Ringrijden, folklore uit oude tijden Toegang gratis! Sponsors 2008: Eén PK één paardekracht, met die trekkracht draaide onze landbouw, ook in de mooie polders rond Zevenhuizen, eeuwenlang. Zelfs in de jaren vijftig van de vorige eeuw ge beurde alles nog met het paard, zoals het ploegen waarbij de boer en z n paarden lang zaam over de akker liepen. Na elke ronde gaf hij zijn paarden rust. Daar stonden ze dan, dampend van de inspanning, tegen het licht van de ondergaande zon. Plaatjes om zo in te lijsten. De korenbouw, het zaaien en het oogsten, alles gebeurde met het trekpaard. En als er een feest was, dan speelde het paard ook een hoofdrol. Neem bv. het ringste ken op Koninginnedag: paard onder de man. En nu op het Oogstfeest van 2UUS wederom, na het grote succes in 2001: RINGRIJDERIJ. We keren weer terug naar de sfeer van weleer. De Zeeuwse Ringrijders Vereniging uit Walcheren brengt deze folklore terug in ons dorp, waarbij de deelnemers zijn gekleed in originele Zeeuwse Klederdracht. De deelnemers rijden op ongezadelde Nederlandse trekpaarden. Het evenement vindt niet plaats in de Dorpsstraat, want die is te smal, maar in de Burg. Boerstraat. Vroeger werd in de Dorpsstraat wel de jaarlijkse paardenmarkt gehouden. Het middelste gedeelte van de Dorpsstraat was hiervoor zelfs met speciale klinkers bestraat. Wanneer we de geschiedenis van het ringrijden willen beschrijven, dan blijkt al snel, dat veel van dit volksvermaak niet op papier is vastgelegd. De oorsprong van het ringrijden is niet met zekerheid te achterhalen, maar het uitgangs punt, dat het landvolk van Walche ren de kunst zou hebben afgeke ken van krijgszuchtige en strijdbare adel is ongetwijfeld niet de juiste. Deze edelen hielden hun eigen ringsteektoernooien, waarbij de jonkvrouwen gewoonlijk tot een ereprijs één van hun ringen ophin gen aan brede zijden linten. De rid der die het eerst driemaal de ring wist te steken, mocht dit lint het gehele jaar dragen. Reeds lang daarvoor echter wordt gewag gemaakt van het ringrijden op de diverse dorpen op Walche ren en Zuid-Beveland. Deze ring- rijderijen, die waarschijnlijk reeds in de 13e eeuw plaats vonden, werden meestal gehouden tijdens kermissen. Ook in de meikrans- vieringen van de Germanen zou volgens sommigen het ringrijden zijn oorsprong vinden, vandaar het ringrijden op derde pinkster. De paardenknechten op de omlig gende boerderijen kregen die dag vrij, waarbij ze het paard tot hun beschikking kregen om de ring te rijden. Dat de ringrijderijen in die tijd vaak ontaarden in een uitbun dige uitspatting van feestvreugde en drankgebruik, was dan ook niet verwonderlijk. Van enige organisatie was destijds nauwelijks sprake en om één en ander in juiste banen te lijden en daarmee het ringrijden als folklore en als sport ook voor de toekomst zeker te stellen werd op 21 juli 1950 de Zeeuwse Ringrijders Ver eniging opgericht. De Zeeuwse Ringrijders Vereni- I ging (ZRV) telt momenteel zo'n 750 leden en is onderverdeeld in 15 afdelingen, welke verspreid lig gen over de verschillende dorpen op Walcheren en één in Zuid-Be veland. De baan waarin wordt gereden is tegenwoordig aan strenge normen gebonden. Zo is de lengte van de baan 36 meter en aan de voet heeft hij een breedte van 1 meter. De ring hangt halverwege de baan op een hoogte van 2.20 meter. De ring heeft een diameter van 38 millimeter. Voorwaarden voor het tellen van de ring zijn: 1. dat het paard onder de ring galoppeert, 2. dat de ring uit de bus wordt gesto ken en op de lans tot het eind van de baan wordt meegevoerd. Hebben aan het eind van een wed strijd een aantal rijders een gelijk aantal ringen, dan volgt een z.g. kamp, waarbij op steeds kleiner wordende ringen wordt gereden tot één rijder overblijft die tot en met de laatste ring in steekt. Bij dergelijke kampen wordt de ringgrootte achtereenvolgens ver kleind van 38 mm, via 32 mm, 26 mm, 20 mm, 14 mm, tot zelfs 10 mm. Ter illustratie, een ring van 14 mm is 1 mm kleiner dan een ouderwets dubbeltje. Dat deze laat ste twee ringen meestal door het puikje van de ringrijders wordt ge stoken mag duidelijk zijn. Een nog jonge tak van de ringrij derij is het sjezenrijden. In enkele dorpen op Walcheren werd in de eerste helft van de 20e eeuw al met sjezen ring gereden, maar pas in 1953 vond de eerste grote sjezenringrijderij plaats. Bij het sje zenrijden wordt de veelal prachtig versierde sjees "bemand" door een dame en een heer in originele Zeeuwse klederdracht. De dame steekt daarbij de ring, terwijl de heer paard en sjees op de juiste wijze onder de ring door ment. Het paard dient daarbij te draven. De wedstrijden, die voornamelijk op Walcheren worden verreden bestaan uit klassewedstrijden en grote ringrijderijen. Tijdens de klassewedstrijden wordt in 5 klassen, te weten een ere- klas en le t/m 4e klas, gestreden om de diverse kampioenschappen van onze vereniging. In deze klas sen is sprake van een promotie- en degradatiesysteem voor teams, afgevaardigd door de verschillende afdelingen. De grote wedstrijden bestaan uit 2 folkloristische dagen in Middelburg en een ringrijderij in Vlissingen. De le folkloristische dag staat in het teken van het sjezenrijden. Hieraan nemen ongeveer 35 com binaties deel. Tijdens de 2e fol kloristische dag wordt door bijna 200 ringrijders te paard gestreden om de "Koningklijke Bekers"De wedstrijden in Vlissingen bestaan uit een ringrijderij te paard met Waar moet men tegenwoordig niet betalen? Bijna overal. Voor veel soortgelijke evenementen in bv. Brabant, Limburg en Gelderland met een gelijk aantal inwoners als Zevenhuizen is de betaling van entree de gewoonste zaak van de wereld, maar het Oogstfeest blijft GRATIS! Mogelijk dankzij de inzet van heel veel vrijwilligers van de verenigin gen, de steun van de Gemeente, politie en brandweer, steun van de plaatselijke middenstand en in het bijzonder de steun en medewerking van het bedrijfsleven uit zowel Zevenhuizen,Moerkapelle en zelfs daar buiten. Wederom een gevarieerd Oogstfeestprogramma en de toegang is vrij. Heel veel plezier en iedereen bedankt voor de steun! Gemeente Zevenhuizen-Moerkapelle Middenstandsvereniging Zevenhuizen Marskramer - Schotte - Fixet doe-het-zelf Rabobank Zevenhuizen Moerkapelle Alfa Accountants en Adviseurs Dekker Zevenhuizen De Haij v.d. Wende advocaten Van den Akker accountants B.V. Eetcafé-Bar-Discotheek "La Baraque" Cafetaria-Pub "Mainstreet" Het Mekka - wijn- en versspecialiteiten H.J. van Vliet B.V. - ETEC graafmachines De Graaf bouwbedrijf Perdijk Era Makelaardij Knaap Moduulwoningen Boode Tweewielers Vakgarage Boode Drukkerij Elgersma/Hart van Holland f00FURs> -> VA Design Bac hoogwerkers Versprille - schildersbedrijf - speciaalzaak verf behang. Fa. P. Visser Zn.-verwarming-airconditioning-luchtbehandeling Bac - wonen, mode, schoenen en woninginrichting Ambachtelijke bakker Gerritsen Ed Plaizier G. Hol sloopwerken B.V. Bert de Bruin/Realvisie Window World Voorbrood Meubelen Stichting Batterijen (STIBAT) Outfit Mode Cl000 Wals Marlo Expeditie BV Master's Tea Coffee Meersma Pijnacker Tuindersvereniging "De Zuidpias Garage Schmidt Javo Holland Rabobank Het ringrijden wordt mede mogelijk gemaakt door t/ Rabobank Gouwestreek en Meersma BV uit Pijnacker Deze demonstraties worden op aanvraag van bv. organisatoren van evenementen en tegen beta ling van de kosten, verzorgd in en buiten Nederland, waarbij een dagvullend programma wordt ge boden. De tijdsduur van een der- ongeveer 150 deelnemers en een sjezenrijderij met 25 combinaties. Tijdens de demonstraties wordt het folkloristisch karakter van onze vereniging benadrukt, waarbij de deelnemers zijn gekleed in Zeeuw se Klederdracht en rijden op onge zadelde Nederlandse trekpaarden. gelijke demonstratie is afhankelijk van de afstand van Walcheren tot de beoogde locatie, maar duurt in principe minimaal 4 uur. Bij de leden van het Koninklijk Huis kan de ZRV op een warme belangstelling rekenen, wat tot uitdrukking komt door tal van be zoeken in de loop der eeuwen. Reeds op 1 juli 1786 kwam stad houder Willem V naar Domburg om het ringrijden gade te slaan. Hij schonk 2 gouden dukaten voor de winnaars. Koningin Wilhelmina stelde in 1913 een zilveren pre senteerblad beschikbaar. In 1947 schenkt zij een zilveren wisselbe ker die nog steeds in omloop is. Koningin Juliana stelt in 1950 een wisselbeker beschikbaar, die na te zijn afgereden in 1973 wordt ge volgd door een tweede. Ook om deze beker wordt nog steeds ge reden. In 1981 schenkt Koningin Beatrix een door haar zelf vervaar digd bronzen beeldje van een ring- j rijder te paard als ereprijs. Rest nog te melden dat door een grote aanwas aan jeugdleden de toekomst van de ZRV tot in lengte van jaren lijkt veilig gesteld. We hebben er als ZRV dan ook ver trouwen in, dat wij het ringrijden in en buiten Zeeland op traditionele- en sportieve wijze kunnen blijven tonen. Tot slot verwijzen wij u voor uit voeriger informatie over de rijke historie van de ringrijderij in het algemeen en de ZRV in het bijzon der, naar het boekje wat bij het se cretariaat van de ZRV kan worden verkregen. (foto's: Ko Jan Provoost) Oogstfeestkrant 3 september 2008 pagina 5 A

Hart van Holland | 2008 | | pagina 45