Kwart van afe jongeren overweegt i c&O* "HET IS NIET LEUK ALS JE FAVORIETE WIELRENNERS WEGVALLEN WEGENS DOPINGINCIDENTEN,, WêW&; VRIJ VEILIG CAMPAGNE HAMERT OP VOLHOUDEN CONDOOMGEBRUIK EN SOA-TEST Wielertc oen van Nieuwpoori PEPTALK Slechts helft bezorgde jongeren doet soa-test Romantiek pagina 30 Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 9 juli 2008 m w Prof worden? Graag, maar ik ga ook gewoon uijjn Door Marlonneke Willemsen Nieuwerkerk aan den IJssel - Koen van Nieuw- poort (13) haalde onlangs de eerste plaats in de jeugdronde van Maassluis. Hiermee behaalde hij alweer de vierde overwinning van dit seizoen. Koen is de jonger broer van Nederlands Kampioen veldrijden bij de junioren Tessa van Nieuwpoort. Het was niet de bedoeling dat Koen zou gaan wiel rennen. "Ik zou op voetbal gaan, maar doordat daar een ledenstop was, kwam ik op de wachtlijst. Mijn vader ging regelmatig met Tessa fietsen. Hij had nog een oude fiets in de schuur en die heeft hij voor mij geprepareerd. Toen ik bij de voetbal club terecht kon, heb ik toch besloten te gaan wielrennen." Op dit moment traint Koen bij de Goudse ren- en toerclub Excelsior. "Twee keer per week. De trai ning duurt een uur, maar ik ga er ook op de fiets naartoe, dus ben ik twee uur aan het trainen. De groep is best groot, maar niet iedereen rijdt wed strijden. Veel jongens willen alleen trainen." Zo niet Koen; hij doet sinds zijn achtste mee aan wedstrijden. "Ik ben begonnen in categorie 1 en ik doe nu mee met categorie 5-wedstrijden. Hierin rijden alle jongens die in 1995 geboren zijn. De wedstrijden zijn door heel Nederland. We moeten meestal een aantal ronden over een bepaald par cours rijden met een totale afstand van 25 km. Dat duurt ongeveer 40 minuten." Er wordt bij de jeugd met een hoog gemiddelde gereden. "In de wedstrijd rijden we tussen de 35 en 40 km per uur gemiddeld. Mijn sprintrecord is 58 km per uur en in een afdaling in de bergen op vakantie heb ik weieens meer dat 60 km/u gere den. Dat is soms best eng. Ik heb wel eens het ge voel dat ik uit de bocht vlieg, maar dat gebeurt gelukkig bijna nooit." Koen vindt het leuk om naar wielrennen op tele visie te kijken. "Als er grote wedstrijden zijn, kijk ik bijna altijd. Op dit moment is Fabian Cancellara mijn favoriete wielrenner. In de Tour de France was Riccardo Ricco mijn favoriet, maar hij werd gepakt op dopinggebruik. Ik baalde, want het is niet leuk als dat met een van je favorieten gebeurt. Geluk kig rijdt Cancellara bij een team dat erg anti-do- ping is, dus ik hoop dat het hem niet gebeurt." Koen vindt het ook leuk om bij het materiaal te gaan kijken. "Vooral bij het tijdrijden hebben ze echt super mooie fietsen. Sinds kort heb ik zelf ook een carbonfiets, daar kan ik sneller mee optrek ken." "Als het kan zou ik graag prof willen worden, maar de kans is niet erg groot, omdat de concurrentie erg sterk is en er maar een paar jongens zijn die echt doorbreken. Ik ga dus ook gewoon goed mijn best doen op school." rPHI Bijna de helft van seksueel actieve jongeren tussen de 18 en 35 jaar heeft zich wel eens zorgen gemaakt of ze een soa hebben. Van deze bezorgde jongeren doet slechts de helft een soa-test. De belangrijkste redenen die ze aanvoeren om af te zien van een soa-test, zijn 'ik heb geen lichamelijke klachten' en 'ik durf niet'. In haar nieuwe Vrij Veilig Campagne pakt Soa Aids Nederland deze redenen aan, die zijn gebaseerd op misverstanden. Het advies is om condoomgebruik vol te hou den tot je zeker weet of je soa-vrij bent na een soa-test. Jongeren gaan relatief vaak kortdurende, opeenvolgende liefdesrelaties aan waarbij het merendeel na verloop van tijd het condoom achterwege laat zonder eerst een soa-test te doen. Hierdoor neemt het risico op verspreiding van soa's toe. TV In de tv-spots spelen het monster van Frankenstein, zijn liefje Sally en dr. Fran kenstein de hoofdrollen. Acteur lan Whyte, onder meer bekend als 'the preda tor' in de gelijknamige film, speelt het monster Frank. Ook het monster heeft wel eens seks. Hij staat letterlijk symbool voor het meenemen van soa's uit vo rige relaties. Want het monster is opgebouwd uit lichaamsdelen van verschil lende mensen. Voor het geval hij dat zelf had vergeten, helpt zijn liefje Sally hem daar wel aan herinneren door uit te roepen: 'But that could be anyone's penis!' In een andere spot is het de beurt aan het monster om Sally ermee te confronteren dat je van een soa geen lichamelijke klachten hoeft te hebben. In de derde spot rekent dr. Frankenstein af met de angst die er kan zijn voor een soa-test. Voor meer informatie: www.soaaids.nl Door Lynn Stroo Het was een gekkenhuis, de laatste week van het hoogseizoen. Voor de laatste keer zat het hele hotel nokvol met een mengel moes van mensen. Vaders en moeders, kleine kleuters, pubers, kruipende baby, opa's en oma's en fanatieke wandelaars. Het was volop zomer geworden in het afgelegen dal in Zwitserse Alpen, en alle gasten genoten van hun vakantie, 's Morgens vroeg stonden de eerste wandelaars al paraat bij het ontbijt s' avonds laat bleef de jeugd tot in de late uurtje op. Hoewel een huis met tweehonderd verschillende mensen gezellig en leven dig is, keek het personeel uit naar de rust en stilte in het hotel. Toen zaterdagochtend de bus wegreed, en wij de gasten uit zwaaiden, was het hoogseizoen ten einde. Tijd voor een adem pauze was er immers niet. Over minder dan twee uur zou er een nieuwe groep gasten voor de deur staan. Het hotel moest in no-time omgebouwd worden in een klein concertgebouw. Een klassiek orkest maakte haar opwachting om een week bij ons te komen repeteren. Een geschenk uit de hemel! Na ruim zes drukke weken topdrukte, kwam de rust dan toch. Geen rennende kinderen, geen luidruchtige gasten. Zes dagen lang was er in het hele gebouw niets anders te horen dan rustgeven de muziek. In elke hoek van het hotel kon je een viool, contra bas of sopraan horen klinken. Zelfs buiten in het bos hoorde je de blazers oefenen op hun trompetten en klarinetten. Het orkest 'I Romantici' trakteerde ons de hele week op de mooiste klassieke stukken. En romantiek had het zeker. De afwas werd gedaan onder begeleiding van 'de Zesde Symfonie' van Beethoven, in de stube bleef de cd-speler uit en klonk alleen nog maar 'Ave Maria'van Bruckner. Het klonk ons allemaal als muziek in de oren. De laatste avond was de generale repetitie. Het personeel liet het bier en de stube voor wat het was, en zat drie uur lang vol aandacht te luisteren naar het professionele orkest. Wat een ontspanning. Ik deed mijn ogen dicht en stelde mij voor hoe de componist Beethoven dit prachtige muziekstuk ooit com poneerde. 's Avonds bij het kampvuur raakten de Romantici niet uitgepraat over hun geliefde muziekstukken en de roman tiek ervan, 'weet je wat pas echt romantiek is? Tsjaikovsky', hoorde ik een violist nog zeggen toen ik besloot naar bed te gaan. De volgende dag gingen alle instrumenten weer de koffers in en werden de muziekboeken dichtgeslagen. De Romantici gingen verder met hun tournee. Het hotel bleef achter in een diepe rust. Die avond zat ik in mijn raamkozijn en keek uit op een fantastisch heldere sterrenhemel. Ik dacht terug aan de drukke familieweken, de klassieke muziekstukken en de prachtige natuur waarin ik zat. Alles heeft zo z'n romantiek. Regio - Acht op de tien jongeren in Ne derland is ontevreden over hun uiterlijk. Dat blijkt uit een onderzoek van Young- Votes onder ruim vijfhonderd jongeren tussen de dertien en negentien jaar naar hun schoonheidsidealen. Dit on derzoek is uitgevoerd in opdracht van TENQ, de grootste jongerenzender op middelbare scholen. Bij meisjes speelt onvrede over het gewicht, de buik en benen de belangrijkste rol. Jongens zijn vooral ontevreden over hun huid en borstkas. Ruim een op de vier jongeren overweegt zelfs plastisch chirurgische ingrepen. Meisjes (36.1%) overwegen dit vaker dan jongens (18%). In een tijdperk waarin overgewicl jongeren een groot maatschap! probleem is, is het opvallend datjo ren zelf ook vaak niet tevreden met gewicht zijn. De helft van de meisj' graag afvallen en de helft van de gens zou graag gespierder willen Meisjes geven zichzelf gemiddeld® hoger cijfer dan een 6,8. Bij jongere dit slechts iets hoger op een 7. De geren die aangegeven hebben nie vreden te zijn met hun gewicht vit zich in bijna alle gevallen te dik wel alle meisjes (96,3%) uit deze

Hart van Holland | 2008 | | pagina 30