LOKALE ÉN NATIONALE POLITIEK BETUIGT STEUN OP BENEFIET MENSENRECHTEN MOLUKKEN "NEDERLAND ERKENT SCHENDING MENSENRECHTEN OP CE MOLUKKEN NIET" H MOORDRECHT ORGELCONCERT KERKDIENSTEN ZONDAG 12 OKTOBER Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 8 oktober 2008 pagina 33 Moordrecht - In juni 2007 zijn in Indonesië de leden van een Molukse dansgroep op brute wijze gearresteerd en gemarteld, omdat zij tijdens de viering van de nationale gezinsdag een traditionele krijgsdans had den opgevoerd en hierbij de Molukse vlag aan de toeschouwers hadden laten zien. Eén van hen werd in eerste instantie tot een levenslange ge vangenisstraf veroordeeld. Deze arrestatie en de hoge straffen worden gezien als een schending van de mensenrechten en om hiervoor aan dacht te vragen werd zaterdag 4 oktober in Moordrecht een grote nati onale benefietbijeenkomst georganiseerd. Op deze bijeenkomst waren zowel burgemeester Van der Meer van Moordrecht als burgemeester Bonthuis van Nieuwerkerk en SP-kamerlid Harry van Bommel aanwezig. Door Marlonneke Willemsen De bijeenkomst werd vooraf gegaan door drie tochten vanuit Capelle aan den IJssel, Alphen aan den Rijn en Groningen door respectievelijk hardlopers, wan delaars en motorrijders. Tijdens de tochten hebben de deelnemers de Molukse vlag met zich meege dragen. Onderweg zijn verschil lende Molukse wijken in Neder land aangedaan en de tochten zijn geëindigd bij sporthal de Zuidpias in de Ambonwijk in Moordrecht. Een van de hardlopers vanuit Ca pelle was Marjoleen van de Gaag, die via een Molukse collega op de tocht geattendeerd is. "Ik vind het fijn om hard te lopen, dus toen mijn collega vroeg of ik aan de tocht mee wilde doen, heb ik gelijk ja gezegd. Onderweg was het heel gezellig. We hebben iets langza mer dan normaal gelopen, zodat iedereen bij elkaar kon blijven en we wat meer aandacht zouden krijgen. Er stonden redelijk veel mensen langs de kant en we zijn goed aangemoedigd." In de sporthal werden de lopers, wandelaars en motorrijders on thaald door burgemeester van der Meer. "Ik vind het fantastisch dat jullie allemaal een bijdrage willen leveren. Een aantal van jullie is van heel ver gekomen en dat waardeer ik erg. Ik heb begrepen dat een gedeelte van de wandelaars aan de Vierdaagse hebben meegedaan, dus voor jullie zal het niet al te zwaar zijn geweest, maar er heb ben ook kleine kinderen met jullie meegelopen en dat is natuurlijk erg knap." Van der Meer is blij dat de manifestatie in Moordrecht ge organiseerd is. "Moordrecht heeft een grote Molukse gemeenschap en voor een dergelijke bijeenk omst is een grote ruimte nodig, dus was sporthal de Zuidpias een prima locatie. Schending van de mensenrechten gaat ons allemaal aan en het is belangrijk dat de overheid opkomt voor mensen die beknot worden. Het is belachelijk dat mensen levenslang krijgen voor het opsteken van een vlag. Ik ben blij dat dit in Moordrecht wel gewoon kan." Na een optreden van een tjakele- groep was het de beurt aan Har ry van Bommel om, samen met een Molukse oudere, de officiële openingshandeling te verrichten, die bestond uit Tifaslagen. Ook van Bommel vond de bijeenkomst erg belangrijk. "De gevangenen zijn veel te lang gestraft voor iets wat helemaal niet strafbaar zou moeten zijn. Het enige wat we er hier aan kunnen doen is er aan dacht vanuit de internationale gemeenschap en Nederland voor vragen, zodat de regering in Indo nesië beseft dat dit niet kan." Tifaslagen van SP'er Van Bommel bij de opening. Joram Tentua: "ledereen heeft toch gewoon het recht om zijn mening te uiten." Rotterdam - Het is een schrijnende situatie. Sinds juli 2007 wordt een groep van negentig mannen ge vangen gehouden op de Molukken door de Indonesische overheid. Zij werden gevonnist tot jarenlange straffen vanwege het geven van een mening. Door een gevoel van verbondenheid en solidariteit ont stond in die tijd de organisatie Per- intis Aksi Kilat. Joram Tentua werkt sinds een jaar voor deze organisa tie en is een van de mensen die zich de afgelopen weken hard heeft in gezet voor de organisatie van een sponsorloop en benefietconcert die afgelopen zaterdag werden gehouden. "Het doel van de actie is om solidariteit te tonen met de gevangenen in de Molukken. Daar naast willen we geld inzamelen om de gevangenen en hun familie te helpen", aldus Tentua. De organisatie Perintis Aksi Kilat (PAK) is opgericht naar aanleiding van de gebeurtenissen op 29 juni 2007. "Toen is er een groep van 29 mannen gearresteerd. Zij voerden voor de ogen van president Yud- hoyono van Indonesië een Molukse krijgsdans uit. Aan het einde van de dans hebben ze de Molukse onafhankelijkheidsvlag laten zien. Om deze reden zijn ze opgepakt", vertelt Tentua. Officieel behoort de Molukken tot Indonesië maar in 1950 verklaarde de Zuid-Molukken zich onafhankelijk. Indonesië ver zette zich tegen deze 'afscheidings poging' en stuurde haar leger er op af. Ondanks hevig verzet was de overmacht te groot. Het tonen van de onafhankelijkheidsvlag wordt in Indonesië dus niet getolereerd. "In de dagen na 29 juni 2007 zijn er nog meer mensen opgepakt. Sommigen zitten vast omdat ze een sms'je hebben verstuurd. Er is zelfs iemand opgepakt omdat hij een armbandje droeg met daarin de kleuren van de onafhankelijk heidsvlag." Levenslang "De negentig mannen die nu ge vangen zitten zijn opgepakt om dat ze een mening hebben", zegt Tentua. "Ze zijn mishandeld en gemarteld. Daarnaast zijn ze ver oordeeld tot straffen van tien jaar tot levenslang. Het is absurd dat je zoveel gevangenisstraf kan krijgen voor het uiten van een mening. De daders van de bomaanslagen op Bali, met vele dodelijke slachtof fers als gevolg, zijn milder gestraft dan deze mensen." Tijdens de loop die zaterdag werd gehouden wer den deelnemers opgeroepen om de Molukse vlag kenbaar met zich mee te dragen. "De Molukse vlag staat voor de vrijheid die wij hier hebben." Stempel Met de sponsorloop en het bene fietconcert wil de organisatie in samenwerking met de Foundation for Keeping Moluccan Civil- and Political Rights geld ophalen om onder meer de juridische kosten te bekostigen. "We hebben een advo caat in dienst in Indonesië die ons heeft bijgestaan. Inmiddels is het gelukt om de levenslange straf van een van de gevangenen om te zet ten naar een gevangenisstraf van vijftien jaar. De eerste proceskos ten bedroegen ruim 20.000, - euro. De processen zijn nog steeds in vol le gang. Er is dus nog steeds geld nodig, want het liefst willen we vrijspraak." Een ander deel van het geld gaat naar de achtergebleven gezinnen in de dorpen. "Deze dor pen krijgen een stempel als zijnde dorpen van activisten. Het gevolg is dat er vanuit de Indonesische overheid geen geld meer in wordt gestoken. Daar is dus geld nodig." Mishandeling Sinds de oprichting van PAK zijn er al achttien acties gehouden om de zaak onder de aandacht te bren gen. "Omdat er nu veel aandacht aan is gegeven zijn de mishandelin gen en martelingen een paar maan den geleden gestopt. Dit heeft als resultaat dat de advocaat sinds die tijd ook zijn cliënten kan bezoeken. Voor die tijd mocht dat niet omdat ze onder de blauwe plekken zaten", vertelt Tentua. "Harry van Bommel (SP) uit de Tweede Kamer heeft de situatie onder de aandacht ge bracht door Kamervragen te stel len." Toch krijgen ze niet de steun van de Nederlandse overheid die ze graag zouden willen. "De schen ding van mensenrechten op de Mo lukken wordt door de Nederlandse regering nog steeds niet erkent. Minister Verhagen heeft beelden gezien van de mishandelingen, maar betitelde ze als 'hardhandig aangepakt'. De commissie Buiten landse Zaken vertrekt binnenkort naar Indonesië en wil graag de Mo lukken bezoeken om daar zelf te zien hoe het gesteld is met onder meer de mensenrechten, maar zijn al meerdere keren tegen gehou den. Ook nu is het nog onzeker of ze de Molukken zullen bezoeken." Recht Alle tegenslagen maken het niet makkelijk om dit werk te doen. "Je hebt te maken met zoveel onrecht en zoveel tegenslagen. Als je dat allemaal op je in laat werken word je er helemaal gek van. Beelden van martelingen, dat vreet je van binnenuit. Als je dan weet dat je heel veel werk moet verzetten om een klein stukje vooruit te komen is dat heel frustrerend. Daarom is het belangrijk om je gevoelens op zij te zetten anders kan je er gek van worden," vertelt Tentua. "Je doet het voor de mensen daar en de kleine succesjes die je bereikt. Wij kunnen hier de gekste dingen zeggen, maar dat kunnen zij daar niet. Maar iedereen heeft toch ge woon het recht om zijn mening te uiten." Voor meer informatie: www.asalmalukufoundation.com Moordrecht - De concertserie van de Stichting Orgelconcerten Moor drecht wordt dit jaar op zaterdag 18 oktober om 20.00 uur afge sloten met een bijzonder concert in de Ontmoetingskerk aan de Molenlaan. Deze kerk bezit een prachtig historisch orgel uit 1873 van de Nederlandse orgelbouwer Pieter Flaes uit Amsterdam. Tevens is er voor dit concert een extra in strument in de kerk geplaatst, dat bespeeld zal worden door organist Dick Sanderman uit Rijssen. Tijdens het concert zal hij tevens een druk- windharmonium bespelen, voor de avond welwillend afgestaan door de heer M. Vos uit Gouderak. De toegang bedraagt 4,- euro voor volwassenen en 2,50 euro voor kin deren en CJP-houders. Moordrecht Volle Evangelie Gem. 10.30 uur dhr. P. Hettasch. Ger. Kerk 10.00 uur drs. A.D. Noordam. Herv. Gem. 10.00 uur ds. W.L. van der Geer. Herv. Gem. Bethel 10.00 uur ds. G.C. de Jong en 18.30 uur ds. J.T. Maas. R.K. parochie St. Johannes Onthoofding: 9.00 uur Woord- en Communieviering met Thomas van der Horst. De kerk is elke donderdagochtend open van 10.00 tot 13.00 uur met om 12.30 uur een gebedsdienst. Dick Vrij burg is in de kerk aanwezig. Kwadraad, Algemeen Maatschappelijk Werk Inloop- en telefonisch spreekuur: 'De Kraal', Pr. Beatrixstraat 15a, Moordrecht. Elke dinsdag en elke donderdag van 9.00 tot 10.00 uur; tel: 0900-1202150 (lokaal tarief) of 0182-594710. Of op www. stichtingkwadraad.nl en info@ stichtingkwadraad.nl. Wie buiten kantooruren dringend hulp nodig heeft van het maat schappelijk werk, kan terecht bij de Bereikbaarheid Buiten Kan tooruren (BBK) op 0182-594935.

Hart van Holland | 2008 | | pagina 33