"HERONTWIKKELING VIJF BOEKEN MOOI, MAAR NIET NU MOORDRECHT BREIDT VOORKEURSRECHT UIT ttetsklaar.nl GEEN WIJZIGINGEN IN PROCEDURE NAAMGEVING FUSIEGEMEENTE BENTWOUD HEEFT TIJDELIJK FIETSPAD deHaij van derWende advocaten www.mastersteaandcoffee.nl Thuis in de regio. y/ MASTERo WEBSITE ONLINE: ZUIDPLAS_ ff heijmans Dé mobiele fietsenmaker TEA COFFEE Mi Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 24 september 2008 pagina 3 Nieuwerkerk aan den IJssel - De gemeente is niet de enige partij die na denkt over de herinrichting van gebieden. De firma Heijmans B.V. heeft op eigen initiatief een inrichtingsschets gemaakt van het gebied de Vijf Boeken, vlakbij het toekomstige buurtschap Kortenoord. De commissie Ruimtelijke Ordening reageerde echter koeltjes op de nieuwe ideeën en veel commissieleden pleitten er voor om toch vooral bedrijven te be schermen. Door Niels Raas Mevrouw van Vliet presenteerde namens Heijmans de schetsen van het gebied. Het gebied is volgens het bedrijf interessant omdat het in de toekomst een verbinding kan vormen tussen Kortenoord en de rest van Nieuwerkerk. Dit past in het beeld dat in heel de gemeente verbindingen worden gevormd. Heijmans voorziet in ieder geval dat het gebied wordt veranderd van een gemengd woon-werk ge bied naar een luxe woongebied. De plannen bieden volgens van Vliet een uitgelezen kans om de verbindingen te revitaliseren. Van Vliet: "Wil je kwaliteit maken, dan moet je verbinden. Te denken valt aan een aansluiting op het Fran- coisviaduct en het pontje bij de Polderdreef." Het gebied moet ook vooral 'beleefbaar' worden ge maakt. Heijmans voorziet hiervoor in de verschillende plannen vooral luxe woningen in een groene set ting. Eén model werkt met veel paden en doorgetrokken bosstro- ken. In wat meer open groene rui mte zouden dan grote villa's met appartementen gebouwd moeten worden. Een ander model benad rukte meer het waterwonen. Dit is interessant, omdat het nu vrijwel onmogelijk is om de Ringvaart te 'beleven.' Te denken valt hierbij aan de bouw van wooneilanden. Tenslotte gaf van Vliet aan dat er ook nagedacht moet worden over ontsluiting, waarbij het zeker niet de bedoeling is dat de 's Graven- weg extra belast wordt. Koos Hoogendoorn (CU/SGP) trapte het debat af door te stel len dat het in de 'Nieuwerkerkse wereld' wel heel erg draait om wonen en benadrukte daarbij het belang van bedrijven. Harm Lam berts (GBN) sprak koesterende, maar ook gematigde woorden: "Er is al lange tijd de gedachte om Nieuwerkerk ook echt Nieu werkerk aan den IJssel te maken. We moeten echter ook kijken naar de visie van de provincie. Daar sta at in dat we ook moeten bouwen voor mensen die niet op de won ingmarkt terecht kunnen: jon geren, starters en ouderen." Go- vert Slooters (PvdA) deelde deze woorden en gaf daarbij aan lage prioriteit aan het plan te geven. Als industriegebied moet het ge bied volgens Slooters beslist uit- gefaseerd worden en er mag zeker geen verloedering plaatsvinden, maar dit plan is waarschijnlijk niet de oplossing. Slooters: "We vragen ons zeer af hoe dit plan bijdraagt aan het oplossen van woning problemen." Zowel Nick Rockx en Rineke Valk deelden de vreugde van hun eigen VVD-wethouder over de plannen niet. Rockx: "Ik ben erg blij met de bedrijvigheid, het draagt erg bij aan het karakter van de 's Gravenweg." Valk: "Het gebied heeft nu juist de bedri jvigheid waar de ondernemers vereniging om zit te springen." En teleurgesteld was wethouder Slagt: "Ik had gehoopt op het verschaffen van een doorkijkje." De wethouder stelde dat bed rijvigheid in het gebied geen toekomst heeft en dat er voor 2010 helderheid moet zijn in ver band met de structuurvisie die dan gereed zou moeten zijn. Slagt: "Het begint als we er met elkaar in gaan geloven." Slooters corrig eerde de wethouder echter en gaf te kennen dat hij had gelezen dat de structuurvisie pas in 2015 een feit moet zijn en benadrukte dat de raad de stedenbouwkundige randvoorwaarden moet formul- De Vijf Boeken volgens Heijmans. eren. Slagt gaf daarop toe dat 'de wethouder zich heeft vergist.' Gerth Westmaas (CU/SGP) gaf tenslotte aan dat er ook andere zaken spelen, zoals een stukje werkgelegenheid. "We moeten ook oppassen voor eenzijdigheid in het bouwen. Met de Rode Wa terparel erbij telt de gemeente straks al 2200 'dure' woningen," aldus Westmaas. Heijmans werd hiermee terug naar de tekentafels gestuurd. Moordrecht - Het college heeft besloten om op het gebied gelegen tus sen de Oostringdijk, de Provinciale weg N456 en de Vijfde tocht op het grondgebied van Moordrecht aan te wijzen als gronden waarop de Wet voorkeursrecht gemeenten (Wvg) van toepassing is. In februari van dit jaar werd al eerder besloten de Wvg voor het gebied van Moordrecht dat deel uitmaakt van de Zuidplaspolder ten noorden van de snelweg A20 te verlengen. Nu komt daar dus een nieuw gedeelte bij. Zeer teen de zon van de fractie Beter Moordrecht die de Wvg "betutteling van de eerste orde" noemde. Met het vestigen van het voor keursrecht wordt de gemeente in staat gesteld om bij voorrang het eigendom te verwerven van gronden en opstallen in het ge bied waar de Groen Blauwe Zone gepland is. Als een eigenaar van grond waar het voorkeursrecht op rust de grond wil verkopen moet hij deze eerst aan de gemeente aanbieden. De gemeente krijgt hierdoor een betere uitgangspo sitie op de grondmarkt en prijs opdrijving door speculatie kan hierdoor worden voorkomen. Het opleggen van de Wvg verplicht de eigenaren niet tot de verkoop van de gronden. Zolang de eigenaar geen plannen heeft tot verkoop, kan de gemeente de grond niet via het voorkeursrecht verwerven. Beter Moordrecht, die in februari ook al ageerde tegen het verlen gen van het voorkeursrecht, was ook deze keer niet te spreken over de huidige plannen. "De fractie van Beter Moordrecht wil niet veel te maken hebben met de Wvg. Wij vinden het betutteling van de eer ste orde," aldus de Jan de Koning. Het juiste adres voor: Reparatie en onderhoud van fietsen, ATB én Race Verkoop nieuwe fietsen - volwassen en kinder In- en verkoop tweedehands fietsen Voorbij u thuis of op het werk06-30 72 72 12 www.fietsWoar.nl Daarnaast vroeg de fractie zich af waarom het college dit besluit had genomen. Wethouder Oomen lichtte de zaak toe. "Voor de ont wikkeling van de Groen Blauwe Zone is destijds met de gemeente Gouda afgesproken dat zij de kos ten op zich zal nemen voor het ver werven en het beheren van deze gronden. De gemeente Gouda heeft hiertoe een subsidie aange vraagd. In 2013 moet het gebied zijn ingericht anders vervalt de subsidie. Om deze reden heeft de gemeente Moordrecht de Wvg ge vestigd." "Als er geen subsidie was geweest voor Gouda dan was het opleggen van de Wvg nu ook niet nodig," concludeerde de Koning. "Welk belang heeft de Wvg voor Moordrecht?" Wethouder Oomen reageerde door aan te geven dat het om de ontwikkeling van de Groen Blauwe Zone gaat. "Dat is ook van belang voor onze ge meente. De Wvg is geen prettig in strument, maar het is wel nodig." Tijdens de eerstkomende raadsver gadering zal dit onderwerp verder worden besproken. Door Elias van der Plicht Zevenhuizen - Gemeentebelan gen kwam tijdens de raadsver gadering van vorige dinsdag 16 september met een voorstel voor aanpassing van de proce dure rondom de naamgeving van de fusiegemeente. Het bleek een wanhoopspoging: bijval kreeg het voorstel niet. Onlangs debatteerden de ge meenteraden van Nieuwerkerk, Moordrecht en Zevenhuizen- Moerkapelle gezamenlijk over de nieuwe gemeentenaam. Tijdens dit debat bleek dat er geen steun was voor de namen die het Co mité Naamgeving heeft voorge steld, te weten Oosterschieland, Zuidplasland, IJssel en Rotte. De Regio - Gedeputeerde Evertse, en de wethouders van de gemeen ten Rijnwoude en Zoetermeer, Van Velzen en Speel openen openden op 24 september een tijdelijk fietspad in het Bentwoud in wording. Het fietspad verbindt Benthuizen op een verkeersveilige manier met Oosterheem en het station van de Randstadrail. Het tijdelijke fietspad is in opdracht van pro vincie Zuid-Holland door Dienst Landelijk Gebied aangelegd, als onderdeel van het Bentwoud. Het definitieve fietspad komt iets oostelijker te liggen. Op die plek zijn nog niet alle gronden in ei gendom van de overheid. Omdat er nu al behoefte is aan een vei lige fietsverbinding, is voor deze tijdelijke oplossing gekozen. naam Zuidpias verscheen tijdens deze vergadering weer op het to neel. Vele fracties stonden ach ter deze naam. Omdat de naam Zuidpias niet door het Comité Naamgeving is aanbevolen, meende Claes Oos- terhoff namens Gemeentebe langen dat het comité eer moet worden aangedaan en commen taar moet geven op de naam. "Dat is chic en is niet meer dan fatsoenlijk," betoogde hij. Ruud de Gooijer (SGP) vermoedde dat andere motieven een rol speel den voor Oosterhoff: "Gemeen tebelangen probeert op allerlei manieren alsnog een andere naam te vinden. Maar stel dat het comité negatief zou advise ren over de naam Zuidpias. Wat dan? Het comité heeft gedaan wat ze moest doen en de politiek heeft uiteindelijk anders beslo ten. Laten we vooral erkennen dat er fouten bij dit proces zijn gemaakt, maar we moeten nu niet weer van de spelregels af wijken. Niemand is gediend met weer een nieuwe discussie." De Gooijer gaf wel aan dat het van fatsoen zou getuigen om aan het Comité Naamgeving aan te geven waarom de politiek is afgeweken van de voorgestelde namen. Het voorstel van Gemeentebe langen werd door de raad niet ondersteund. Op dinsdag 30 sep tember spreken de raadsleden van de drie fusiegemeenten zich uit over een nieuwe naam voor de fusiegemeente. Barbizonlaan 82 2908 ME Capelle a/d IJssel telefoon 010-2204400 fax 010-2204499

Hart van Holland | 2008 | | pagina 3