"Mensen doordringen van armoede in hun eigen gemeente is heel moeilijk" Waddinxveen - Ze heeft het goedwoont mooi en toch maakt Suzanne Hetyey zich zorgen of ze we! genoeg geld heeft om eten te kopen. Niet voor haarzelf, maar voor de 7 60 Waddinxveense gezinnen die iedere twee weken een voedseltas ontvangen via Care for Family. Wandelend rond de Reeuwijkse Plassen komt ze tot rust en vindt ze tijd voor de nodige schietgebedjes. De uitdrukking geld hebben we niet, maar spullen.gaat zeker op voor Care for Family. Aan de wandel met Suzanne Hetyey Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 20 augustus 2008 pagina 3 Door Christine de Vos Het is stralend weer en het kwik komt ruim boven de twintig graden. Op het strandje aan de plas liggen mensen te bakken. In het water drijven lichtbedden en aan de kant spetteren kinderen. Geen wolkje aan de lucht en geen roodwier te bekennen. Aan het stand is iedereen directeur', zei Loesje eens. En inderdaad niets aan de zonnebadende badgasten verraadt hun welvaart, of gebrek daaraan. Je zou bijna denken dat het hen allemaal goed gaat. En juist dat is Hetyey's probleem: Miljoenen euro's gaan er naar goede doelen over de hele wereld, maar mensen doordringen van armoede in hun eigen gemeente is heel moeilijk. Mensen denk en al gauw dat armoede in Nederland niet bestaat. Of dat het iemands eigen schuld is omdat mensen niet met geld om zouden kunnen gaan, of niet zouden wil- ien werken." leder gezin dat een tas ontvangt heeft een eigen verhaal, weet Hetyey. "Je Kunt niet zomaar zeggen 'eigen schuld.' Sommige mensen komen na ziekte in de WIA, de voormalige WAO, terecht en gaan er in inkomen in een klap enorm op achteruit. Vaak kunnen ze de eindjes echt niet meer aan elkaar knopen. Veel ontvangers van de tas zijn gescheiden vrouwen die geen eigen inkomen heb ben, maar wel kleine kinderen om voor te zorgen. Anderen zitten om verschil lende redenen in de schuldsanering, en hebben net veertig euro in de week om van rond te komen." Mensen vragen volgens Hetyey niet zomaar om een tas en moeten eerst een heleboel schaamte overwinnen. "En eten wat de pot schaft, want in de tas zitten niet altijd dingen die men zelf zou ko pen. Het klopt ook niet dat je in Neder land makkelijk aan een uitkering komt. De regels zijn streng en het behandelen van een aanvraag duurt ook nog eens een paar weken. In die tussentijd moeten mensen wel eten." Veruit de meeste mensen die een beroep doen of Care for Family zijn er na een jaar of anderhalf weer bovenop en heb ben de voedseltas niet meer nodig. We nemen een doorsteekje door het struikgewas naar het fiets- en wandel pad. Begroeiing links, een slootje met daarachter net als op het leesplankje: weide, does hok, duif en scha-pen. De snelweg zien we wel, maar horen we niet. "Fijn hè?" lacht Hetyey, "Zo kun je je wanneer je de andere kar helemaal in de natuur wanen." Hetyey's drijfveer is het geloof. "Ik ben niet christelijk opgevoed, maar pas op latere leeftijd tot het geloof gekomen Wel ging ik als kind vaak naar verschil lende kerken, om te kijken en te luisteren. Ik schrok soms van de starheid en de vreugdeloosheid in bepaalde gemeent en, waar God vooral een straffende God was. Toen dacht ik al: 'Dat kan toch niet? God is toch liefde? Kijk naar al het moo ie om je heen in de wereld.' Christen zijn is voor mij goed zijn voor anderen, hen helpen en respecteren zonder te oorde len over hun levensstijl of hun opvattin gen. Ik hou niet van als mensen elkaar in naam van het geloof de maat meten." Al pratend slenteren we verder. Er zijn veel fietsers en wandelaars op de been. ledereen groet elkaar. Een echtpaar uit Wassenaar wil wel een foto van ons ma ken. Ze komen graag naar de Reeuwijkse Plassen zeggen ze. "Rond Wassenaar kennen we alles wel zo'n beetje." Vroeger reisde Hetyey veel. In het bij zonder aan Australië heeft ze goede herinneringen. "Je kunt er prachtig wan delen. We zijn eens een berg opgeklom men, en na iedere paar meter werd het uitzicht mooier. Eigenlijk was het fysiek te zwaar voor mij, maar ik liep maar door om nog meer moois te zien. Toch ben ik ook nog steeds onder de indruk van de Hollandse polder. De weidsheid en leegheid zijn ideaal om even je hoofd leeg te maken en even een schietgebedje te doen." De uitdrukking 'geld hebben we niet, maar spullen..!' gaat zeker op voor Care for Family. Aan giften in de vorm van oude kleding of boodschappen geen ge brek. Care for Family is overal blij mee, maar heeft eigenlijk het liefst geld. "We vragen het winkelend publiek bij de su permarkt ook wel eens om boodschap pen voor ons te doen", vertelt Hetyey, "Maar dan komt de een met een duur merk macaroni en een ander met een zak van dertig cent. Het is allebei goed, en ik ben dankbaar voor alles wat we krijgen, maar als we zelf een bepaald Een rondje langs de zonovergoten Reeuwijkse Plassen. bedrag ter beschikking hebben, kunnen we gewoon voor iedereen gelijke tassen samenstellen." "Ik ben niet zo goed in vragen om din gen", bekent Hetyey. "Terwijl ik weet dat het niet voor mijzelf is, maar voor anderen. Daarom ben ik ook zo blij met de wokkelactie, die heeft ons niet alleen geld opgeleverd, we staan ook in een klap op de kaart in Waddinxveen. Het asfaltpad buigt af naar rechts. Op een bankje net voor de bocht zit een visser. Veel meer dan de vissen voeren zit er niet in. Hij is in slaap gedommeld en de hengel hangt doelloos in de plas. "Hier zou ik wel willen wonen", wijst Hetyey op een sfeervol bakstenen huisje met luiken aan de ramen en een wind- haan op het dak. Ze heeft geluk, er staat een 'te koop' bord in de tuin. We beslui ten echter ons te beperken tot een beetje dromen en ons niet af te vragen wat het stulpje kost. We maken rechtsomkeert en wandelen met de zon in de rug terug naar de directeuren op het strand. Aan het strand is iedereen directeur. "Hier zou ik wel willen wonen.'

Hart van Holland | 2008 | | pagina 3