Tentoonstelling Hollandse producten De klompenmaker UITERAARD VELE AANBIEDINGEN OP DE GEHELE COLLECTIE het Oogsi- tuinders uit g laten zien De producten die tentoongesteld worden zijn rozen, alstroemeria's, gerbera's, anthuriums en lelies. Maar naast bloemen wordt er nog veel meer verbouwd door de tuinders, dus ook komen de tomaten, paprika's, komkom mers en aardbeien aan bod. Het kerkbestuur van de Vrijzinnig Hervormde Kerk is bijzon der enthousiast om het bijzonder fraaie ka rakteristieke gebouw in bruikleen te geven voor deze tentoonstelling. De kersverse kwa liteitsproducten kunt u ook jaarlijks bekijken tijdens "Kom in de Kas" begin april. In het Vrijzinnig Hervormde Kerkje wordt tijdens het feest Hollandse producten gepresenteerd. Ook de onze regio zijn trots op hun oogst en willen graag laten aan het publiek welke kwaliteitsproducten gekweekt worden. Deze Hollandse producten uit de Zuidplaspolder worden in het kerkje als kunststukjes tentoongesteld. Dit wordt ver zorgd door arrangeur Eveline de Vos-van der Vlugt van Fiori-il- fascino. aankoop van een vlaai tOO puntenextr^^^^ Donderdag 4 s,p,ember, vrijdag 5 september en ,„,„d„g 4 lepltmbet [^PSstrooHl^^él AN Zevenhuizen, Telefoon 0180-631303 Vowsstraat 2Q& Zeverïh\x\zen±Q}SOASOe^ laarmee londen laarna ei lompen Geschiedenis Sinds het einde van de middeleeuwen (13e eeuw) wordt de klomp gedragen in grote delen van Europa. Nu wordt hij nog voorna melijk gedragen in Nederland, dit terwijl er al heel veel niet meer op lopen. Bij vele be roepen wordt de klomp nog gebruikt. Ook is het de bekendste souvenir voor buitenlandse toeristen. Een groot deel van de drie mil joen klompen die jaarlijks worden gemaakt is daar dan ook voor bestemd. Er waren een paar eeuwen geleden duizen den 'klompenmakers' in Nederland. Die klompenmakers waren dan voornamelijk boeren die ze vervaardigden met gereed schappen die ze ook voor andere werk zaamheden gebruikten. De kwaliteit van deze klompen was, in tegenstelling tot wat je zou verwachten, erg goed. Naast deze boeren bestonden er ook be roepsklompenmakers. Deze vond men vooral in de grote steden. Vanaf 1870 groei de het aantal beroeps veel sneller. Dit kwam omdat de boeren geen tijd meer hadden en omdat de bevolking explosief groeide. Het hout Het hout dat wordt gebruikt voor het vervaar digen van klompen komt van de populier. Populierenhout heeft het voordeel dat het nogal slijtvast is, daardoor gaan de klompen langer mee. De klompenmaker bewerkt het hout als het nog niet gedroogd is, dan is het minder hard en dus soepeler. Dit verkleint tevens de kans op scheuren van het hout. Als het hout gedroogd is, zijn de klompen hard en zijn ze klaar voor de verkoop. Handgemaakt Een populierenboom wordt eerst in verschil lende stukken hout verdeeld. Er kunnen 4 tot 8 blokken uit een stam worden gehaald. Als twee stukken gelijk zijn, is dit het be gin van een klompenpaar. Eerst wordt er wat hout afgehaald, zodat een hele ruwe vorm van de klomp overblijft. Daarna snijdt de klompenmaker kleine delen eraf, zodat sommige delen goed gevormd worden: de hak, de bovenkant en de voorkant. Vervol gens boort hij twee gaten in het voorste deel (waar je je voet insteekt) en tussen de twee gaten wordt het hout verwijderd. Zo zijn de twee gaten verbonden en is het een lange 'gang' geworden. Aansluitend hakt de ma ker nog meer hout weg, zodat de voet in de klomp kan. Om de klomp mooi vlak en egaal te krijgen gebruikt de maker een scherp mesje. Als hij klaar is worden aan elkaar ge- met een touwtje bij elkaar de houden om te voorkomen dat 36 niet met maat 40 verward. Als laatste de klompen nog drogen. Voor de kwaliteit moet dit in e schaduw gebeuren en et liefst daar waar ook de goed waait. En het eschilderen? Dat gebeurt en dan is het paar klaar. Dit hele roces duurt zo'n twee drie uur. Tijdens het Oogstfeest kunt u dit in de praktijk zien. Even voorstellen Al meer dan 180 jaar maken wij, de fami lie van Zwienen uit Lekkerkerk, klompen. De negende generatie van onze familie is al weer met dit ambacht bezig. Tot 1930 was het gehele proces van klompen maken handwerk en dat wordt ook op dit 'Oogst feest' gedemonstreerd. Na die tijd kwamen er steeds meer machines die de zware arbeid overnamen. Gelukkig heb ik het ambacht van het klompen maken met de hand nog van mijn vader kunnen le ren, want scholen zijn er niet voor. Overal had je klompenmakers (in Lekker kerk wel 91!) Nu zijn we nog de enige in Zuid-Holland en in Nederland zijn er een stuk of 12 echte bedrijven. Klompen zullen er altijd wel blijven in Holland, maar de tra ditionele gebruikers zoals boeren, bouwvak kers, stratenmakers en buitenlui laten het een beetje afweten. Gelukkig echter verko pen we vrij veel kinderklompen zodat zij de klompendracht in ieder geval mee krijgen. En wie de jeugd heeft, heeft de toekomst! Vergeet vooral niet dat klompen dragen ge zond is. Ja, want de spieren in de voeten worden aan het werk gezet, waardoor het vooral voor kinderen een goed schoeisel is. Mocht u verder nog vragen hebben of wilt u een paar klompen proberen dan kunt u ons vinden, evenals voorgaande jaren tijdens het Oogstfeest in Zevenhuizen op de hoek Dorpsstraat/Gemeentehuis' pagina 32 Oogstfeestkrant 3 september 2008

Hart van Holland | 2008 | | pagina 72