"In die oude loods speelde ik als kind. Het ruikt er nu nog naar vroeger." Op de pedalen met Pieter Westdijk Waddinxveen - Pieter Westdijk is sportinstructeur en organisator van de Waddinxveense spinningmarathon Stars on bikes'. In plaats van een ochtendje spinnen in een zweterige fitnessruimtevroeg het Hart van Holland hem en zijn zoon Jonathan mee voor een fietstocht in de frisse Boskoopse buitenlucht. Het is duidelijk dat Westdijk lang in Boskoop gewoond heeft. Vrijwel iedere passant zwaait of maakt even een praatje. Hart vart Holland: dé krant voor de Zuidpias 13 augustus 2008 pagina 3 Door Elias van der Plicht "Woensdagochtend is prima. Het wordt dan mooi weer", verzekerde Westdijk bij het maken van een afspraak. Maar als ik op het afgesproken tijdstip bij hem aanbel, vallen de eerste regendruppels naar beneden. Na een kennismaking met Westdijks vrouw en zijn kinderen Jonathan, Naomi, Boaz, Lotte en David gaan we naar buiten en maken we ons op voor de fietstocht. Jonathan wordt in de fietsaanhanger gelegd, die achter de fiets van Westdijk wordt gemonteerd. We zijn klaar voor vertrek. "Ik was eerst van plan om naar het Kral- ingsebos te fietsen. Daar ga ik vaker heen met Jonathan, maar omdat het de laatste tijd niet zo goed met hem gaat, kunnen we beter dichter bij huis bli jven." Besloten wordt om naar Boskoop te rijden, waar Westdijk het eerste deel van zijn leven heeft doorgebracht. Over het Noordeinde gaat het in een rustig gangetje naar het tuindersdorp. In Boskoop aangekomen is duidelijk merk baar dat Westdijk er lange tijd gewoond heeft. Vrijwel iedere passant zwaait even, maakt een praatje of claxonneert vanuit de auto naar Westdijk. We slaan de straat de Boomgaard in. "Daar waar nu huizen staan, was de tuinderij van mijn vader. Zie je die oude loods? Daar speelde ik als kind. Het ruikt er nu nog naar vroeger." De eenzame loods tekent schril af tegen de nieuwbouwwijk. We gaan aan de kade van de Gouwe zitten en praten verder. Aan de overkant van de straat bevindt zich café Gouwe- zicht, dat oorspronkelijk een woonhuis was. Westdijks vader is in dit huis opge groeid. "In Boskoop liggen mijn wortels. Hier ben ik opgegroeid in een gezin met elf kinderen. Je moest altijd strijden voor je plekje", aldus Westdijk. Het gesprek komt uit bij de stofwisseling sziekte van Jonathan. Toen Jonathan drie jaar was, ging het niet goed met hem en stopte zijn ontwikkeling. Medici wisten niet wat er aan de hand was, totdat de stofwisselingsziekte vastgesteld werd. Sindsdien gaat het steeds slechter met Jonathan. Westdijk: "Slechts 24 kinderen in Nederland hebben de ernstige vorm van de ziekte die Jonathan ook heeft. Van hen is Jonathan er het slechtste aan toe. Mijn vrouw en ik hebben veel steun gekregen toen hij ziek werd. Met de stichting United Sport Aid wilden we iets terug doen." Inmiddels zijn er door de stichting ver schillende spinningmarathons in Wad dinxveen georganiseerd. "De eerste edi tie werd gehouden in 2003. Met twintig fietsen werd toen in zes uur l .800 euro opgehaald. Van dat bedrag konden weeskinderen in Sri Lanka een jaar lang worden verzorgd." Het jaar erop werd er op dertig fietsen voor dat goede doel gespind en zorgde een dj voor de sfeer. Maar Westdijk nog niet tevreden: "Dit was het nog niet helemaal. Ik wilde het groter aanpakken." Samen met de Rota- ryclub organiseerde Westdijk in sporthal De Dreef een spinningmarathon met 1 80 fietsen. Tijdens dat evenement werd dertigduizend euro opgehaald voor 'Stichting doe een wens'. Voor West dijk smaakte de spinningmarathon naar meer. "De Rotaryclub dacht dat het niet zou lukken om nog eens zo'n evenement te organiseren, maar ik was er stellig van overtuigd dat het wel zou slagen." Met behulp van enkele andere mensen werd de spinningmarathon in de daaropvol gende jaren opnieuw georganiseerd. Om mee te doen aan de spinningmar athon betalen de deelnemers een be drag per fiets, dat afhankelijk is van de grootte van het team. Westdijk: "Al het geld gaat naar het goede doel, omdat sponsors de kosten op zich nemen." De afgelopen spinningmarathons werden lu ister bijgezet door de komst van bekende Nederlanders, waardoor de naam van de spinningmarathons 'Stars on bikes' gerechtvaardigd is. Zo waren onder meer Leontien van Moorsel, George Baker, Within Temptation en Froukje de Both aanwezig. Westdijk maakt echter duidelijk dat het in eerste instantie niet om de sterren gaat. "Dit jaar trad Edwin tijdens de spinningmarathon op. Voor ve len was hij onbekend, maar hij was een fantastische sfeermaker, ledereen heeft ervan genoten En daar gaat het om. Sterren zijn geen must, het gaat om het goede doel." De datum voor de editie van 'Stars on bikes' van 2009 is nog niet bepaald. "Waarschijnlijk verschuift de spinning marathon van het voorjaar naar een ander jaargetijde. Dat het evenement doorgaat, is zeker. Er zit nog steeds groei in", bezweert Westdijk. "Het the ma wordt 'Back to good memories'. Dit thema is niet voor niets gekozen. Je moet niet kijken naar wat er is mis gegaan in het leven, maar naar wat goed gaat. Je kunt zelf iets goeds of iets slechts van het leven maken. In die zin heb je de regie zelf in handen." Westdijk: "Een gedeelte van het geld dat in 2009 zal worden opgehaald, zal gaan naar Dierendal. Zij hebben het era moeilijk en ik wil graag dat daar speel toestellen voor gehandicapten kunnen worden neergezet, zodat een speelplek ontstaat voor kinderen met en zonder handicap. Het maakt voor kinderen niet uit of je naar Disneyland gaat of naar Dierendal. Ik wil dat er een plek in Wad dinxveen komt waar je even het gevoel hebt weg te zijn. Daarnaast gaat het geld, net als dit jaar, naar stichting De Opkikker, die opkikkerdagen organise ert voor zieke kinderen en nun gezin." Verslaggever Elias van der Plicht met Pieter en Jonathan Westdijk voor Café Gouwezicht, het huis van Westdijks vader. Om twaalf uur gaat Janssen's IJssalon open. Als kind ging Westdijk hier al zijn ijsje halen en het wordt nu de laatste halte voordat we terugkeren naar Wad dinxveen. Is de zorg voor Jonathan niet enorm zwaar? "Nee," antwoord West dijk resoluut. "Wat is zwaar? Wat is moeilijk? Het gaat erom wat je aankunt. Natuurlijk is het zwaar en moeilijk, maar niet als je het vergelijkt met de problemen in de Derde Wereld. Je bent ouders van een kind en probeert zo goed mogelijk voor het kind te zorgen. In die zin maakt het geen verschil of je kind gehandicapt is of niet. Jonathan geeft je zoveel terug. Wij als ouders en mijn kinderen leren dat niet alles vanzelfsprekend is. Heel veel mensen gaan mee met de meute en zijn nooit tevreden met wat ze hebben. In plaats daarvan moet je blij zijn met wat je hebt. We moeten proberen te leven in plaats van dat je geleefd wordt. Als je jezelf daartoe probeert te zetten, dan lukt het ie om te leven. Als veel mensen dat zouden doen, dan wordt het nog wel wat met de wereld."

Hart van Holland | 2008 | | pagina 3