SLUIS HET ZEVENHUIZENSE VERLAAT FEESTELIJK GEOPEND NA RENOVATIE PIRATENDAMES VAN POLDERROMANCE STREVEN NAAR ECHTE ROEM RIJMBEEST OPENT KINDERBOEKEN WEEK OP DE EENDRAGT BTzCVFMH' "7PM-MOFRKAPELLE OPBRENGST COLLECTE KWF VROUWEN BIJBELKRING KERKDIENSTEN ZONDAG 12 OKTOBER Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 8 oktober 2008 pagina 11 Geslaagde testvaart, sluis kan er weer dertig jaar tegen. met veel wind en af en toe regen plaatsvond, was ook de historische Zevenhuizenaar Jan Bontebal aan wezig. Hij is erg trots dat zijn sluis in volle glorie is hersteld. "Verblijde ben ik Jan junior Bontebal, dat mi jne wenschen, die ik preziese vier maanden her hebbe uitgesproken, zo met geswinde spoed werden vervuld. Van den Barakasse heb ik mogen waornemen, dat mijnen sluizen daodwerkelijk in den glo rie van weleer is hersteld en nog werkt ook. Ik denke dan ook dat dra ik weer onder mijne gedenk steen weder keer, ik dat, in den wetenschap dat dit Verlaot nog lange zal voortbestaon, in den blijde gemoede doe." polder mogelijk te maken. De sluis maakt tegenwoordig deel uit van de vaarroute van de Hollandse IJs- sel via de Ringvaart en de Rotte naar de Schie. In 2007 is de sluis, zowel boven als onder water geïnspecteerd en hierbij bleek dat de onderhoud- stoestand van de sluis, de deuren en de bewegingswerken bijzonder slecht was. Het was belangrijk dat er herstelwerkzaamheden zouden worden uitgevoerd. Om deze te kunnen uitvoeren is eerst het water uit de sluis verwijderd. Omdat de sluisdeuren ook gere pareerd moesten worden, zijn er gronddammen aangelegd om het water van de Ringvaart en de Rotte tegen te houden. Nadat de sluis was drooggelegd kon worden bepaald hoe groot de schade was en hoe deze in het verleden was hersteld. Omdat de binnenmuur in 1976 met een andere dan de oorspronkelijk, steen is hersteld, was het kostentechnisch niet mo gelijk om het verlaat helemaal in haar oorspronkelijke staat te her stellen. Daarom is gekozen voor functioneel herstel, met zorg voor de monumentale waarde van het bouwwerk. Ook de unieke sticht ingssteen is in oude staat hersteld. Na het herstel moet de sluis er weer dertig jaar tegen kunnen. Vootbestaon Verlaot Bij de opening, die in echte Hol landse weersomstandigheden Zevenhuizen - Met een testvaart van onder andere burgemeester Fijen en Dijkgraaf Hans Oosters werd, na een uitgebreide renovatie, de sluis het Zevenhuizense Verlaat woensdag 1 oktober geopend. Bij de opening was ook de historische figuur Jan Bontebal aanwezig. Hij was speciaal voor deze gelegenheid 'van onder zijn gedenksteen uit gekomen'. Door Marlonneke Willemsen Rijksmonument De sluis, een rijksmonument, is de oudste nog in werking zijnde schutsluis van het Hoogheem raadschap van Schieland en de Krimpenerwaard en is in 1740 gebouwd. Het is een verbinding tussen de Rotte die een meter onder N.A.P. ligt, en de Ringvaart van de Zuidplaspolder (2,15 meter onder N.A.P.). In de sluit moet dus een hoogteverschil van 1,15 me ter overbrugd worden. In eerste instantie is de sluis gebouwd om scheepvaart tussen de Rotte en de in 1734 drooggelegde Tweemans- Prachtig stukje Zevenhuizen, waaronder de sluis, in den glorie van wel eer hersteld. Zevenhuizen - Na 'Oliver' en 'Scrooge' vond Vera Fama, de jeugdgroep van stichting De Pol- deromance, het tijd om het letter lijk en figuurlijk over een andere boeg te gooien. Daarom zal het publiek in de komende opvoering geen klassieke Dickensiaanse scè nes te zien krijgen, maar een spet terende musical over een groep vrouwelijke piraten. Vera Fama betekent 'ware roem' en dat is waar de enthousiaste jonge spelers naar streven. De musical 'De Piratendames van ka pitein Bree' is door de groep zelf gekozen. Al ruim een jaar wordt er hard geoefend en nu de première in zicht komt wordt er door regis seur Anne Sytsema nog een tandje bijgezet. Ijskoud Vrijdag 3 oktober werd er voor het eerst met het decor, dat samen met de kostuums werd overgeno men van een groep uit Woerden, geoefend. Omdat de theaterzaal nu eenmaal eerst nog voor andere optredens gebruikt wordt, staat het decor, een realistisch ogen deel van een piratenschip, nu nog in een schuur aan het Zuideinde. Dat het er ijskoud was, mocht de pret niet drukken. Met zichtbaar genoegen klommen de piraten en hun gevangenen aan boord om het stuk vanaf het begin door te spelen. Dat het grootste gedeelte van de leden van de groep elkaar al jaren kent was goed te merken aan de gezellige sfeer. Er werd se rieus geoefend, maar er werd ook veel gelachen. Dat begon al toen bleek dat bij de openingsscène de mannelijke spelers, die overigens in opvallend ruime mate vertegen woordigd zijn, in het zogenaamde water moesten staan en spontaan een dansje begonnen uit te voe ren. Ook het opduiken van steeds andere hoofden uit de patrijspoor ten zorgde voor de nodige hilari teit. Wel bleek dat sommige spelers rekening moesten houden met de hoogte van de deur en het dak van de schuur, dat toch niet veel lager zal zijn dan dat van het theater. Oud Verlaat - De collecte voor het Koningin Wilhelmi- na Fonds - kankerbestrijding - heeft in Oud Verlaat 620,- euro opgebracht. De organi satie bedankt gevers en col lectanten voor hun bijdrage. Bergschenhoek - In de her vormde kerk aan de Kerk straat 1 wordt dinsdag 14 oktober van 9.30 tot 11.00 uur een koffieochtend ge houden. Dominee Emöke van Bolhuis spreekt over 'Meer dan je ziet'. Er is kinderoppas aanwezig. Voor meer infor matie: 015-3693596. Door Geertrude Verweij Goed geschoolde stemmen Het is goed te horen dat de mees te spelers zangervaring hebben. De stemmen van de jongeren zijn krachtig en duidelijk goed ge schoold. Een van de vrouwelijke hoofdrolspelers, die niet bij de repetitie aanwezig was, is dit jaar begonnen met een professionele zangopleiding aan het conserva torium. Tijdens de openingsscène bleek dat het goed was om een aantal keren met decor te oefenen want, aldus regisseur Sytsema: "Ik kan wel zien dat jullie gewend zijn in een roei boot te spelen in plaats van een pi ratenschip. Jullie mogen je wel een beetje beter verspreiden." Sytsema weet de sfeer er goed in te houden, maar geeft ook duide lijke aanwijzingen. Ze luistert seri eus naar voorstellen van de spelers, maar wijst die even krachtig af als ze het geen goed idee vindt. Aan alles is te merken dat dit stuk straks professioneel op de planken gezet zal worden. De Piratendames van kapitein Bree is een vrolijke musical voor het hele gezin, met meeslepende muziek, spannende vechtscènes, vlotte dialogen, flitsende humor en een vleugje romantiek. Voorstellingen zijn gepland op 21 en 22 november, de kaartverkoop bij reisbureau de Zwaluw is inmid dels gestart. Zevenhuizen - Bij alle groepen van basisschool De Eendragt was woensdag 1 oktober het rijmbeest op bezoek om voor te lezen, te rij men en te dichten. In de gangen van de school hangen verschillende rijmrupsen, waar de kinderen de komende week hun zelfgemaakte gedichten kunnen ophangen. Ook is er per 'bouw' een tentoonstel ling van rijmprentenboeken en ge dichtenbundels. Als afsluiting van de kinderboekenweek wordt don derdag 9 oktober een boekenthee gehouden. Ouders, opa's en oma's worden uitgenodigd om onder het genot van een kopje thee en limo nade voor de kinderen, te komen kijken naar een presentatie van wat de kinderen in deze kinderboeken week hebben geleerd en gemaakt. Aansluitend mogen de kinderen hun eigen boeken verkopen op de kleedjesmarkt. Zevenhuizen Dorpskerk 10.00 uur ds. C. Haas noot en 19.00 uur ds. L.C. de Borst. Kapel Oud Verlaat 10.00 ds. J. Voordouw. Geref. Kerk 9.30 uur dra. L.M. Schermers. Ver. v.Vrijz.Protest, prof.dr. E.H. Cos- see. Moerkapelle Ger. Gem. 9.30 uur en 18.30 uur student J. van Rijswijk. Herst. Herv. Gem. 9.30 uur en 19.00 uur ds. J. van Rossem. Herv. Gem. 9.30 uur dr. A.A. Teeuw en 18.30 uur ds. J. den Hoed. R.K. Gemeen schap Moerkapelle/Zevenhuizen MEDISCHE WEEKENDDIENSTEN Zevenhuizen-Moerkapelle en Waddinxveen: voor spoedei sende huisartsenhulp buiten kantooruren (17.00-8.00 uur, weekeinde/feestdagen): Huis- ArtsenPost Midden-Holland (HAP MH), Bleulandweg 10, Gou da, 0182-322488. Dienst Apotheek Midden-Hol land (DAM), Bleulandweg 10 (bij de Bleuland-locatie van het Groene Hart Ziekenhuis), Gouda, 0182-698820. NPV Vrijwillige Thuiszorg: mw. J. Snoep-Bij de Vaate tel. 079-593 2702 en mw. A. van der Spek-Van der Wilt tel. 079-5932668. Verslavingszorg Midden-Hol land, Pamassia, psycho-medisch centrum, IJssellaan 2-2a, 2806 TK Gouda, telefoon 0182-563500, fax 0182-563521. Bereikbaar: maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur. Diabeteslijn (033) 463 05 66, info@dvn.nl, voor alle vragen over diabetes (24 uur per dag, 's nachts alleen in geval van nood). Kwadraad, Algemeen maat schappelijk werk. Inloop- en telefonisch spreek uur: Dorpsstraat 75, Zevenhui zen; elke maandag tussen 09.00 en 10.00 uur. Inloop- en telefonisch spreekuur: Weideplantsoen 20, Moerkapel le; elke donderdag tussen 09.00 en 10.00 uur. Telefoon 0900-1202150 (lokaal tarief) of 0182-594710. Of via www.stichtingkwadraad.nl of info@stichtingkwadraad.nl. Wie buiten kantooruren drin gend hulp nodig heeft van het maatschappelijk werk, kan te recht bij de Bereikbaarheid Bui ten Kantooruren (BBK) op 0182- 594935. Inloop spreekuur in de huisart senpraktijk Moerkapelle Weide- plantsoen 20, Moerkapelle, do. 9.00-10.00 uur, tel: 0900-1202150 0182-594710. Wie buiten kantooruren drin gend hulp van het maatschappe lijk werk nodig heeft, kan terecht bij de Zorglijn: 0182-594500. Bereikbaarheid buiten kantoor tijden: 0182-594710. Groene Hart Ziekenhuis: Bleu- landlocatie: Bleulandweg 10, 2803 HH Gouda, (0182) 505050. Postadres: Postbus 1098, 2800 BB Gouda. Jozeflocatie: Graaf Floris- weg 77-79, 2805 AH Gouda (in gang van Jan Beaumontstraat). GHZ Polikliniek Nieuwerkerk aan den IJssel, Doortocht 40, tel: 0180-331699, fax: 0180-331691. Voor het maken van poliklini sche afspraken is elke polikliniek rechtstreeks te bereiken. Voor inlichtingen tel: 0182-505050. Bezoektijden voor beide loca ties: algemene verpleegafdelin- gen van 13.30 - 14.30 uur en van 18.00-20.00 uur.

Hart van Holland | 2008 | | pagina 11