenboer. Mijn man zette het gemengde be drijf voort. Er stonden drie grote graanbergen. Met mijn 53e jaar werd ik al weduwe. Aan weers zijde van de boerderij stonden arbeidershuisjes, op deze plaats staat nu het huis van mijn zoon Ad en zoon Arie zit op de boer derij die zij samen beheren.

Hart van Holland | 2008 | | pagina 10