OuÓe tijóen Ijerleuen. SINGEHD GOETJE BEZOCHT DELFT HERFSTWANDELING STARTERSBRIDGE UNICEF KINDER KLEDING- EN SPEELGOEDBEURS ACTIVITEITEN-AGENDA FOTOWEDSTRIJD WEEK VAN DE TOEGANKELIJKHEID ZEVENHUIZEN-MOFRKAPFi i f I' M Zevenhuizen Oud Verlaat Moerkapelle pagina 8 Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 17 september 2008 De Moordrechtse Elly van Gelderen gaat voor Hart van Holland op pad om oude tijden te doen herleven. Elly is als vrijwilliger en interviewer actief bij de Moordrechtse Historische Vereniging. Zij is auteur van de boeken "Herinneringen rondom de Hollandse IJssel" en "Leven en werken rond IJssel en Lekwaarin zij onder andere verhaalt over de slechte arbeidsomstandigheden van de steen plaatsen en touwbanen langs de IJssel, over verdwenen beroepen (rietsnijders en zalmvissers), verdwenen scheepswerven en andere bedrijven, oorlog, watersnood enzovoort. Door Elly van Gelderen De heer Cornelis Zwarteveld uit Moerkapelle, geboren 1919, ver telt: "Mijn vader werkte als landar beider bij Jacob van der Spek en later bij Kees Paul. Mijn ouders hadden drie kinde ren. Toen ik de zevende en acht ste klas had gedaan kwam ik van school. Mijn vader nam mij mee naar de boerderij en zei: 'Kijk, dit is het boerenwerk maar ik wil dat jij iets anders gaat doen'. Boodschapjes voor het werkvolk Ik kreeg een baantje als loopjon gen bij brug en wegenbouwer van Prooien uit Barendrecht. De rijksweg naar Den Haag, een tweebaansweg, werd aangelegd; er werden door deze aannemer drie viaducten gebouwd. Eén bij de oprit van Waddinxveen, één bij Zevenhuizen en één bij de Rotte. Ik liep kilometers van de ene naar de andere tunnel voor allerlei boodschapjes voor het werkvolk. Ook werd ik vaak naar smid Bram Heij gestuurd in Zevenhuizen met breekijzers of ander kapot gereedschap, soms moest er iets geslepen worden, alles lopend, want een fiets was een luxe in die tijd. Daar moest je eerst voor werken alvorens je hem kon aanschaffen. De jeugd van nu kan dat allemaal niet be grijpen, soms verdienen ze geen stuiver en hebben alles. Daarna werkte ik in de tabaks fabriek in Waddinxveen, maar ik wilde eigenlijk een vak leren dus ging naar de avondschool om het vak metselen en bouwtekenen te leren en werkte daarna weer bij een aannemer. We stonden eens in Waddinxveen op een steiger toen deze pardoes twee meter naar beneden zakte in de slappe grond, we kwamen er goed van af. In 1947 werkte ik mee bij de aanleg van het Groen en Breg- man-gemaal bij de Rotte. Bij het damwanden en duikers slaan ging het even mis omdat de dijk bijna doorbrak. De binten braken door de kracht van het water af als luciferhout jes. Ook heb ik nog jaren bij aan nemer Bontenbal uit Zevenhui zen gewerkt. IN MILITAIRE DIENST. Ik werd achttien jaar dus moest ik naar militaire dienst, en werd ingedeeld bij de genietroepen voor bruggenbouw. Ik moest eerst naar Soesterberg en daar na naar Schoonhoven. Terwijl ik in dienst zat werd het mobilisatie en daarna oorlog. Dus moest ik in dienst blijven. Ik werd ingezet bij de vijfdaagse oorlog die bekend werd door de slag bij Rhenen waarbij velen slachtoffers vielen. Zelf werd ik ingezet als wacht bij de brug van Culemborg waar de kogels om je oren vlogen die vanuit laagvlie- gende vliegtuigen werden afge schoten. Steeds moest je dekking zoeken achter de brugpeilers, we liepen met een karabijn. Gelukkig mocht ik naar huis, vele soldaten werden meegenomen als krijgsgevangene. Ik trouwde met Dien Gorissen en we kregen acht kinderen. De brandweer In 1976 kreeg ik een koninklijke onderscheiding voor het vrijwil ligerswerk wat ik gedaan heb. Ik ben twintig jaar als hoofdbrand wacht bij de brandweer geweest in Moerkapelle. Er waren nooit veel branden, soms een hooiberg of een schuur tje. We werden wei ingezet in de buurgemeentes als het nodig was. Mijn vrouw vond het nooit leuk als ik tijdens de jaarwisse ling dienst had, dan moesten we in de kazerne blijven doordat er de laatste jaren baldadige jonge ren waren die vuurtjes stookten op het kruispunt. Ik sta rechts op de foto met Maarten Boevé voor een antieke brandspuit. Daarnaast ben ik twintig jaar lang bij de kinderen zondag schoolmeester geweest in de Hervormde kerk in Moerkapelle waar ik nog lid van ben. Tevens was ik veertig jaar pen ningmeester bij de C.N.V. bouw- vakbond. Als kind woonde ik in de Dorp straat en met ons gezin op de Bredeweg, op oudere leeftijd verhuisde ik naar de bejaarden woningen in de Wilde Veenen, nu woon ik als weduwnaar in zorgcentrum Beth-san waar ik veel aanspraak met andere be jaarden heb. Zevenhuizen - Folkloristisch Koor Singend Goetje bezocht in het kader van het jaarlijkse uitstapje zaterdag 30 augustus de stad Delft met als doel, dat de koorleden elkaar ook eens konden ontmoeten buiten de repetities om. Na een bezoek aan De Porceleyne Fles, de fabriek van het 'Delfts blauw', een lunch in het Boterhuis en een rondvaart, werd in de Nieuwe Kerk het grafmonument van Willem van Oranje bezocht. De dag werd af gesloten met een high tea in het Stads-Koffiehuis. Voor meer informatie: www.singendgoetje.nl. Zevenhuizen - In de Gereformeer de Kerk aan de Dorpstraat 106 wordt voor donderdag 25 en za terdag 26 september een kinder kleding- en speelgoedbeurs geor ganiseerd waarvan de opbrengst bestemd is voor Unicef. Schone en hele kinderwinterkle- ding (maximaal 42 stuks) kan thuis geprijsd worden. Prijslijsten kunnen afgehaald worden in Zevenhuizen aan de Boslaan 52, Perkstraat 55 en Kratonlaan 134; in Moerkapelle aan de Klaproosstraat 3. Kleding en goed speelgoed kun nen ingeleverd worden op donder dag 25 september van 9.00tot 18.30 uur. Men kan ook daar de kleding prijzen, maar dan geldt een maximum van 30 stuks. Eenderde deel van de opbrengst is bestemd voor Unicef, de rest is voor de inbrenger van de spullen. Spullen kopen kan op donderdag van 19.30 tot 21.00 uur en op vrij dag van 8.30 tot 11.00 uur. Voormeer informatie: 0180-633971, 0180-633381 of 06-11480680. Regio - Onder het motto 'Er op uit in 't Groen?...Doen!' organiseert de Provincie Zuid-Holland voor zondag 21 september samen met G.Z-H een lentewandeling bij Leid- schendammer Hout/ Vlietland/ Vogelplas Starrevaart. Deelnemers aan de wandeling kunnen tussen 11.00 en 15.00 uur starten vanaf Recreatiecentrum Leidschendammerhout aan de De Star 51 in Leidschendam. Drie wandeltochten zijn uitgezet van respectievelijk vijf (met puzzelopdrachten voor kinderen), tien en vijftien kilometer. Het is ook mogelijk onder deskundige leiding van een gids deel te nemen aan een natuurexcursie. Deze excursie begint om 14.00 uur. Voor meer informatie: 010-2981010. Regio - Na 'starterswoningen' en 'starterskranten' is er nu ook 'star- tersbridge'. De bridgeclub in Bodegraven start op de donderdag avond een startercursus bridge van 20.00 tot 22.00 uur in 't Centrum aan de Willemstraat 15 onder leiding van docent Frans Schiereck in samenwerking met zijn assistente Cath van Hoorn. Voor meer informatie en aanmelden: 06-51920663 of fcschiereck@ hotmail.com. De Chronisch zieken en Gehan dicapten Raad (CG-Raad) organi seert rond het thema 'Opgelucht!' een fotowedstrijd. Dit gebeurt in het kader van de Week van de Toe gankelijkheid die dit jaar van 13 tot en met 17 oktober plaatsvindt, ledereen kan één of meer fo to's insturen waarop het thema 'Opgelucht!' is uitgebeeld. Je bent als fotograaf volledig vrij in de keuze van het onderwerp. Alle foto's worden in de eerste plaats beoordeeld op originali teit. Daarna wordt gekeken naar de technische kant van de foto's. Stuur je beste foto('s) vóór 8 ok tober naar fotowedstrijd@week- vandetoegankelijkheid.nl. Een deskundige jury onder voorzitter schap van Ad van Gaaien, hoofd redacteur van Support Magazine, beoordeelt de foto's. Ook fotogra fen Paul Romijn en Renate Beense zitten in de jury. Prijs De vijftien beste foto's worden op groot formaat tentoonge steld tijdens de slotmanifestatie van de Week van de Toeganke lijkheid op 17 oktober. De win naar van de wedstrijd ontvangt een cadeaubon van 300 euro. Er is een tweede prijs van 200 euro en een derde prijs van 100 euro. Voor meer informatie: www.week- vandetoegankelijkheid.nl/foto- wedstrijd Kerkelijke, maatschappelijke en culturele activiteiten in Zevenhuizen-Moerkapelle. Activiteiten kunnen gemeld worden bij mevrouw G. Beunder: 0180-631733 of greebeunder@yahoo.com - Koffieochtenden Hervormd Centrum: 9.30-11.00 uur - Ondernemersvereniging: iedere 1e donderdag van de maand: ondernemerscafé in dorpshuis Swanla van 17.30 tot 19.00 uur. - Speel-o-theek Beestenboel; geopend di en do in Sam Sam, Lange Zijde 9; voor meer informatie: www.beestenboel-zevenhuizen.nl. - Kinderkleding en speelgoedbeurs t.b.v. UNICEF 25 en 26 sept. Ger. kerk Z'huizen De Zevenster Lunchrestaurant de Hertenkuil geopend elke werkdag van 12.00-13.30 uur; info 637111; koffie-inloop elke morgen 10.00 uur; welfare handwerken elke dinsdag 14.00 uur. Avondrestaurant de Hertenkuil voor 55-plussers: geopend elke 1e woensdag van de maand (vooraf reserveren 0180-637111) ANBO Spelmiddag: elke maandag Zevenster 14.00 uur; Soosmiddag (lx per 14 dgn. op woens dag): 14.00 uur in DeZevenster; Fietsen: (lx per 14 dgn): verzamelen bij dorpshuis Swan la vrijdagmiddag 13.30 uur; Gymnastiek: gebouw geref. kerk dinsdag 9.30 en 10.30 uur; Zwemmen: zwembad De Koornmolen: donderdag 9.00, 10.00, 13.30 en 14.30 uur. Musea Zevenhuizen Openstelling Historisch Museum "Ons Verleden", het Molenmuseum en het museum van de Jan C. Lunenburgstichting, alle gevestigd in het gebouw Tweemanspolder 15 te Zevenhuizen, elke laatste zaterdag van de maand van 13.30-16.00 uur, elke tweede dins dagavond van elk kwartaal van 19.00 tot 21.00 uur en verder op afspraak. Vogelvereniging Zang en Kleur Kaarten 19 sept; 17 okt; 21 nov; 19 dec. De Zeven Muzen zaterdag 27 sept. harp/orgelconcert Ontmoetingskerk; zaterdag 15 nov. Amateur muziekavond Ontmoetingskerk 20.00 uur. w Groeneweg iedere donderdagmiddag 14.00 u klaverjassen DE VIERKAP - Soos: dinsdag 14.30 uur: 23 sept., 7 en 21 okt., 4 en 18 nov., 2 en 16 dec.; Schakel: dinsdag 20.00 uur: 7 en 28 okt., 25 nov., 16 dec.; Klaverjassen: vrijdag 20.00 uur: 19 sept., 3, 17 en 31 okt., 14 en 28 nov., 12 dec. Dansen: vrijdag 20.00 uur: 10 en 24 okt., 7 en 21 nov., 4 en 18 dec.; Toneelrepetitie: maandag 20.00 uur; Boksen jeugd, woensdag 16.30-17.30 en 17.30-18.30 uur; Boksen volwassenen: 19.30 - 20.30 uur; Kerstmarkt 13 dec. - Rode Kruis gebouw, iedere laatste dinsdag van de maand: Ouderen contact middag van 13.30 tot 15.30. -13 sept. Open Monumentendag de oude herv.kerk is open, mogelijkheid tot het beklimmen van de toren. -13 sept. Zendingsrommelmarkt van 9.00u tot 16.00 u in de Dorpsstr. Moerkapelle. - Soos. Iedere 2de dond. van de mnd. 9.30 u -11.30 u Dorpshuis Op Moer 11 sept; 9 okt; 13 nov; 11 dec; 8 jan; 12 febr.; 12 mrt; 9 april en 14 mei.

Hart van Holland | 2008 | | pagina 8