GEMEENTE WIL ARMLASTIG C0ENEC00P COLLEGE KOSTE WAT KOST BEHOUDEN COMMISSIE SNOEPT UIT DE 'BRUIDSSCHAT' COMMISSIE EN COLLEGE WORSTELEN MET GEHEIMHOUDING POUTIEK Waddinxveen pagina 22 Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 15 oktober 2008 Waddinxveen - Het is duidelijk dat het al een tijdje financieel rommelt binnen het Coenecoop College (CCC). Daarom gaven wethouder Dorenda Gerts en Marjan Stof fers, de laatste in de hoedanigheid als bestuurslid van het CCC, een toelichting op de situatie. Door Niels Raas Wethouder Gerts constateerde dat de provincie als toezichthouder op de jaar rekening van het CCC heeft gefaald. De provincie had de school moeten wijzen op het ontbreken van een meerjarenper spectief. Namens het bestuur voerde Mar jan Stoffers het woord en vertelde dat er nauw overleg is tussen het CCC en het col lege van burgemeester en wethouders. Er wordt volgens Stoffers op dit moment een brief door het CCC opgesteld waarin een uitgebreid beeld wordt geschetst van de situatie. Stoffers gaf aan het spijtig te vin den dat er opnieuw een wisseling van de voorzitter heeft plaatsgevonden, maar be nadrukte dat dit om persoonlijke redenen Waddinxveen - Dat het college van B en W waarde hecht aan de beheerplannen, werd duidelijk tijdens de commissievergadering openbare ruimte, toen maar liefst vier be heerplannen in één keer werden besproken. Vanuit de commissie waren er toch de no dige zorgen over het niet behalen van een bestedingsvoordeel uit het inkoopbeleid, de vermogenspositie en de afschrijftermijnen van bepaalde infrastructuurprojecten. Door Niels Raas Kees de Jong (PCW) stelde dat er geen be stedingsvoordelen zijn te verwachten door verscherpt inkoopbeleid bij de gemeente. De Jong twijfelde of de ramingen die de gemeente aangeleverd heeft gekregen van externe bureaus wel in de goede richting zitten en vroeg of er in de beheerplannen ook een taakstelling zit. Tenslotte keek de Jong kritisch naar de vermogenspositie van de gemeente. De Jong sprak zich uit tegen het jaarlijks financieren van een structu rele 230.000 euro tekort op de beheer plannen uit de 'bruidsschat' (gemeentelijk vermogen). De Jong: "Laten we het tekort van 6,3 procent meegeven ais taakstelling. Mocht de gemeente het niet redden, kan men de bruidschat aanspreken." De Jong's focus op het financiële kietel de het geheugen van Yvonne van Went (D66). "Een tijdje geleden hoorde ik de heer Timmermans zeggen dat we de kwa liteit en het niveau van de plannen aan de orde moesten stellen, maar het lijkt nu bij de PCW alleen maar om geld te gaan." De Jong reageerde door te stellen dat de kwa liteit en het niveau al zijn vastgelegd in de beheerplannen zelf en dat het in de stuk ken juist om de financiën gaat. Raymond Boer (VVD) maakte zich vooral zorgen om de afschrijvingstermijn van de rioleringen, wegen en civieltechnische kunstwerken. "De economische afschrijving van de riole ring is zestig jaar, terwijl het riool maar 35 jaar mee kan. Zijn we ons nu niet financieel klem aan het zetten?" Hugo van Berkesteijn (CDA) sneed de kwes tie van het verbrede rioolrecht aan en gaf het college mee rekening te houden met het feit dat bestaande kosten mogelijk niet uit het verbrede rioolrecht gehaald kunnen worden. Ook Van Berkestijn sneed de ver mogenspositie aan. "Als wij er voor kiezen om jaarlijks de bruidsschat voor 230.000 euro af te bouwen, kiezen we er ook voor om uiteindelijk een bedrag van 4,7 mil joen euro (de totale bruidsschat) te laten verdampen. Een aantal maanden geleden riepen we juist op de vermogenspositie te versterken." Volgens Van Berkesteijn moet er een discussie gevoerd worden of het be drag wordt afgebouwd en dat er jaarlijks 230.000 euro minder aan kosten is, of dat het vermogen in zijn geheel naar de alge mene reserve wordt overgeboekt. Er moet in ieder geval gekeken worden waar de 230.000 euro dan vandaan moet komen. Volgens wethouder Dirk Lont is het belang rijk dat er nu een hele set beheerplannen kan worden vastgesteld, ook gezien de wens van de provincie. Volgens Lont gaat het aanbestedings- en inkoopbeleid door een professionaliseringsfase heen. Er zijn volgens Lont nog te veel onzekerheden met name op de markt om van te voren al een structureel voordeel in te boeken. Lont kondigde aan om wat betreft interne zaken als de totstandkoming van Voorbe reiding, Administratie en Toezichtkosten (VAT-kosten) gekeken zal worden naar andere gemeentes als Boskoop en Gouda. Door de beheerplannen te digitaliseren hoopt de gemeente de overlappingkosten terug te brengen. Wat betreft de vermo genspositie benadrukte Lont dat het niet wenselijk is dat beheerplannen een tekort vertonen, aangezien deze door de begro ting gedekt zijn. Het is volgens Lont beter dat tekorten daarom met de bruidsschat gedekt worden. Lont kondigde ook aan dat er die dag nog een raadsvoorstel met betrekking tot het verbrede rioolrecht is opgesteld. Lont riep op een discussie aan te gaan over de vraag of ieder gedeelte van Waddinx veen op een gelijke manier onderhoud moet krijgen. Yvonne van Went wees daar op op de risico's. In het verleden is volgens haar door de entrees in de kern voorrang te geven veel onderhoud in de wijk blijven liggen, dit tot ongenoegen van veel inwo ners. gebeurd is en niet vanwege de interne si tuatie. De vice-voorzitter vervult momen teel de rol van waarnemend voorzitter. Arjan de Wit (PCW) vroeg of het aantal leerlingen is toegenomen en wat de resul taten van het overleg met het ministerie van OCW zijn. Volgens Stoffers is het aan tal instromende leerlingen in de brugklas toegenomen. Het ministerie heeft een eenmalige lening en een gift verstrekt om het CCC te ondersteunen. Dit is volgens Stoffers niet voldoende om het probleem structureel te verhelpen. Richard Boehlé (PvdA) hield een vurig pleidooi om het CCC toch vooral te behouden. Boehlé riep op naast de financiën ook de bestuurlijke structuur te wijzigen. "Een bestuur dat al leen uit ouders bestaat is net een leegge viste vijver. Door inwoners uit Boskoop en Waddinxveen erbij te betrekken ontstaat een organisatie met meer slagkracht. Ook is er een directeur nodig die lijnen kan uitzetten." Tenslotte riep Boehlé alle be trokkenen op om toch ook te kijken naar andere scholen voor een mogelijke fusie. Stoffers reageerde terughoudend en wees op een recente Tweede Kamer motie waar in wordt opgeroepen om een rem te zet ten op het aantal fusies tussen scholen. Hans van Stel (PvdA) wilde zeker weten dat het vertrek van de voorzitter niets te maken heeft met de situatie. Stoffers be nadrukte nog maar eens dat dit niet het geval is. "Dit was één van de reden om hier vanavond te komen. Ik wil absoluut elke twijfel over het opstappen wegnemen." Willem de Boer (CDA) wilde graag weten hoe de raad en het college gezamenlijk ac tie kunnen ondernemen om het voortge zet onderwijs in Waddinxveen te behou den. Wethouder Gerts: "Dit voornemen wordt breed gedragen in Waddinxveen. We moeten niet te lang wachten met een antwoord richting het CCC. De situatie is wel zo ernstig dat we ons extern hebben laten adviseren. Gelukkig trekt Boskoop samen met ons op." Waddinxveen - Het is al vaker een klacht geweest van de gemeenteraad: de grote hoe veelheid stukken in de geheimhouding. Tijdens de commissie Openbare Ruimte kwam het netelige onderwerp diverse malen terug. Uiteindelijk ontaardde de kwestie zich in een regelrechte verbale confrontatie tussen Lottie van den Berg (PvdA) en wethouder Wiebrand Dijksterhuis. Door Niels Raad Aan het begin van de vergadering toonde Marga Verstege (WeWa) haar ergernis over de situatie rond de Triangel. "We zouden 30 september een politiek ge sprek over de Triangel hebben. Dit is niet gebeurd. Dit is vervelend voor de burger, want er is meer aan de hand met de Tri angel." Wethouder Dijksterhuis legde vervolgens uit dat cijfers, onderhande lingsstrategieën en hoe er met partijen omgegaan moet worden niet in de open baarheid kan, omdat anders de onder handelingspositie van de gemeente teniet wordt gedaan. Zaken als planvorming en welk stedenbouwkundig bureau er geko zen wordt kan wel openbaar. Dijksterhuis maakte van de gelegenheid gebruik om aan te kondigen dat binnen een maand de keuze voor de betrokken partners be kend wordt gemaakt. Later op de avond uitte Stephan Peters (WeWa) zijn ergernis over de grote hoe veelheid aan 'bruine enveloppen.' De brui ne kleur geeft aan dat in de enveloppen geheime stukken aanwezig zijn. "Soms zitten er ook openbare stukken bij de ver trouwelijke stukken in dezelfde envelop. Ik weet nu niet meer waarover ik het wel en niet mag hebben." Peters maande tot terughoudendheid met het versturen van bruine enveloppen en deed de suggestie om alleen de vertrouwelijke cijferbijlagen in bruine enveloppen te versturen. Her man Timmermans (PCW) toonde enigszins begrip. "Gezien het stadium waarin de projecten verkeren zal de stroom bruine enveloppen nog wel even voortduren." Yvonne van Went (D66) werd er moede loos van. "Wat moet ik met al die vertrou welijke informatie doen? Ik kan dan beter naar huis gaan. Ik word hier gewoon heel erg verdrietig van." Van Went verliet in derdaad enige tijd later de vergadering. Toen de bespreking van het project Tri angel aan de orde kwam deelde wethou der Dijksterhuis het plan van bureau B+B verkozen is boven dat van bureau Karres en Brands. Met name het woon- en leef klimaat is in het plan van B+B beter. Ook exploitatief is het plan volgens Dijkster huis een stuk voordeliger. Dit leverde een felle reactie op van Lottie van den Berg. De planning van het ISP zou volgens van den Berg nog roet in het plan voor de Zuidelijke Rondweg kunnen gooien. Bo vendien had de raad duidelijk haar voor keur uitgesproken voor bureau Karres en Brands. "Ik ben laatst op bezoek geweest op de Blaricummer Meent. B+B voert dat project uit. De link tussen de projectleider en het bureau is gauw gelegd. De Triangel wordt gewoon een Gooise villawijk." Deze opmerking resulteerde in een woe dende wethouder Dijksterhuis. "Ik protes teer. Als ik een mededeling in openbaar heid doe en ik krijg deze reactie, doe ik wel helemaal niets meer in openbaarheid. Ik ga uitgebreid in op de fasering van het project met goede verantwoording en u zegt nu iets wat nergens op slaat." Ook volgens voorzitter Jan Beekman ging Van den Berg over de scheef. "U trekt in de openbaarheid de integriteit van het colle ge in twijfel." Het CDA kon zich enigszins inleven in de opvattingen van Van den Berg. Marco Versluis (CDA) "De raad had een voorkeur voor Karres en Brands. Het college zou met goede argumenten moe ten komen. Bijvoorbeeld hoe het meer dorpse karakter van Karres en Brands dan wel verwerkt is in het plan van B+B." Op deze pagina politieke onderwerpen in de samenleving. Deze pagina wordt samengesteld onder redactie en verantwoordelijkheid van medewerkers van het Hart van Holland

Hart van Holland | 2008 | | pagina 22