Cube ttibeu Ijcrleliem.. MENINGEN BEWONERS DIENEN ALS BASIS VOOR PLAN VERNIEUWING GROENE HART AVOND IN JOODSE STIJL MOGELIJKE DOORBRAAK IN ONDERZOEK AUTO-INBRAKEN GELE BRUG KRIJGT OPKNAPBEURT CHILLEN IN HET HART GROOT ONDERHOUD AAN SLOTEN ZUIDPLAS HALLOWEEN WAARSCHUWING mifiiwerKERK Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 1 oktober 2008 pagina 29 Nieuwerkerk aan den IJssel - "Het park moet vooral groen blijven". Dit was een van de dingen waarover de meeste aanwezigen het eens wa ren op de wijk- en buurtbijeenkomst Zuiplas, die maandag 29 september gehouden werd in het Comenius College. De toekomst van de parken in de Zuidpias, het Groene Hart en het IJsselpark, was een belangrijk agendapunt van deze avond en de gemeente vindt het belangrijk om de mening van de betrokkenen hierover mee te nemen in de besluitvor ming. Daarom waren alle bewoners van de Zuidpias uitgenodigd om hun ideeën kenbaar te maken. Hier werd veelvuldig gebruik van gemaakt. Door Marlonneke Willemsen De parken in de Zuidpias zijn in de jaren '70 aangelegd en volgens wethouder Siem van Loon moeten ze nodig worden gerenoveerd. "De parken zijn vrij gedateerd en aan een facelift toe. Er is een groot aantal bruggen dat aan renovatie of vervanging toe is en ook de speeltoestellen beginnen oud te worden. Een voorbeeld hiervan is de skatepipe. Deze is nu tien jaar oud en een dergelijke voorziening gaat normaal ongeveertwaalf jaar mee. Die moeten we binnenkort dus gaan vernieuwen. Daarnaast zijn ook de perken, na dertig jaar, technisch aan vervanging toe." Deze vernieuwingen zullen hoge kosten met zich mee brengen. Daarom wil de gemeente nagaan of het kostentechnisch niet gun stiger is om het park her in te richten. Om deze mogelijkheid te onderzoeken, heeft de gemeente de hulp van drie projectbureaus ingeroepen. Zij zullen elk een plan en offerte maken, waaruit het col lege uiteindelijk de beste optie zal kiezen. Bij de plannen voor de herinrichting wil de gemeente de mening en ideeën van de omwo nenden meenemen. Hiervoor is op de wijk- en buurtbijeenkomst de mogelijkheid geboden. Op ba sis van deze informatie zullen de projectbureaus een plan maken. Uit de commentaren van de be woners kwam een aantal dingen duidelijk naar voren. Zo was bijna iedereen het erover eens dat de parken vooral groen moeten blij ven, dat er goede voorzieningen moeten komen voor het uitlaten van honden en de overlast die dit met zich mee brengt en dat de gemeente vooral aandacht moet besteden aan het probleem van de hangjongeren. Sommi gen aanwezigen stelden voor om het aantal bruggen in het park te verminderen, omdat dit veel gebruikte hangplekken zijn. Een ander probleem dat aan de orde kwam, was de toekomst van de skatepipe. Van Loon stelde dat het eventueel mogelijk was om de skatepipe naar het IJsselpark te verplaatsten. Hier waren zo wel voor- als tegenstanders voor te vinden. De meeste aanwezigen waren het er wel over eens dat de skatepipe een goede voorziening is waar overdag op een goede ma nier gebruik van wordt gemaakt en die moet blijven bestaan. Nieuwerkerk aan den IJssel - Het Mannenkoor Nieuwerkerk aan den IJssel viert haar derde lustrum op donderdagavond 2 oktober om 20.00 uur met een 'avond in joodse stijl' in het Ontmoetingscentrum aan de Bospolderstraat 10. Het koor, onder leiding van Gerard Lange, brengt deze avond zang 'uit de synagoge'. Het trio Vilde Katshke brengt uitbundige klezmermuziek. Speciale gast deze avond is het Nieuwerkerks Vrouwenkoor onder leiding van Frank van Wingerden. De toegang bedraagt 3,50 euro, inclusief een 'lustrumglas' na afloop. Kaartverkoop aan de zaak- deur open vanaf 19.30 uur. Voor meer informatie: 0180-313329 of prinsencommunicatie@hetnet. nl. Nieuwerkerk aan den IJssel - Met de mededeling dat er in de nacht van zondag op maandag een verdachte is aangehouden in het kader van het onderzoek naar de auto-inbraken in Nieuwerkerk, maakte Teamchef Raoul Verweij van de politie de aanwezigen op de wijk- en buurtbijeen komst Zuiplas duidelijk dat de politie er alles aan doet om hun wijk veili ger te maken. Hiervoor zal er de komende maanden hard gewerkt moe ten worden, want er zijn een aantal aandachtspunten waar de politie vooralsnog weinig grip op krijgt. Door Marlonneke Willemsen Uit onderzoek van de lokale poli tie en de Rijksrecherche is geble ken dat het bij de auto-inbraken ging om diefstal op bestelling van navigatieapparatuur. Dit heeft ge leid tot de aanhouding van een verdachte. Op basis hiervan hoopt men ook andere betrokkenen op het spoor te komen. Verweij zei trots te zijn op de aanhouding. "Hopelijk kunnen we hiermee de trend van de inbraken doorbreken, want dit aantal was erg fors." Op de fietsendiefstallen, die ook stijgende zijn in de gemeente, krijgt de politie volgens Verweij nog niet echt grip. "We hebben afspraken gemaakt over hoe we een gestolen fiets kunnen herken nen en hoe we moeten ingrijpen. Ook is het cameratoezicht ver beterd, maar tot nu toe heeft dit nog niet tot een structurele oplos sing geleid. Daarom gaan we een actieplan op poten zetten, om te zorgen dat we de cijfers voorlopig kunnen stabiliseren en uiteindelijk kunnen zorgen voor een daling van het aantal diefstallen." Ook het aantal meldingen van vernie lingen en overlast door jongeren is het afgelopen jaar gestegen. In het geval van de vernielingen zijn er een aantal aanhoudingen ver richt en de politie zal hard blijven werken om het probleem met de jongeren op een goede manier op te lossen. Door Marlonneke Willemsen Nieuwerkerk aan den IJssel - De bewoners van Nieuwerkerk zul len het binnenkort een tijdje zon der de gele brug, tussen het oude dorp en de Parallelweg-Zuid, moeten doen. De brug is hard aan renovatie toe en zal worden opgeknapt. Omdat de brug uit 1882 een rijksmonument is, heeft de gemeente toestemming voor de renovatie moeten aanvragen. Nu deze er is, kan de brug in haar oude staat worden hersteld. Om dit te kunnen realiseren, zal de brug geheel worden weggehaald en elders worden opgeknapt. Wanneer dit precies zal plaats vinden is nog niet bekend. In de tussentijd zal er een noodbrug aan het eind van de dorpstraat worden neergelegd. De gemeen te laat weten haar uiterste best te doen om de doorstroming van het verkeer zo goed mogelijk te laten verlopen, maar kan dit niet garanderen. Als er stremmingen van het verkeer zullen optreden zal dit van te voren worden me degedeeld. Door Marlonneke Willemsen Nieuwerkerk aan den IJssel - De gemeente gaat de komende da gen van start met een grote actie om de watergangen in de Zuidpias op de schonen. Dit zal zorgen voor een betere doorstroming en kwa liteit van het water. Elk jaar worden de sloten minder diep door een aanwas van bag ger. Deze aanwas is ongeveer vier centimeter per jaar en wordt ver oorzaakt door onder andere val lende bladeren en zwerfvuil. Om de sloten weer op de juiste diepte te krijgen, gaat de gemeente de komende weken alle sloten in de Zuidpias uitbaggeren. Dit gebeurt van de IJssellaan richting de Ring vaartlaan en hiervoor zal gebruik worden gemaakt van een bag- gerboot in combinatie met vracht wagens die de bagger afvoeren. De betrokken omwonenden zul len door middel van een brief op de hoogte worden gesteld van de werkzaamheden in hun omgeving. In het geval van overlast kan er contact opgenomen worden met de baggerlijn: 06-127 09 279. De Moordrechtse Elly van Gelderen gaat voor Hart van Hollatid op pad om oude tijden te doen herleven. Elly is als vrijwilliger en interviewer actief bij de Moordrechtse Historische Vereniging. Zij is auteur van de boeken "Herinneringen rondom de Hollandse IJssel"en "Leven en werken rond IJssel en Lek waarin zij onder andere verhaalt over de slechte arbeidsomstandigheden van de steen plaatsen en touwbanen langs de IJssel, over verdwenen beroepen (rietsnijders en zalmvissers), verdwenen scheepswerven en andere bedrijven, oorlog, watersnood enzovoort. Door ElIv van Gelderen Nieuwerkerk aan den IJssel - Stich ting Jeugdwerk organiseert in sa menwerking met jongeren uit de Zuidpias voor vrijdag 10 oktober van 16.00 tot 22.00 uur een 'buurt- chill-avond' in het Groene Hart van Nieuwerkerk. Genieten van muziek van locale DJ's, een BBQ en uiteraard lekker chillen. De toe gang is vrij. Nieuwerkerk aan den IJssel - Een bonte verzameling monsters, en gerd, lelijkerds en vreemde types neemt Taverna op vrijdag 31 okto ber in beslag met een groot 'scary' feest. Wie zin heeft om langs te komen en te feesten, komt maar gewoon binnenvallen! Misschien is het aan te raden niet teveel tussen de engerds op te vallendres- scode: eng, scary, spooky, ugly! Aanvang: 21.00 uur. De toegang is vrij. Johanna van Weelde-Hofman, geboren 1921, vertelt: "Als kind woonde ik met mijn ouders, broers en zussen in een piepklein huisje van een buurtje wat onder aan de dijk stond op Kortenoord in Nieuwerkerk. Er naast was nog een buurtje met drie kleine huisjes met bedste den wat wij de 'andere werf' noemden. Toen mijn moeder met mijn vader trouwde, woon de ze eerst in het huisje van haar ouders wat bij het Kanaal stond waar boer Jos de Jong de eige naar van was. De Jong woonde in de boerderij die ook hier on der aan de dijk stond vlakbij de molen. Er stond nog een boer derij van Merelissen. Oma en later moeder mocht daar alleen in wonen als ze voortaan tegen een vergoeding de was voor het boerengezin deed en zou helpen met de grote schoonmaak. Dus als 's maandags de was met de hand op een wasbord geboend was voor de boer, hing het kleine huiskamertje bij ons vol wasgoed als het buiten niet droogde. Vervolgens ging oma dinsdags voor ons gezin wassen en hing het weer vol. Ouwe Joppie Oma woonde bij ons in, dat was vroeger normaal, zij had samen met haar man nog op de Steen plaats in Korte Noord gewerkt. Ik ging op de lagere school op de 's Gravenweg. Na schooltijd hielp ik de schooljuffrouw Polderman in de huishouding en kreeg dan haar afgedankte kleding waar moeder heel blij mee was. 's Nachts naaide ze daar kleding van en van oude lakens blousjes voor haar zes kinderen, 's Mid dags lag ze dan soms met haar hoofd op haar armen aan tafel te slapen. De boodschappen deden we bij 'ouwe Joppie' (Job van Gelderen) en ook bij Uitbeyerse op de 's Gravenweg waar later de zoon van Job een winkel had. Rabarber en visjes We aten de hele zomer rabarber uit de tuin op onze boterham men, dat was goedkoop. Vlees was te duur dus aten we kleine zelfgevangen visjes uit de IJssel die de buurjongens van Ha- zebroek vingen, en uitdeelden aan de buurtgenoten. Heerlijk vonden wij die visjes. Mijn vader was een van de eerste elektriciens, maar kreeg af en toe werk als de notabelen als eerste elektriciteit aan lieten leggen, onder andere bij de dokter, do minee en de pastoor, ook bij de heer van Waasbergen van de mo len. Vaak was hij zonder werk en dan had je geen verdienste. Daarom moest ik als dertien jarige al werk gaan zoeken. Ik begon bij wasserij van Straaten op de strijk- en mangelafdeling van half acht tot zes uur, de hele dag moest je staan en als je thuis kwam stond de vuile vaat weer op je te wachten. Er werd echt niet gevraagd of je moe was. Ik mocht wel met de bus. In een leeg Buisman potje met een gleuf deden we vijf cent per week voor schoenreparaties. Klompen werden met oude ban den gerepareerd. In de kerk mag je komen zo je bent maar soms hadden we alleen verstelde klompen en geen schoenen, dus bleven we thuis. In mijn jeugd mochten we geen drinkwater meer halen uit de IJssel vanwege besmetting voor ziektes. Dorpje op zichzelf Toen ik nog thuis woonde moes ten we uit de onbewoonbaar verklaarde huisjes; ze werden af gebroken. We kregen een huis in de Juliana- straat en daar waren we blij mee, al miste we wel Kortenoord waar het gezellig was, een dorpje op zichzelf. Ik trouwde met de met selaar Leen van Weelde en we gingen in de Beatrixstraat wo nen. Nu ben ik weduwe en woon allen in de Meander en wacht tot de nieuwbouw klaar is. Je kunt dus wel zeggen dat ik een echte Nieuwerkerkse ben."

Hart van Holland | 2008 | | pagina 29