"Je ruikt, voelt en proeft de omgeving op een snorfiets" m De horen in de wind met Raymonde van der Bos "Jazeker heb ik een hobby", zegt Raymonde van der Bas, "mijn zwarte Vespa, je weet wei zo'n lekker fout Holleeder-ding." En wanneer ze vertelt dat het een heel andere ervaring is dan mo torrijden, ben ik om. In het zonnetje snorren we met 25 kilome ter per uur van Moordrecht naar Gouda. Zonder helm, want dan gaat je haar maar door de war. Op de golfbaan rijdt een caddie. We racen hem er maar net uit. Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 3 september 2008 pagina 3 Door Christine de Vos Ze heeft wel een motorrijbewijs, maar na een paar valpartijen hield Van der Bas het voor gezien. "Ook tijdens mijn rijles sen ben ik een paar keer gevallen. Wéér een kras op de motor van de instructeur! Ik denk dat ze me uiteindelijk maar een rijbewijs hebben gegeven om van me af te zijn. Op een snorfiets kan je overal heen, overal tussendoor. Op een motor ben je minder wendbaar." Het motorver- haal moet algemeen bekend zijn. Twee collega's van Van der Bas' sportschool Fit en Fun én haar man waarschuwen mij onafhankelijk van elkaar om toch vooral niet op te stappen. "Levensgevaarlijk!" En op een snorfiets kan je onderweg ge zellig blijven kletsen. Het ding maakt het geluid van een kwade bij en we hoeven niet eens te schreeuwen. Met de haren in de wind rijden we langs de stroopwa- felfabriek, waar we even diep inademen, via het Oosteinde gaan we Moordrecht uit. Knotwilgen links, dijkje rechts, zon boven. Op de golfbaan IJsselweide rijdt een caddie. We racen hem er maar net uit."Ik las eens een artikel over de Vespa's van chef-kok Herman den Blijker", vertelt Van der Bas. "Hij heeft er geloof ik wel een stuk of zes. Ik wilde er ook een. In Rome zagen we ze overal rijden, in alle kleuren. Nu wil ik ook een rode." De snorfietsjes zijn verschrikkelijk popu lair, een levertijd van een jaar is niet uit zonderlijk. Hoe komt die rage zo ineens Meester Lalleman houdt vanaf zijn sokkel nog steeds een oogje op de schoolgaande jeugd. op? "Holleeder", zegt Van der Bas beslist. "Die foto van hem op zijn zwarte snor fiets met het hoge windscherm is intus sen heel bekend geworden. In Amster dam zie je overal hoge windschermen, vast geen toeval. Een lekker rolmodel is die man, zou je zeggen, maar fout is Zonder helm, anders gaat je haar maar door de war. blijkbaar in." Dat zonder helm rijden beter is voor het kapsel blijkt niet helemaal te kloppen, in no time heeft de wind ons haar in de klit gewaaid. "Maar zeg nou zelf, je benttoch veel vrijer nu je hoofd niet is ingepakt?", werpt Van der Bas tegen. "Je ruikt, voelt en proeft de omgeving veel beter dan op een motor." hier niets mee te maken." Ze werkte vo rig jaar met plezier mee aan de musical Esther, een bewerking van het bijbelver haal van de joodse Ester, die haar volk redde van de ondergang door te trou wen met koning Ahasferos. "Dat was een heel grote productie waaraan heel veel inwoners van Moordrecht hebben mee gedaan. In ieder dorp heb je mensen die op allerlei vlakken initiatieven nemen en altijd dingen aan het organiseren zijn, ik vind dat geweldig. Ik ben zelf helemaal geen voortrekker, maar ik haak wel heel graag aan bij dit soort projecten." Ook dit jaar weer is Van der Bas in touw voor de musical die in 2009 opgevoerd zal worden. "Ik mag er nog niet te veel van zeggen, maar het zal gaan over de kin derarbeid in de negentiende eeuw. Het wordt een heel grote openluchtproduc tie op een plaats die past bij het thema en de tijd waarin het stuk speelt. We rijden nog een rondje historisch Moordrecht en stoppen even bij het beeld van meester Lalleman, die in 1844 aantrad als schoolhoofd in Moordrecht en dit 43 jaar lang is gebleven. Het waren harde tijden. De fabrieken en werkplaat sen telden meer kinderen dan Lalleman's klaslokaal. Om kinderen naar school te krijgen, moest Lalleman de kinderarbeid bestrijden. Door de West Buurtstraat rijden we oud Moordrecht weer uit. "Dit is het oudste straatje in Moordrecht", vertelt Van der Bas. De kleine arbeiderswoningen zijn met liefde onderhouden. Hier en daar staan potten bloeiende planten. En ver zucht dan: "Van de drie fusiegemeenten is Moordrecht toch echt de mooiste." In Gouda slalommen we soepeitjes door de nauwe straatjes en parke ren op de Markt, naast een identieke snorfiets."Altijd goed vastzetten", raadt Van der Bas aan, "die dingen worden ge jat bij het leven. De verzekering is daar om net zo duur als die voor een auto." Op een terrasje bij een eetcafé waarvan we de naam niet noemen, eten we "het lekkerste broodje van de stad" met zalm en een mysterieuze dressing. Hoewel haar bedrijf gevestigd is in zo wel Gouda als Moordrecht is Van der Bas toch een echte Moordrechtse en zet ze zich in voor de cultuur in haar dorp. "Als er een musical gemaakt wordt, of iets anders waar dans aan te pas komt, ben ik erbij. Ik werk mee aan de choreogra fie en lever de dansers, meestal uit onze eigen dansgroepen bij Fit en Fun. Dan kijk ik welke dansers het beste passen in het stuk: balletdansers, moderne dan sers of kinderen en ga ik met de meest geschikte groep repeteren voor de voor stelling. Dat gaat niet vanuit het bedrijf, Een rondje historisch Moordrecht maar vanuit mijzelf. Commercie heeft

Hart van Holland | 2008 | | pagina 3