OP NAAR GAMBIA! DE GROENE VENEN KINDERDAGEN MOORDRECHT NEDERLAND LEEST IN BIBLIOTHEEK BTjIIöJWFE^ 'MOORDRECHT van Gelderen Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 15 oktober 2008 pagina 31 gaat voor Hart van Holland op pad om oude tijden te doen herleven. Elly is vrijwilliger en interviewer actief bij de 1/ W **-*»£«• J J Moordrechtse Historische Vereniging. Zij is auteur van de boeken "Herinneringen rondom de Hollandse IJssel en Leven en werken rond IJssel en Lek waarin zij onder andere verhaalt over de slechte arbeidsomstandigheden van de steen plaatsen en touwbatien langs de IJssel, over verdwenen beroepen (rietsnijders en zalmvissers), verdwenen scheepswerven en andere bedrijven, oorlog, watersnood enzovoort. Massime, in het midden met de zonnebril vlak voor vertrek naar uamoia Nieuwerkerk aan den IJssel - Mas sime Ashour, medewerker van het Werkcenter Nieuwerkerk doet mee aan de 'Toebaab Challenge'. Op vrijdag 10 oktober vertrok hij samen met collega's van het Werk center Beilen naar Banjul in Gam bia. Na een tocht van bijna zevendui zend kilometer zullen ze meegebrachte hulpgoederen en de drie auto's waarmee ze reizen achterlaten bij de Toebaab Charity Foundation. Café Ham Moordrecht, (foto: Historische vereniging Moordrecht) De heer Jan Ham, geboren 1921, vertelt: "De naam Ham is in Moordrecht bekend omdat mijn opa daar langs de dijk bij de IJssel een klein cafeetje had tegenover de Ka tholieke kerk waar zondags veel boeren uit de polder kwamen. Zij stalden hun koetsen en sjezen op het wagenplein naast het café en hun paarden werden naar be neden gebracht in de stal. Na de kerkdienst kwamen zij naar het kleine gelagkamertje voor een borrel en de vrouwen voor een advocaatje of een glaasje brok ken (pruimen op brandewijn). Ie dere morgen was er al vroeg een mis, vrouwen en meisjes moesten een hoed op. Vaak had het gezin maar één hoed; dan moesten de meisjes om de beurt naar de kerk en gooiden ze bij de uitgang de hoed door de lucht naar de an der. Opa was ook schoenmaker en te vens doodgraver op de begraaf plaats achter de r.k. kerk. Schapen in de sloot Mijn vader werkte bij de spoor wegen in Nieuwerkerk, zodat wij op Kortenoord gingen wonen in het buurtje bij slijter Post die twee leuke dochters had, de ene heette Jans. Dat weet ik nog, een mens onthoudt de leuke dingen van het leven. Daarna woonden we in een van de spoorweghuis jes op de Kerklaan. Wij gingen naar de r.k. kerk op de 's Graven- weg en daarnaast was de school. Onbegrijpelijk dat ze die kerk hebben gesloopt. In het gymlokaal gaf de heer Kley les en gaf de maat aan door te tikken met een stokje. In de zesde klas kregen we ook Franse les. Vader hielp bij de trein met uitla den van vee voor slachterij Stout op de 's Gravenweg. De blatende schapen veroorzaak ten nogal voor overlast, soms lie pen ze in de sloot met het gevolg dat de anderen ook volgden. De schapen werden weer op het droge gehesen en lopend over de weg naar de slachterij vervoerd. We verhuisden naar Den Haag, waar vader net voor de oorlog is verongelukt tijdens zijn werk op de rails. Ik kon vaders werkplek daarna innemen. Ons spoorhuis in den Haag stond vlakbij de plaats waar de V2 raketten wer den aangevoerd door de Duitsers naar het Haagse bos, ze vonden dat het in de weg stond dus werd het afgebroken zonder dat wij er iets voor terug kregen, we moes ten het maar uitzoeken. Langste spoorbomen Moeder ging toen als weduwe met 7 kinderen (zelf zat ik al in de kost)naar opa en oma Ham in Moordrecht. Ze betrokken het huisje ernaast waar Mina Kamp in had gewoond. Intussen kon ik bij het treinsta tion in Moordrecht komen wer ken. De spoorbomen waren daar uniek want ze waren de langste van Nederland! Tegen het einde van de oorlog riep Radio Oranje al het spoor wegpersoneel op om te staken. Dus deed ik dat ook, mijn colle ga's doken onder bij boeren en ik bij opa. Ik zaagde een gat in de vloer on der het kleed zodat ik met raz zia's naar de kelder kon vluch ten. Een keer kwamen de moffen met een beetje koffiebonen in het café want er was alleen maar sur rogaat, ze eisten dat mijn moe der daar verse koffie van zette. Intussen was ik gevlucht en zat ik langs de IJssel achter een hout haag. Na de oorlog ben ik voor politie gaan leren, maar je kon alleen deelnemen als je een cursus taal, nieuwe spelling had gedaan. Ik slaagde en werd verkeerspolitie en later ging ik naar de politie post in Scheveningen bij de red dingsbrigade. Nu op mijn oude dag ben ik van uit mijn woonplaats Leidschen- dam, met iemand meegereden en heb ik alle plekjes van vroeger weer opgezocht en kon ik ook mijn verhaal kwijt." De vrachtwagens zullen In Gambia achterblijven. Moordrecht - Leden van de Volle Evangelie Gemeente in 't Goudse brachten zaterdag 11 oktober in Moordrecht de kinderdagen onder de aandacht. Auto met muziek en geluid, een versierde kar en vele ballonnen lokten de kinderen naar buiten. Daar kregen ze een ballon en uitnodiging voor het jaarlijkse kinderfeest van In t Goudse op zaterdag 18 en zondag 19 oktober in gebouw de Schakel aan het Oosteinde 27. Voor meer informatie: 0180- 682997/0182-375075. Moordrecht - De derde editie van de campagne Nederland Leest vindt plaats van 17 oktober tot en met 14 november. Ook in de bi bliotheekvestiging in Moordrecht kunnen leden van de bibliotheek de boeken afhalen en wel vanaf zaterdag 18 oktober tijdens ope ningstijden van de bibliotheek. In 2008 leest heel Nederland de roman 'Twee vrouwen' van Harry Mulisch. In 2007 was dat 'De ge lukkige klas' van Theo Thijssen (1925), in 2006 stond 'Dubbelspel' van Frank Martinus Arion centraal. In 2007 werden bijna één miljoen gratis boeken verspreid. Circa 95% van de 1200 bibliotheekvestigin gen in Nederland doet mee aan Nederland Leest. Leesgids Heel Nederland leest dus één en hetzelfde boek. Bij het boek is een leesgids verkrijgbaar. De Leesgids geeft informatie over 'Twee vrou wen' en ander werk van Harry Mu lisch, het biedt discussiestof en tips voor verder lezen. De roman 'Twee vrouwen' uit 1975 draait om twee vrouwelijke hoofd personen, de oudere Laura en de jonge Sylvia. Op meeslepende wij ze verhaalt Mulisch over hun maat schappelijk niet geaccepteerde liefde. De roman legt verbanden met ouder/kindrelaties en man/ vrouwverhoudingen. En de klassie ke noodlotsdrama's van Orpheus en Oidipoes zijn in het verhaal verweven. Het in het Amsterdam van de jaren zeventig gesitueerde verhaal werd sinds de publicatie in 1975 in tien talen uitgebracht. In 1979 verfilmde regisseur George Sluizer het boek met onder andere Bibi Andersson, Kitty Courbois en Anthony Perkins.

Hart van Holland | 2008 | | pagina 31