pfietsklaar.nl TROUWEN EN STERVEN NIET OVERAL EVEN DUUR VIJF LEZERS GRATIS NAAR DE EFTELING deHaij van derWende advocaten www.mastersteaandcoffee.nl WEBSITE ONLINE: REGIO Honderden inzendingen Elfteling-puzzel Dé mobiele fietsenmaker Thuis in de regio. Gemeentelijke tarieven fusiepartners lopen sterk uiteen Q/ MASTERb TEA COFFEE Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 13 augustus 2008 pagina 5 Rusten in vrede is het duurst in Moordrecht. wijk en Bergschenhoek, is de har monisatie van tarieven bijna rond. "De wet Arhi, de fusiewet, schrijft voor dat in ieder geval de onroe rend zaakbelasting (OZB) binnen en jaar geharmoniseerd moet zijn", vertelt Jaap van Prooijen, hoofd financiën van de gemeente. "De overigen moeten binnen twee jaar gelijkgetrokken zijn. Met de OZB hebben wij ook direct de afval stoffenheffing geharmoniseerd. Ook de legesverordening werd in Lansingerland in het eerste jaar rechtgetrokken. Je krijgt het niet uitgelegd aan burgers waarom er in een gemeente verschillende ta rieven gehandhaafd worden voor trouwen en paspoorten." In Lansingerland was het harmo niseren van grafrechten ingewik kelder. "Dat had te maken met de verschillende beheersvormen van de begraafplaatsen in de fusiege meenten en het aantal beschik bare plaatsen op de verschillende locaties", zegt Van Prooijen, die tegelijkertijd aangeeft dat het in principe mogelijk is verschillende tarieven te blijven handhaven, wanneer een gemeente voor iede re begraafplaats een aparte veror dening maakt. "Dat kan eventueel leiden tot een 'export' van begra- Zevenhuizen - Wie gaat er niet graag naar Neerlands bekendste pretpark De Efteling? Honder den lezers deden in ieder geval hun best de Elfteling-puzzel in het Hart van Holland van 23 juli op te lossen om zo in aanmerking te komen voor vrijkaartjes. Heel veel moeite kostte dat ove rigens niet: alle inzenders gaven het juiste antwoord: The sound of music. Uit de vele inzendingen zijn vijf prijswinnaars getrokken; zij kunnen de komende periode gaan genieten van een 'dagje Ef teling'. En de winnaars zijn... Aron Willemstein uit Waddinx- veen, Nel van Slooten uit Moor drecht, Roy van Bergen Braven- boer uit Rotterdam, A. Koetsier uit Waddinxveen en Deborah Kanselaar uit Moerkapelle. Zij kunnen ieder twee vrijkaarten tegemoet zien. Veel plezier! fenissen, maar dat is aan de burger zelf." Verschillen in kaart brengen Een gemeentewoordvoerder laat na mens de stuurgroep fusie Zeven- huizen-Moerkapelle, Moordrecht en Nieuwerkerk aan den IJssel we ten, dat momenteel de verschil len tussen de fusiepartners door werkgroepen in kaart gebracht worden. De stuurgroep fusie, be staande uit leden van de colleges van burgemeester en wethouders uit de drie gemeenten, zal beslui ten voorbereiden en voorleggen aan het nieuwe gemeentebe stuur. Besluitvorming over tarieven en belastingen speelt ook mogelijk een rol in de gemeenteraadsver kiezingen van november 2009. De stuurgroep fusie kan op dit mo ment nog niet overzien hoe be sluitvorming over tarieven en be lastingen zijn beslag zal krijgen. Het juiste adres voor: Reparatie en onderhoud van fietsen, ATB én Race Verkoop nieuwe fietsen - volwassen en kinder In- en verkoop tweedehands fietsen Voor bij u thuis of op het werk: 06-30 72 72 12 www.fietskfaar.nl Barbizonlaon 82 2908 ME Capelle a/d IJssel telefoon 010-2204400 fax 010-2204499 Regio - In Moordrecht, hoe lieflijk het dorp ook is, wil je liever niet dood gevonden worden. De graf rechten behoren namelijk tot de hoogste in het land, en laten de bedragen die de andere twee fu siegemeenten rekenen ver achter zich. Ook kosten voor trouwen en de hondenbelasting lopen nogal uiteen. Gelijktrekken van de tarie ven na de fusie zal nog een hele klus worden. De grafrechten voor een eigen graf voor een persoon met zerk kosten een Nieuwerkerker 849,- euro, een inwoner van Zevenhuizen- Moerkapelle betaalt 2250, - euro. Grafrechten in Moordrecht zijn au tomatisch voor twee personen en bedragen 4366,- euro. Begraafkos- ten in Nieuwerkerk bedragen 340,- euro, in Zevenhuizen-Moerkapelle 784,- euro en in Moordrecht 829,- euro. Voor een gedenkteken is in alledrie gemeenten een vergun ning nodig. Deze kosten bedragen voor een eigen graf 21,- euro in Nieuwerkerk, 70,- euro in Zeven huizen-Moerkapelle en 447,11 euro in Moordrecht. "Verschillen in de tarieven kunnen een aantal reden hebben", zegt Jack van der Putten voorzitter van de Vereniging van Ondernemers in de Uitvaartzorg (VOU). "Bijvoor beeld verschillen in de grondprijs, maar aangezien de gemeenten dicht bij elkaar liggen, lijkt me dat niet waarschijnlijk. Ook de perso nele bezetting van begraafplaat sen speelt mee. Heeft een begraaf plaats er twee of zes van op de loonlijst?" Aannemelijker is het volgens Van der Putten dat duurdere gemeen ten hun overheadkosten meer dan anderen hebben versleuteld in de grafrechten en aanverwante kos ten, zoals anderen dat wellicht in andere leges hebben laten terug komen. "Daar hebben gemeenten een bepaalde vrijheid in." "In Moordrecht zijn de tarieven volledig kostendekkend", vertelt een woordvoerder. "Alle kosten worden in het tarief verrekend. Inwoners van Moordrecht betalen dus niet mee aan andermans graf. Verder is er onlangs veel geïnves teerd in de nieuwe begraafplaats in Moordrecht. Zo zijn er een nieu we aula en een geluidsinstallatie. De plechtigheid kan nu zowel bin nen als buiten gevolgd worden. De oude begraafplaats wordt op dit moment gerenoveerd. Een aantal historische grafstenen is opge knapt en de aula wordt binnenkort verbouwd." Ja, ik wil Trouwen tijdens kantooruren kan in Zevenhuizen-Moerkapelle voor 203, euro. In Nieuwerkerk kost het 243,- en wie in Moordrecht het jawoord wil geven, betaalt 255,- euro. Trouwen op zaterdag kan in Nieuwerkerk voor 535,-, in Zeven huizen-Moerkapelle voor 506,- en in Moordrecht is een liefdeskoppel bijna honderd euro meer kwijt, na melijk 605,-. Fikkie Hondenliefhebbers zijn in Moor drecht het goedkoopste uit: 45,89 euro voor één hond, 67,37 euro voor de tweede, en voor elke hond extra 79,17 euro. Geregistreerde kennels betalen 136,85 euro. In Zevenhuizen-Moerkapelle wordt Fikkie belast voor een bedrag van 29,- euro. Elke hond die bij Fikkie komt wonen kost 89,- euro extra. Geregistreerde kennels betalen 199,- euro. Nieuwerkerkers zijn het duurste uit met 73,20 voor de eerste hond, 146,40 euro voor de tweede of derde en 332,40 euro voor geregi streerde kennels. 'R de gemeente Lansingerland, die °P 1 januari 2007 is ontstaan uit de fusie van Berkel en Rodenrijs, Bleis-

Hart van Holland | 2008 | | pagina 5