IKE Dl GRAAF F BRENGT 'DE HANDVATTEN VAN DE KRUIWAGEN' NAAR SURINAME NIEUW ASSORTIMENT IN DE WERELDWINKEL "ONS VERIEDEN"OPENT HAAR DEUREN WANDELING KOORNMOLENGAT KERKDIENSTEN - ZONDAG 31 AUGUSTUS Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias j7_a£gustus_2££S door Geertrude Verweij Zevenhuizen - Ike de Graaff gaf in Paramaribo een cursus over het ruimen van begraafplaatsen. Sinds in december vorig jaar de wet op hjkbezor- qing werd aangepast, is het in Suriname toegestaan graven te ruimen. "Voor hen is het iets heel nieuws, voor mij is het al jaren onderdeel van mijn werk," zegt De Graaff. Vanwege die ruime ervaring op dit gebied werd de Graaff door een bedrijf uit Maasdijk gevraagd les te gaan geven in de verschillende as pecten die bij het ruimen en inrich ten van begraafplaatsen komen kijken. "Op hun verzoek heb ik een cursus opgezet, waarbij ik on der andere inga op de veiligheid, gezondheid, milieu, waterhuis houding, inrichten en herinrichten van begraafplaatsen. We hebben aan zeventien man diploma's mo gen uitreiken. Bij de uitreiking wa ren hoge regeringsfunctionarissen aanwezig, zo bijzonder vond men het." Het is moeilijk voor te stellen hoe de begraafplaatsen in Suriname er aan toe zijn. 'Het zijn grote terreinen, vijfhon derd tot zeshonderd meter lang en driehonderd meter breed. Die liggen helemaal vol, maar alles is even verwaarloosd en vuil. Vaak ligt het zwerfafval tientallen cen timeters hoog, dat wordt gewoon over de muren gegooid. Bovendien wonen er daklozen en zwervers." Op milieugebied loopt het land erg achter. "In de regentijd loopt het vervuilde Surinaamse begraafplaatsen zijn groot en liggen helemaal vol. water zo de sloten in. Ik heb onder meer gewezen op de mogelijkheid om kokos te gebruiken als biolo gisch waterfilter. Ik heb ook een proef aangedragen met het heffen van statiegeld op waterflesjes. Die liggen op sommige plaatsen wel een meter hoog. Op een bepaalde begraafplaats was na de uitleg het effect al zichtbaar." Het ruimen van graven om plaats te maken op de overvolle begraaf plaatsen roept bij de Surinamers wel wat vragen op. De Graaff: "In Suriname zijn onge looflijk veel verschillende geloofs overtuigingen. Daar moet dan rekening mee gehouden worden. Mij gevraagd hoe het zit met de psychische impact van het ruimen op de nabestaanden. Maar ik ben daar niet heen gegaan om dat soort geestelijke vragen te beant woorden. Ik was er puur voor de theorie en de praktijk. Ik kwam niet zeggen wat ze moeten doen, maar wat ze kunnen doen, wat de mogelijkheden zijn." De Graaff heeft zich niet alleen met het geven van de cursus bezig gehouden. 'in de middagen heb ik veel van het land gezien. Ik ben bij hoge functionarissen geweest, ik heb gesprekken gevoerd met de direc te adviseur van de president. Maar ik heb ook de enorme armoede in het land gezien. En daar heb ik mijn ideeën over gegeven." Mede door de historische betrek kingen met Nederland is die ar moede een lastig onderwerp, maar Ike de Graaff heeft er een duidelijk standpunt over. "Wij zijn medeschuldig aan de ar moede in Suriname en ik vind dat Ike de Graaff temidden van zijn gediplomeerde graf ruimers. we daar werkelijk wel iets goed te maken hebben. De geldkraan mag zeker niet dichtgedraaid wor den, maar ik vind ook niet dat we zomaar geld moeten geven. Dat wordt verdeeld en het verdwijnt, het lost niets op. We hebben een morele plicht om onze kennis over te dragen, maar ze moeten er zelf mee aan de gang. Dat heb ik na afloop van de cursus ook gezegd: Ik heb jullie de handvatten van de kruiwagen gegeven, maar jullie zullen hem zelf moeten duwen en recht moeten houden." Een van de problemen waar De Graaff tegen aanliep is het gebrek aan planning. "Het is in Suriname heel lastig om afspraken te maken en na te ko men. Zelfs de bussen rijden er niet op tijdschema's. Een bus blijft ge woon bij de halte staan tot hij vol is. Eerder gaat hij niet rijden. Dat kan uren duren. Als hij eindelijk rijdt en je wilt ergens uitstappen, hoef je niet te wachten tot de vol gende halte. Dan roep je gewoon door de bus: "Chauffeur, stop!" En dan stopt hij, al is het midden op een kruising." De Graaff beperkte zijn adviezen niet tot de begraafplaatsen, maar gaf ook zijn ideeën over het bevor- Zevenhuizen - Bij de Stichting Oud Zevenhuizen-Moerkapelle zal op za terdag 30 augustus de eerstvolgende openstelling plaats vinden van het Historisch Centrum "Ons Verleden" aan de Tweemanspolder 15 te Zeven huizen. Op dit moment is in het museum de tentoonstelling "Oud Zevenhui zen-Moerkapelle bekijkt jong Ze venhuizen-Moerkapelle" te zien. Op deze tentoonstelling zijn diver se zaken te bewonderen die te ma ken hebben met de kindertijd van vroeger jaren zoals kinderwagens, oud Hollandse spelletjes, kinderfo to's, kinderkleding, kinderboeken en speelgoed. Op de bovenverdieping is een ten toonstelling over de geschiedenis rond de Rotte en de them tentoon stelling over molens in het water schap Rijnland. Verder is er een kleine tentoon stelling te zien van de op handen zijnde restauratie van de in 1740 gebouwde sluis in de Hennipsloot. In de filmzaal is er een collage te zien van oude foto's van de Dorps straat van Zevenhuizen deze foto,s zijn voorzien van commentaar door de heren D. Braat en P. Bontenbal. Bij de afdeling genealogie kunnen bezoekers bomen over hun stam boom met als aanvulling misschien wel familiefoto's of oude opnamen van hun geboortegrond. De openingstijden zijn van 13.30 tot circa 16.00 uur. deren van het toerisme. "Paramari bo bestaat voor tachtig procent uit houten huizen en zestig procent daarvan is zwaar verwaarloosd. Er zijn echter prachtige monumenta le panden bij. Die zouden gereno veerd moeten worden. Ik heb het idee geopperd om een toeristische route aan te leggen, langs de mooi ste plekken van de stad. Zoals de oude verwaarloosde begraafplaats de "Oranje tuin", die zou snel gere noveerd moeten worden. Daar ga ik ook nog verder bij helpen." Ook heb ik mijn visie gegeven op de ontbossing. Ik heb gezegd: wij doen alles om die bossen te behou den, maar jullie gaan er verkeerd mee om. Dan heeft het ook geen zin om de geldkraan open te zet ten." Puttend uit zijn kennis en jarenlan ge praktijkervaring op het gebied van grond-, weg- en waterbouw heeft De Graaff voor allerlei pro blemen suggesties gegeven. "De laatste week van oktober en de eerste week van november ga ik weer terug voor het vervolg. Ik ben er honderd procent van over tuigd dat de oplossingen die ik geef helpen. Maar ik wil de men sen daar vooral bewust maken van hun eigen verantwoording. Dat is mijn belangrijkste missie." Bomen over de stamboom: van de familie Schotte en Olie bestaat nog materiaal. Zevenhuizen - Gidsen van Natuur- en Vogelwacht Rotta verzorgen voor vrijdag 29 augustus en 5 september de laatste twee wandelingen van dit seizoen rond het Koornmolengat (KMG). Tijdens deze wan delingen krijgt men uitleg over de ontstaansgeschiedenis en over de planten, vogels en insecten die in dit gebied te vinden zijn. Het KMG is een beschermd veengebied van circa 4,5 hectare en is uniek in de omgeving. Gestart wordt om 19.00 uur bij het informatiepaneel naast de boogbrug over de Hennipsloot tussen de camping en restaurant De Roerdomp. De wandelingen duren gemiddeld twee uur. Auto par keren langs de camping, daarna nog 200 meter doorlopen. Er is geen openbaar vervoer in de omgeving. De loopafstand tot de Noordeind- seweg nabij het dorp is circa één kilometer. Zevenhuizen - Nu de opruimings periode voorbij is, zijn in Wereld winkel de tafels en de vitrines voorzien van nieuwe woonacces soires, serviezen en speelgoed. Heel decoratief zijn de hoge kaar senstandaards en de standaard met vissen op de showtafel. Boven de tafel hangt een spiegel, die aan de zon doet denken. De stralen van de zon zijn van metaal, en versierd met kralen. De spiegel is gemaakt in Indonesië. Een aantal producten wordt ge noemd in een folder van ICCO/ HIVOS, die één dezer dagen huis aan huis verspreid wordt. Deze organisaties werken samen met Wereldwinkels en Fair-Tradeshops aan een wereld zonder armoede en onrecht. In de folder staat onder meer een aanbieding voor koffie. De vertrouwde smaak in een nieuwe verpakking: Aroma, Decaf en bio logisch per drie pakken naar keuze voordeliger. De korting wordt ove rigens ook bij de oude verpakking gegeven. De Wereldwinkel, Dorpsstraat 202D is geopend op woensdag t/m zaterdag van 10.00- 16.00 uur, op vrijdag tot 17.00 uur. Zevenhuizen Dorpskerk 10.00 uur ds. C. Haas noot en 19.00 uur ds. G. van Vel- zen. Kapel Oud Verlaat 10.00 ds. L.C. de Borst. Geref. Kerk 9.30 uur dr. E. Hoo- gerwerf. Ver.Vrijz.Protest. 10.30 uur af- scheidsdienst, ds. I. van Driel. Moerkapelle Ger. Gem. 9.30 uur leesdienst en 15.30 uur ds. A.B. van der Hei den. Herst. Herv. Gem. 9.00 uur ds. D. Zoet en 19.00 uur ds. J.G. van Til burg. Herv. Gem. 9.30 uur kand. K.M Teeuw en 18.30 uur ds. J. den Hoed. MEDISCHE WEEKENDDIENSTEN Zevenhuizen-Moerkapelle en Waddinxveen: voor spoedei sende huisartsenhulp buiten kantooruren (17.00-8.00 uur, weekeinde/feestdagen): Huis- ArtsenPost Midden-Holland (HAP MH), Bleulandweg 10, Gouda, 0182-322488. Dienst Apotheek Midden-Hol land (DAM), Bleulandweg 10 (bij de Bleuland-locatie van het Groene Hart Ziekenhuis), Gouda, 0182-698820. NPV Vrijwillige Thuiszorg: mw. J. Snoep-Bij de Vaate tel. 079-593 2702 en mw. A. van der Spek-Van der Wilt tel. 079-5932668. Verslavingszorg Midden-Hol land, Pamassia, psycho-medisch centrum, IJssellaan 2-2a, 2806 TK Gouda, telefoon 0182-563500, fax 0182-563521. Bereikbaar: maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur. Diabeteslijn (033) 463 05 66, info@dvn.nl, voor alle vragen over diabetes (24 uur per dag, 's nachts alleen in geval van nood). Kwadraad, Algemeen maat schappelijk werk. Inloop- en telefonisch spreekuur: Dorpsstraat 75, Zevenhuizen; elke maandag tussen 09.00 en 10.00 uur. Inloop- en telefonisch spreekuur: Weideplantsoen 20, Moerkapel le; elke donderdag tussen 09.00 en 10.00 uur. Telefoon 0900-1202150 (lokaal tarief) of 0182-594710. Of via www.stichtingkwadraad.nl of info@stichtingkwadraad.nl. Wie buiten kantooruren drin gend hulp nodig heeft van het maatschappelijk werk, kan te recht bij de Bereikbaarheid Bui ten Kantooruren (BBK) op 0182- 594935. Inloop spreekuur in de huisart senpraktijk Moerkapelle Weide- plantsoen 20, Moerkapelle, do. 9.00-10.00 uur, tel: 0900-1202150 0182-594710. Wie buiten kantooruren drin gend hulp van het maatschappe lijk werk nodig heeft, kan terecht bij de Zorglijn: 0182-594500. Bereikbaarheid buiten kantoor tijden: 0182-594710. Groene Hart Ziekenhuis: Bleu- landlocatie: Bleulandweg 10, 2803 HH Gouda, (0182) 505050. Postadres: Postbus 1098, 2800 BB Gouda. Jozeflocatie: Graaf Florisweg 77-79, 2805 AH Gouda ingang van Jan Beaumontstraat GHZ Polikliniek Nieuwerkerk aan den IJssel, Doortocht 40, tel: 0180-331699, fax: 0180-331691. Voor het maken van poliklini sche afspraken is elke polikliniek rechtstreeks te bereiken. Voor inlichtingen tel: 0182-505050. Bezoektijden voor beide loca ties: algemene verpleegafdelin- gen van 13.30 - 14.30 uur en van 18.00-20.00 uur.

Hart van Holland | 2008 | | pagina 7