P. Visser Zn SP öeu 1 KOPEN 1 KADO! iraS irt Gebr. Bakker NEFITI Haal de warmte in huis met P. Visser en Zonen IKS een Nefit Zonneboiler óf een Housewarming Party (t.w.v. €1.000,-) Kijk op www.haaldewarmteinhuis.nl/ visser GRATIS hebben extra vitamine D nodig Dorpsstraat 167-169 2761 AR Zevenhuizen Ü180-631206 info@visserverwarming.nl esasa<99 Ö.- COMPLEET SFEERVOL WOONPROGRAMMA MATRASSEN meubelspecialist Gezondheidsraad: veel Nederlanders heel Nederland! Doe mee en win: ff Grote groepen Nederlanders lopen kans op een tekort aan vitamine D en hebben extra vitamine D nodig, vaak twee keer zo veel als tot nu toe de aanbeveling was. Dat staat in het advies dat de Gezondheidsraad vandaag heeft aangeboden aan minister Klink van Volksgezondheid, Welzijn en Sport. De Gezondheidsraad vindt dat de aan vulling in de eerste plaats via supplementen tot stand moet komen. Volgens dr. ir. Gertjan Schaafsma, voorzitter van de commissie die het advies opstelde, zet de Ge zondheidsraad met het advies over vitamine D een grote stap; de nieuwe aanbevelingen liggen aanzienlijk hoger. Extra vitamine D noodzakelijk Een gezonde voeding voorziet in principe in vol doende vitamine D voor personen van 4 tot en met 50 (vrouwen) en 70 (mannen) die een lichte huidskleur hebben en voldoende buiten komen. Alle andere groepen hebben extra vitamine D nodig. Het Vitamine Informatie Bureau neemt het ad vies van de Gezondheidsraad over en adviseert dat dagelijks 10 microgram vitamine D extra wordt gebruikt door: kinderen tot vier jaar*; mensen van 4 tot 50 (vrouwen) of 70 (man nen) jaar die een donkere huidskleur hebben of onvoldoende buitenkomen; vrouwen tot 50 jaar die een sluier dragen; vrouwen die zwanger zijn of borstvoeding ge ven; vrouwen vanaf 50 en mannen vanaf 70 jaar die een lichte huidskleur hebben en voldoende buitenkomen. *geldt niet voor kinderen die dagelijks meer dan een halve liter zuigelingenvoeding of opvolg- melk krijgen. Dagelijks 20 microgram vitamine D extra wordt geadviseerd aan: mensen die osteoporose hebben; mensen die in een verzorgings- of verpleeghuis wonen; vrouwen vanaf 50 en mannen vanaf 70 jaar die een donkere huidskleur hebben; mensen die onvoldoende buitenkomen; vrouwen vanaf 50 jaar die een sluier dragen. Hierbij veronderstelt de commissie dat de inname van calcium voldoende is. Een multivitaminesup- plement bevat ook vitamine D en kan daarom een goede vorm zijn om deze vitamine binnen te krijgen en de overige vitamines en mineralen, zoals calcium, aan te vullen. Sterke botten Vitamine D is dé vitamine voor gezonde en ster ke botten. Het nodig om calcium op te nemen uit de voeding en in te bouwen in onze bot ten. Daarmee helpt vitamine D de kans te be perken op botontkalking (osteoporose). Steeds meer onderzoek toont aan dat een tekort aan vitamine D ook een rol speelt bij het ontstaan van verschillende ziektebeelden, zoals kanker en diabetes. leder dag een kwartier buiten Vitamine D wordt door de huid gemaakt onder invloed van UV-straling in zonlicht. Daarom is het eerste advies dat in het rapport staat om iedere dag minimaal een kwartier buiten te ko men. Blootstelling van het hoofd en de handen is voldoende. 'Het is moeilijk te meten hoeveel vitamine D de huid precies aanmaakt', zegt dr. ir. Gertjan Schaafsma. 'In de winter ben je voor vitamine D afhankelijk van de in de zomer opge bouwde voorraad in combinatie met vitamine D uit de voeding.' Vitamine D zit vooral in vette vis, en het wordt standaard toegevoegd aan marga rine en halvarine. Pas op voor een teveel aan vitamine D Als naast supplementen ook verrijkte producten worden gebruikt bestaat de kans op een teveel aan vitamine D. Het is essentieel dat de inname van vitamine D onder de veilige bovengrens van inname blijft. Kinderen lopen het grootste risico op overschrijding. De Gezondheidsraad adviseert de om samenstelling van verrijkte voedingsmid delen te registreren. Op dit moment is namelijk niet bekend welke voedingsmiddelen verrijkt zijn met vitamine D en wat het niveau van verrijking is. Over supplementen is die informatie wel be schikbaar. Maatregelen op Europees niveau De Gezondheidsraad vindt het wenselijk dat de toevoeging van vitamine D aan margarine, halvarine en bak en- braadproducten wordt gehandhaafd. Verder adviseert zij het type voedingsmiddelen waaraan vitamine D in Eu ropa mag worden toegevoegd te beperken tot melk, melkvervangers en olie, en niet, zoals nu het geval is, dit toe te staan voor elk willekeurig product. Het voordeel van deze producten is dat risicogroepen ze juist veel gebruiken. In het rap port staat een voorstel voor verrijkingsniveaus van deze producten, waarbij bij gebruik van deze producten in combinatie met supplemen ten kinderen en volwassenen geen risico lopen teveel binnen te krijgen. Meer weten over vitamine D? Kijk dan op www.vitamineinformatiebureau.nl -stuk Uitgevoerd in wit mat gelakt eiken. Kan in ook in andere kleuren geleverd worden. s chuim WANDMEU3ELEN WADDINXVEEN: Noordkade 157 en 92a Telefoon 0182 61 57 22 Donderdag en vrijdag koopavond ZOETERMEER: Woonhart Zoetermeer Telefoon 0182 61 57 22 Vrijdag koopavond I^Sebr. Bakker O. LT- bezorging door ZONDAGS ALTIJD GESlöTïN INRUIL MOGELIJK Kijk ook op onze website: bakkermeubelen.nl pagina 22 Hart van Holland Dé krant voor de Zuidpias 8 oktober 2008

Hart van Holland | 2008 | | pagina 22