r Zuid Wat is er te doen? I Verleden van Nederland in Zuid-Holland Ontdek Zuid-Holland op de fiets Groene energie is nodig! Samen duurzaam bouwen ^7 ^*1 provincie KollAND LAAAAAAAAAA AAAAAAAAAAAAAA kAAAAAAAAAAAAAAAA Open Monumentendag Strand aan de Maas Nationaal park de Biesbosch Tentoonstelling kastelen en buitenplaatsen 'Moordzaken' in het Museon MUSEON Geschiedeniscanon: zin of onzin? pagina 22 Hart van Holland Dé krant voor de Zuidpias 3 september 2008 September 2008 Zicht op Zuid-Holland Provincie Zuid-Holland, afdeling Communicatie, Postbus 90602, 2509 LP Den Haag, telefoon: 070 441 66 22, e-mail: zuidholland@pzh.nl Monumentendag 'Sporen zoeken' in Zuid-Holland op 13 en 14 september www.openmonumentendag.nl Zomerspektakel op het Rotterdamse stadsstrand t/m 30 september www.strandaandemaas.nl Geniet al wandelend, fietsend of varend van de natuur Nationaal Park www.biesbosch.org De Biesbosch Zuid-Hollands cultureel erfgoed in het Huygensmuseum t/m 30 september www.levehetlandgoed.nl Crime Scene Investigation op z'n Haags t/m 30 september www.museon.nl Bezoek op 10 oktober dit 'historische' debat in de Haagse Pulchri Studio. Informatie en aanmelden via louw@hga.denhaag.nl Wilt u meer weten over onderwerpen in deze advertentie kijk dan op www.zuid-holland.nl/zichtopzuid-holland Delfts blauw, de molens van Kinderdijk, de Keukenhof, de historische Zuid-Hollandse steden: ze zijn wereldberoemd. Zó beroemd datje zomaar zou vergeten welke betekenis ze hebben, terwijl het toch voorbeelden zijn van het rijke verleden van onze provincie. Dat verleden staat dit najaar centraal in 'Verleden van Nederland in Zuid-Holland'. Een hele herfst lang kunt u deelnemen aan tal van evenementen, exposities, lezingen, film vertoningen en andere activiteiten. Allemaal staan ze in het teken van de campagne Verleden van Nederland in Zuid-Holland. De officiële start is op 10 oktober. Dan gaat Commissaris van de Koningin Jan Franssen, samen met enkele burgemeesters, in debat met jongeren over zin en onzin van een verplichte geschiedeniscanon voor het basisonderwijs. Historisch steekspel In november nemen jongeren van acht middelbare scholen het tegen elkaar op in de geschiedenisquiz 'Steekspel'. De quiz wordt uitgezonden op TV Rijnmond en TV West vanuit het Hof in Dordrecht: een historische plek waar in 1572 de Eerste Vrije Staten vergadering werd gehouden en Willem van Oranje als stadhouder werd erkend. De aanleiding voor al deze Zuid-Hollandse activiteiten is de achtdelige landelijke documentaireserie 'Verleden van Nederland', waarin elke week een ander tijdvak van de Nederlandse geschiedenis aan bod komt. Te zien op tv vanaf zondag 12 oktober. Kijk op www.verledenvannederland.nl voor meer historische wetenswaardigheden, uitzendschema's, activiteiten en evenementen. En beleef het verleden van Nederland in Zuid-Holland! De maand september is bij uitstek een maand om de fiets te pakken en Zuid-Holland te ontdekken. Zo kunt u al fietsend door de havens trekken en kennis maken met Landtong Rozenburg. Een niet alledaags stuk land dat tussen het havengebied van Rotterdam en het groen van Zeeland ligt. Landtong Rozenburg is een uniek gebied waar Konikspaarden op de begrazingsweide staan en waar de geur van de havens én de zilte zeelucht onmiskenbaar is. De Landtong ontstond als 'bijproduct' bij het graven van het Calandkanaal en vormt nu de natuurlijke grens tussen het kanaal en de nieuwe waterweg. De Landtong is vanuit verschillende kanten goed te bereiken. Een prachtige fietsroute is bijvoorbeeld om vanaf Maassluis met de veerpont naar Rozenburg te varen. Vanaf daar neemt u het provinciale fietspad met aan de rechterkant het havengebied en aan de linkerkant de bossen en de begrazingsweide. Rondje Zuid-Holland Het is ook mogelijk om vanuit deze fietsroute aan te sluiten op de Noordzeeroute, die vanaf Den Helder langs de kust richting Vlissingen loopt. Of op de Rijndelta- of de Maas- en Vestingroute, die beide ook aansluiten op de Landtong. Tot eind september vaart er vanaf het fietspad ook een fast ferry richting Hoek van Holland. Kijk op www.zuid-holland.nl voor meer fietsinformatie en de speciale fietsrouteplanner. 'Groene energie is nodig, daar zijn de meeste mensen het wel over eens. Nu de olieprijzen stijgen en de bezorgdheid over het klimaat groeit, is het belangrijk om meer te investeren in duurzame energie uit zon, water en wind.' Aan het woord is Lies van Aelst, lid van de SP fractie in Provinciale Staten. Maar waar moeten die windmolens dan komen, want windmolens betekenen een grote aan passing van het landschap. 'Veel inwoners van de regio Gorinchem maken zich zorgen over horizonvervuiling. De SP deelt die zorg. Bij het plaatsen van windmolens moet goed gekeken worden naar de inpassing in het landschap. Landschappen zoals het Groene Hart lenen zich niet echt voor de plaatsing van steeds grotere windmolens. Kleinere windmolens kunnen in een aantal gevallen een oplossing zijn.' Groene ruimtewinst 'Een grote bedreiging voor de groene ruimte in onze provincie zijn de talloze plannen voor nieuwe bedrijventerreinen. Het geplande transportcentrum in Schelluinen is daar een goed voorbeeld van, terwijl er nog heel veel bedrijven en bedrijfsterreinen leegstaan. Er kan veel ruimtewinst geboekt worden door bestaande bedrijventerreinen op te knappen en beter in te richten. Door dat eerst te doen en daarna pas verder te kijken of er nieuwe ruimte nodig is, zorgen we er voor dat ook onze kinderen en kleinkinderen nog van de groene ruimte in onze provincie kunnen genieten. En om meteen te zorgen dat het autoverkeer afneemt, moet de provincie er ook op letten dat bedrijventerreinen goed met het openbaar vervoer en de fiets te bereiken zijn.' Het maken van een provin ciaal structuurplan is één van de belangrijkste taken en verantwoordelijkheden van de provincie. In het structuurplan (dat voorheen streekplan heette) staat wat er met de ruimte gebeurt. Waar komen nieuwe wonin gen, grote natuurgebieden, recreatiegebieden of nieuwe regionale wegen. Duurzaam heid staat daarbij centraal. Duurzaam bouwen betekent bijvoorbeeld nieuwe woningen in de buurt van stations bouwen. Zo wordt het gebruik van het open baar vervoer gestimuleerd. Dit verbetert niet alleen de bereikbaarheid, maar ook de lucht kwaliteit. Ook wordt de kostbare open ruimte in Zuid-Holland bespaard door vooral in de bestaande stad te bouwen en niet daarbuiten. De (binnen)stad blijft zo levendig en een aantrekkelijke omgeving om te wonen. En dat is goed voor de economie. Wervelwind Duurzaam ontwikkelen is een kwestie van afwegen van mogelijkheden en belangen. Tussen natuur en milieu, maar ook tussen economie en mensen. De provincie speelt hierin een centrale rol. Zo zoekt de provincie bijvoorbeeld met gemeenten naar geschikte plaatsen voor windturbines. Deze moderne windmolens zijn heel goed als bron van duurzame energie, maar niet iedereen wil er uitzicht op hebben. Zo laat het provinciale windmolenplan 'Wervel' zien waar er op de minst hinderlijke plekken ruimte is voor veel windenergie. Kijk voor meer informatie over de duurzame ontwikkeling van de provincie op www.zuid-holland.nl Maassluis Westerlee Kruiningergors Hoek van Halland Heenweg

Hart van Holland | 2008 | | pagina 22