BOSKOOP KRAAMKAMER VOOR GROEN VAKANTIE BIJBELCLUB EN AANTOCHT R.0.B.-FM PRESENTEERT DE ZOMERSE 50 BOSKOOP Plantarium van 27 tot en met 30 augustus om het hoofd boven water te hou- KERKDIENSTEN ZONDAG 17 AUGUSTUS 00K ZONDER FUSIE VERBETERING VAN DIENSTVERLENING Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 13 augustus 2008 den. "Voor het persoonlijk is geen tijd meer, snelheid dat is het 'm." pagina 15 Boskoop Chr.Ger.kerk 11.00 uur ds. J. Har deman en 17.00 uur ds. A.P. van Langevelde. De Stek 9.30 uur ds. G. van Doornik. Zijdekerk geen dienst. Dorpskerk 9.30 uur ds. R. de Reuver en 18.30 uur dr. J.G. Schenderling. Chr.gem.Bethel n.n.b. Ger. Gem. 9.30 uur lees- dienst en 19.00 uur stud. J. van Rijswijk. Evang. Gem. Parousia n.n.b. MEDISCHE WEEKENDDIENST Voor spoedeisende huisart senhulp buiten kantooruren (17.00-8.00 uur, weekenden/ feestdagen): HuisArtsenPost Midden-Holland (HAP MH) en Dienst Apotheek Midden-Hol land (DAM), (Groene Hart Zie kenhuis) locatie Bleuland aan de voorzijde van het ziekenhuis bij Spoedeisende Hulp, Gouda, 0182-322488. Diabeteslijn (033) 463 05 66, info@dvn.nl, voor alle vragen over diabetes (24 uur per dag, 's nachts alleen in geval van nood). Groene Hart Ziekenhuis: Bleu- landlocatie: Bleulandweg 10, 2803 HH Gouda, (0182) 505050. Postadres: Postbus 1098, 2800 BB Gouda. Jozeflocatie: Jan van Beaumontstraat. Voor informatie over wachttijden, opname, afde lingen etc.: www.ghz.nl Boskoop - Plantarium wordt dinsdag 26 augustus geopend door uitge ver Annemarie van Gaal, bekend van onder andere het tv-programma Dragons' Den. De internationale vakbeurs voor de boomkwekerij wordt gehouden van 27 tot en met 30 augustus in het het International Trade Centre Boskoop-Hazerswoude-Dorp en heeft dit jaar als thema 'Wereld wijd zakendoen'. De beurs is alleen op zaterdag 30 augustus toeganke lijk voor particulieren. Hart van Holland sprak met één van de winnaars van vorig jaar, kweker W.J. van Ooi. Door M. Lindhout Tweemaal goud, eenmaal zilver Vorig jaar kreeg kweker W. J. van Ooi van Dogwood Nurseries aan de Berkenbroek in Reeuwijk drie me dailles. Zo in de prijzen vallen over komt je niet elke dag, zeker niet als kleine kweker. Van Ooi kreeg een gouden medaille voor een traditi onele Boskoopse boom Liquidam- bar styraciflua 'Slender Silhouet- te': een bijzonder slanke boom. Hij kreeg eveneens een gouden me daille voor de struik Cornus 'KN30 8'(Venus*). Tenslotte sleepte hij een zilveren medaille in de wacht samen met W.J.Spaargaren voor de aparte Hydrangea quercifolia 'Brihon' (Little Honey). Van Ooi: "Elke keer als ik mijn kan toortje inloop, trekt mijn oog toch naar die medailles. Heel trots ben ik erop dat het me gelukt is me tussen vele andere kwekers zo te onderscheiden dat ik deze prijzen kreeg. Dan komt dat gevoel van ge wonnen hebben weer even terug en roept het ook de vele reacties op die toen op me afkwamen." Twee kanten Van Ooi vertelt enthousiast over het toenmalige succes. Het heeft hem zichtbaar goed gedaan zo te worden beloond voor jaren van uitproberen, tegenslagen incas seren, zoeken naar de juiste aan pak, teeltmethode en nog veel meer. De reacties op zijn succes waren hartverwarmend, maar het spreekwoord zegt al dat een me daille twee kanten heeft. De af gunst in een concurrerende markt liegt er niet om. Hij raakt zichtbaar geëmotioneerd als hij terugdenkt aan een Duitse firma die zijn suc ces met de Cornus Venus zelfs met een proces te gronde probeerde te richten. Van Ooi: "Ik heb er veel van geleerd, het heeft me een slapeloos nachtje gekost, mijn ver trouwen in mensen is er niet beter op geworden. Gelukkig bleven de kosten tenslotte binnen de per ken." Zijn enthousiasme voor het verder veredelen van bijvoorbeeld zijn cornussoorten is er niet door geknakt. Grillige markt Van Ooi probeert in principe ais eenmansbedrijf mee te spelen op een nauwelijks voorspelbare markt. Het thema 'Wereldwijd za kendoen' herkent hij wel. "Het is niet gemakkelijk. Je kunt meespe len als je assortimentskeuze boei end is, als je bepaald werk uitbe steedt." Van Ooi denkt dat te veel kleine kwekers ingedommeld zijn tenslotte gaan de ontwikkelin gen bliksemsnel. Stilstand is vol gens hem de dood in de pot. Zijn website (alleen voor echte plan- tengekken) www.vanooi.nl trok in nauwelijks drie jaar 85.000 pagina bezoekers. Van Ooi vindt dat ver bazingwekkend, bovendien komen die bezoekers uit 47 landen. Laatst kwam via die website een Italiaan kijken en ook bestellen. Door die rechtstreekse contacten lukt het kleine gespecialiseerde kwekers Toekomst Van Ooi wil wat hij aanpakt zelf kunnen behappen. "Het liefst in een compacte vorm met veel ren dement." Zijn voorliefde voor de cornus als apart product gaat hij verder uitbouwen. Wat betreft het Plantarium neemt hij een jaartje rust. "Mezelf weer opladen, me richten op een echte blikvanger, waarvan ik nu nog maar één plant heb, dat is mijn doelstelling." Van Ooi is er trots op dat hij zich heeft weten te onderscheiden. Boskoop - In een tent aan de Mendelweg en in het Excelsiorgebouw wordt op 26, 27 en 28 augustus de Vakantie Bijbel Club gehouden voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar. Er is een ochtendprogramma van 10.00 tot 12.00 uur en een midddag- programma van 14.00 tot 15.30 uur. Op donderdagmiddag is er een speciale activiteit met pannenkoeken eten in de tent. Tijdens de Vakantie Bijbel Club wordt er veel gezongen, verhalen ver teld, geknutseld, gesport en gespeeld, ledereen is welkom, aan deel name zijn geen kosten verbonden. Boskoop - R.O.B.-FM, de radio-omroep voor Boskoop en omgeving, zendt vrijdag 15 augustus de 'Zomerse 50' uit. Een enthousiast team van presentatoren, technici en muzieksamensteliers schotelen de luisteraars de beste zomerhits van 2008 voor. De uitzending vindt plaats van 18.00 tot 23.00 uur. R.O.B.-Fm is te beluisteren via 105.1 FM ether, 103.4 FM op de boskoopse kabel, en via de live-stream www.robfm.nl. De herhaling wordt een dag later uitgezonden van 14.00 tot 19.00 uur op het gezicht van de Gouwestreek, R.O.B.-FM. (Vervolg van de voorpagina) Het is voor de VVD Zuid-Holland absoluut een voorwaarde dat fu sie op vrijwillige basis gebeurt met instemming van alle betrokken ge meenten. Dit zorgt er tegelijker tijd voor dat het ideaalbeeld van de commissie Van den Berg, die GS over gemeentelijke herindeling heeft geadviseerd, zeer moeilijk is uit te voeren. Vermeulen: "Van den Berg zag het liefst twee grote gemeenten. Een Groene Hart ge meente in het Noorden en een Zuidpias gemeente in het Zuiden. Het probleem was dat de gemeen ten in deze twee gebieden het niet met elkaar eens werden. GS heeft daarom kozen voor een variant die dit het idee van Van den Berg in de toekomst niet geheel onmoge lijk maakt. Ik zie dit in de toekomst nog wel eens gebeuren." De gemeenten Waddinxveen en Gouda gaan om hun toekomstige samenwerking dan wel fusie te on derzoeken een 'bestuurlijke foto' maken, wat inhoudt dat in kaart gebracht wordt op welke punten samenwerking nodig is, dan wel al een feit is. Vermeulen ziet wel wat in dit soort onderzoek, mits gemeenten de onderzoeken zelf uitvoeren. De provincie kan na tuurlijk wel aansturen. Vermeulen: "Binnen de provincie streven we naar uniform onderzoek over hoe gemeenten én provincie opereren. Het kan natuurlijk niet zo zijn dat de provincie een dergelijk onder zoek opdraagt aan gemeenten als zij dit zelf niet doen. Gemeenten moeten dit zelf uitvoeren." Het is volgens Vermeulen van belang dat dezelfde indicatoren gebruikt worden. De vereniging voor Zuid- Hollandse gemeenten zou dit pro ces prima kunnen coördineren. "We kunnen als provincie wel elke vier jaar langsgaan bij gemeenten met een lijst indicatoren waar aan een gemeente moet voldoen, maar dan gaat de provincie op de stoel van de gemeente zitten." Tenslotte komt Vermeulen weer terug op de situatie Boskoop-Rijn- woude. Het advies van de provin cie om aan te sturen op een fusie tussen deze twee gemeenten is volgens Vermeulen samengesteld op basis van alle mogelijkheden. Meegenomen zijn de aanbeve lingen van de commissie van den Berg en de voorkeuren van de gemeenteraden. "Er is naar alle partijen geluisterd, maar dit is het maximale wat op dit moment mo gelijk is. Het is gewoon de minst bezwaarlijke variant. Het is overi gens absoluut niet zo dat de pro vincie tot fusie besluit om taken af te stoten. We doen meer dan ooit te voren op het gebied van de vier provinciale beleidsterrei nen. De provincie betaalt onder andere mee aan de Greenport om economische activiteit te promo ten en er wordt bijgedragen aan de oostelijke ontsluiting van het sierteeltgebied. Boskoop merkt dit gewoon." De provincie Zuid-Holland pro beert zichzelf en bestuurders en inwoners van diverse gemeenten ervan te overtuigen dat een fusie voordelen zou opleveren. Uit een recent onderzoek, dat voor de provincie is uitgevoerd door een adviesbureau en een professor, zou moeten blijken dat de dienstverlening verbetert na een fusie. Het onderzoek maakt echter essentiële fouten, waar door het waardeloos is en als ge kleurde propaganda aangemerkt moet worden. De grootste fout in het onderzoek is, dat er geen rekening gehouden wordt met autonome (zelfstan dig optredende) verbeteringen, die zich in de afgelopen tien ja ren hebben voorgedaan. In bijna alle gemeenten in Nederland is de dienstverlening verbeterd, zijn de openingstijden aangepast aan de 24-uur economie en dus rui mer geworden en is de toegan kelijkheid vergroot, onder andere door het gebruik van Internet. Dit geldt voor Boskoop, dat geen fu sie heeft doorgemaakt, maar ook voor Rijnwoude dat zelfs uit 4 ker nen is samengeklonterd. Dus om de dienstverlening te verbeteren hoef je niet te fuseren. Dat het rapport "Effecten van Ge meentelijke Herindelingen" sterk gekleurd is, blijkt uit het feit dat alleen de direct betrokkenen bij de fusie zijn geïnterviewd: be stuurders, raadsleden en ambte- naren. Aan de burgers zijn geen vragen gesteld. Dan zou wellicht de uitkomst anders zijn geweest, en dat was niet gewenst. Dat de onderzoekers zich er met een Jantje van Leiden hebben af gemaakt blijkt uit het feit dat de fusies uit 1991, die geleid hebben tot Rijnwoude en Jacobswoude, niet nader zijn onderzocht. Offici eel heet dat: "zijn geen gegevens bekend". Praktisch betekent het: dat was te veel werk, of de resul taten pasten niet in de gewenste uitkomst. Het rapport komt verder tot de conclusies dat de inhuur van ex terne adviseurs is toegenomen en dat er de eerste jaren na de fusie forse financiële tegenvallers zijn. Of er daarna financiële voordelen zijn, blijkt nergens uit de studie. Andere studies melden een toe name van het aantal ambtenaren in een gefuseerde gemeente: voor de fusie van 5 gemeenten in totaal 640 ambtenaren en een jaar na de fusie stonden er al 816 op de be groting van de fusiegemeente. Bij een goed onderzoek behoort een vergelijking, dus in dit geval een vergelijking met niet gefu seerde gemeenten. Wat gebeurde daar de afgelopen tien jaar? Hoe verbeterde daar de dienstverle ning, hoe gingen daar de kosten omhoog of omlaag? Die gegevens ontbreken volledig. Daarom kan dit "onderzoek" in opdracht van de provincie als gekleurde propa ganda geclassificeerd en dus naar m de prullenbak verwezen worden. Waneer vallen de schellen van de ogen van de burgers? Daarom nog even wat argumen ten en bezwaren op een rijtje: Argumenten tegen herindelin gen. 1. De voorstanders van herinde ling hebben geen theorie. 2. Nog verdergaande schaalver groting is tegen de maatschap pelijke trend. 3. Door een herindeling neemt de kwaliteit van de democratie af. 4. Het cynisme en wantrouwen onder burgers neemt toe. Bezwaren tegen herindelingen. 1. De dienstverlening wordt niet beter. 2. De gemeentelijke lasten nemen toe. 3. De kosten voor de hele maat schappij worden niet minder. 4. De kwaliteit van de bestuurders neemt niet toe. 5. De fysieke afstand naar het ge meentehuis wordt te groot. En wat betreft een eventuele fusie tussen Rijnwoude - Boskoop: Nee en nogmaals Nee. G.A de Boer, Hazerswoude

Hart van Holland | 2008 | | pagina 15