"De Ringvaart brengt authentieke elementen in polder tot leven Racen langs de ringvaart met Wiebrand Dijksterhuis MmÊmZ HMH| mmm Ondanks dat Dijksterhuis tweeduizend kilometer per jaar op de racefiets aflegt, fietst hij niet meer zo vaak als vroeger. Waddinxveen - Als wethouder Wiebrand Dijksterhuis voor ver gaderingen naar het gemeentehuis gaat, doet hij dit bijna altijd op de fiets. Naast deze 'vergaderfiets' heeft hij echter nog twee andere fietsen, die hij in zijn vrije tijd veelvuldig gebruikt om fietstochten te maken. Ook voor grote tochten met een racefiets deinst Dijksterhuis niet terug. Hart van Holland stuurde de 'Raas- ende' reporter op de fiets om te proberen de wethouder bij te houden. Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 27 augustus 2008 pagina 3 Door Niels Raas Als ik bij de woning van de wethouder arriveer, zijn de stortbuien die de nacht teisterden gelukkig verdwenen en is de lucht gevuld met speelse Hollandse wol ken met genoeg zon ertussen. Kortom: uitstekend fietsweer. Thuis vertelt Dijk sterhuis nog even over zijn hobby. "Ik heb drie fietsen. De vergaderfiets ge bruik ik voor werk. Ik fiets er zelfs mee naar Den Haag. De vakantiefiets gebruik ik voor dingen als fietskamperen. Met de racefiets maak ik grote tochten." On danks het feit dat Dijksterhuis ongeveer tweeduizend kilometer per jaar op de racefiets aflegt, fietst hij niet meer zo vaak als vroeger. Dijskterhuis: "Ik ben een klimfietser, maar ik heb er helaas de benen niet meer voor. Vroeger ging ik met vrienden naar de Alpen en gingen we als voorbereiding daarop klimkilome- ters maken in Limburg en de Ardennen. Dat Dijksterhuis ook consequent naar het werk gaat met de fiets ziet hij als een soort vrijheidsdrang: "Ik heb dan het ge voel dat ik nog een beetje buiten kom. Het is ook goed voor tussen de oren. Soms bereid ik voor wat ik wil gaan zeg gen of ik denk juist aan niets. Iemand in een andere gemeente zei eens: 'wat dapper dat je consequent met de fiets gaat'. Ik zei toen: 'Wat dapper dat jij con sequent in de file gaat staan.'" Tegen woordig zijn met de racefiets drie toch ten favoriet bij de wethouder. Een route naar Wassenaar, 'het rondje Nieuwegein' en een route vanaf de Lekdijk door de Krimpenerwaard. Zo gek zouden we het die dag niet maken en we beperkten ons tot de Zuidplaspolder, met name tot de Ringvaart. Het eerste rechte stuk dat we tegenko men is de Zuidelijk Rondweg, een goede gelegenheid om wat harder te gaan. Dijksterhuis: "Ik volg rondes als de Tour - j Wiebrand Dijksterhuis op pad met Hart van Holland-verslaggever en nazaat van Jan Raas. De Ringvaart met daarachter een authentiek stuk veen- weide. is Diiksterhuis' favoriete plek in de Zuidpias. de France niet intensief. Zoals ik al zei, ik ben een klimrijder. Alleen de etappes over bergen als Mont Ventoux volg ik. Hier speelt de echte strijd zich af." Ook al ben ik dan ver familie van Jan Raas, het wielrennen is mij niet echt ge geven. "Je fietst in een te hoge versnel ling. Lance Amstrong is groot geworden door te trainen in een lage versnelling," corrigeert Dijksterhuis. Een paar honderd meter verder: "Als je verandert van versnelling hoor ik wat getik. Dat betekent dat de tandwielen bijgesteld moeten worden." Ik kan al leen maar geloven dat fietsen de ab solute liefhebberij nummer één van de wethouder is. Dijksterhuis houdt zijn hobby dan ook goed bij en bereidt zich altijd goed voor: "Ik houd met mijn fiets computer het aantal kilometers per jaar bij. Op 1 januari wordt deze consequent gereset naar nul. De gegevens voer ik in op de computer. Voor het weer kijk ik op internet. Vanuit mijn raam kan ik één windmolen van het distripark Doelwijk zien. Aan de positie van de windmolen kan ik zien uit welke richting de wind knmt De Ringvaart is het 'thema' van onze tocht. Vanaf 't Weegje vervolgen we onze tocht richting de Julianasluis, naar Moordrecht met als doel het Abraham Kroesgemaal. "Bij de ontwikkeling van de Zuidplaspolder is de Ringvaart be langrijk. Het is een uitstekende gelegen heid om authentieke elementen van de polder weer tot leven te brengen. De Zuidplaspolder heeft nog echt mooie plekjes." Aangekomen bij het gemaal wordt duidelijk dat Dijksterhuis een pri ma punt heeft gevonden om aan mij dui delijk te maken wat hij bedoelt. "Ik vind het stuk Restveen en Groene Waterparel het mooiste gebied van de polder. Vooral hier bij het gemaal. Aan de ene kant kijk je uit over de Hollandse IJssel en aan de andere kant ligt de Ringvaart met daar achter een authentiek stuk veenweide." We fietsen terug over de Vierde Tocht- weg. Na een stuk langs de A20 rijden we via de Vijfde Tochtweg weer terug rich ting Waddinxveen. Dan komen de Gro ningse wortels van Dijksterhuis opeens naar boven. "Ik vind de Zuidplaspolder niet eens één van de mooiste gebieden van Nederland. Er is veel verrommeling en met de geplande ontwikkelingen kan het alleen maar beter worden. In Gro ningen heb je nog echt uitgestrekte rus tige gebieden. Aan de Noordkust, met in de verte uitzicht op de eilanden. Daar kan ik echt van genieten." Kijkend naar de Hollandse wolkenlucht, de straffe wind in de nek en met de aanwezigheid van het vakantiegevoel, heb ik weinig moeite om me in te leven in beeld van ksterhuis.

Hart van Holland | 2008 | | pagina 3