REH0B0THSCH00L TE GAST BIJ RONDE TAFEL t/iaez<mae?i zneze/? •(/en Zn ^^ENHUIZÉN^VlOERKAPÊllE COLLECTE NIERSTICHTING TWEEDEHANDS BOEKEN ERIC EN LISETTE VAN DER KRANS WINNEN M0LENPR0EFTUIN UIT LEEGHWATERS TIJD HUIZENBOUW AAN DE ROTTEDIJK IN MOERKAPELLE? KERKDIENSTEN ZONDAG 5 OKTOBER Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 1 oktober 2008 pagina 7 Gerard Sonnemans presenteert een van zijn boeken. Moerkapelle - De collecte van de Nierstichting, die werd gehouden van 14 tot en met 21 september, heeft in Moerkapelle 1466,66 euro opgebracht. De organisatie bedankt gevers en collectanten voor hun bijdrage. Moerkapelle - De Stichting Woord en Daad is op zoek naar tweede hands boeken voor de komende boekenmarkten. Voor meer informatie: 079-5936911. Zevenhuizen - Eric en Lisette van der Krans zijn de winnaars van een reischeque. Zij vielen in de prijzen door mee te doen aan de landelijke campagne 'Lege bat terijen? Lever ze in en win! van Stichting Batterijen (Stibat). Voor welke bestemming de reis cheque 100) zal gaan bijdra gen, is al bekend: "We gaan heerlijk een weekendje weg." Door lege batterijen in te leveren maakt iedereen het gehele jaar door kans op het winnen van reis- cheques. Door naam, adres en te lefoonnummer op een briefje te schrijven en dat samen met tien lege batterijen in een zakje te stoppen. Dit zakje kan in de inza- melton bij één van de duizenden deelnemende supermarkten en winkels worden gedeponeerd. In leveren kan ook bij het gemeen tedepot of de chemokar. Moerkapelle - Dertig kinderen van de Rehobothschool onlangs te gast in het Archeon bij 'de Schrijvers van de Ronde Tafel'. Deze kinderboe kenschrijvers gebruiken thema's uit de geschiedenis voor het schrijven van hun boeken. Eenmaal per jaar komen zij samen in het Archeon. Dit jaar presenteerde Dick Loeve (oud leerkracht van Rehoboth) van uitgeverij Delubas, de eerste twin tig boeken uit een nieuwe serie van zeventig historische kinderboeken, geschreven door De Schrijvers van de Ronde Tafel. Arend van Dam, een van de schrijvers, is genomineerd voor de Zilveren Griffel. Iedere schrij ver of illustrator presenteerde zijn of haar boek. Daarna werd het boek aan een van de aanwezige Moerka- pelse leerlingen overhandigd. De Rottedijk in Moerkapelle trekt veel wandelaars. Het is ook een ka rakteristiek stuk Moerkapelle. Van de molens die tot 1925 aan deze dijk stonden is helaas niet veel overgebleven, ook niet van de boezems die ze als bloedvaten verbond. Toch is alles nog goed herkenbaar en zelfs zo bijzonder dat onlangs in het vakblad'Molenwereld'te lezen was: 'Voor de mooie molens moet men in Zevenhuizen zijn, maar het echt bijzondere staat in Moerkapelle.' Niet alleen zijn de molens bijzon der oud; ze dateren uit de tijd van de Vrede van Munster (1648) die een einde aan de Tachtigjarige Oorlog maakte. Maar er is meer. Een van de bijzondere aspecten is het boezemstelsel, de waterlo pen die de molens verbinden en waarlangs het water uit de polder in de Rotte werd gemalen. Aan de Rottedijk staan de restanten van zes molens. De achterste twee molens vormen een vijzelgang. De voorste vier een schepradgang. Dat betekent dat het water van de een naar de andere molen steeds met een scheprad ongeveer een meter werd opgemalen totdat het uiteindelijk in de Rotte kwam, net zo als in Zevenhuizen. Alleen is in Zevenhuizen sprake van het nor male systeem, zoals dat door heel Zuid-Holland en ook wel daar buiten voorkwam: de eigenlijke molengang haaks op (in dit geval de Rotte). Het unieke in Moerka pelle is dat beide gangen vrijwel geheel evenwijdig lopen aan de Rotte en niet alleen dat. Tussen de molens 1 en 3 maakt de boezem zelfs een soort haarspeldbocht. Het water dat van molen 1 ging via een haakse bocht naar molen 2 en stroomde van daar op een hoger niveau door naar molen 3 met als resultaat dat men vier wa- terniveau's pal naast elkaar had, slechts gescheiden door smalle boezemkaden: het polderwater; de boezem tussen de molens 1 en 2; idem tussen 2 en 3; de Rotte. Dit zo bijzondere boezemstelsel van de molens is na de sloop van de molens door verwaarlozing steeds achteruitgegaan, maar in vervallen vorm nog compleet en herkenbaar aanwezig. Het heeft zijns gelijke niet in Nederland; laat staan erbuiten. Daarom reden ge noeg om er zuinig op te zijn. Leeghwater De droogmaking van de polder in Moerkapelle is een der eerste in Zuid-Holland geweest, in Noord- Holland was men al eerder op dreef. Dat ging niet vanzelf. Door schade en schande is men daar wij zer geworden. Dat blijkt bijvoor beeld bij de droogmaking van gro te meren als de Beeemster en de Schermer, waarbij altijd de naam van de waterbouwkundige Leegh water (1575-1650) valt. Vooral bij de Beemster is geëxperimenteerd met verschillende boezemstelsels. Soms doen die denken aan het stelsel in Moerkapelle. Heeft men daar gebruik gemaakt van de erva ringen in Noord-Holland? In theo rie zou Leeghwater zelfs betrok ken of op de hoogte kunnen zijn geweest van de droogmaking in Moerkapelle. Of het daadwerke lijk het geval is geweest is niet be kend; onmogelijk is het zeker niet. Wel staat het vast dat de bemaling in Moerkapelle proefondervinde lijk is ontstaan; met recht een wa terstaatkundige proeftuin uit de tijd van Leeghwater. Deze geëvo lueerde proeftuin heeft bijna drie eeuwen gefunctioneerd, maar moest het in 1924 afleggen te gen de moderne energiebronnen. Toch is desondanks wat er over is van deze eeuwenoude proeftuin een cultuurhistorisch waardevol geheel. Iedere verdere aantasting ervan is voortzetten van het 'gru welijk vandalisme' zoals de sloop van de molens aan de Rottedijk in september 1925 in het 'Algemeen Handelsblad' werd genoemd. Johan Bakker, Moerkapelle De leefomgeving in de Randstad verandert met de dag. Het grotendeels agrarische landschap dat we kenden wordteen beetje in HSL tempo omgezet in een bedrijventerrein met grootschalige woningbouw (vinexwijken), wegenaanleg en recreatiegebied. Ook kleinschalige woningbouw vervangt stukje bij beetje het vertrouw de en mooie open polderlandschap. Willen we dat echt? Is er een objectieve en dwingende noodzaak? Hoever moeten en mogen we gaan? We lezen over de eisen van de economie, over bevolkingstoename en recreatiebehoefte. Onze overheden, geadvi seerd door hun planologen en aangejaagd door de ambitie om hun stempel te drukken op hun - tijdelijke! - ambtsperiode, zijn almaar be zig om het landschap, ons erfgoed, te herinrichten en te vergroenen. De aanleiding tot deze ontboeze ming is het ontwerp bestemmings plan Tweemanspolder en Polder de Wilde Veenen, waarover bin nenkort in de gemeenteraad zal worden beslist. Een klein onder deeltje van dit plan behelst het toekennen van een woonbestem ming in Moerkapelle, tussen de molenstompen van Rottedijk 10 en 12 die deel uitmaken van wat wel genoemd wordt de 'Kinder dijkvan molenstompen'. U zult zich afvragen, in het licht van bovengemelde ingrepen, wat de bouw van een huis nu uit maakt. Wanneer zo'n huis er een maal staat, weten we niet beter en de bewoner zal zich verheugen om op zo'n mooie plek in de volle Randstad te mogen wonen. Maar we hebben dan wel weer een stukje van ons erfgoed teloor laten gaan. Het is niet meer terug te draaien als er bijvoorbeeld ge dacht zou worden aan restauratie van de molenbiotoop aan de Rot tedijk: een molen viergang en een molen tweegang. Wel is het zo dat het aanzicht van de Rottedijk enorm is veranderd sinds de tijd dat ik hier in 1967 kwam wonen. Wat eens en kale dijk was met steenslag pad op de kruin, de molenstompen per-ma nent aan de horizon en enkele schuren in de diepte, zijn er nu op veel plaatsen bomen en zijn er meer bouwsels dan voorheen of bestaande zijn vergroot. Maar dit alles is min of meer tijdelijk. Bomen kunnen worden gerooid, beplanting verwijderd en houten bouwsels zijn makkelijk af te bre ken. De contouren van kades en boezems blijven bestaan. Nog steeds, en dat is bijzonder, is de historie van het polderland schap, daterend uit 1648, nog steeds af te lezen. Een kostbaar bezit. Niet voor niets heeft het Rijk de molens 5 en 6 op de lijst van Rijksmonumenten geplaatst. Een grote burgerwoning van ce ment en steen is echter perma nent en snijdt de pas af naar een herstel van de oude vorm. Dat zou niet mogen gebeuren, hoe ogenschijnlijk gering de in greep ook lijkt. Elke kleine stap is de eerste op weg naar onherstel bare 'verbetering'. Het is voorts van belang om te onderstrepen dat er in deze visie geen sprake is van persoonlijke animositeit. Veel bewoners van de Rottedijk zijn echter verontrust, hetgeen mag blijken uit de bij de gemeen te neergelegde zienswijzen op het ontwerp bestemmingsplan die al len de nieuwbouw afwijzen. Ik wil dan ook de gemeenteraad van Ze- venhuizen-Moerkapelle met klem oproepen rekening te houden met de boven genoemde bezwaren en daarnaar te handelen. Johannes Huber, Moerkapelle Zevenhuizen Dorpskerk 10.00 uur ds. Hoog- endam en 19.00 uur ev. G. van de Bos (jeugddienst). Kapel Oud Verlaat 10.00 ds. W. Kalkman. Geref. Kerk 9.30 uur dra. K.W. Broos. Moerkapelle Ger. Gem. 9.30 uur leesdienst en 16.30 uur ds. R. Kattenberg. Herst. Herv. Gem. 9.30 uur kand. G. Kater en 16.00 uur ds. J.W. van Estrik. Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. Genee en 18.30 uur ds. G.C. de Jong. R.K. Gemeenschap Moer- kapelle/Zevenhuizen: 11.00 uur Eucharistieviering met Pastor D. van Klaveren in Dorpshuis Swan- la. MEDISCHE WEEKENDDIENSTEN Zevenhuizen-Moerkapelle en Waddinxveen: voor spoedei sende huisartsenhulp buiten kantooruren (17.00-8.00 uur, weekeinde/feestdagen): Huis- ArtsenPost Midden-Holland (HAP MH), Bleulandweg 10, Gouda, 0182-322488. Dienst Apotheek Midden- Holland (DAM), Bleulandweg 10 (bij de Bleuland-locatie van het Groene Hart Ziekenhuis), Gouda, 0182-698820. NPV Vrijwillige Thuiszorg: mw. J. Snoep-Bij de Vaate tel. 079-593 2702 en mw. A. van der Spek-Van der Wilt tel. 079-5932668. Verslavingszorg Midden-Hol land, Pamassia, psycho-medisch centrum, IJssellaan 2-2a, 2806 TK Gouda, telefoon 0182-563500, fax 0182-563521. Bereikbaar: maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur. Diabeteslijn (033) 463 05 66, info@dvn.nl, voor alle vragen over diabetes (24 uur per dag, 's nachts alleen in geval varuiood},- Kwadraad, Algemeen maat schappelijk werk. Inloop- en telefonisch spreekuur: Dorpsstraat 75, Zevenhuizen; elke maandag tussen 09.00 en 10.00 uur. Inloop- en telefonisch spreekuur: Weideplantsoen 20, Moerkapel le; elke donderdag tussen 09.00 en 10.00 uur. Telefoon 0900-1202150 (lokaal tarief) of 0182-594710. Of via www.stichtingkwadraad.nl of info@stichtingkwadraad.nl. Wie buiten kantooruren drin gend hulp nodig heeft van het maatschappelijk werk, kan te recht bij de Bereikbaarheid Bui ten Kantooruren (BBK) op 0182- 594935. Inloop spreekuur in de huisart senpraktijk Moerkapelle Weide- plantsoen 20, Moerkapelle, do. 9.00-10.00 uur, tel: 0900-1202150 0182-594710. Wie buiten kantooruren drin gend hulp van het maatschappe lijk werk nodig heeft, kan terecht bij de Zorglijn: 0182-594500. Bereikbaarheid buiten kantoor tijden: 0182-594710. Groene Hart Ziekenhuis: Bleu- landlocatie: Bleulandweg 10, 2803 HH Gouda, (0182) 505050. Postadres: Postbus 1098, 2800 BB Gouda. Jozeflocatie: Graaf Floris- weg 77-79, 2805 AH Gouda (in gang van Jan Beaumontstraat). GHZ Polikliniek Nieuwerkerk aan den IJssel, Doortocht 40, tel: 0180-331699, fax: 0180-331691. Voor het maken van poliklini sche afspraken is elke polikliniek rechtstreeks te bereiken. Voor inlichtingen tel: 0182-505050. Bezoektijden voor beide loca ties: algemene verpleegafdelin- gen van 13.30 - 14.30 uur en van 18.00-20.00 uur.

Hart van Holland | 2008 | | pagina 7